Piatok 25. 6.
Tadeáš
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
28.04.2021 16:00 | Správy | Servis

Od júla musíte počítať pri tovare z krajín mimo EÚ aj so clom a daňou: Nákupy z Číny sa predražia

Od 1. júla tohto roka budú platiť nové pravidlá pre nakupovanie z takzvaných tretích krajín, čiže krajín mimo Európskej únie.

Nakupujúci budú musieť povinne preclievať všetky zásielky a zároveň pribudne povinnosť zaplatiť aj daň z pridanej hodnoty (DPH) pri tovare v zásielkach s nízkou hodnotou. Zmeny sa dotknú najmä tých, ktorí radi nakupujú napríklad v čínskych internetových gigantoch.

Spolu so začiatkom letných prázdnin sa kupujúci musia pripraviť na povinné colné konanie v prípade všetkých zásielok z krajín mimo EÚ. Zároveň sa od tohto termínu zruší oslobodenie od DPH , ktoré je teraz ešte možné využiť pri zásielkach s hodnotou nižšou ako 22 eur. „Clo sa však vyrubí až pri zásielke, ktorej hodnota presiahne 150 eur,“ uviedla Martina Rybanská, hovorkyňa finančnej správy.

Niektoré zásielky tak môžu byť stále oslobodené od cla, ale DPH musí byť platená v plnej výške z colnej hodnoty tovaru. Nové pravidlá sa budú týkať všetkých, právnických aj fyzických osôb, ktoré si objednávajú tovar z tretích krajín, napríklad z čínskych e-shopov či zo Spojených štátov.

 

 

Ako prebieha colné konanie

- Po prijatí zásielky od medzinárodnej prepravnej spoločnosti poštová alebo kuriérska služba uskladní zásielku vo svojich priestoroch v takzvanom sklade dočasnej prekážky.

- Adresáta následne písomne upozorní, že mu prišla zásielka z cudziny.

- Súčasťou výzvy je obvykle aj splnomocnenie, ktorým zákazník mailom alebo písomne splnomocní prepravnú spoločnosť na jeho zastupovanie v elektronickom colnom konaní za poplatok.

- V prípade, ak príjemca zásielky nebude zastupovaný v colnom konaní kuriérnou službou, môže podať colné vyhlásenie vo vlastnom mene na vlastný účet v elektronickej forme.

- Zásielka zostáva v sklade uložená 18 kalendárnych dní odo dňa odoslania oznámenia, v prípade potreby môže adresát požiadať o predĺženie úložnej lehoty.

- Colný dlh a iné platby môžu byť hradené podľa pokynov doručovacej služby prevodom na účet doručovacej služby alebo zaplatené kuriérovi v hotovosti priamo pri doručení zásielky.

- Colné konanie môže trvať niekoľko dní v závislosti od včasnosti a kompletnosti poskytnutých dokladov.

 

Lacným nákupom odzvoniť nemusí

Internetové giganty o tejto zmene, samozrejme, už dlho vedia. Pôvodne mala platiť o pol roka skôr, posunula ju však koronakríza. Väčšina obchodníkov tak problém zložitého a drahého preclievania šikovne obišla - vytvorili si pobočky a sklady v krajinách EÚ. Ak sa teda nechcete vzdať lacného nakupovania, hoci s neistým výsledkom, vyberajte si predajcov, ktorí vám tovar doručia z niektorej krajiny EÚ. Už teraz ich je veľa a budú stále pribúdať.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: jm, Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Foto
Obrovská radosť: Trojičky sa postarali o senzáciu, nadšený je dokonca aj ich lekár
Problém afrického moru ošípaných na Slovensku: Chovatelia reagujú
Hlas podporuje protesty odborárov: Ak by sme nemali povinnosti, stáli by sme s nimi na námestí
Ministerstvo podáva pomocnú ruku SND: Na ozdravný plán divadla ide 1,4 milióna eur
NCZI začína s vydávaním európskych COVID preukazov: Ako ho môžete získať?
Vodiči, pozor: Diaľnicu D1 medzi Bratislavou a Sencom úplne uzavrú
Pri pobreží Mexika sa sformovala tropická búrka Enrique: Cez víkend má prerásť do hurikánu
Heger na summite v Bruseli riešil aj pálčivé témy: Lídri mali ostrú výmenu názorov
Krásne gesto českých hokejistov: Vzdali sa odmien z MS
Aktualizované
Ďalšia obeť na cestách! Motocyklista († 33) nehodu s kamiónom neprežil
Medzi obeťami ničivého tornáda je aj tehotná Slovenka: Martina bola dcérou známeho hudobníka
Igor Adamec sa rozhodol splniť si dlhoročný sen: Toto si konečne môže urobiť po svojom