Sobota 12. 6.
Zlatko
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip

Bezplatné testovanie v Košiciach: Na klinickej štúdii na protilátky sa za prvý týždeň zúčastnili tisíce ľudí

Na bezplatnom testovaní na prítomnosť protilátok voči vírusu SARS-CoV-2 sa počas prvého týždňa klinickej štúdie Prevcoveast zúčastnilo viac ako 6300 ľudí.

Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (LF UPJŠ) Košice o tom informuje na svojej webovej stránke s tým, že protilátky zaznamenali u štvrtiny z nich. "Viac ako 25 percent osôb vykazovalo protilátky detegujúce prekonanie ochorenia a približne 73 percent osôb nemalo detegované žiadne protilátky," spresnila prodekanka LF UPJŠ, prednostka ústavu epidemiológie a zodpovedná riešiteľka projektu Monika Halánová. Približne u jedného percenta zúčastnených potvrdili protilátky triedy IgM poukazujúce na akútnu fázu ochorenia. Tým odporučili navštíviť najbližšie odberné miesto na antigénové testy alebo objednať sa na PCR testy.

S realizáciou štúdie začali v pondelok 19. apríla. Cieľom je zistiť prítomnosť jednotlivých tried cirkulujúcich protilátok u obyvateľov Košíc a jeho okolia, pričom výsledky okrem iného umožnia definovať rizikové skupiny obyvateľstva a naznačia ďalší vývoj pandémie nového koronavírusu. "Výsledky pomôžu odhaliť skutočný stav premorenosti v populácii obyvateľov východného Slovenska, to znamená, koľko ľudí už ochorenie prekonalo, či už s klinickými príznakmi a potvrdeným ochorením, alebo s asymptomatickým priebehom," vysvetlila s tým, že štúdia zároveň umožní ozrejmiť epidemiologické súvislosti, keďže súčasne s detekciou protilátok získavajú aj ďalšie epidemiologické údaje. "Zistíme, u ktorých skupín obyvateľov sa ochorenie vyskytovalo častejšie, a na základe výsledkov budeme následne lepšie predpovedať modely šírenia, odporúčať postupy pre vhodné ochranné opatrenia, ale tiež vytvoriť odporučenia na prispôsobenie zdravotnej starostlivosti," dodala Halánová.

Dobrovoľné testovanie zastrešuje LF UPJŠ v priestoroch magistrátu, naplánované je do piatka (30. 4.). Zúčastniť sa na ňom môžu všetci dospelí a deti od 12 rokov, ktorí doteraz neboli očkovaní žiadnou vakcínou proti ochoreniu COVID-19. Počet testov je limitovaný na 10.000.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: tasr

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Richard Sulík sa ničím netají: Vie si predstaviť budúcu spoluprácu s Hlasom-SD?
Foto
Fotografia Eriksena na nosidlách a najnovšie informácie: Veľký dôvod na radosť!
Do dvoch slovenských krajov prichádza novinka: Cestovanie verejnou dopravou nebolo nikdy jednoduchšie!
Peter Bič je hrdým majiteľom 36 gitár: Vtipný dôvod, prečo jeden nástroj obchádza oblúkom
V Žiline sa premnožili hladné diviaky: Primátor apeluje na obyvateľov, robia zásadnú chybu
Foto
Hororové momenty na ME: Christian Eriksen bojoval o život, lekári ho museli oživovať!
Foto
Cibulková opäť provokuje víkendovým outfitom: Podprsenka ostala doma
V Moskve pribudlo takmer 7000 nových prípadov nákazy: Rázny krok starostu
Podpálenie utečeneckého tábora Moria: Obhajoba štyroch Afgancov zlyhala na plnej čiare, striktný verdikt
Vyskytol sa v Bratislave nový invázny druh komára? Mesto dalo jasnú odpoveď
Lucia sa stala svedkom rasistického útoku v Bratislave: Odporné urážky na adresu manžela!
Žena manželovi pri divokej hádke odrezala penis: Z tej hrôzy, čo urobila potom, vám príde zle!