Pondelok 29. 11.
Vratko
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
31.03.2013 10:00 | Správy | Servis

Chlapci začínajú s prípravou na Veľkú noc: Toto je povinná výbava kúpačov

Každý správny šibač musí mať poriadny výstroj. Na Veľkú noc si chlapci a muži už teraz pripravujú korbáče, voňavky a vedrá.

V každom kúte Slovenska sú iné zvyky. Na dedine mládenci väčšinou oblievajú a korbáčujú v tradičných krojoch. K ich povinnej výbave patrí vedro plné vody a veľký korbáč. Mestskí chlapci používajú skôr voňavky a vodné pištole. Na západnom Slovensku je tradičné korbáčovanie a na strednom a východe zasa polievanie. Na Veľkonočný pondelok už od rána muži a chlapci chodia po domácnostiach a polievajú alebo šibú ženy a dievčatá ručne vyrobeným korbáčom z vŕbového prútia. Korbáč symbolizuje záujem mužov o ženy.

Dievčatá sa polievajú a šibú, aby boli celý rok šikovné, zdravé a krásne. Ako znak vďaky a odpustenia darujú chlapcovi farebné vajíčko. Každý správny šibač nezabudne počas oblievačky ani na veľkonočnú koledu,“ povedala Danka Rusínová, vedúca detského folklórneho súboru Ratolesť v Detve. Folkloristi dodržujú v meste všetky tradície a chlapci sa už teraz tešia na dievčatá zo súboru, ktoré poriadne vyoblievajú a hodia do potoka.

Voňavka

„Musí byť veľmi aromatická, aby dievčatá niekoľko dní cítili, že sme ich dobre navoňavkovali." Voňavky sa na Veľkú noc začali používať od polovice minulého storočia, keď nahradili, alebo doplnili polievanie dievčat studenou vodou.

Vedro s vodou

„Používam vedro z plastu, ktoré je oveľa ľahšie ako plechové a dokážem sa s ním šikovnejšie zvŕtať.“ Tradícia polievania dievčat studenou vodou z potokov či studní sa zachovala najmä na vidieku. Je to rituál očistenia a odovzdania životodarnej sily.

Prútený košíček

„Do prúteného košíčka si dávam darované vajíčka a sladkosti.“ V ostatnom čase je v košíčkoch čoraz menej kraslíc a viac kindervajíčok.

Korbáč

„Musí byť upletený z mäkkých vŕbových prútikov a ozdobený farebnými stuhami. Najlepší korbáč je poriadne dlhý a pevný, aby som ním mohol dievčatá dobre vyšibať.“

Vodná striekačka

Je bezpodmienečne nutné, aby striekačka bola stále plná vody, aby som mohol dievčatá kedykoľvek prekvapiť a poriadne ostriekať.“

Inšpirujte sa! 5 veselých sviatočných vinšov

Už sú sviatky Veľkej noci, buď uterák na pomoci. Keď ťa voda z vedra zmočí a korbáč na chrbát skočí.

Pekné sviatky, dobrú zhodu, ženám čerstvú, sviežu vodu. Mužom tiež nech sladko je, nech si prídu na svoje.

Gúľa sa k vám tichučko veľkonočné vajíčko. Prichádza len na čas krátky, zaželať vám krásne sviatky.

Maľované vajíčko, k tomu božtek na líčko, ešte zdravia moc a moc, prajeme veselú Veľkú noc!

Ženám veľa vody, chlapom veľa vínka, deťom nech vo vrecku zopár mincí cinká.

Ako budú Slováci tráviť Veľkú noc?

  • 67 % Slovákov plánuje stráviť najvýznamnejší kresťanský sviatok cirkevného roka tradične - návštevou rodiny alebo známych.
  • V kostole si bude v modlitbách pripomínať utrpenie Ježiša Krista a jeho zmŕtvychvstanie viac ako štvrtina Slovákov (28 %). Spomedzi krajov pôjde výrazne menej ľudí do kostola v Bratislavskom kraji (iba 11 %).
  • 57 % mužov plánuje poriadne vyoblievať alebo vyšibať ženy vo svojom okolí. Najvášnivejšími šibačmi/oblievačmi sú chlapi v Žilinskom kraji.
  • Oblievačka či šibačka sa vôbec nepáči polovici slovenských žien. Najvýraznejšími odporkyňami sú staršie ženy vo veku nad 46 rokov (69 %), naopak, dievčatá vo veku 18 - 30 rokov tento zvyk obľubujú oveľa viac (59 %).
  • Pohárik alkoholu očakáva ako odmenu za oblievačku alebo šibačku 17 % chlapov - najčastejšie ho očakávajú muži v Prešovskom kraji (až 42 %) a mladší muži vo veku 18 - 30 rokov (21 %).
  • 11 % mužov nepohrdne ani peniazmi alebo čokoládovými vajíčkami. Peniaze očakávajú za oblievačku najmä v Bratislavskom kraji a vajíčka majú najradšej 18 - 30 roční.
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Príbeh ako z filmu: Desiatky ľudí uviazli v krčme kvôli snehu, sú tam od piatka večera
Situácia sa rýchlo zhoršovala: Primátori z okresu na východe vítajú zatvorenie škôl regionálnym hygienikom
Jožo Vajda sa vrátil do Inkognita: Voštinár nenechal jeho výzor bez komentára
Hlas sa obracia na vládu: Ak neurobíme okamžite opatrenia na hraniciach, po Vianociach budeme zažívať veľmi ťažké časy
Slováci to v prieskume vláde poriadne natreli: Ako sú na tom s dôverou Slovákov a ako obstála Čaputová?
Foto
Olympijský víťaz v džude má pikantné želanie: Bude vianočný striptíz?
Foto
Robert s Mirom zažívajú v Pakistane situácie ako z akčného filmu: Cestovateľov stráži policajné komando
Neziskovky apelujú na všímavosť a solidaritu s ľuďmi bez domova: Ako môžete pomôcť?
Zlé správy, UNLP poskytuje už len akútnu a urgentnú starostlivosť: V kritickom stave majú aj mladých pacientov s covidom
Poľsko sprísňuje pravidlá pre vstup, minister Niedzielski: Omitron zásadne mení situáciu
Jedno z ministerstiev dostalo pokutu viac ako milión eur: Závažné porušenie
Po prezidentoch sa spojili politickí predstavitelia: Pod silnú výzvu sa podpísali Radičová, Dzurinda i Vášáryová