Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
streda 22. 2.
Etela
5°C  Jasno  |  Bratislava
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
20.07.2012, 00:00 | Správy | Domáce správy

Policajný prezident Gašpar: Ešte som si nestihol vyfasovať zbraň!

Policajný prezident Tibor Gašpar. Otvoriť galériu
Generál Tibor Gašpar je desiatym slovenským policajným prezidentom.
Zdroj: Michal Burza, Nový Čas
Tibor Gašpar si myslí, že šéfovať polícii po Jaroslavovi Spišiakovi nie je jednoduché a tvrdí, že bude postupovať proti mafii rovnako razantne ako on.

Synovia mu občas zo žartu hovoria, že je ako americká seriálová postava bývalého policajta - Monk, jemu sa však viac páči postavička Boborovského zo seriálu Profesionáli. Sám seba označuje za puntičkára. Prepojenie podnikateľov na politiku v individuálnych prípadoch však pripúšťa a personálne obsadenie miest pre vysokých funkcionárov, najmä pri ich znovuprijatí do polície, konzultoval s ministrom vnútra.

Čo ste za tie takmer dva roky v civile robili?

Bol som výsluhovým dôchodcom, oddychoval som, aj keď som uvažoval, že začnem podnikať v bezpečnostných službách. Napokon som k tomu nepristúpil, lebo veci sa začali vyvíjať iným spôsobom.

Aký ste mali výsluhový dôchodok?

To je moja osobná vec. Nebudem o nej hovoriť.

1344954:gallery:true:true:true

Aké to je nastúpiť na post policajného prezidenta po Jaroslavovi Spišiakovi?

Nie je to jednoduché, môj predchodca má za sebou profesionálnu kariéru spojenú s istým mediálnym obrazom.

Čo nie je jednoduché?

Rád by som sa pokúsil posunúť aj ja kvalitatívne policajný zbor dopredu, na druhej strane každá kritika môže vyznievať ako účelová kritika toho, čo urobil môj predchodca, a ja chcem byť objektívny, nie osobný.

Keď sme sa stretli pred vaším návratom, ešte keď ste boli v civile, tak ste povedali, že bude ťažké byť prezidentom po Spišiakovi, lebo policajný zbor je zdecimovaný a verejnosť Spišiaka vníma pozitívne.

Neviem, či som použil výraz zdecimovaný.

Áno, použili.

Policajný zbor má aj dnes svoje problémy, ako napríklad nedostatočné vystrojenie a vyzbrojenie policajtov, lebo za posledné dva roky sa v tejto oblasti neurobilo nič, naopak zanedbalo sa dopĺňanie skladových zásob súčastí výstroja a máme problém policajtov obliecť do základnej uniformy. Uvedomujem si však, že žijeme v nejakých ekonomických podmienkach, vstupoval do nich aj môj predchodca a bol tlačený, aby šetril. Bude to tak aj v našej pôsobnosti, musíme sa teda snažiť v týchto ekonomických podmienkach dosiahnuť taký stav, aby bol zbor funkčný. Mám tiež kritický pohľad na fungovanie kriminálnej polície po organizačných zmenách, ktoré urobil môj predchodca.

Vy osobne ste vystrojený dobre alebo vám niečo chýba?

Som vystrojený len minimálne, potreboval by som doplniť svoje výstrojné súčiastky.

Čo konkrétne?

Budem potrebovať ešte jednu pracovnú uniformu, pretože nemôžem pracovať s jednou uniformou.

Čo sa za ten čas, čo ste boli mimo policajného zboru, zmenilo a ako zmeny hodnotíte?

Došlo k významným zmenám, môj predchodca urobil reorganizáciu Úradu justičnej a kriminálnej polície, zaviedol hodnotiaci systém. Dnes sa tieto zmeny analyzujú. Zatiaľ sú negatívne aj pozitívne zistenia. Môžem avizovať, že budú zmeny aj v hodnotiacom systéme, aj v organizácii kriminálnej polície.

V Programovom vyhlásení vlády sa píše, že vzrastie počet policajtov v základných útvaroch, lebo sa ukazuje, že vyšší počet policajtov na uliciach prispieva k zníženiu kriminality a nehodovosti na cestách. Kde chcete vziať viac policajtov do ulíc?

To neznamená, že vzrastie počet policajtov v policajnom zbore. Naopak, máme jeden z najpočetnejších policajných zborov v Európe v prepočte na počet obyvateľov. Musíme ich v rámci reorganizačných zmien premiestniť, ja to volám optimalizácia. Uvedomujem si, že občan najlepšie vníma svoju bezpečnosť, keď vidí na ulici policajta.

