Utorok 18. 5.
Viola
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
31.03.2021 16:15 | Správy | Servis

Najkrajšie zvyky Veľkej noci: Čo robili naši predkovia a ako si užiť sviatky v izolácii

Veľká noc je jedným z najvýznamnejších sviatkov kresťanského cirkevného roka, keď si kresťania pripomínajú umučenie, smrť a vzkriesenie Ježiša Krista.

Poznáte naše zvyky a ich význam? Ako slávia tento sviatok v zahraničí?Termín Veľkej noci nie je stály. Určuje sa tak, že pripadá na prvú nedeľu po prvom jarnom splne mesiaca po 21. marci. Pre celosvetovú epidémiu sme už minuloročné sviatky mali obmedzené, tento rok to nebude inak. Podľa etnologičky Kataríny Nádaskej budú ľuďom chýbať dve veci.

V prvom rade osobná návšteva kostola a vysvätenie veľkonočného košíka. A v druhom rade návštevy a zvyky. „Tohto roku by nemal nastať presun ľudí v rámci Slovenska, na aký sme zvyknutí,“ konštatuje Nádaská. Pokračuje však, že zvyky sa dajú robiť aj v úzkom kruhu rodiny bez veľkých návštev: „Keď aj starší manžel pooblieva doma manželku, nie je to každodenná vec, je to spestrenie.“

 

Svätý týždeň

Je to obdobie, keď si kresťania pripomínajú posledný týždeň Ježišovho života na zemi. Napriek tomu, že sa hovorí týždeň, ide o 9 dní s týmito prívlastkami: Kvetná nedeľa, Modrý pondelok, Sivý utorok, Škaredá streda, Zelený štvrtok, Veľký piatok, Biela sobota, Veľkonočná nedeľa, Veľkonočný pondelok. Veľkou nocou sa myslí tá zo soboty na nedeľu, keď Ježiš Kristus vstal z mŕtvych. Svätým týždňom sa končí 40-dňový pôst., kedy sa jedlo iba jedno jedlo denne.

 

Zelený štvrtok

V tento deň sa naposledy rozoznejú kostolné zvony, ktoré mlčia až do Veľkej noci. Naši predkovia jedli v tento deň najmä zelenú stravu, ako sú špenát, kapusta, šťaveľ či medvedí cesnak pre zdravie.

Zvyky

Podľa ľudových zvykov ľudia museli skoro vstať a umyť sa rosou - neboli preto chorí. Gazdiné museli pozametať dom ešte pred východom slnka a smetie odniesť na križovatku - aby nemali v dome blchy. Na Zelený štvrtok sa nikdy nehádajte a nič nepožičiavajte.

 

Veľký piatok

Veľký piatok je dňom Kristovho ukrižovania. V ľudových poverách sa spája s magickými silami. V tento deň sa mali otvárať hory, ktoré vydávali svoje poklady, a nemalo sa nič požičiavať, lebo požičaná vec by mohla byť začarovaná. Nesmelo sa pracovať so zemou, ani prať bielizeň, lebo by bola namočená Kristovou krvou.

Zvyky

Podľa tradície sa ľudia na Veľký piatok chodili umývať do potoka, aby sa im vyhýbali choroby. Niekedy sa chlapci potápali a snažili sa ústami uchopiť zo dna kamienok, ktorý potom hodili ľavou rukou za hlavu, neboleli ich potom zuby.

 

Biela sobota

V tento deň ležal Ježiš Kristus v hrobe. Svoj názov získala zrejme od bieleho rúcha novopokrstených, ktorí prijali krst na veľkonočnej bohoslužbe. Názov môže pochádzať aj zo zvykov veľkého upratovania a bielenia, ktoré sa konali v tento deň pred nedeľou zmŕtvychvstania.

Zvyky

Ľudia sa starali o úrodu svojich polí. Na pole kládli krížiky z ohorených drievok a sypali na lúky popol z posväteného ohňa. Niekde sa za trámy domov dávali uhlíky, aby chránili pred požiarom.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: jm, Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Rakúsko ruší karanténu pre krajiny s nízkym rizikom nákazy: Patrí medzi ne aj Slovensko?
Británia má viac ako 2000 prípadov indickej mutácie: Minister zdravotníctva prehovoril, dôležité zistenie
Budú ďalšie problémy? J&J dodá tento týždeň do EÚ menej vakcín, ako bolo pôvodne v pláne
Čas na rozhovory skončil, prišli výzvy na bojkot OH 2022: Čína je pod tlakom kvôli porušovaniu práv
Koalícia sa opäť otriasa: Črtá sa ďalší spor medzi Sulíkom a Matovičom
Lavrov varoval západné krajiny, aby si nerobili nároky na Arktídu: Je to naša zem
EMA oznámila skvelú novinku: Ako dlho môže byť vakcína od Pfizeru v chladničke? Parádne číslo
Francúzsko spravilo prelomový krok: Transgender hráči môžu hrať medzi ragbistkami
Stoltenberg otvorene: S ktorou krajinou chce NATO budovať silné partnerstvo?
Slová, ktoré povedal ochranke pred atentátom, odhalené: Toto stálo Kennedyho život
Hladiny neustále stúpajú, SHMÚ nemá dobré správy: Počasie ešte pritvrdí!
Konflikt v Mjanmarsku: Americké ministrestvo financií zakročilo, veľavravné slová