Pondelok 10. 5.
Viktória
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
18.04.2021 15:00 | Tip od Vás | Slovensko

Štátna ochrana prírody pritvrdila: Nové opatrenia po kontroverznej fotke zo Sandbergu!

Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR posilní v najbližších mesiacoch stráž prírody v národnej prírodnej rezervácii (NPR) Devínska Kobyla, ktorej súčasťou je aj lokalita Sandberg (Pieskovec). Na území so štvrtých stupňom ochrany totiž zaznamenáva zvýšený počet priestupkov a porušení zákona o ochrane prírody.

Máte tip, o ktorý sa s nami chcete podeliť? Napíšte nám na tip@novycas.sk!


Fotogaléria
8
fotiek v galérii

Mestská časť zároveň plánuje osadenie kamery na monitorovanie územia Sandbergu. "Ide predovšetkým o pohyb mimo vyznačených turistických chodníkov, najmä pod pieskovcovým bralom Sandbergu, ďalej je to voľne pustený pes, jazda bicyklom mimo vyznačených cyklotrás, zakladanie ohňa," uviedol pre TASR Peter Puchala, riaditeľ Správy chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Malé Karpaty. Pohoršenie a diskusiu na sociálnej sieti vyvolala napríklad nedávno fotografia dievčaťa s odtrhnutým chráneným kvetom na mieste, kde je vstup v lokalite Sandberg zakázaný.

ŠOP SR pripomína, že v chránenom území s vyšším stupňom ochrany je potrebné rešpektovať ustanovenia zákona o ochrane prírody a správať sa tak, aby nedochádzalo k poškodzovaniu prírody a prírodných hodnôt. "Apelujeme predovšetkým, aby si návštevníci všímali informačné tabule a piktogramy, na ktorých sú vyznačené činnosti, ktoré nie sú v súlade s ochranou prírody," zdôraznil Puchala. Odkazuje im, že rešpektovaním týchto pravidiel napomáhajú ochrane prírodného prostredia.

 

Otvoriť galériu
Na veľký archeologický, paleontologický a prírodný význam lokality Sandberg upozorňuje aj Devínska Nová Ves. Mestská časť osadila informačné tabule upozorňujúce na zákaz vstupu, územie je tiež čiastočne ohradené aj dreveným plotom. "Mestská časť má v pláne inštaláciu kamery, ktorá bude túto lokalitu monitorovať. Čakáme na schválenie od príslušných inštitúcií z oblasti ochrany prírody," povedal pre TASR devínskonovoveský starosta Dárius Krajčír.

Poznamenal, že pravidelne na základe podnetov od obyvateľov žiadajú štátnu ochranu prírody i polície o častejšiu prítomnosť hliadok. Samospráva zároveň víta iniciatívu niektorých občanov, ktorí svojpomocne pomáhajú pri oprave poškodeného plotu. Jeho opravy zabezpečuje aj samotná mestská časť. Podnety je možné nahlasovať na telefonickú linku 24-hodinového dohľadového centra. ŠOP SR vykonáva na území Devínskej Kobyly v pravidelných intervaloch kontrolné akcie. Zároveň na území pôsobia profesionálni aj dobrovoľní strážcovia, ktorí môžu vykonávať aj náhodnú strážnu službu. Stráž prírody bude posilnená, strážcovia by ju mali vykonávať na dennej báze. Organizované budú aj akcie v spolupráci s Policajným zborom.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: tasr
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou Ringier Axel Springer Slovakia, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 00 678 155, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 19/B na účely spätného kontaktovania ... Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.


Koronavírus v Indii dostal aj športovcov: V jeden deň zomreli dvaja zlatí medailisti
Polícia si posvietila na lovcov nehôd: Pripravuje zmeny, toto ich rozhodne nepoteší
Nemecko sa pripravuje na parlamentné voľby: Sociálni demokrati si zvolili svojho kandidáta
Bratislava hlási rekordný počet zaočkovaných za jediný deň: Číslo, ktoré vyčarí úsmev na tvári
Športový riaditeľ Bory Valach prehovoril o Saganovi: Peter by potreboval náročnejšiu etapu
Slovan musí opäť odložiť majstrovské oslavy: Dunajská Streda zvládla zápas o všetko
Pri Lučenci sa zranil motocyklista: Prekážka, ktorú v ceste rozhodne nečakal
Nová vyhláška o ochrane prírody narazila na tvrdú kritiku: Problémy, ktoré sa nedajú prehlnúť
Nádherný moment v Serie A: Ranieri prichystal pre majstrov z Interu krásny moment
Extrémny príval migrantov: Za necelý deň pricestovalo na člnoch do Talianska 1200 ľudí
Bruchala urobil vo svojom živote radikálne škrty: Prečo sa zbavil väčšiny oblečenia!
Foto
Obrovská tragédia v Bratislave! Výťah zabil bábätko, žena bojuje o život