Piatok 18. 6.
Vratislav
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
30.04.2021 11:16 | Správy | Domáce správy

Eurobarometer skúmal názory Slovákov: Čo si myslíme o očkovaní aj novej vláde

S tvrdením, že vakcíny sú jediným spôsobom ukončenia pandémie súhlasí na Slovensku 69 percent opýtaných.

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky Eurobarometer, ktorý sa na Slovensku robil v období od 12. februára do 5. marca tohto roku. Rovnaké tvrdenie podporuje v rámci priemeru Európskej únie 70 percent respondentov.

Podľa prieskumu si zároveň 77 percent respondentov myslí, že Európska únia (EÚ) je kľúčová pri zabezpečovaní vakcín (EÚ 69 percent). Na druhej strane podľa prieskumu si 71 percent opýtaných myslí, že vakcíny môžu mať vedľajšie účinky (EÚ 67 percent) a 68 percent je presvedčených, že sa vyvíjajú, testujú a schvaľujú príliš rýchlo (EÚ 52 percent).

Pokiaľ ide o očkovanie, ochotu dať sa zaočkovať čo najskôr vyjadrilo 38 percent Slovákov (EÚ 45 percent). Ďalších 22 percent vyjadrilo zámer dať sa očkovať v priebehu roku 2021 (EÚ 20 percent). Neskôr sa chce dať zaočkovať podľa prieskumu 22 percent opýtaných (EÚ 21 percent) a 16 percent respondentov sa vyjadrilo, že že sa nechcú očkovať nikdy (EÚ 12 percent).

Prieskum zisťoval aj postoje respondentov voči Európskej únii a jej inštitúciám. Podľa výsledkov dôveruje Únii 50 percent opýtaných, pričom opačný názor má 44 percent. Európskej komisii podľa prieskumu vyjadrilo dôveru 50 percent Slovákov a nedôveruje jej 40 percent. Pokiaľ ide o Európsky parlament, dôvera je na úrovni 48 percent a nedôvera má hodnotu 44 percent. Čo sa týka vnímania EÚ, Slováci ju najčastejšie reflektujú prostredníctvom voľného pohybu osôb, tovarov a služieb (32 percent), mieru medzi členskými štátmi (21 percent) a spoločnej európskej meny euro (15 percent).

 

Pokiaľ ide o dôveru v národné inštitúcie na Slovensku, podľa prieskumu najviac opýtaných dôveruje armáde. Konkrétne sa dôvera v armádu pohybuje na úrovni 65 percent a nedôvera na úrovni 33 percent respondentov. Pokiaľ ide o políciu, tej podľa prieskumu dôveruje 45 percent a nedôveruje 53 percent respondentov. Dôvera v súdy je na úrovni 28 percent, pričom im nedôveruje 69 percent opýtaných. V prípade vlády SR sa dôvera pohybuje na úrovni 24 a nedôvera na úrovni 74 percent. Parlamentu podľa Eurobarometra dôveruje 23 percent respondentov a nedôveruje 75 percent respondentov.

Prieskum sa zameriaval aj na aktuálne problémy, ktoré respondenti zo Slovenska vnímajú. V rámci ich odpovedí bolo najčastejšie spomenuté zdravie (59 percent), nasledovala ekonomická situácia (39 percent), ceny a náklady na život (30 percent) a nezamestnanosť (17 percent).

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: SITA

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Uznanie za boj proti covidu, rakúski zdravotníci si polepšia: Bude im vyplatený jednorazový bonus
Nemecko predložilo svoje podmienky, do krajiny smú len zaočkovaní: Pre turistov z krajín mimo EÚ to začne platiť čoskoro
Peter Cehlárik sa upísal ruskému majstrovi: V Omsku má nahradiť bývalého ťahúňa tímu!
Európska agentúra pre lieky zaujala jasné stanovisko: Ak chce EÚ poraziť covid, musí urobiť toto...
Foto
Dánsko malo našliapnuté k senzácii, Belgicko však duel otočilo
Netušil, že sa niečo také môže stať: Na parkovisku sa prepadla zem, po aute nezostalo ani stopy
Situácia v Británii sa prudko vymyká spod kontroly: Toľko nakazených za jediný deň nemali posledné štyri mesiace!
Foto
Z Detvy sa stal Prešov: Tipos extraliga bude mať od novej sezóny staronového účastníka
Foto
Modelka vysolila brutálnu sumu na stovky plastík, aby vyzerala ako Kim Kardashian: Teraz ľutuje
Európsky digitálny COVID pas už čoskoro: Zaručí jednoduchšie cestovanie do zahraničia
Pilulka proti covidu, nemožné alebo blízka budúcnosť? USA vyčlenili ťažké miliardy na vývoj tohto antivirotika
Cristiano Ronaldo absolvoval nečakanú kontrolu: Na štadióne ho nespoznal ochrankár!