Piatok 14. 5.
Bonifác
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip

Testovanie na protilátky v Košiciach: 25 ľudí dostalo správu, ktorú čakali najmenej

Na prítomnosť protilátok proti ochoreniu COVID-19 sa od pondelka (19. 4.) prišlo na košický magistrát bezplatne otestovať už viac ako 2 000 záujemcov. Väčšinu z nich tvorili obyvatelia metropoly východu, informoval hovorca mesta Košice Vladimír Fabian.

"Z doterajších výsledkov štúdie vyplynulo, že u zhruba tretiny testovaných osôb sa vyskytujú protilátky. Znamená to, že v minulosti prekonali ochorenie COVID-19, o čom ani nemuseli vedieť. Zároveň sa doposiaľ u 25 ľudí potvrdil typ protilátok, ktoré poukazujú na práve prebiehajúce ochorenie COVID-19. Každý z nich dostal odporúčanie, aby sa čo najskôr išiel otestovať PCR alebo antigénovým testom," uviedla prodekanka Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (LF UPJŠ) a prednostka ústavu epidemiológie Monika Halánová.

Mesto Košice v spolupráci s lekárskou fakultou testuje záujemcov na prítomnosť protilátok v rámci klinickej štúdie Prevcoveast, ktorá potrvá do piatku 30. apríla. Od piatku do nedele (25. 4.) bude môcť verejnosť využiť služby testovacieho centra v rozšírenom čase od 9.00 do 17.00 h.

Primátora mesta Jaroslava Polačeka teší značný záujem ľudí z Košíc, ale aj blízkeho okolia o tento test. "Sme pripravení aj na zvýšený nápor v nasledujúcich dňoch, keďže okrem testovania protilátok budeme na magistráte v piatok, sobotu a nedeľu v rovnakom čase vykonávať aj klasické antigénové testovanie. Ako ma informovala pani prednostka Halánová, odberný tím dokáže za osem hodín práce zvládnuť okolo 1 000 záujemcov, čo je dostatočná kapacita pre každého," skonštatoval.

 

Cieľom výskumu zistenia kolektívnej imunity obyvateľov východného Slovenska formou detekcie protilátok je podľa odborníčky pochopenie ich tvorby voči novému koronavírusu, zistenie prítomnosti v populácii a skutočného výskytu tohto ochorenia v Košiciach a okolí. Na testovaní sa nemôžu zúčastniť zaočkované osoby. Záujemca po príchode na magistrát vypíše dotazník so svojimi osobným údajmi a zdravotným stavom a podpíše svoj informovaný súhlas k zapojeniu sa do tejto štúdie.

Každému, kto splní podmienky účasti, zdravotníci odoberú z bruška prsta niekoľko kvapiek krvi a vykonajú rýchlotest. Výsledok je zväčša do 15 minút zaslaný v SMS správe. V úvode testovania dostali niektorí ľudia správu s nesprávnymi výsledkami ich testov. Podľa Halánovej však vývojári z externej firmy, ktorá naprogramovala aplikáciu na objednávku lekárskej fakulty, chybný kód hneď po zistení opravili. "Mali sme menšie technické problémy, keď naše počítače zaslali asi 200 SMS správ s chybnými výsledkami. Údaje do počítača síce boli zadané správne, no aplikácia rozposielala opačnú SMS-ku. Dôvodom bola chyba v aplikácii, ktorá je už našťastie minulosťou. Všetci ľudia následne dostali SMS-ku so správnymi údajmi aj s ospravedlnením. V súčasnosti už všetko funguje tak, ako má," doplnila prodekanka.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: tasr

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Foto
Čo sa stalo z hviezdami seriálu Frasier? Veľké tajomstvo jedného z nich prasklo až nedávno
Peter Sagan neskrýval rozčarovanie po 7.etape: S tým sa nedalo nič spraviť!
Taliansky expremiér Berlusconi skončil opäť v nemocnici: Salvini prehovoril o jeho stave
Bál sa, že manželku pri sexe zabije: Ohromná premena Škóta! Neuveríte, koľko zhodil kilogramov
Situácia v Izraeli znepokojuje aj Európsku úniu: Členské štáty sa ozvali, silný odkaz
Petra Sagana v závere nebezpečne zatlačili: Zavadil o bariéru, hrozila hromadná kolízia
Dostali ste už vakcínu? WHO dvíha varovný prst: Na toto určite nezabúdajte
Foto
Matka Cristiana Ronalda chce presvedčiť syna: Túži po tom, aby opäť hral v tomto klube
Kedy Poľsko získa kolektívnu imunitu? Šéf rezortu zdravotníctva v tom má jasno
Ruská vláda zverejnila zoznam nepriateľských štátov: Zlé správy pre našich susedov
Foto
Dve slovenské miesta pokryté bielou perinou: Posledná lyžovačka verzus rozkvitnuté čerešne!
Rehák-Štefečekovej sa nevydarilo finále v trape: Tesne jej ušlo pódium