Utorok 22. 6.
Paulína
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
11.04.2021 00:00 | Správy | Zahraničné správy

Pandémia znižuje kvalitu vzdelania: Na Slovensku maturity zrušili, pozrite sa, ako to vyzerá v ostatných krajinách Európy!

Pred pár dňami sme sa z úst ministra školstva Branislava Gröhlinga dozvedeli, že klasické maturitné skúšky pre zlú pandemickú situáciu na Slovensku nebudú.


Nemecko (upravená podoba skúšky)

Zhromaždenie ministrov školstva nemeckých štátov (KMK) sa zhodlo, že by sa maturitné skúšky nemali rušiť. Termíny maturít sa budú posúvať, avšak v jednotlivých spolkových krajinách budú posunuté vzhľadom na rôzne termíny letných prázdnin.

Študentom sa bude znižovať počet odborných a záverečných prác, ktoré budú odovzdávať, a tiež sa predĺži čas na ich vypracovanie. Spolkové krajiny si vyberú z úloh centrálnej maturity, a to tak, aby sa zohľadnilo učivo, ktoré žiaci stihli prebrať. Študenti tiež budú môcť do posledného ročníka nastúpiť opäť.


Poľsko (upravená podoba skúšky)

Poľskú maturity budú len písomné, okrem prípadov, keď je ústna časť nevyhnutná.


Česká republika (zatiaľ otvorené)

Pôvodné termíny maturitných skúšok najprv presúvali na koniec mája. Ministerstvo plánovalo, že písomné časti skúšky predĺži a študentom, ktorí budú počas skúšok chorí na COVID-19, alebo v povinnej karanténe, ponúkne náhradné termíny v júli.

Žiaci, ktorí odpracovali pre uloženú pracovnú povinnosť podľa krízového zákona alebo na základe svojho rozhodnutia od októbra 2020 do 17. mája 2021 minimálne 160 hodín, nemali mať povinnosť absolvovať písomnú časť maturity. Ak epidemická situácia v krajine nedovolí do 1. júna 2021 návrat do škôl, budú známky na maturitných vysvedčeniach založené na známkach z bežných vysvedčení.

Žiaci, ktorí neboli v prvom polroku školského roka hodnotení alebo neprospeli, budú komisionálne preskúšaní. Ústna časť maturitnej skúšky je dobrovoľná z jedného alebo dvoch predmetov, pričom škola môže tematické okruhy zúžiť až o 30 percent. Hlavná časť písomných maturitných skúšok prebehne od 20. mája do 31. mája a ústne maturity sa budú konať od 7. júna 2021.


Maďarsko (konajú sa)

Podľa úradu vzdelávania Maďarska termín maturitných skúšok pre školský rok 2020/2021 bude dodržaný. Maturity sú naplánované v trvaní od mája do júna. Na webovej stránke Úradu vzdelávania Maďarska sú uvedené predpísané bezpečnostné opatrenia k priebehu maturitných skúšok. Šéf úradu vlády Gergely Gulyás uviedol, že stále zostáva otvorená otázka vývoja situácie s infikovanosťou obyvateľstva, čo môže zmeniť plány.

Predsedníčka združenia pedagógov Szabó Zsuzsa sa vyjadrila, že vláda by mala vypracovať viacero alternatív maturitných skúšok a nestačí vyjadrenie, že maturity budú. Podľa nej, ak sa situácia vyvinie zle, tak maturity pre tento rok by mohli byť uzavreté na základe študijných výsledkov.


Rakúsko (upravená podoba skúšky)

Ani v Rakúsku študenti nebudú mať maturitné skúšky v takej podobe, ako mali v čase pred pandémiou. Absolvovanie povinnej záverečnej práce sa stalo dobrovoľným, je možné jej neskoršie odovzdanie. Písomná časť maturitnej skúšky, v minulosti povinná zo štyroch predmetov, je v tomto školskom roku povinná len z troch predmetov a štvrtý je dobrovoľný, do maturitnej známky sa zohľadní známka z vysvedčenia.


Taliansko (konajú sa)

Študenti v Taliansku by mali skladať maturitnú skúšku v júni a bude prebiehať podobne ako minulý rok za prísnych hygienických opatrení. Študenti nebudú musieť absolvovať písomnú časť maturity, namiesto nej budú prezentovať odbornú prácu a neskôr absolvujú ústnu skúšku. Na skúšku sa v jeden deň smie dostaviť maximálne 5 žiakov.


Ukrajina (zrušené)

Maturanti na Ukrajine tiež zrejme nebudú skladať skúšky dospelosti tak, ako je bežné. Kvôli pandémii sa pravidlá menia a nateraz platí, že maturita sa ruší. Ak sa nič nezmení, mali by prijať podobný model maturitných skúšok ako u nás.


‹  1 2
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: ms, ak, Nový Čas Nedeľa

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Kouč Španielov Enrique prehovoril: V tomto vidí silu Slovákov
Krajniak predložil na rokovanie príspevok 333 eur na dieťa: Vláda rozhodne v stredu
Účasť hráčov z NHL na ZOH 2022 v Pekingu? Stále nie je rozhodnuté
Maďarov, ktorí napadli trojicu slovenských futbalových fanúšikov obvinili: Aký trest ich čaká?
Rokojemnícka dráma s deťmi: Využili chybu útočníkov, okamžite utiekli
Sexi Kucherenko išla po radu známej markizáčke: Žiadne reči, išla rovno na vec
Merkelová telefonovala Putinovi: Vyjadrenie súcitu
Karanténu po prílete z Veľkej Británie zavádza ďalší štát: Koľko ostanú cestujúci doma?
Veľký návrat do Trenčína po kariére v NHL aj KHL: Dukla podpísala známe meno
Tragická nehoda na R1: Auto zrazilo chodca, ten bol na mieste mŕtvy
Párik sexoval na verejnosti, to ale nie je všetko: Zhrození rodičia museli volať políciu!
Hospodársku budovu v Žilinskej Lehote zachvátili plamene: Jedna osoba sa zranila