Štvrtok 17. 6.
Adolf
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
28.04.2021 12:26 | Správy | Peniaze

Poľnohospodári a potravinári zúria: Plán obnovy je výsmechom do očí, schytal to aj Mičovský

Plán obnovy je výsmechom do očí slovenských poľnohospodárov a potravinárov. Uviedol to na tlačovom brífingu pred Úradom vlády SR predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho.

Slovensko sa posilnenia agropotravinárstva z plánu obnovy podľa neho nedočká. Plán obnovy a odolnosti SR v stredu schválila vláda.

Macho pripomenul, že minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský (OĽANO) mal pôvodne žiadať pre agropotravinárstvo z plánu obnovy 2,4 miliardy eur a neskôr už len 1,4 miliardy eur, nakoniec vybojoval pre ozdravenie, oživenie a naštartovanie odvetvia nulu.

"Poľnohospodári a potravinári sú sklamaní z tohto výsledku. Vo svetle tohto faktu sa viac ako ročné slová ministra (Mičovského) o vľúdnych lánoch, stromoradiach, remízkach, zadržiavaní vody v krajine javia viac ako humorné a prázdne sľuby," zdôraznil Macho.

 

SPPK podľa neho zásadne nesúhlasí s vylúčením agropotravinárskeho rezortu z mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti na základe zdôvodnenia Ministerstva financií SR, že sektor je financovaný zo zdrojov Európskeho poľnohospodárskeho a záručného fondu (EPZF) a Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (EPFRV) v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) EÚ.

"Považujeme za neprípustné vylúčenie pozemkových úprav z pôvodného návrhu plánu obnovy a odolnosti na úkor zvýšenia alokácie na pozemkové úpravy v návrhu intervenčnej stratégie novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky na roky 2023 až 2027. Pozemkové úpravy majú výrazne nadrezortný charakter a nemôžu byť financované zo zdrojov primárne určených na rozvoj pôdohospodárstva. Ich realizácia je efektívnym nástrojom na riešenie rozdrobenosti pozemkového vlastníctva, na ochranu prírody a prípravu krajiny na očakávané klimatické zmeny (vodozádržné a protierózne opatrenia), a preto sú vo verejnom a nie rezortnom záujme," uviedla agrokomora.

Macho pripomenul, že SPPK vypracovala vlastné priority k plánu obnovy a vzniesla aj pripomienky k materiálu v rámci medzirezortného pripomienkového konania.

"Požadujeme zaradiť poľnohospodárstvo a potravinárstvo do Plánu obnovy a odolnosti SR. Trváme na tom, že agropotravinárske podporné nástroje v pláne obnovy a odolnosti sú obhájiteľné v kontexte potrieb SR a európskych priorít. Mechanizmus EÚ na podporu obnovy a odolnosti je určený na prekonanie koronakrízy, čo si vyžaduje rozsiahle investície a významné reformy aj v oblasti agropotravinárstva," uviedla poľnohospodárska a potravinárska komora.

Prípravu slovenského plánu obnovy a odolnosti považuje SPPK za netransparentnú a neparticipatívnu. "Zástupcovia agropotravinárskeho sektora neboli prizvaní do procesu prípravy a nepodieľali sa na formulácii tohto dôležitého dokumentu," dodala agrokomora. Podľa SPPK treba zobrať na vedomie, že ostatné členské krajiny vo svojich plánoch obnovy na pozadí európskych priorít budujú svoju vlastnú konkurencieschopnosť a odolnosť, čoho súčasťou je v ich prípade aj poľnohospodárstvo a potravinárstvo.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: tasr

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Situácia v Británii sa prudko vymyká spod kontroly: Toľko nakazených za jediný deň nemali posledné štyri mesiace!
Foto
Z Detvy sa stal Prešov: Tipos extraliga bude mať od novej sezóny staronového účastníka
Foto
Modelka vysolila brutálnu sumu na stovky plastík, aby vyzerala ako Kim Kardashian: Teraz ľutuje
Európsky digitálny COVID pas už čoskoro: Zaručí jednoduchšie cestovanie do zahraničia
Pilulka proti covidu, nemožné alebo blízka budúcnosť? USA vyčlenili ťažké miliardy na vývoj tohto antivirotika
Cristiano Ronaldo absolvoval nečakanú kontrolu: Na štadióne ho nespoznal ochrankár!
Kvíz
Náročný kvíz o Slovensku: Keď ho zvládnete na plný počet, ste dobrí!
Foto
Fitneska Dominika Kid Kovács na neuveriteľnej porovnávačke po roku: Ženské telo je úžasné
Trojica slovenských reprezentantov si to rozdala v presnosti streľby: Mak musel za trest robiť kotúle!
Pripravte sa! Horúčavy udrú plnou silou: SHMÚ vydalo výstrahu prvého stupňa pred vysokými teplotami
Rodina Libuše Šafránkovej zverejnila dojemné smútočné oznámenie: Skrýva sa za ním krásny význam
Foto
Mamička schudla počas tehotenstva takmer 50 kíl: Nie je jej čo závidieť, prešla si peklom