Utorok 3. 8.
Jerguš
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
20.04.2021 15:06 | Správy | Domáce správy

Obmedzenie mobility kvôli pandémii: Národná diaľničná spoločnosť vyrátala, koľko áut ubudlo na cestách

Obmedzenie mobility s cieľom zamedziť šíreniu ochorenia COVID-19 sa významne podpísalo pod pokles intenzity dopravy na celej sieti diaľnic a rýchlostných ciest v správe Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). Intenzita dopravy vlani klesla o 20 %.

Na cestách sa prejavilo tiež uvoľnenie opatrení počas leta. Pomerne veľký počet vozidiel bol na cestách aj počas Veľkej noci. Informovala o tom vedúca oddelenia komunikácie NDS Eva Žgravčáková.

Dáta z automatických sčítačov dopravy ukázali, že dopravné intenzity dosiahli v minulom roku v priemere len 80 % z hodnôt nameraných v roku 2019. Najväčší pokles priemerných denných intenzít zaznamenala NDS na diaľnici D2, a to o 8500 vozidiel za 24 hodín, čo predstavuje pokles približne o 21 %.

Uvoľnenie opatrení počas leta sa zároveň okamžite premietlo do zvýšenej mobility a stúpajúcich dopravných intenzít, ktoré v roku 2020 rástli najviac v auguste. K trom dopravou najzaťaženejším dňom počas minulého roka patrili 28. august, 23. október a 21. august. Najvyššiu maximálnu intenzitu dopravy diaľničiari v minulom roku namerali na Prístavnom moste v Bratislave v úseku D1 križovatka Ovsište - križovatka Bajkalská, a to 121.175 vozidiel za 24 hodín.

 

NDS zároveň porovnala intenzitu dopravy v Bratislave na diaľnici D1 a D2 za mesiace január a február v roku 2020 s tými tohtoročnými. Porovnávala teda obdobie pred pandémiou s obdobím striktného zákazu vychádzania. "Namerané dáta ukázali, že tohtoročné intenzity dopravy na D1 sú nižšie v priemere o 25 %, čo predstavuje celkový pokles približne o 13.200 vozidiel za deň oproti rovnakému obdobiu pred pandémiou. Na diaľnici D2 sme počas prvých dvoch mesiacov tohto roka zaznamenali dopravnú intenzitu nižšiu v priemere o 30 %, respektíve pokles o približne 13.500 vozidiel za deň v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2020," priblížila Žgravčáková.

Počas veľkonočných sviatkov NDS evidovala na diaľniciach a rýchlostných cestách pomerne veľké množstvo vozidiel. "Počas celého týždňa pred Veľkou nocou sme zaznamenávali mierne zvýšenú intenzitu dopravy, ktorá dosiahla svoje maximum vo štvrtok 1. apríla 2021," skonštatovala Žgravčáková.

V tento deň na diaľnici D1 v smere z Bratislavy na východ Slovenska zaznamenali nárast dennej intenzity v priemere o 35 %. Po D1 sa tak v tomto smere pohybovalo približne o 4700 vozidiel viac oproti priemeru z pracovných dní v marci tohto roka. Na diaľnici D2 od štátnej hranice s Českou republikou v smere do Bratislavy zaznamenali diaľničiari nárast dennej intenzity v priemere o 32 %, respektíve o 2300 vozidiel oproti marcovému priemeru. Doprava na rýchlostnej ceste R1 vzrástla ešte výraznejšie. V úseku R1 v smere z Trnavy na Banskú Bystricu evidovala NDS nárast dennej intenzity o 36 %, a teda o 5500 vozidiel. Na R2 v smere od Zvolena na Lučenec a Košice pribudlo 1350 vozidiel, dopravná intenzita tu stúpla v priemere o 22 %.

Aj po sviatkoch Veľkej noci diaľničiari celý týždeň registrovali zvýšenú mobilitu Slovákov. Najvýraznejšie doprava vzrástla v utorok 6. apríla. Na diaľnici D1 v smere od východu Slovenska na západ predstavoval nárast dennej intenzity v priemere približne 36 %. Po D1 sa tak v daný deň pohybovalo o 4900 vozidiel viac oproti priemeru z pracovných dní v marci tohto roka. Na diaľnici D2 v smere z Bratislavy na slovensko-českú štátnu hranicu NDS zaznamenala dokonca až 41 % nárast dennej intenzity, teda o 2500 vozidiel viac. Denná intenzita vyššia o 31 %, respektíve o 4500 vozidiel, bola na R1 v smere z Banskej Bystrice po Trnavu. Rýchlostná cesta R2 v smere z Košíc na Zvolen mala intenzitu vyššiu v priemere o 15 %, čo predstavovalo nárast približne o 660 vozidiel.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: tasr

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Kto môže rozšíriť medailovú zbierku Slovenska v Tokiu? Čína si upevnila post lídra medzi krajinami
Ženy, toto musíte vidieť! Kucherenko odhalila svoj trik: Vlasy ako bohyňa a len za pár minút
Niekoľkomiliardový majetok v hre! Bill Gates a jeho žena Melinda sú oficiálne rozvedení
Bývalý reprezentant vydržal v Taliansku polroka: Depetris sa vracia na Slovensko!
Foto
Žene zomreli na covid snúbenec († 35), mama († 65) aj babka († 85): Z ich posledného priania mrazí
Streľba v okolí amerického Pentagónu! Budovu okamžite uzavreli
Väčšia sloboda pre občanov: V jednej z európskych krajín sa rozhodli zrušiť takmer všetky opatrenia
Foto
Johnson na stretnutí s Cichanovskou: Nazval ju odvážnou a Bielorusku vyjadril podporu
Foto
Rehák Štefečeková priviezla domov zlato z Tokia: Toto chce navždy vymazať zo života!
Zistenie odborníkov neveští nič dobré: Na Slovensku už dominuje delta variant koronavírusu!
Sexi Karin Haydu nedala na rady okolia a splnila si dlhoročný sen: Tomu sa povie premena!
Foto
Hasiči majú na Domaši plné ruky práce: Vo vodnej nádrži skončil traktor