Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
pondelok 25. 6.
Tadeáš, Olívia
18°C  Polooblačno  |  Bratislava
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
20.07.2012, 00:00 | Správy | Domáce správy

Policajný prezident Gašpar: Ešte som si nestihol vyfasovať zbraň!

Policajný Otvoriť galériu
Generál Tibor Gašpar je desiatym slovenským policajným prezidentom.
Zdroj: Michal Burza, Nový Čas
Tibor Gašpar si myslí, že šéfovať polícii po Jaroslavovi Spišiakovi nie je jednoduché a tvrdí, že bude postupovať proti mafii rovnako razantne ako on.

Synovia mu občas zo žartu hovoria, že je ako americká seriálová postava bývalého policajta - Monk, jemu sa však viac páči postavička Boborovského zo seriálu Profesionáli. Sám seba označuje za puntičkára. Prepojenie podnikateľov na politiku v individuálnych prípadoch však pripúšťa a personálne obsadenie miest pre vysokých funkcionárov, najmä pri ich znovuprijatí do polície, konzultoval s ministrom vnútra.

Čo ste za tie takmer dva roky v civile robili?

Bol som výsluhovým dôchodcom, oddychoval som, aj keď som uvažoval, že začnem podnikať v bezpečnostných službách. Napokon som k tomu nepristúpil, lebo veci sa začali vyvíjať iným spôsobom.

Aký ste mali výsluhový dôchodok?

To je moja osobná vec. Nebudem o nej hovoriť.

1344954:gallery:true:true:true

Aké to je nastúpiť na post policajného prezidenta po Jaroslavovi Spišiakovi?

Nie je to jednoduché, môj predchodca má za sebou profesionálnu kariéru spojenú s istým mediálnym obrazom.

Čo nie je jednoduché?

Rád by som sa pokúsil posunúť aj ja kvalitatívne policajný zbor dopredu, na druhej strane každá kritika môže vyznievať ako účelová kritika toho, čo urobil môj predchodca, a ja chcem byť objektívny, nie osobný.

Keď sme sa stretli pred vaším návratom, ešte keď ste boli v civile, tak ste povedali, že bude ťažké byť prezidentom po Spišiakovi, lebo policajný zbor je zdecimovaný a verejnosť Spišiaka vníma pozitívne.

Neviem, či som použil výraz zdecimovaný.

Áno, použili.

Policajný zbor má aj dnes svoje problémy, ako napríklad nedostatočné vystrojenie a vyzbrojenie policajtov, lebo za posledné dva roky sa v tejto oblasti neurobilo nič, naopak zanedbalo sa dopĺňanie skladových zásob súčastí výstroja a máme problém policajtov obliecť do základnej uniformy. Uvedomujem si však, že žijeme v nejakých ekonomických podmienkach, vstupoval do nich aj môj predchodca a bol tlačený, aby šetril. Bude to tak aj v našej pôsobnosti, musíme sa teda snažiť v týchto ekonomických podmienkach dosiahnuť taký stav, aby bol zbor funkčný. Mám tiež kritický pohľad na fungovanie kriminálnej polície po organizačných zmenách, ktoré urobil môj predchodca.

Vy osobne ste vystrojený dobre alebo vám niečo chýba?

Som vystrojený len minimálne, potreboval by som doplniť svoje výstrojné súčiastky.

Čo konkrétne?

Budem potrebovať ešte jednu pracovnú uniformu, pretože nemôžem pracovať s jednou uniformou.

Čo sa za ten čas, čo ste boli mimo policajného zboru, zmenilo a ako zmeny hodnotíte?

Došlo k významným zmenám, môj predchodca urobil reorganizáciu Úradu justičnej a kriminálnej polície, zaviedol hodnotiaci systém. Dnes sa tieto zmeny analyzujú. Zatiaľ sú negatívne aj pozitívne zistenia. Môžem avizovať, že budú zmeny aj v hodnotiacom systéme, aj v organizácii kriminálnej polície.

V Programovom vyhlásení vlády sa píše, že vzrastie počet policajtov v základných útvaroch, lebo sa ukazuje, že vyšší počet policajtov na uliciach prispieva k zníženiu kriminality a nehodovosti na cestách. Kde chcete vziať viac policajtov do ulíc?

To neznamená, že vzrastie počet policajtov v policajnom zbore. Naopak, máme jeden z najpočetnejších policajných zborov v Európe v prepočte na počet obyvateľov. Musíme ich v rámci reorganizačných zmien premiestniť, ja to volám optimalizácia. Uvedomujem si, že občan najlepšie vníma svoju bezpečnosť, keď vidí na ulici policajta.

