Utorok 18. 5.
Viola
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
24.03.2021 16:15 | Správy | Servis

Minimálne do konca apríla na zahraničnú dovolenku zabudnite: Na čo máte nárok pri zrušenom zájazde

Najmenej do 28. apríla môžeme zabudnúť na dovolenky v zahraničí. Dôvodom je pandemická situácia a vyhlásený núdzový stav. Mnoho Slovákov však už malo na toto obdobie zakúpené zájazdy. Na čo majú v takomto prípade zákazu cestovať do cudziny z dôvodu rekreácie nárok? Môžu sa dostať k svojim peniazom a za aký čas?

Zákaz cestovania na zahraničné dovolenky prišiel s predĺžením núdzového stavu od 20. marca do 28. apríla. Ak sa núdzový stav predĺži aj po tomto termíne, koniec zákazu zahraničnej dovolenky sa tiež posunie spolu s koncom núdzového stavu. Cestovky na vzniknutú situáciu reagovali okamžite a už nejaký čas tlmia svoje aktivity a predaje.

Ak aj niečo na toto obdobie predajú, využívajú na dopravu bežné pravidelné linky. „Ani neviem, že by sa v tomto období dohadoval nejaký charterový let,“ hovorí prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr Roman Berkes. Berkes upozorňuje, že zákaz organizovaných dovoleniek bude viesť k individuálne zakúpeným dovolenkám, „ale na tie štát nemá dosah, ani na následnú karanténu,“ upozorňuje. Zákaz cestovania do zahraničia považuje za zásah do slobodného podnikania cestoviek, a preto očakáva, že „štát sa k následnej úhrade výpadkov príjmov postaví čelom“.

 

Ak teda cestujúci nebude môcť v dôsledku zákazu rek­reačných ciest do zahraničia vycestovať, jednoducho sa s cestovnou kanceláriou nedohodne na náhradnom zájazde a najneskôr 14. septembra 2021 cestovná kancelária vráti cestujúcemu peniaze. Ešte predtým vám však posúkne náhradné riešenie. Ako v takejto situácii môžete postupovať?

Zákaz ovplyvní cestovky

Roman Berkes, SACKA

- Ak bude zákaz trvať len toto obdobie, prežijeme, aj tak v tomto období dlhodobo predávame najmenej zájazdov. Problémom je príliš veľa výnimiek, ktoré zmysel zákazu potláčajú. Ak by zákaz trval dlhšie, povedie to ku krachu cestovných kancelárií. Všetko však závisí od toho, akú pomoc štát ponúkne, či vykryje všetky straty, ktoré nám vznikli s týmto zákazom.

Pozor na pokutu

Ako informovalo ministerstvo vnútra vo svojom profile na sociálnej sieti, polícia bude dôsledne kontrolovať a preverovať účel vycestovania osôb do zahraničia. V prípade porušenia tohto obmedzenia môže polícia uložiť blokovú pokutu na mieste do výšky 1 000 eur. Policajti budú kontroly vykonávať aj na letisku v Bratislave, Košiciach a Poprade, tiež na letiskách na celom území SR, najmä pri letoch do obvyklých dovolenkových destinácií.

Ako už Slováci obchádzajú nariadenie

1. prinesú doklad o tom, že v nemocnici v egyptskej
Hurghade majú naplánované vyšetrenie u zubára
a doložia to mailom

2. od známych v zahraničí (napríklad v Španielsku)
donesú potvrdenie, že plánovaný obchod si vyžaduje osobné stretnutie na Malorke – a cestu deklarujú ako služobku, na ktorú zoberú celú rodinu

3. zmiešaná rodina žijúca v SR sa snaží využiť, že
napríklad žena má českú národnosť a chce odletieť z Prahy

Ak cestujete, príďte na letisko skôr

K odletu sa dostavte v časovom predstihu. Preverovanie účelu cesty do zahraničia môže spôsobiť navýšenie čakacej doby vybavovacieho procesu. Polícia na to upozorňuje na sociálnej sieti. Zároveň žiada cestujúcich o „poskytnutie potrebnej súčinnosti pri preverovaní účelu ciest do zahraničia predložením hodnoverných dokladov preukazujúcich účel cesty“.

Toto sú vaše možnosti

- Cestovná kancelária vám ponúkne zmenu zmluvy o zájazde. Navrhne vám posunúť termín zájazdu po skončení núdzového stavu.

- Ak takúto zmenu neprijmete, cestovná kancelária vám zašle oznámenie o náhradnom zájazde.

- Na prijatie náhradného zájazdu dostanete 14 dní.

- Ak prijmete tento náhradný zájazd, cestovná kancelária je povinná sa s vami dohodnúť na poskytnutí tohto zájazdu najneskôr do 31. augusta 2021.

- Ak do dvoch týždňov neprijmete náhradný zájazd a nedohodnete sa s cestovkou, znamená to, že cestovka odstúpila od zmluvy o zájazde a je povinná vám vrátiť všetky platby, ktoré prijala na základe zmluvy o zájazde, a to bezodkladne, najneskôr však do 14. septembra 2021.

Kto má právo na vrátenie peňazí okamžite

Do 14 dní a bez ponúkania náhradných zájazdov musia cestovky vrátiť peniaze:

  • seniorom nad 65 rokov
  • tým, ktorí v dôsledku koronakrízy prišli o zamestnanie a vedia to zdokladovať
  • osamelým rodičom, ktorí poberali pandemické ošetrovné
  • živnostníkom, ktorí prišli o príjmy a poberali príspevky od štátu na prekonanie výpadku príjmov
  • mamičkám, ktoré sú v čase doručenia oznámenia o náhradnom zájazde tehotné

O aké letenky na leto je záujem

Do 14 dní a bez ponúkania náhradných zájazdov musia cestovky vrátiť peniaze: seniorom nad 65 rokov tým, ktorí v dôsledku koronakrízy prišli o zamestnanie a vedia to zdokladovať osamelým rodičom, ktorí poberali pandemické ošetrovné živnostníkom, ktorí prišli o príjmy a poberali príspevky od štátu na prekonanie výpadku príjmov mamičkám, ktoré sú v čase doručenia oznámenia o náhradnom zájazde tehotné.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: mm, Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


PR článok
Naše nákupy ovplyvňuje veľa faktorov. Jedným z nich je snaha jesť zdravšie
Vyzýva Hamas v Predjordánsku na útoky proti izraelských cieľom? Veľké podozrenie
Kríza na Blízkom východe: USA znova zablokovali vyhlásenie Bezpečnostnej rady OSN
Stovky členov Hizballáhu vyjadrili podporu Palestínčanom z Gazy: Silný odkaz
Rakúsko ruší karanténu pre krajiny s nízkym rizikom nákazy: Patrí medzi ne aj Slovensko?
Británia má viac ako 2000 prípadov indickej mutácie: Minister zdravotníctva prehovoril, dôležité zistenie
Budú ďalšie problémy? J&J dodá tento týždeň do EÚ menej vakcín, ako bolo pôvodne v pláne
Čas na rozhovory skončil, prišli výzvy na bojkot OH 2022: Čína je pod tlakom kvôli porušovaniu práv
Koalícia sa opäť otriasa: Črtá sa ďalší spor medzi Sulíkom a Matovičom
Lavrov varoval západné krajiny, aby si nerobili nároky na Arktídu: Je to naša zem
EMA oznámila skvelú novinku: Ako dlho môže byť vakcína od Pfizeru v chladničke? Parádne číslo
Francúzsko spravilo prelomový krok: Transgender hráči môžu hrať medzi ragbistkami