Pondelok 10. 5.
Viktória
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
19.04.2021 13:37 | Správy | Domáce správy | Bratislava

Priemerný Bratislavčan vyprodukoval za rok 486 kíl odpadu: Koľko sa zrecyklovalo?

V Bratislave sa za minulý rok vyprodukovalo 214.480 ton komunálneho odpadu. Pri prepočte na počet obyvateľov je to 486,5 kilogramu odpadu na obyvateľa za jeden rok.

Oproti predošlému roku sa množstvo vyprodukovaného odpadu znížilo. V rokoch 2015 a 2016 však bola produkcia odpadu v Bratislave nižšia. Hlavné mesto o tom informuje v stratégii nakladania s komunálnymi odpadmi v hlavnom meste s cieľom prechodu na obehové hospodárstvo pre roky 2021-2026.

Aj napriek medziročnému poklesu má celkové množstvo odpadu podľa bratislavskej samosprávy tendenciu rásť. Hmotnostne najviac zastúpeným druhom odpadu v hlavnom meste za rok 2020 bol zmesový odpad, ktorý tvoril až 51 percent odpadu. Úroveň vytriedenia komunálnych odpadov za predošlý rok bola 37,1 percenta.

V Bratislave sa v roku 2020 nakladalo s odpadom tak, že 11 percent bolo uložených na skládku odpadov, 31 percent sa recyklovalo, deväť percent tvoril biologicky rozložiteľný odpad, ktorý bol skompostovaný a 49 percent odpadov sa zhodnocovalo energeticky v spaľovni odpadov v bratislavskom Vlčom hrdle.

 

Bratislava dlhodobo patrí medzi mestá s najnižšou mierou skládkovania, a to vďaka spaľovni, kde sa odpad energeticky zhodnocuje. V hlavnom meste sa skládkuje len desatina všetkých komunálnych odpadov, čo je podľa magistrátu výrazne menej ako 50 percent, čo je národný priemer. Cieľom Bratislavy je udržať mieru skládkovania na úrovni do desať percent.

Podľa analýzy Inštitútu environmentálnej politiky bude počas rokov 2025 až 2045 produkcia komunálneho odpadu v Bratislave medziročne rásť v priemere o 2,5 percenta a miera recyklácie stúpne. "Rast produkcie komunálnych odpadov bude ťahaný vyššou spotrebou domácností a vyšším počtom obyvateľov," uvádza sa v dokumente.

V strategickom dokumente Bratislava - mesto bez odpadov si preto magistrát stanovil viaceré ciele. Do roku 2026 chce mesto Bratislava 45 percent komunálneho odpadu triediť, 40 percent komunálneho odpadu recyklovať, menej ako desať percent odpadu skládkovať a zvyšok odpadov energeticky zhodnocovať. Do roku 2035 plánuje dosiahnuť minimálne 65-percentnú mieru triedenia a recyklácie/materiálového zhodnocovania. Menej ako päť percent skládkovania a zvyšok energetické zhodnocovanie.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: tasr
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou Ringier Axel Springer Slovakia, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 00 678 155, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 19/B na účely spätného kontaktovania ... Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.


Znepokojivé odhalenia WHO o novom indickom variante koronavírusu: V hre je zvýšená odolnosť voči vakcínam
Obrovská pocta pre Zdena Cháru: Vďaka svojej oddanosti ho nominovali na ocenenie Bill Masterton Memorial Trophy
Vojvodkyňa Meghan vydá knihu pre deti, ale prišla tvrdá kritika: Obvinenia z plagiátorstva a ešte niečo horšie
Štátny tajomník rezortu zdravotníctva po kritike: Koniec prevádzky MOM-iek
Museli stiahnuť z predaja všetky výrobky: Pohľad na dieťa na nebezpečnom bežeckom páse vás zabolí
Úsilie a trpezlivosť sa Britom konečne vyplácajú: Premiér Johnson oznámil ďalšie uvoľňovanie opatrení
Thajsko hlási prvé prípady indického variantu koronavírusu: Okamžite sprísnili opatrenia
Japonskí tenisti Nišikori a Osaková majú o OH pochybnosti: Ako ochrániť 10-tisíc ľudí?
OĽANO o ministerke Kolíkovej stále nemá jasno: Ďalšie pozvanie na stretnutie
Expremiér Matovič o Sputniku V: Dobre správy pre všetkých, ktorí sa ním chcú zaočkovať
Odporný útok na trénerovú dcéru pred kľúčovým zápasom: Následok? Definitívne vypadnutie!
Z Gazy vystrelili na Jeruzalem rakety: K útoku sa prihlásilo radikálne hnutie Hamas, hrozia ďalšou agresiou