Sobota 8. 5.
Ingrida
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
22.04.2021 12:28 | Správy | Peniaze

Koalícia chce rozšíriť skupinu detí pre dotáciu na stravu: Koho by sa to po novom týkalo?

Cieľová skupina detí, na ktoré možno poskytnúť dotáciu na podporu výchovy k stravovacím návykom, by sa mala rozšíriť. Dosiahnuť to chcú koaliční poslanci OĽANO, SaS, Sme rodina aj Za ľudí novelou zákona o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, ktorú predložili na májovú schôdzu Národnej rady (NR) SR.

Zámerom je podľa predkladateľov zabezpečiť možnosť poskytnutia dotácie na stravu aj na tie deti, na ktoré podľa novej právnej úpravy nemožno poskytnúť túto dotáciu a ktorých rodičia nemajú ani nárok na daňový bonus. "Cieľová skupina detí sa navrhuje určiť vzhľadom na skutočnosti vzťahujúce sa na ich rodičov (osoby, ktorým je dieťa zverené), ktoré objektívne odôvodňujú vyššiu pravdepodobnosť nevzniknutia nároku na daňový bonus," konštatujú poslanci v dôvodovej správe.

Ustanoviť by sa tak mala nová skupina detí, na ktoré bude možné poskytnúť dotáciu na stravu. Pôjde o deti, ktorých rodičia alebo osoby, ktorým je dieťa zverené, sú poberateľmi starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku (ak dovŕšili vek potrebný na nárok na starobný dôchodok), invalidného výsluhového dôchodku, peňažného príspevku na opatrovanie alebo sú evidovanými uchádzačmi o zamestnanie.

Ide o skupinu detí, u ktorých je vysoká pravdepodobnosť, že ich rodičom nevznikne nárok na zvýšený daňový bonus pre deti do 15 rokov veku z dôvodu, že tieto sociálne skupiny spravidla zárobkovú činnosť nevykonávajú. "Vzhľadom na to, že tieto osoby pravdepodobne nebudú mať nárok na zvýšený daňový bonus, navrhuje sa ako alternatíva k zvýšenému daňovému bonusu poskytovať na ich dieťa dotáciu na stravu," spresnili navrhovatelia. Takto určený okruh osôb bol vymedzený aj vzhľadom na skutočnosť, že týmto osobám môže za splnenia zákonom ustanovených podmienok vzniknúť nárok na príplatok k prídavku, ktorý je tiež určitou alternatívnou k daňovému bonusu.

 

Dotáciu na stravu tak bude možné poskytnúť napríklad v prípade, že jeden z rodičov dieťaťa je poberateľom starobného dôchodku a druhý rodič dieťaťa je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie a podobne. Účinnosť zákona navrhujú poslanci na 1. august 2021.

Od predloženého návrhu zákona očakávajú pozitívne sociálne vplyvy, a to najmä v oblasti hospodárenia obyvateľstva, keďže poskytovaním dotácie na podporu výchovy k stravovacím návykom dieťaťa budú dotknuté domácnosti odbremenené od úhrady príspevkov na stravovanie svojich detí. Návrh zákona však bude mať negatívny dosah na rozpočet verejnej správy. "Podľa hrubých odhadov bude navrhovaným opatrením pozitívne ovplyvnených približne 7 790 detí, čo si vyžiada zvýšenie výdavkov štátneho rozpočtu o približne 2,03 milióna eur ročne," uvádza sa v doložke vybraných vplyvov.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: tasr
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou Ringier Axel Springer Slovakia, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 00 678 155, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 19/B na účely spätného kontaktovania ... Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.


Heger sa ozval zo summitu EÚ: Budú mať krajiny dostatok vakcín? Nepotešujúce stanovisko
Rozpúta Matovič ďalšiu koaličnú nezhodu? Politológ to povedal na rovinu: Tvrdá nálož
Do finále ME sa nedostala, ale stačilo to: Mintálová získala miestenku do Tokia!
Gröhling o ukončení 2. svetovej vojny: Tieto slová by si mal prečítať každý
Handzuš jasne pomenoval slabiny Slovákov: V čom sa musíme zlepšiť?
Peter Stašák si toho veľa prežil, no stále má nenaplnené sny: Mám Nobelovu cenu od Gotta
Sú z najhoršieho vonku? Naši susedia hlásia dobré správy: Počet nových infekcií klesol
Politická kríza v Somálsku: Vojaci podporujúci opozíciu sa stiahli z hlavného mesta
Nádherný gól v zámorskej MLS: Rusnákov spoluhráč vytiahol ukážkové nožničky
Krásne gesto: Devínska Nová Ves odoslala do Chorvátska materiálnu pomoc
Európa si pripomína 76. výročie ukončenia 2. svetovej vojny: Zahynuli kvôli nej milióny ľudí
Aktualizované
Koronavírus na Slovensku: Počet hospitalizovaných opäť výrazne klesol