Pondelok 29. 11.
Vratko
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
27.03.2013 13:00 | Správy | Servis

Koľko miest vznikne v krajoch? Tu si budete môcť nájsť prácu!

Nezamestnanosť na Slovensku je stále veľkým problémom. Aj v mesiaci február klesla veľmi mierne a situácia nie je stále vôbec ružová.

Zlepšenie by mali priniesť opatrenia na vznik nových pracovných miest. Rezort hospodárstva má rozpracovaných viacero projektov, ktoré majú priniesť investície, a tým aj tisíce nových pracovných miest najmä do oblastí, kde je to s hľadaním práce najťažšie. Na Slovensko prichádzajú nové investície, a tým vzniknú pracovné miesta. „V rámci investícií, ktoré sme v rámci 22 spoločností uviedli, je plánovaných spolu 4 900 pracovných miest v rámci poskytnutia investičnej pomoci, kde ide o rozšírenie jestvujúcich spoločností, ktoré na Slovensku už pôsobia a aj nové spoločnosti, ktoré prichádzajú na Slovensko,“ povedal hovorca ministerstva hospodárstva Stanislav Jurikovič. Nové pracovné miesta budú vznikať najmä v oblastiach s vysokou mierou nezamestnanosti. „Ide o väčšinu pracovných miest, kde je potrebná nižšia kvalifikácia, ale aj IT a technológie, kde nájdu uplatnenie aj ľudia s vyšším odborným vzdelaním,“ doplnil Jurikovič.

Nové projekty má na tento rok pripravené aj rezort práce. „Nový projekt by mal pomôcť do konca tohto roka na trhu práce umiestniť 4-tisíc až 5-tisíc znevýhodnených nezamestnaných,“ vyjadril sa minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. Pôjde o dlhodobo nezamestnaných, zamestnaných vo veku nad 50 rokov, absolventov škôl a nezamestnaných, ktorí boli prepustení z organizačných dôvodov. Podporné projekty rezortu hospodárstva sa nesústredia iba na veľké investície. Malé a stredné firmy na Slovensku zamestnávajú 72,23 % zo všetkých zamestnancov v súkromnom sektore. „Nemôžeme sa sústrediť výlučne na veľké investície, ktoré tvoria vysoký počet pracovných miest, musíme nevyhnutne našu podporu zamerať aj na malé a stredné podniky,“ vysvetlil Jurikovič. Ako doplnil, tieto podniky významným spôsobom pôsobia v subdodávateľských sieťach veľkých investorov a sú tvorcami významnej časti hospodárstva na Slovensku.

Odporúčania EÚ pre Slovensko

Andrej Králik, zastúpenie Európskej komisie na Slovensku

Európska únia odporúča Slovensku, aby sa pri tvorbe nových pracovných miest nešpecializovalo na konkrétne sektory a profesie. Pozornosť by sa mala venovať podpore malých a stredných podnikov, keďže tieto v Európe tvoria vyše 90 % pracovných miest. Pokiaľ ide o konkrétne skupiny, kde by mala SR viac dupnúť na plyn, EK odporúča venovať pozornosť dlhodobo nezamestnaným, mladým nezamestnaným a najviac zraniteľným skupinám. Na túto prioritu bolo vyčlenených 70 miliónov eur, ktoré by mali ísť na projekty smerujúce na vytvorenie 13 000 pracovných miest v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou. Ďalších 225 miliónov pôjde na projekty na podporu malých a stredných podnikov s dôrazom na zamestnávanie mladých uchádzačov o prácu.

Vývoj nezamestnanosti v tomto roku

Eva Sadovská, analytička Poštovej banky

Počas jarných, ale predovšetkým letných mesiacov by mohlo prísť k  poklesu podielu nezamestnaných, a to z dôvodu sezónnych prác. Na druhej strane sú máj a jún mesiacmi, keď na úrady práce prichádzajú  absolventi vysokých škôl, ktorí zvyknú mieru nezamestnanosti potiahnuť  nahor. Navyše, naša ekonomika v tomto roku porastie iba veľmi pomalým tempom. Nezamestnanosť tak zostane aj naďalej vysoká, oscilovať by mala nad hranicou 14 %.

