Nedeľa 13. 6.
Anton
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
05.05.2021 15:43 | Správy | Domáce správy | Bratislava

Dopravná situácia v Bratislave patrí medzi najhoršie v EÚ: Vysoká úmrtnosť chodcov a špinavý vzduch!

Dopravná situácia v Bratislave a na Slovensku patrí dlhodobo medzi najhoršie v Európskej únii.

Hlavné mesto trápi vysoká úmrtnosť chodcov, znečistené ovzdušie a zvyšujúci sa počet áut na cestách. Poukazujú na to zahraniční experti v reporte Udržateľná mobilita v Bratislave, ktorý v stredu odovzdali enviroorganizácie námestníčke primátora Lenke Antalovej Plavúchovej.

Organizácie Greenpeace Slovensko, Znepokojené matky a Cyklokoalícia v stredu ráno spoločne merali rýchlosť na Vajanského nábreží v Bratislave. V rámci zóny 30 je tam podľa organizácií povolená 50-kilometrová rýchlosť. Cieľom bolo upozorniť hlavné mesto na potrebu zón 30 slúžiacich na spomalenie a zvýšenie bezpečnosti dopravy. Stredajšie meranie ukázalo, že vodiči porušovali predpísanú rýchlosť.

Aktivisti akciou poukázali aj na potrebu opatrení, ktoré spomalia automobilovú dopravu a zvýšia bezpečnosť na cestách. Na tento problém a tiež na absenciu dlhodobej vízie poukazujú aj zahraniční experti v reporte.

V reporte o udržateľnej mobilite v Bratislave sa uvádza nedostatok vízie a ambícií mesta v oblasti udržateľnej mobility, upokojovania individuálnej automobilovej dopravy a zvyšovania bezpečnosti na cestách. Zároveň poskytuje aj súhrn odporúčaní, ktorými by sa Bratislava mohla inšpirovať od iných európskych miest.

Dopravný systém, v ktorom dominujú osobné autá, je podľa Pavla Fábryho z Greenpeace Slovensko jednou z príčin klimatickej a ekologickej krízy. Podotýka, že ak je cieľom vytvoriť udržateľnejšie, bezpečnejšie a odolnejšie mestá pre všetkých, musí sa dať prednosť udržateľným formám mobility pred podporou individuálnej automobilovej dopravy.

"Väčšina ulíc v Bratislave je vhodná na realizáciu zón 30 s prvkami dopravného upokojovania rovnako, ako to vidíme v iných mestách, kde funguje doprava a život mesta oveľa lepšie. Týmto spôsobom sa pomerne rýchlo dá dosiahnuť zlepšenie bezpečnosti pre všetky obyvateľky a obyvateľov v krátkodobom horizonte," hovorí Kristína Griačová z občianskeho združenia Cyklokoalícia. Poznamenala, že mesto si ciele zadefinovalo v Akčnom pláne rozvoja cyklistickej a pešej dopravy, zatiaľ ich však nenapĺňa.

Ivana Nemethová zo Znepokojených matiek hovorí, že v Bratislave sa deje veľa pozitívnych zmien, ale primátor Matúš Vallo nedáva dôraz na zastavenie nárastu automobilovej dopravy. "Chceme mať zdravé, bezpečné a inkluzívne mesto pre nás a naše deti a zároveň musíme aktívne znižovať emisie a adaptovať sa na zmenu klímy," uviedla.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: "TASR". "© Nový Čas"

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


S očkovaním sme na chvoste EÚ: Kde robíme chyby a ako ich môžeme napraviť? Toto si myslia odborníci
Na izraelskom stanovišti usmrtili mladú ženu: Zastrelil ju pracovník bezpečnostnej služby
Ostreľovanie v Sýrii zasiahlo nemocnicu: O život prišlo 16 ľudí vrátane zdravotníkov
Ako slovenské firmy odmeňujú zaočkovaných zamestnancov: 4 dni voľna či súťaž o dovolenku
Azerbajdžan prepustil 15 arménskych zajatcov: Vymenil ich za mapy s lokalitou mín
Lídri G7 sa dohodli na pláne budovania infraštruktúry: Má konkurovať samotnej Číne
Vitajte, jahody! Vyskúšajte tieto božské recepty na dezerty, po ktorých sa len zapráši
Nikdy sa im ho nepodarilo zatknúť: Brazílska polícia zabila jedného z najhľadanejších zločincov v krajine
Členku hudobnej skupiny znova zadržali: V centre Moskvy mala porušiť zákaz fajčenia
Foto
Rusi toho na domácej pôde veľa nepredviedli: Belgičania duel vybavili v prvom polčase
Klimatickí aktivisti tvrdo bojujú za razantnejšie opatrenia: Od lídrov G7 požadujú činy, nie len slová
Foto
Lukaku sa ihneď po góle rozbehol ku kamere: Dojemný odkaz pre Dána Eriksena