Ako sa dajú motivovať ľudia, aby vstupovali do ozbrojených zborov a aby v nich aj zotrvávali čo najdlhšie?

Musia existovať napríklad sociálne istoty, ktoré majú policajti oproti iným občanom, to ich aj motivuje na vstup do zboru. Priebeh služby treba nastaviť tak, aby mali motiváciu ostať slúžiť čo najdlhšie. Chceli by sme, aby výsluhových dôchodok narastal významnejšie až medzi 20. až 30. rokom služby. Každý policajt by mal mať motiváciu slúžiť 25 rokov a viac, čo by mohlo zastabilizovať zbor aj dôchodkový systém.

1345192:gallery:true:true:true

Vy ste odišli po koľkých rokoch?

Po osemnástich, ale „nedobrovoľne“.

Je podľa vás správne, že spolu s výmenou vlády sa menia aj šéf polície a ďalší policajní funkcionári? Komu to prospieva?

Nechcem to hodnotiť z politického hľadiska. Každá vláda prichádza s programovým vyhlásením, ktoré v časti bezpečnostnej politiky realizuje ministerstvo vnútra, a kým je polícia pod rezortom vnútra, tak vždy tu bude vplyv na výber toho najužšieho vedenia. Mám ambíciu, aby sme stabilizovali aj funkcionársky zbor, aby nepodliehal zmenám na ministerstve. Možno napríklad aj úpravou ustanovenia zákona o služobnom pomere, aby nemohol byť riadiaci pracovník odvolaný bez udania dôvodu, aby napríklad bolo nutné uviesť prečo.

Mohli ste si vybrať do funkcií koho chcete, alebo to musíte konzultovať s ministrom vnútra?

Samozrejme mohol. O znovuprijatí do policajného zboru je oprávnený rozhodnúť minister, a preto som tieto prípady konzultoval s ním. Pochybujem, že môj predchodca to robil osobne, že len on sám.

Na niektoré posty v polícii sa vracajú ľudia, ktorí ešte keď boli v zbore prvýkrát, dovolenkovali s podnikateľom odsúdeným vo Švajčiarsku za drogy a má tam doživotný zákaz vstupu, napríklad bývalý šéf ÚBOK-u Stred Milan Lučanský je teraz druhým zástupcom ÚBOK-u. To vám vôbec neprekáža?

Z môjho pohľadu je Lučanský bezúhonný a spoľahlivý policajt, ktorý počas svojho pôsobenia v policajnom zbore urobil niekoľko vážnych prípadov, napríklad Černák. Neviem objektívne posúdiť fotografie s osobou, ktorá mala byť odsúdená v zahraničí za úmyselný trestný čin, či to mohlo ohroziť jeho bezúhonnosť a spoľahlivosť.

Keď riešil také ťažké veci, tak si mal dobre preveriť, s kým ide na dovolenku, kto zabezpečuje transfer....

Keby tam bolo protiprávne konanie, nemohol by byť Lučanský prijatý do policajného zboru.

Nehovorím o protiprávnom konaní, ide skôr o to, či je to etické.

Záleží aj na tom, či vedel, alebo nevedel Lučanský o skutočnosti, že táto osoba bola v zahraničí stíhaná.

Zo Švajčiarska bol však vyhostený.

To sú zase pravidlá tej-ktorej krajiny, aby sa im tam nevracali odsúdení cudzinci.

Myslíte, že bude mať polícia pod vaším vedením rozviazané ruky?

Má určite rozviazané ruky. Mala ich vždy. Na Úrade boja proti korupcii z čias keď som ho viedol, nenájdete človeka, ktorý by povedal, že som mu niečo zakázal alebo nedovolil. Môj nástupca toto niekoľkokrát potvrdil, že sa nikdy nestretol s ovplyvňovaním. Nechcem používať klišé - padni, komu padni. Platí jedna vec, aby sme pri obvineniach mali dostatok dôkazov.

Po zmenách vo vedení polície v roku 2010 sa v organizovanom zločine podarilo policajtom nájsť dôkazy, ktoré stačili na obvinenie viacerých členov organizovaných skupín. Skoro všetci sú vo väzbe. Koho bude zatvárať polícia pod vaším vedením, keď už skoro všetci sedia?

Všetky prípady mali svoj vývoj a sú podľa mňa výsledkom niekoľkoročnej práce. Polícia bude nekompromisne stíhať každú osobu, ktorá je podozrivá zo spáchania trestného činu aj naďalej. Je tu aj nemenej dôležitá úloha pokračovať vo vyšetrovaní všetkých prípadov tak, aby boli obvinení páchatelia postavení pred súd a právoplatne odsúdení.