Ako sa dajú motivovať ľudia, aby vstupovali do ozbrojených zborov a aby v nich aj zotrvávali čo najdlhšie?

Musia existovať napríklad sociálne istoty, ktoré majú policajti oproti iným občanom, to ich aj motivuje na vstup do zboru. Priebeh služby treba nastaviť tak, aby mali motiváciu ostať slúžiť čo najdlhšie. Chceli by sme, aby výsluhových dôchodok narastal významnejšie až medzi 20. až 30. rokom služby. Každý policajt by mal mať motiváciu slúžiť 25 rokov a viac, čo by mohlo zastabilizovať zbor aj dôchodkový systém.

1345192:gallery:true:true:true

Vy ste odišli po koľkých rokoch?

Po osemnástich, ale „nedobrovoľne“.

Je podľa vás správne, že spolu s výmenou vlády sa menia aj šéf polície a ďalší policajní funkcionári? Komu to prospieva?

Nechcem to hodnotiť z politického hľadiska. Každá vláda prichádza s programovým vyhlásením, ktoré v časti bezpečnostnej politiky realizuje ministerstvo vnútra, a kým je polícia pod rezortom vnútra, tak vždy tu bude vplyv na výber toho najužšieho vedenia. Mám ambíciu, aby sme stabilizovali aj funkcionársky zbor, aby nepodliehal zmenám na ministerstve. Možno napríklad aj úpravou ustanovenia zákona o služobnom pomere, aby nemohol byť riadiaci pracovník odvolaný bez udania dôvodu, aby napríklad bolo nutné uviesť prečo.

Mohli ste si vybrať do funkcií koho chcete, alebo to musíte konzultovať s ministrom vnútra?

Samozrejme mohol. O znovuprijatí do policajného zboru je oprávnený rozhodnúť minister, a preto som tieto prípady konzultoval s ním. Pochybujem, že môj predchodca to robil osobne, že len on sám.

Na niektoré posty v polícii sa vracajú ľudia, ktorí ešte keď boli v zbore prvýkrát, dovolenkovali s podnikateľom odsúdeným vo Švajčiarsku za drogy a má tam doživotný zákaz vstupu, napríklad bývalý šéf ÚBOK-u Stred Milan Lučanský je teraz druhým zástupcom ÚBOK-u. To vám vôbec neprekáža?

Z môjho pohľadu je Lučanský bezúhonný a spoľahlivý policajt, ktorý počas svojho pôsobenia v policajnom zbore urobil niekoľko vážnych prípadov, napríklad Černák. Neviem objektívne posúdiť fotografie s osobou, ktorá mala byť odsúdená v zahraničí za úmyselný trestný čin, či to mohlo ohroziť jeho bezúhonnosť a spoľahlivosť.

Keď riešil také ťažké veci, tak si mal dobre preveriť, s kým ide na dovolenku, kto zabezpečuje transfer....

Keby tam bolo protiprávne konanie, nemohol by byť Lučanský prijatý do policajného zboru.

Nehovorím o protiprávnom konaní, ide skôr o to, či je to etické.

Záleží aj na tom, či vedel, alebo nevedel Lučanský o skutočnosti, že táto osoba bola v zahraničí stíhaná.

Zo Švajčiarska bol však vyhostený.

To sú zase pravidlá tej-ktorej krajiny, aby sa im tam nevracali odsúdení cudzinci.

Myslíte, že bude mať polícia pod vaším vedením rozviazané ruky?

Má určite rozviazané ruky. Mala ich vždy. Na Úrade boja proti korupcii z čias keď som ho viedol, nenájdete človeka, ktorý by povedal, že som mu niečo zakázal alebo nedovolil. Môj nástupca toto niekoľkokrát potvrdil, že sa nikdy nestretol s ovplyvňovaním. Nechcem používať klišé - padni, komu padni. Platí jedna vec, aby sme pri obvineniach mali dostatok dôkazov.

Po zmenách vo vedení polície v roku 2010 sa v organizovanom zločine podarilo policajtom nájsť dôkazy, ktoré stačili na obvinenie viacerých členov organizovaných skupín. Skoro všetci sú vo väzbe. Koho bude zatvárať polícia pod vaším vedením, keď už skoro všetci sedia?

Všetky prípady mali svoj vývoj a sú podľa mňa výsledkom niekoľkoročnej práce. Polícia bude nekompromisne stíhať každú osobu, ktorá je podozrivá zo spáchania trestného činu aj naďalej. Je tu aj nemenej dôležitá úloha pokračovať vo vyšetrovaní všetkých prípadov tak, aby boli obvinení páchatelia postavení pred súd a právoplatne odsúdení.

