Štvrtok 24. 6.
Ján
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
19.03.2021 09:56 | Správy | Peniaze

Podpora od štátu chudobnejším regiónom zásadne nepomohla: Kontrola ukázala, kde je problém

Rozdiely medzi regiónmi sa napriek pozitívnemu hospodárskemu rastu krajiny neustále zvyšujú.

Upozornil na to Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR s tým, že podpora štátu prostredníctvom regionálneho príspevku najmenej rozvinutým okresom nepomáha.

Úrad na základe výsledkov vlaňajšej kontroly konštatuje, že proces tvorby a schvaľovania projektov nie je transparentný, je byrokratický a zdĺhavý. Z kontroly vyplynulo, že vláda rozdelila medzi 20 okresov za posledných päť rokov viac ako 62 miliónov eur, no udržateľnému rastu zamestnanosti v regiónoch to nepomohlo.

Okresy z týchto zdrojov riešili skôr kritickú situáciu zanedbanej infraštruktúry, namiesto realizácie projektov podporujúcich vytváranie pracovných miest. Podľa predsedu úradu Karola Mitríka za to môže aj to, že štát nestanovil záväzné merateľné kritériá a v zložitom procese schvaľovania boli odsúhlasené aj také projekty, ktoré od začiatku nepočítali s aktívnou podporou zamestnanosti.

 

NKÚ odporúča Ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR, aby zjednodušilo celý proces prideľovania príspevkov, nastavilo jasné a merateľné kritériá a kontrolovalo prijímateľov finančnej pomoci.

Mitrík poukázal aj na to, že z alokovaných 74 miliónov eur pre zložité a zdĺhavé rozhodovanie orgánov využili prijímatelia len 62 miliónov eur.

Úrad podotkol, že z prvých 12 okresov zapísaných do zoznamu problematických regiónov až 11 ostáva aj po piatich rokoch v tejto kategórii. Pri porovnaní vývoja okresov podporených vládou a tých ostatných NKÚ zistil, že nepodporené okresy napredovali rýchlejšie, a aj bez štátnej pomoci zaznamenali hospodársky rast a zvýšenie kvality života.

Závažným nedostatkom podľa kontrolórov bolo, že pre poskytnutie regionálneho príspevku neboli nastavené merateľné ukazovatele, dokonca ani povinnosť vytvoriť minimálny počet pracovných miest. "Takto bolo zazmluvnených až 40 % projektov v objeme 23 miliónov eur," vyčíslil úrad. Projekty, v ktorých sa realizátori zaviazali vytvoriť pracovné miesta, boli podporené v objeme 34 miliónov eur a mali vytvoriť 1700 pracovných miest. Overiť to však nejde, pretože okresné úrady ani štátne inštitúcie takúto evidenciu neviedli.

Systém poskytovania príspevkov bol tiež podľa kontrolórov komplikovaný, byrokratický, zdĺhavý a vyvolávajúci pochybnosti o transparentnosti. Výzvy sa totiž zverejňovali neprehľadne a často skryto v podstránkach okresných úradov. Chýbali v nich transparentné kritéria, preto žiadateľ nevedel, aké podmienky musí splniť a na čo sa má sústrediť, aby bol jeho projekt úspešný a ani to, koľko peňazí môže dostať.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: tasr

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Herečka Schrameková žije v obavách: Jasná výčitka nezaočkovaným!
Meszároš zvažoval koniec kariéry, ale: Vraciam sa tam,kde som začal!
Špeciálny projekt
Vysnívané bývanie? Z bazéna do lesa za necelú minútu
Premiér Zaev pobúril Grécko: Jedno vynechané slovo a je oheň na streche, Atény zvažujú nečakaný krok
Nevídané možnosti v hlavnom meste prilákali milovníkov pohybu: Parky sú plné jogínov!
Končí: Kontroverzný minister pre životné prostredie Ricardo Salles rezignoval
Ďalší desivý nález: Na mieste bývalej internátnej školy objavili stovky neoznačených hrobov
Nemocnica vo Zvolene sa hrdí špičkovou novinkou: Nový urgent za 5,5 milióna!
Začal sa tretí súd s Kočnerom: Za motáky mu hrozí 8 rokov basy!
Tampa bez Černáka prehrala, rozhodne až siedmy zápas
Ako sa bude cestovať v bratislavskej MHD: Rodičia študentov môžu na kompenzácie zabudnúť
Foto
Vodná nádrž Domaša je pripravená na nápor turistov: Nečakané prekvapenie pre návštevníkov