1345191:gallery:true:true:true

Neobávate sa toho, že súdy ich teraz poprepúšťajú? Polícia je zodpovedná za to, aby činnosť polície na týchto prípadoch bola bezproblémová.

Našou snahou je zabezpečiť kvalitné dôkazy v procese vyšetrovania týchto káuz, aby sme nedali priestor na špekulácie. Činnosť polície musí byť bez prieťahov a s dodržaním zákonnosti.

Neovplyvnia organizačné zmeny v polícii tieto prípady, keď policajti, ktorí ich riešili, sú preradení alebo odchádzajú?

Neviem o takom prípade, ak o takom viete, tak ma môžete informovať a ja sa na to budem pýtať. Pri nástupe som povedal, že všetky zmeny, ktoré prebehnú v organizačných štruktúrach, nemôžu mať negatívny dosah na vyšetrovanie ani v jednom zo závažných prípadov.

Ako je polícia pripravená na ich prípadný návrat na slobodu? Nemyslím tým, že ich pred basou otočíte za iné obvinenia. Skupiny si vytvorili novú štruktúru, doplnili zloženie...

Robíme opatrenia, aby sme boli pripravení na takúto prípadnú situáciu reagovať, o týchto opatreniach v médiách hovoriť nemôžem a nebudem.

Majú podľa vás podnikatelia vplyv na politické strany?

V individuálnych prípadoch tam isté prepojenie je, predpokladám, že Slovensko je také malé, že tie väzby a vzťahy tam sú. Dôležité je, aby tu bol efektívny zákon o financovaní politických strán, aby tieto veci riešil a umožňoval podnikateľom, ktorí sa chcú zúčastňovať v politike, zúčastniť sa v súlade so zákonom.

Aký je váš vzťah k strane Smer-SD?

Žiaden. Nastupoval som do zboru za ministra z KDH, bol som označovaný, že som príslušník KDH a že mám príbuzných v KDH, potom som mal aj nálepku, že som nominant HZDS, pracoval som vo funkcii aj pod ministrom Padom z SDKÚ a keď nastúpil minister Kaliňák zo Smeru, dostal som nálepku, že patrím k modrému politickému spektru, takže onálepkovaný ako policajný funkcionár som bol niekoľkokrát. Považujem sa za policajta profesionála a politika ma nezaujíma.

Má podľa vás podsvetie vplyv na politické strany?

Podsvetie sa snaží preniknúť do každej sféry spoločenského života, ale nemám o tom relevantné podklady a dôkazy.

Má podľa vás podsvetie vplyv na políciu?

Toto je dobrá otázka, musíte si uvedomiť, že časť polície, predovšetkým operatívna časť, musí komunikovať aj s podsvetím, ak chce získať informácie. Je však dôležité, aby to malo svoju hranicu a aby to bolo v prospech policajného zboru. Nemyslím, že má svoj negatívny vplyv na činnosť polície.

Myslíte?

Určite. Ak, tak ovplyvní len jednotlivcov, ktorí občas zlyhajú.

Máte radi príslovia, poznáte nejaké, ktoré by vystihovalo podľa vás váš charakter?

Napríklad, snažím sa vybaviť všetko v ten deň a nič neodkladať na druhý. Nechcem to povedať nahlas, ale v istých veciach som puntičkár a moje deti mi občas zo žartu hovoria, že som ako Monk z televízneho seriálu.

Jedno príslovie by som vám povedala a zaujíma ma, čo naň poviete. Ide o britské príslovie "S takýmito priateľmi si nemôžem dovoliť nepriateľov".

Tak to ma určite nevystihuje, ja mám nepriateľov dosť. Nepriateľov mi pribúda v polícii i mimo nej. Nie všetci sú spokojní s mojou prácou najmä tam, kde realizujem postih, resp. vyžadujem plnenie povinností. Neraz som sa vyjadril, že majú smolu tí, ktorí v prípadoch vystupujú ako podozriví, lebo mám vždy snahu získavať také dobré dôkazy, aby sa z týchto prípadov už nedalo vykorčuľovať. Toto myslenie presadzujem aj u svojich podriadených.

Ako hodnotíte tvrdenia záujmových osôb, ktoré hovoria, že teraz sú s vedením polície spokojní a že tam tých ľudí potrebujú?

Je to nezmysel. Mojím menom sa často oháňajú ľudia, ktorí ma vôbec nepoznajú a využívajú ho na to, aby zvýraznili vplyv vo svojom prostredí.