Projekty rezortu hospodárstva -  V týchto oblastiach vzniknú nové miesta:

- Prášková metalurgia - oblasť strojárstvo, hutníctvo

- Výroba medicínskych potrieb

- Gumárenský priemysel

- Ťažké strojárstvo

- Výroba plastov

- Textilný priemysel

- Výroba produktov z dreva

- Výroba súčiastok do automobilov v rámci subdodávky

- IT technológie

- Výroba ostatných základných anorganických chemikálií

-Výroba ložísk, ozubených prevodových a ovládacích prvkov

Projekty rezortu práce pre nezamestnaných

Práca pre mladých a starých

9 123 pracovných pozícií majú obsadiť mladí ľudia do 29 rokov vedení v evidencii nezamestnaných najmenej tri mesiace a znevýhodnení uchádzači nad 50 rokov, ktorí sú na úradoch práce vedení minimálne šesť mesiacov. Maximálna cena príspevku na jedno miesto je pritom 456,57 €. Pomoc v hodnote 95 % z maximálnej výšky príspevku sa poskytne pre zamestnávateľov, ktorí sa zaviažu vytvoriť plný pracovný úväzok na obdobie minimálne 18 mesiacov.

Zamestnanie v samospráve

4 714 pracovných pozícií s príspevkom na ich mzdu má vzniknúť v samospráve

Znevýhodnení uchádzači

4- až 5-tisíc miest vznikne pre znevýhodnených uchádzačov o prácu cez projekt financovaný z Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia

Trnavský kraj

Okres: DS
Počet projektov: 1
Počet pracovných miest: 270

Trenčiansky kraj

Okres: PU
Počet projektov: 1
Počet pracovných miest: 600

Žilinský kraj

Okresy: ZA, MT, KM, DK
Počet projektov: 6
Počet pracovných miest: 730

Banskobystrický kraj

Okresy: BB, ZV, LC, RA
Počet projektov: 4
Počet pracovných miest: 700

Prešovský kraj

Okresy: PO, VT
Počet projektov: 3
Počet pracovných miest: 1 300

Košický kraj

Okresy: KE, GL, SN, MI
Počet projektov: 7
Počet pracovných miest: 1 200

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Príbeh ako z filmu: Desiatky ľudí uviazli v krčme kvôli snehu, sú tam od piatka večera
Situácia sa rýchlo zhoršovala: Primátori z okresu na východe vítajú zatvorenie škôl regionálnym hygienikom
Jožo Vajda sa vrátil do Inkognita: Voštinár nenechal jeho výzor bez komentára
Hlas sa obracia na vládu: Ak neurobíme okamžite opatrenia na hraniciach, po Vianociach budeme zažívať veľmi ťažké časy
Slováci to v prieskume vláde poriadne natreli: Ako sú na tom s dôverou Slovákov a ako obstála Čaputová?
Foto
Olympijský víťaz v džude má pikantné želanie: Bude vianočný striptíz?
Foto
Robert s Mirom zažívajú v Pakistane situácie ako z akčného filmu: Cestovateľov stráži policajné komando
Neziskovky apelujú na všímavosť a solidaritu s ľuďmi bez domova: Ako môžete pomôcť?
Zlé správy, UNLP poskytuje už len akútnu a urgentnú starostlivosť: V kritickom stave majú aj mladých pacientov s covidom
Poľsko sprísňuje pravidlá pre vstup, minister Niedzielski: Omitron zásadne mení situáciu
Jedno z ministerstiev dostalo pokutu viac ako milión eur: Závažné porušenie
Po prezidentoch sa spojili politickí predstavitelia: Pod silnú výzvu sa podpísali Radičová, Dzurinda i Vášáryová