Pondelok 14. 6.
Vasil
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
10.04.2021 08:40 | Správy | Domáce správy

Návrh novely školského zákona dostal viac ako 1000 pripomienok: Ministerstvo koná

K návrhu novely zákona o výchove a vzdelávaní (školský zákon) sa priebežne zapracúvajú pripomienky, ktoré vzišli zo skráteného medzirezortného pripomienkového konania.

TASR to potvrdil odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR. Rezort školstva uviedol, že sa v tejto súvislosti pripravujú aj rozporové konania.

Po vyhodnotení vyše 1000 pripomienok k návrhu novely školského zákona, z ktorých bolo viac ako 680 zásadných, ministerstvo školstva opätovne v marci predložilo zmenenú verziu novely zákona do skráteného medzirezortného pripomienkového konania. Cieľom novely zákona je napríklad zefektívnenie procesu prijímacieho konania na vzdelávanie v stredných školách, komplexná zmena systému poradenstva a prevencie či zavedenie pojmov ako národnostná škola a národnostné školské zariadenia.

Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku spolu s partnerskými organizáciami pôsobiacimi v školstve volal po diskusii k navrhovanej novele školského zákona. Za neetické považujú, že zásadné zmeny v systéme školstva a avizovanú kurikulárnu reformu predkladateľ nastolil počas pandémie nového koronavírusu.

 

Školskí odborári s partnerskými organizáciami zásadne nesúhlasia s novým členením základnej školy, s povinným zavedením vzdelávacích cyklov či rozdelením obsahu vzdelávania namiesto ročníkov na stupne alebo cykly. Tiež s vymedzením učebných plánov na vzdelávacie oblasti či so vstupovaním do kompetencií riaditeľov škôl pri rozhodovaní o spôsobe hodnotenia žiakov. Kritizujú aj navrhované zmeny v oblasti špeciálneho školstva, navrhovanú transformáciu poradenského systému a obmedzenie počtu funkčných období riaditeľovi školy.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: tasr

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Neskutočné zakončenie: Český útočník dokonalo oklamal brankára a postaral sa o šokujúci moment
LETNÁ SÚŤAŽ! Konečne je ČAS na dovolenku!
Stretnutie Putina s Bidenom sa blíži: Čo bude horúcimi témami? O Navaľnom sa ruský prezident baviť nechce
Mobil do postele nepatrí, môže to viesť k závažným následkom: Ako mať zdravý spánok?
Jeden tip jej už vyšiel: Mačka v Petrohrade predpovedá, či Slovensko zdolá Poliakov
Pamätník korupcie, do ktorého zateká: Štadión, na ktorom budú hrať Slováci, sprevádza množstvo škandálov
Čekyho hriechy mladosti: Vrátnik nabonzoval, čo stváral na internáte
Rozruch v Grécku: Reklamný spot nabádajúci na zvýšenie pôrodnosti ženy dožral
V deň plánovanej svadby sa Martine obrátil život naruby: Alarmujúci nález v jej tele
Dve veľmoci sú v Bruseli na pretrase: NATO vníma Rusko a Čínu ako hrozbu
Foto
Prvé slnečné lúče a otvorené hranice povyzliekali najkrajšie Slovenky do plaviek: Na toľko krásy vaše oči nie sú pripravené!
Taliani dolapili gang, ktorý vykradol klenotníctva: Ich lup mal hodnotu milión eur