Nehovorím, že vy, hovorím, že tvrdia, že teraz sú tu tí dobrí policajti, ktorí riadia zbor a oni ich v zbore potrebujú.

O takomto vyjadrení neviem a voči každému budeme postupovať rovnako ako doteraz, nekompromisne a razantne. A odkazujem všetkým, že môžu mať obavu ešte z jedného. Keďže som pôvodne vyšetrovateľ, budem sa zaujímať aj o to, aby dôkazy neboli len domnienky, ale budú také, že sa z nich nebude dať vyvliecť.

Ste ozbrojený?

Ešte som si nestihol vyfasovať zbraň. Pokiaľ budem vykonávať denné pracovné povinnosti, nosiť ju nebudem. Potrebujem ju na cvičné či previerkové streľby. Alebo pre prípad napr. mobilizácie. (Smiech.)

Aký vtip o policajtoch sa vám najviac páči a prečo?

Poznám viacero vtipov, ale nemám medzi nimi obľúbený, že by som ho chcel povedať.

Naopak, aký sa vám nepáči alebo vás uráža?

Niekde som čítal: "Viete, koľko vtipov o policajtoch je? Ani jeden, lebo všetko je pravda." Vtipy o policajtoch vznikali najmä pred rokom 1989, keď sa občas stávalo, že do polície vstupovali aj ľudia, ktorí sa nevedeli uplatniť inde v spoločnosti a nejakým spôsobom sa to prenáša ďalej a ďalej, ale nemám svoj vyhradený vtip, ale zasmejem sa, keď dobrý vtip počujem. Tiež si rád pozriem seriál Profesionáli.

Kto je vaša obľúbená postava?

(Smiech.) Boborovský.

Diskusia / 4
Súvisiace články:
Autor: Čas.sk
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou Ringier Axel Springer Slovakia, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 00 678 155, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 19/B na účely spätného kontaktovania ... Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Aktuality.sk Správy Ekonomika Šport Život TV program Počasie Horoskopy Fair Play M. Kovačiča
Dieťa v opustenom
Ďalšie dieťa nechali samé v aute na parkovisku v Pezinku Aktuality.sk
Rýchle správy
pred 1 min
Taliansky minister vnútra rokoval v Líbyi o migrantoch Aktuality.sk
Matteo Salvini rokoval s Abdassalámom Ašúrom o posilnení bilatelárnej spolupráce.
pred 9 min
Taliansky minister vnútra rokoval v Líbiy o migrantoch Aktuality.sk
Matteo Salvini rokoval s Abdassalámom Ašúrom o posilnení bilatelárnej spolupráce.
pred 11 min
Diaľničiari zverejnili zábery z dvojnásobnej nehody v Bratislave Aktuality.sk
Dvojnásobná nehoda sa stala dnes ráno v oboch smeroch Mosta Lafranconi.
Ronaldov tím čaká
Fanúšikovia Iránu nedali Portugalčanom spať, Ronaldo mal toho už plné zuby
Bratislavskí
Veľký záťah nitrianskych colníkov: Zaistili falzifikáty za vyše 50 000€
Vladimír Kobielsky
Foto
Herec Kobielsky spravil zo starej barabizne špičkovú nehnuteľnosť: Hniezdočko za 1,2 milióna!
Na moste došlo
Národná diaľničná spoločnosť zverejnila desivé video z Bratislavy: Dvojnásobná nehoda na moste!
Taliansky
Taliansky minister vnútra rokuje v Líbyi: Chce zastaviť prílev prisťahovalcov
Podnapitý šofér
Zrazený chodec: Náraz auta vymrštil muža († 41), ktorý letel vzduchom desiatky metrov
Nový tréner
Nový tréner slovenských hádzanárok je optimista: V kvalifikácii si to rozdáme o prvé miesto
Futbalová lopta
Foto
Rusko futbalom naozaj žije: Futbalovú loptu nájdete aj tam, kde by ste to fakt nečakali
Erdogan (vľavo)
Opozičný kandidát uznal Erdoganovu výhru vo voľbách: Štipľavú poznámku si neodpustil
Ruska aj Kočnera
Kočner a Rusko strávili na súde 8 hodín, verdikt mnohých rozhneval: Prečo ich sudca pustil na slobodu?
(ilustračné foto)
Počas leta pribúda detských úrazov: Ako správne ošetriť tie najbežnejšie?
Kim Čong-un
Kim Čong-un je po stretnutí s Trumpom ako vymenený: Severná Kórea urobila ďalší veľký krok