Streda 16. 6.
Blanka
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
27.03.2021 09:13 | Správy | Domáce správy

Inšpekcia si posvietila na prácu policajtov: Neskutočné, z čoho všetkého ich obvinila

V roku 2020 obvinil Úrad inšpekčnej služby celkovo 114 osôb.

Išlo o 99 policajtov, sedem príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) a osem zamestnancov finančnej správy (FS). Vyplýva to zo správy o trestnej činnosti za minulý rok predloženej v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Zo 173 skutkov spáchaných policajtmi tvorili väčšinu trestné činy proti poriadku vo verejných veciach, bolo ich 96. Išlo najmä o zneužívanie právomoci verejného činiteľa, napríklad pri prejednávaní priestupkov proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, korupciu a snahu o marenie vyšetrovania.

Policajti mali spáchať tiež 18 trestných činov proti životu a zdraviu, spojené boli hlavne s účasťou na dopravných nehodách. K väčšine nehôd došlo mimo služby. Inšpekcia zaznamenala tiež štyri prípady ublíženia na zdraví, jeden počas výkonu služby, keď policajt použil voči predvedenému neprimerané násilie. Riešili sa aj prípady súvisiace s výrobou a predajom drog.

 

Z 13 trestných činov proti majetku dominovali podvody. "V týchto prípadoch podvodov obvinení policajti uviedli do omylu tretie osoby za účelom získania finančného prospechu," približuje správa. Inšpekcia evidovala tiež prípad krádeže, sprenevery, falšovania a pozmeňovania identifikačných údajov motorového vozidla, poisťovací podvod či legalizáciu príjmu z trestnej činnosti.

Dôvodom obvinení policajtov boli aj neoprávnené lustrácie v informačných systémoch ministerstva, ktoré následne poskytovali neoprávneným osobám či ľuďom z kriminálneho prostredia. Objavili sa tiež prípady, keď policajti šoférovali pod vplyvom alkoholu mimo služby, ale aj trestný čin vydierania.

Osem trestných činov spáchali príslušníci ZVJS. V súvislosti s výkonom služobnej činnosti došlo k zneužívaniu právomoci verejného činiteľa. Ostatné trestné činy príslušníkov ZVJS boli zaznamenané v čase mimo výkonu služby.

U zamestnancov finančnej správy zaznamenali 15 trestných činov. K väčšine došlo počas služby. Išlo napríklad o dopravnú nehodu, pri ktorej došlo k usmrteniu a ublíženiu na zdraví, o obmedzovanie osobnej slobody či vydieranie. Zaznamenaný bol aj trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Úrad inšpekčnej služby evidoval na úseku trestného konania vlani celkovo 1959 trestných vecí, z toho 1478, teda 75 percent, ukončil do konca roka.

Z celkového počtu 172 podaní zadržaných, zaistených a obvinených osôb na zranenia, ktoré im podľa ich vyjadrenia boli spôsobené policajtmi, príslušníkmi ZVJS a príslušníkmi FS sa v 128 prípadoch neprimerané násilie nepotvrdilo.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: tasr

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


PR článok
Zberateľská udalosť roka v Inchebe: Nulaeurová bankovka aj vzácny dukát!
V Alžírsku majú za sebou parlamentné voľby: Účasť bola biedna a víťaz dobojoval s veľkými stratami
Foto
Výborný vstup do turnaja: Francúzi si podmanili Mníchov a oslavujú
Vláda USA zverejnila novú stratégiu: Idú do tvrdého boja proti domácemu terorizmu
Rozhodnutie Najvyššieho súdu obletelo svet: O kauze Kuciak píšu aj zahraničné médiá
Francúzsky exprezident prvýkrát osobne na súde: Obvinenia z nelegálneho financovania kampane poprel
Čo sa to udialo v šlágri ME? Rüdiger sa zakusol do Pogbu
USA aj naďalej strácajú priveľa životov: Počet obetí na ochorenie COVID-19 prekonal desivý míľnik
Foto
Fanúšikovia na EURE neverili vlastným očiam: Nečakaný návštevník z nebies
Ostrá kritička Lukašenka získala ocenenie: Spisovateľke Alexijevičovej ho predal nemecký prezident
Palestínčania skúšajú novú izraelskú vládu: Pochodovali s vlajkami a vyhlásili Deň hnevu
Po ročnej pauze návrat vo veľkom štýle: Finále Wimbledonu má vidieť 15-tisíc fanúšikov