1345191:gallery:true:true:true

Neobávate sa toho, že súdy ich teraz poprepúšťajú? Polícia je zodpovedná za to, aby činnosť polície na týchto prípadoch bola bezproblémová.

Našou snahou je zabezpečiť kvalitné dôkazy v procese vyšetrovania týchto káuz, aby sme nedali priestor na špekulácie. Činnosť polície musí byť bez prieťahov a s dodržaním zákonnosti.

Neovplyvnia organizačné zmeny v polícii tieto prípady, keď policajti, ktorí ich riešili, sú preradení alebo odchádzajú?

Neviem o takom prípade, ak o takom viete, tak ma môžete informovať a ja sa na to budem pýtať. Pri nástupe som povedal, že všetky zmeny, ktoré prebehnú v organizačných štruktúrach, nemôžu mať negatívny dosah na vyšetrovanie ani v jednom zo závažných prípadov.

Ako je polícia pripravená na ich prípadný návrat na slobodu? Nemyslím tým, že ich pred basou otočíte za iné obvinenia. Skupiny si vytvorili novú štruktúru, doplnili zloženie...

Robíme opatrenia, aby sme boli pripravení na takúto prípadnú situáciu reagovať, o týchto opatreniach v médiách hovoriť nemôžem a nebudem.

Majú podľa vás podnikatelia vplyv na politické strany?

V individuálnych prípadoch tam isté prepojenie je, predpokladám, že Slovensko je také malé, že tie väzby a vzťahy tam sú. Dôležité je, aby tu bol efektívny zákon o financovaní politických strán, aby tieto veci riešil a umožňoval podnikateľom, ktorí sa chcú zúčastňovať v politike, zúčastniť sa v súlade so zákonom.

Aký je váš vzťah k strane Smer-SD?

Žiaden. Nastupoval som do zboru za ministra z KDH, bol som označovaný, že som príslušník KDH a že mám príbuzných v KDH, potom som mal aj nálepku, že som nominant HZDS, pracoval som vo funkcii aj pod ministrom Padom z SDKÚ a keď nastúpil minister Kaliňák zo Smeru, dostal som nálepku, že patrím k modrému politickému spektru, takže onálepkovaný ako policajný funkcionár som bol niekoľkokrát. Považujem sa za policajta profesionála a politika ma nezaujíma.

Má podľa vás podsvetie vplyv na politické strany?

Podsvetie sa snaží preniknúť do každej sféry spoločenského života, ale nemám o tom relevantné podklady a dôkazy.

Má podľa vás podsvetie vplyv na políciu?

Toto je dobrá otázka, musíte si uvedomiť, že časť polície, predovšetkým operatívna časť, musí komunikovať aj s podsvetím, ak chce získať informácie. Je však dôležité, aby to malo svoju hranicu a aby to bolo v prospech policajného zboru. Nemyslím, že má svoj negatívny vplyv na činnosť polície.

Myslíte?

Určite. Ak, tak ovplyvní len jednotlivcov, ktorí občas zlyhajú.

Máte radi príslovia, poznáte nejaké, ktoré by vystihovalo podľa vás váš charakter?

Napríklad, snažím sa vybaviť všetko v ten deň a nič neodkladať na druhý. Nechcem to povedať nahlas, ale v istých veciach som puntičkár a moje deti mi občas zo žartu hovoria, že som ako Monk z televízneho seriálu.

Jedno príslovie by som vám povedala a zaujíma ma, čo naň poviete. Ide o britské príslovie "S takýmito priateľmi si nemôžem dovoliť nepriateľov".

Tak to ma určite nevystihuje, ja mám nepriateľov dosť. Nepriateľov mi pribúda v polícii i mimo nej. Nie všetci sú spokojní s mojou prácou najmä tam, kde realizujem postih, resp. vyžadujem plnenie povinností. Neraz som sa vyjadril, že majú smolu tí, ktorí v prípadoch vystupujú ako podozriví, lebo mám vždy snahu získavať také dobré dôkazy, aby sa z týchto prípadov už nedalo vykorčuľovať. Toto myslenie presadzujem aj u svojich podriadených.

Ako hodnotíte tvrdenia záujmových osôb, ktoré hovoria, že teraz sú s vedením polície spokojní a že tam tých ľudí potrebujú?

Je to nezmysel. Mojím menom sa často oháňajú ľudia, ktorí ma vôbec nepoznajú a využívajú ho na to, aby zvýraznili vplyv vo svojom prostredí.

Nehovorím, že vy, hovorím, že tvrdia, že teraz sú tu tí dobrí policajti, ktorí riadia zbor a oni ich v zbore potrebujú.

