15.04.2021 22:52 | Šport | Futbal

Čo sa stalo s povestným “štěstíčkom”? Český hororový týždeň dokonala Slavia!

Vyzerá to na hororový týždeň pre bratov... České futbalistky nepostúpili na ME, keď podľahli po penaltovom rozstrele Švajčiarkam. Na EURO sa neprebojovali ani ich futsalisti po trpkej prehre s Poľskom. Navyše Ondřej Kúdela dostal mimoriadne drsný exemplárny trest a dnes vybuchla aj jeho Slavia.

Futbalisti Slavie Praha si nezahrajú semifinále Európskej ligy. Po remíze 1:1 v prvom dueli prehrali v domácej štvrťfinálovej odvete s Arsenalom Londýn hladko 0:4, keď ich súper šokoval tromi gólmi v priebehu necelých šiestich minút prvého polčasu. Arsenal sa v semifinále stretne s Villarrealom, druhú dvojicu postupujúcich tvoria Manchester United a AS Rím.

Slavia nastúpila s dvoma zmenami v porovnaní s duelom v Londýne, v základnej zostave však nechýbal slovenský stredopoliar Jakub Hromada. Arsenal sa musel opäť zaobísť bez kapitána Pierra-Emericka Aubameyanga, ktorého po návrate z reprezentačných povinností v Gabone hospitalizovali s maláriou. Hostia potrebovali v Edene streliť na postup aspoň gól, už za necelých 24 minút hry sa im podarilo skórovať až trikrát. Prvýkrát sa tešili po necelej štvrťhodine, ale zásah Emila Smitha-Roweho ešte neplatil pre tesný ofsajd. Potom však nasledovala šesťminútovka, počas ktorej anglický tím zaznamenal tri góly. V 18. minúte už bolo všetko podľa pravidiel, keď dostal Nicolas Pepe prihrávku v šestnástke a poradil si aj s brankárom Ondrejom Kolářom - 0:1. O chvíľu neskôr Hromada fauloval vo vlastnej šestnástke, dostal žltú kartu a Alexandre Lacazette nariadenú penaltu bez problémov premenil na 2:0 pre Arsenal. V 24. minúte to bolo už o tri góly, pretože sa prízemnou strelou z hranice šestnástky k bližšej žrdi presadil Bukayo Saka.

Šokovaná Slavia sa už na žiadny odpor nezmohla, nepomohli jej k tomu ani štyri striedania v polčasovej prestávke. Z hry po úvodnej štyridsaťpäťminútovke odišiel aj Hromada, na trávniku ho nahradil Lukás Masopust. "Zošívaní" sa síce do hry dostávali opticky častejšie ako v prvom dejstve, Arsenal sa už však nikam ponáhľať nemusel a bez problémov kontroloval postupový stav. V 77. minúte ho na 4:0 prikrášlil svojim druhým gólom v zápase Lacazette. Slavia tak nenapodobnila úspešný prienik medzi elitné kvarteto niekdajšieho Pohára UEFA z roku 1996.

Manchester United mal sľubný náskok už z prvého duelu a doma ho proti Granade potvrdil už v 6. minúte, keď vydareným volejom otvoril skóre Edinson Cavani. V závere si dal vlastný gól Jesus Vallejo a druhý tím tabuľky Premier League tak po výhre 2:0 postúpil suverénnym spôsobom. O účasť v semifinále sa dlho obával AS Rím, hoci do odvety išiel s jednogólovým náskokom z Amsterdamu. Ajax sa však na začiatku druhého polčasu zásluhou mladého útočníka Briana Brobbeyho ujal vedenia, no potrebný druhý gól už nepridal. Blízko k nemu mal v 56. minúte Dušan Tadič, no na základe VAR jeho zásah pre predchádzajúci faul neplatil. Na druhej strane stanovil v 72. minúte skóre na 1:1 Edin Džeko. Villarreal si zopakoval víťazstvo nad Dinamom Záhreb, po triumfe 1:0 na pôde súpera uspel aj na svojom štadióne. Pod výsledok 2:1 sa už v prvom polčase gólovo podpísali Paco Alcacer a Gerard Moreno. Za hostí skorigoval po zmene strán po vydarenej kombinácii Mislav Oršič.

Semifinále Európskej ligy sa bude hrať 29. apríla a 6. mája, finále je na programe 26. mája v poľskom Gdansku.

Otvoriť galériu

Slavia Praha - Arsenal Londýn 0:4 (0:3)
Góly: 21. a 77. Lacazette (prvý z 11 m), 18. Pepe, 24. Saka. Rozhodoval: Çakir (Tur.)
      (J. HROMADA odohral za Slaviu prvý polčas a dostal ŽK)
      /prvý zápas 1:1, postúpil Arsenal/

Manchester United - CF Granada 2:0 (1:0)
Góly: 6. Cavani, 90. Vallejo (vlastný). Rozhodoval: Kovács (Rum.)
      /prvý zápas 2:0, postúpil Manchester United/

AS Rím - Ajax Amsterdam 1:1 (0:0)
Góly: 72. Džeko - 49. Brobbey. Rozhodoval: Taylor (Angl.)
      /prvý zápas 2:1, postúpil AS Rím)

CF Villarreal - Dinamo Záhreb 2:1 (2:0)
Góly: 36. Alcacer, 43. Moreno - 74. Oršič. Rozhodoval: Makkelie (Hol.)