Štvrtok 24. 6.
Ján
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
25.03.2021 22:40 | Správy | Zahraničné správy

Európsky parlament vyzval štáty západného Balkánu: Ak chcú byť členmi EÚ, musia zabrať

Albánsko, Kosovo, Severné Macedónsko a Srbsko musia pokračovať v zásadných reformách, ak sa chcú priblížiť k členstvu v EÚ. Zhodli sa na tom vo štvrtok v Bruseli poslanci Európskeho parlamentu (EP).

EP prostredníctvom štvorice nelegislatívnych uznesení zhodnotil pokrok Albánska, Kosova, Severného Macedónska a Srbska v integračnom procese v rokoch 2019 a 2020. Poslanci v schválených textoch zdôraznili, že pokrok na ceste k členstvu v EÚ závisí od trvalých, dôkladných a nezvratných reformách v kľúčových oblastiach, medzi ktoré patrí právny štát a efektívne fungovanie demokratických inštitúcií. Poukázali tiež na dôležitosť zintenzívnenia boja proti korupcii a organizovanému zločinu, ako aj zlepšenia susedských vzťahov a regionálnej spolupráce.

V prípade Albánska EP privítal jasnú strategickú orientáciu a záväzok Tirany v súvislosti s integráciou krajiny do EÚ. Poslanci podporili začatie formálnych rokovaní o pristúpení Albánska k EÚ, avšak až po splnení všetkých podmienok stanovených Európskou radou.

 

EP v uznesení hodnotiacom pokrok Kosova vyzval vlády v Belehrade v Prištine, aby sa zdržali akýchkoľvek opatrení, ktoré by narušili dôveru medzi nimi. Poslanci konštatovali, že nezávislosť Kosova je nezvratná a vyzvali v tejto súvislosti päticu členských štátov EÚ, ktoré dosiaľ Kosovo neuznali, aby tak urobili. Uznanie nezávislosti Kosova by podľa zákonodarcov prispelo k normalizácii vzťahov medzi Belehradom a Prištinou, posilnilo a upevnilo by stabilitu regiónu, a uľahčilo integráciu oboch štátov do EÚ.

Europarlament konštatoval, že Severné Macedónsko neustále napreduje a udržiava stabilné tempo pri prijímaní reforiem súvisiacich s integráciou do EÚ. Poslanci vyzvali na bezodkladné usporiadanie prvej medzivládnej konferencie so Severným Macedónskom, ktorá by odštartovala rokovania o členstve tejto krajiny k EÚ a vyjadrili zároveň poľutovanie, že Bulharsko a Severné Macedónsko nenašli porozumenie v otvorených dvojstranných otázkach. EP v tejto súvislosti vyzval vlády v Sofii a Skopje na dosiahnutie kompromisu o akčnom pláne konkrétnych opatrení zameraných na vyriešenie aktuálnej patovej situácie.

Pri hodnotení pokroku Srbska EP zdôraznil, že normalizácia vzťahov s Kosovom a skutočné dodržiavanie základných práv zostanú naďalej kľúčovými témami a budú určovať rýchlosť prístupových rokovaní. Poslanci vyjadrili obavy ohľadom účinného fungovania nového srbského parlamentu, kde neexistuje opozícia a ktorého legitimitu opozičné strany spochybňujú. EP zdôraznil aj význam zosúladenia zahraničnej politiky Srbska so spoločnou zahraničnou a bezpečnostnou politikou EÚ, ktorá je podľa europoslancov najnižšia v regióne západného Balkánu.

Štvorica nelegislatívnych uznesení je odpoveďou EP na výročné správy Európskej komisie hodnotiace pokrok kandidátskych krajín a potenciálnych kandidátov na členstvo v EÚ a predstavuje oficiálny postoj EP k vzťahu Únie s týmito kandidátskymi krajinami.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: tasr

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Meszároš zvažoval koniec kariéry, ale: Vraciam sa tam,kde som začal!
Špeciálny projekt
Vysnívané bývanie? Z bazéna do lesa za necelú minútu
Nevídané možnosti v hlavnom meste prilákali milovníkov pohybu: Parky sú plné jogínov!
Nemocnica vo Zvolene sa hrdí špičkovou novinkou: Nový urgent za 5,5 milióna!
Začal sa tretí súd s Kočnerom: Za motáky mu hrozí 8 rokov basy!
Tampa bez Černáka prehrala, rozhodne až siedmy zápas
Ako sa bude cestovať v bratislavskej MHD: Rodičia študentov môžu na kompenzácie zabudnúť
Foto
Vodná nádrž Domaša je pripravená na nápor turistov: Nečakané prekvapenie pre návštevníkov
Takého génia naša reprezentácia nemá : Dušan Galis spomína na Petra Dubovského
Rudo († 18) ako jediný neprežil kúpanie v kameňolome: Zúfalé výkriky otca a posledné minúty pred tragédiou!
Na Slovensku už objavili indickú verziu koronavírusu: Ako spoznáte delta variant? Toto sú najčastejšie príznaky
Foto
Manželia Gáboríkovci nemôžu byť pyšnejší: Veľká vec v živote dcérky Belly