Utorok 22. 6.
Paulína
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
20.04.2021 12:00 | Tip od Vás | Slovensko

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik sa sťažuje spoza mreží: Pre kontroly v base som nemohol spať!

Ozýva sa po šiestich mesiacoch, ktoré strávil vo väzbe.

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik (59), ktorý je obvinený z viacerých trestných činov vrátane korupcie, opisuje spoza mreží, ako zvláda život medzi štyrmi stenami. Sťažuje sa na časté budenie dozorcov, ktoré viedlo k spánkovému deficitu, aj obmedzený kontakt so svojou rodinou.

Fotogaléria
9
fotiek v galérii

O väzobnom stíhaní a podmienkach väzby sa hovorí už dlhšie - začalo sa to však až po tom, čo sa za mrežami ocitli desiatky prominentných sudcov, prokurátorov či policajtov. Na to, ako sa k nemu za mrežami správajú, sa po novom sťažuje aj Kováčik, ktorý je vo väzbe od októbra. Súd ho poslal do kolúznej a preventívnej väzby, aby nemohol pokračovať v trestnej činnosti a ovplyvňovať svedkov. Obvinený je zo spolupráce so zločineckou skupinou, korupcie aj zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Otvoriť galériu

„Väzba je fakultatívnym zaisťovacím inštitútom, ktorý nie je a nikdy nesmie byť považovaný za trest,“ píše Kováčik vo vyjadrení, ktoré zverejnili pravnelisty.sk. To, že ide skutočne o jeho slová, nám potvrdil advokát Erik Magál s tým, že jeho klient by mal byť vo väzbe v Bratislave.

 

Kováčik ďalej hovorí, že zažil pravidelné hodinové kontroly, pričom niektoré dni ho kontrolovali každú polhodinu. Dozorcovia nazreli cez prie­zor na dve­rách a rozsvietili svetlá. A to aj v noci, čo podľa neho viedlo k spánkovému deficitu. „Uve­de­né kon­tro­ly s roz­sve­co­va­ním svet­la pred­sta­vu­jú znač­ný a nep­ri­me­ra­ný zá­sah do prie­be­hu vý­ko­nu väz­by, pri­čom spô­so­bu­jú vý­raz­ný spán­ko­vý de­fi­cit, kto­rý má v ko­neč­nom dôs­led­ku ne­ga­tív­ny vplyv na fy­zic­ké zdra­vie, ako i na psy­chi­ku ob­vi­ne­né­ho,“ tvrdí Kováčik.

Nedostatočný kontakt so svetom

Bývalý špeciálny prokurátor sa sťažuje aj na problematickú komunikáciu s právnikmi a rodinou. „Z hľa­dis­ka osob­ných skú­se­nos­tí mô­žem kon­šta­to­vať, že v rám­ci pod­mie­nok vý­ko­nu väz­by sa ako jed­ným z naj­prob­le­ma­tic­kej­ších ja­ví ne­dos­ta­toč­ný kon­takt s oko­li­tým sve­tom,“ píše. Kvôli COVID-19 sú totiž osobné návštevy zakázané a z väzby môže komunikovať s rodinou len prostredníctvom telefonátov, listov a videohovorov. Jeho listy však prechádzajú kontrolou OČTK, a tak ich odoslanie trvá mesiac. Štyri týždne zaberie aj to, kým mu príde odpoveď.

S telefonátmi je to vraj tiež na dlho, keďže žiadosť o telefonát manželke podával na konci novembra 2020 a povolený mu bol v januári. Rektorka akadémie Policajného zboru Lucia Kurilovská vysvetľuje, že ZVJS má určité kompetencie aj v takom zmysle, či je potrebné osobu kontrolovať na základe určitých indícií.

„Každý väzobne stíhaný obvinený podľa toho, aký má druh väzby, má nastavené podmienky väzby. Pri kolúznej sú najťažšie. Ak je potrebné uskutočňovať nejaké kontroly, tak sú na to v podstate oprávnení, ale nemôže to vplývať na psychiku osoby,“ hovorí Kurilovská s tým, že Kováčik môže podať sťažnosť na postupy.

Svietiť je dovolené

Monika Kacvinská, hovorkyňa ZVJS

- Podľa všeobecne záväzných právnych predpisov a interného predpisu zboru môžu byť obvinené osoby v kolúznej väzbe nepravidelne kontrolované, pričom časový interval dvoch po sebe nasledujúcich kontrol pri tejto činnosti predstavuje najviac 30/60 minút (podľa rizikovej skupiny). Kontroly sa vykonávajú aj v nočných hodinách a krátkodobé osvetlenie je pri kontrole povolené. Korešpondenciu obvineného v kolúznej väzbe odosiela ústav príslušnému OČTK alebo súdu neodkladne. Po prijatí doručovanej korešpondencie od OČTK alebo súdu je táto vydaná obvinenému v kolúznej väzbe v deň doručenia do ústavu.

Kováčikových 200-tisíc zamietli pod koberec

- Pred štyrmi rokmi si Kováčik vložil v banke 204-tisíc.

- Keďže je táto suma neobvykle vysoká, banka ju nahlásila finančnej spravodajskej jednotke. K prevereniu ani vyšetrovaniu nedošlo.

- Jednotke šéfoval Pavol Vorobjov, ktorý v súčasnosti figuruje vo viacerých kauzách. Vypovedal, že sa vklad hotovosti ututlal na pokyn jeho vtedajšieho nadriadeného Petra Hraška. Ten je vo väzbe pre kauzu Očistec.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: pol, Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Cichanovská víta nové sankcie voči bieloruskému režimu: Dočká sa väzneného manžela?
Rekordné počty nakazených v Kolumbii, krajine dochádzajú lieky: Môžu za to masové protesty?
Pri havárii na východe prišiel o život skúsený motorkár Matúš († 34): Po dvoch nárazoch prišla smrť
Slovenskí futbalisti sa presunuli z Petrohradu do Sevilly: Sú pripravení na ťažké podmienky?
Foto
Karin Haydu bola na Krištáľovom krídle neprehliadnuteľná: Zdobili ju šperky v hodnote luxusného auta!
Ako budeme cestovať cez leto? Čaká nás prísnejší režim na hraniciach, zvýhodnia očkovaných
Starosta bratislavského Nového Mesta Kusý po zrušení stíhania: Obvineniami sa mi mstil developer
Foto
Narodeninový deň prezidentky Čaputovej: Prekvapenie od ochrankárov si vzala do paláca
Nemožné sa stáva skutočnosťou: Turisti by sa mohli dostať balónom do výšky 33 km už o pár rokov
Rúškam v Taliansku čiastočne odzvonilo: Na týchto miestach si ich môžu ľudia zložiť
Prestrelka v Colorade si vyžiadala to najcennejšie: Na mieste zomreli dvaja ľudia
EÚ vysiela ďalší signál nádeje pre obyvateľov Bieloruska: Klus to povedal na plné ústa