Pondelok 17. 5.
Gizela
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
08.04.2021 07:45 | Tip od Vás | Slovensko
Foto

Kauza okolo Sandbergu otvorila tému chránených rastlín: Za ich ničenie či odtrhnutie hrozia takéto mastné pokuty

Trhať, vykopávať, alebo inak ničiť chránené rastliny je zakázané. Tomu, kto zákaz poruší, hrozí pokuta do výšky 9958,17 eura a prepadnutie veci.

Máte zaujímavý tip, záľubu alebo fotky, o ktoré sa s nami chcete podeliť? Neváhajte a pošlite nám ich na tip@novycas.sk alebo na WhatsApp na číslo 0918 620 001!


Fotogaléria
8
fotiek v galérii

V národných parkoch, prírodných rezerváciách a pamiatkach, všade tam, kde platí tretí alebo piaty stupeň ochrany, je zakázané zbierať akékoľvek, aj nechránené rastliny. Pre TASR to uviedla Martina Gubková Mihaliková, koordinátorka pre ochranu nelesných biotopov zo Štátnej ochrany prírody SR. Ak by niekto opakovane ničil chránené rastliny a v predchádzajúcich dvoch rokoch mu bola uložená sankcia, môže dostať dvojnásobnú pokutu, hovorí Gubková Mihaliková. "Podnikateľovi alebo právnickej osobe hrozí za rovnaké protiprávne konanie pokuta až do výšky 33 193,91 eura a rovnako prepadnutie veci," poznamenala.

Gubková Mihaliková približuje, že po roztopení snehu viaceré lúky a pasienky zakvitnú šafranmi. Šafran karpatský je zákonom chránený druh. Jeho spoločenská hodnota je 14 eur. Pokračuje, že na suchých trávnatých porastoch sa niekde objavujú vzácnejšie zákonom chránené poniklece. Kriticky ohrozený je napríklad poniklec lúčny maďarský. Ten sa podľa botaničky vyskytuje výlučne na Východoslovenskej nížine a jeho spoločenská hodnota je 230 eur. 

Otvoriť galériu
Poniklec otvorený, poniklec veľkokvetý, poniklec slovenský a poniklec prostredný sú druhy európskeho významu a sú zahrnuté do smernice o biotopoch. Znamená to, že na ochranu týchto druhov musia byť vyhlásené osobitné územia ochrany. "Chránené sú pre ich zriedkavý výskyt a ohrozené sú dnes najmä kvôli prebiehajúcim sukcesným procesom a zarastaniu ich prirodzených lokalít, ktoré spôsobilo nedostatočné hospodárenie," vysvetľuje Gubková Mihaliková.

 

Botanička ďalej uvádza, že napríklad snežienka jarná je zaradená do Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín (CITES). Dôvodom je, že všetky druhy rodu snežienka sú najintenzívnejšie zbieraným rodom cibuľovín na svete. "Takže vývoz ich cibúľ z krajín pôvodu je kontrolovaný," podotkla.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: tasr

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Barbarský útok: Na hranici medzi Sudánom a Južným Sudánom zabili 12 ľudí
Vodiči, čítajte! Platí predĺženie platnosti STK aj po zrušení núdzového stavu? Na jednu vec pozor
Kritika kvôli problému so škôlkami sa valí z každej strany, vláda sa bráni: Jasné slová
Slováci majú v Rige za sebou prvé testovanie, zostávajú naďalej v izolácii
Hudák v Inkognite vyštartoval po Studenkovej: Takéto návrhy zadanej herečke?
Neprišla vám SMS na druhú dávku vakcíny AstraZeneca? Jeden kraj berie veci do vlastných rúk
Najväčšia turistická atrakcia Európy ožije: Disneyland v Paríži už čoskoro znovu otvoria
Slovinský cyklista po hororovom páde: Mal som veľké šťastie
Zamestnancom strojárskej firmy preteká pohár trpezlivosti: Hrozí ostrý štrajk
Očkovanie v Trenčianskom kraji: Vakcínu dostali počas víkendu tisícky ľudí
Alarmujúce štatistiky: Dlhý pracovný čas ročne zabíja až 745-tisíc ľudí
Protidrogová akcia na stredom Slovensku priniesla svoje ovocie: Polícia nachytala ôsmich vodičov