O takomto vyjadrení neviem a voči každému budeme postupovať rovnako ako doteraz, nekompromisne a razantne. A odkazujem všetkým, že môžu mať obavu ešte z jedného. Keďže som pôvodne vyšetrovateľ, budem sa zaujímať aj o to, aby dôkazy neboli len domnienky, ale budú také, že sa z nich nebude dať vyvliecť.

Ste ozbrojený?

Ešte som si nestihol vyfasovať zbraň. Pokiaľ budem vykonávať denné pracovné povinnosti, nosiť ju nebudem. Potrebujem ju na cvičné či previerkové streľby. Alebo pre prípad napr. mobilizácie. (Smiech.)

Aký vtip o policajtoch sa vám najviac páči a prečo?

Poznám viacero vtipov, ale nemám medzi nimi obľúbený, že by som ho chcel povedať.

Naopak, aký sa vám nepáči alebo vás uráža?

Niekde som čítal: "Viete, koľko vtipov o policajtoch je? Ani jeden, lebo všetko je pravda." Vtipy o policajtoch vznikali najmä pred rokom 1989, keď sa občas stávalo, že do polície vstupovali aj ľudia, ktorí sa nevedeli uplatniť inde v spoločnosti a nejakým spôsobom sa to prenáša ďalej a ďalej, ale nemám svoj vyhradený vtip, ale zasmejem sa, keď dobrý vtip počujem. Tiež si rád pozriem seriál Profesionáli.

Kto je vaša obľúbená postava?

(Smiech.) Boborovský.

Diskusia / 4
Čítajte ďalej
Autor: Čas.sk
X
Najnovšie z rubriky
Najnovšie z rubriky
Aktuality.sk Správy Ekonomika Komentáre Šport Cestovanie TV program Počasie Horoskopy Európa Zdravie
Ľubomír K.
Kauza takáčovci: platili policajtovi 1000 eur mesačne? Aktuality.sk
Rýchle správy
pred 15 min
Dnes očakávajte daždivé počasie Aktuality.sk
Aj dnes nás čaká sychravé počasie do 11 stupňov.
00:00
Zdravé grepy môžu škodiť zdraviu Aktuality.sk
Grepy sú zdrojom prospešných látok – predovšetkým vitamínu C. Napriek tomu si však na toto exotické ovocie treba dať pozor.
21.2 22:00
V kosovskej metropole Priština poškodili pamätník slovenských vojakov Aktuality.sk
Pamätnú tabuľu v centre Prištiny odhalil šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák 19. januára 2016.
Nehoda pri Prahe si vyžiadala jednu obeť a niekoľkých zranených.
Nehoda na klzkej ceste vo Švédsku skončila tragicky: 15 zranených a 1 mŕtvy
Studená biatlonová antidopingová vojna: TOTO prekročilo všetky medze!
Falcao podal v zápase s Manchestrom rozporuplný výkon. Dal síce výkladný gól, no nepremenil penaltu.
Video
Takáto gólová oslava sa v Lige majstrov často nevidí: O famóznom zásahu Falcaa sa bude ešte dlho hovoriť!
Proces s päticou obžalovaných v prípade vraždy ruského opozičného politika Borisa Nemcova sa začal v pondelok 3. októbra 2016 pred vojenským tribunálom v Moskve.
Vo Viedni sa začal proces s utečencami: 6 mužov znásilnilo jednu ženu!
Nikki Haleyová sa stala novou americkou veľvyslankyňou pri OSN.
Veľvyslankyňa USA: "Sme oddaní spojenectvu s Európou!"
Debore sa podoba vydarila.
Foto
Vydarená fašiangová maska: Pozrite sa, ako nachytala dcéra známeho hádzanára!
Austrálsky kardinál George Pell  vypovedá z Ríma prostredníctvom videomosta pred austrálskou Kráľovskou komisiou vyšetrujúcou prípady zneužívania detí kňazmi.
Priznanie biskupa obvineného zo zneužívania: Čo sa deje v katolíckych zariadeniach?
Do Gabčíkova môžu prísť stovky migrantov, ak budú naši susedia potrebovať..
524
Nemecké bezpečnostné zložky varujú: Do Európy mieri 6 miliónov utečencov!
Poslanci sa d seba pustili počas rozpravy.
Turecká členka parlamentu zbavená kresla: Vo väzbe za obvinenie z propagovania terorizmu!
(ilustračné foto).
Dievčina († 14) doma spáchala samovraždu: Srdcervúci odkaz matky!
Johan Alexis Ramirez Castro a jedno z vysokých štátnych  vyznamení, ktoré za svoj čin dostal.
Tínedžer zachránil šesť ľudí z lietadla smrti: Hrdinovi sa splnil sen!
Vandali v kosovskej Prištine: Poškodili pamätník slovenských vojakov!