Utorok 11. 5.
Blažena
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
26.03.2021 08:00 | Správy
Špeciálny projektSponzorované

Päť mýtov o laserových operáciách očí

Rozmýšľate o laserovej operácii očí, ale dostali sa vám do uší niekedy nejaké príbehy, ktoré vás odrádzajú a ktorých pravdu si neviete overiť?

Pomôžeme vám sa v tom zorientovať, aby ste vedeli, čo je pravda a čo mýtus. Poradíme vám tiež, čo by ste mali robiť, ak sa chcete rýchlo, bezbolestne a bezpečne zbaviť okuliarov či kontaktných šošoviek.

Bolí to počas a po operácii?

Najviac rozšírenou fámou o laserových operáciách je tá, že pacient cíti bolesť počas, respektíve najmä po zákroku. Fakt je, že to nemôže bolieť, pretože pred samotnou operáciou dostane pacient kvapky na lokálne znecitlivenie, ktoré sa postarajú o to, že počas zákroku pacient nič necíti. Bolesť pacient necíti ani po odznení anestézie. Teda, ak neabsolvoval operáciu starším typom laserov, ktoré sa stále používajú a sú aj najlacnejšie. Ak sa rozhodnete podstúpiť operáciu v očnej klinike iClinic, ktorá používa najnovšie technológie, napríklad tretej generácie laserových operácií metódou Relex Smile 3D, tá vám zaručí bezbolestnú operáciu aj pooperačný priebeh. Tento typ zákroku sa robí iba s femtosekundovým laserom od výrobcu Carl Zeiss, počas ktorého nedochádza k páleniu tkaniva rohovky či vytvoreniu rezu. Aktuálne metódou SMILE bolo vo svete zrealizovaných už viac ako 4 milióny laserových operácií, vrátane pacientov zoperovaných v očnej klinike iClinic.

Otvoriť galériu
Zdroj: iclinic

Môžem oslepnúť?

Vo svete sa vykonali už desiatky miliónov laserových operácií očí, ale ani v jednom prípade nebolo zistené oslepnutie. Moderné laserové operácie sa robia na povrchu oka a špičkové lasery vedia prerušiť operáciu aj pri tom úplne najmenšom pohybe oka. Preto je dôležité zvoliť si takú očnú kliniku, ktorá je vybavená najnovšími a overenými lasermi a ktorá pravidelne svoje technologické vybavenie obnovuje. Hlavný očný lekár z očnej kliniky iClinic, MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH, vysvetľuje, že jestvujú niektoré zavádzajúce a nepravdivé štúdie, ktoré laik nevie objektívne posúdiť a upozorňuje na to, že takzvané haló efekty sú určitý čas po operácii normálne. „Operáciou sa totiž mení optický systém oka, mení sa fyzikálna stránka videnia. Po absolvovaní zákroku potrebuje rohovka istý čas na to, aby sa ‚preskladala‘ a mozog človeka si musí na túto novú situáciu zvyknúť,“ doplňuje. Pri rozhodovaní je preto podstatné, zvoliť si kvalitnú kliniku so špičkovými odborníkmi, ktorí pacientovi urobia precízne komplexné vyšetrenie a navrhnú mu tú najvhodnejšiu operačnú metódu pre jeho zrakový problém.

Je operácia vhodná iba pre krátkozrakých?

Toto tvrdenie už v súčasnosti neplatí. Dnes je možné zoperovať nielen krátkozrakosť, ale aj ďalekozrakosť či astigmatizmus, ale len v rámci určitého rozsahu tej-ktorej očnej chyby:

• krátkozrakosť: do -10 dioptrií
• ďalekozrakosť: do +6 dioptrií
• astigmatizmus: do 5 cylindrov

Uvedené hodnoty sú iba orientačné, pretože každý ľudský organizmus je svojím spôsobom jedinečný. V súčasnosti medzi často realizované zákroky patrí refrakčná výmena vnútroočnej šošovky (operačná metóda PRELEX), ktorá poskytuje pacientovi možnosť zbaviť sa okuliarov na všetky vzdialenosti – do blízka (napr. pri čítaní), strednú vzdialenosť (napr. pri pozeraní na monitor počítača) a do diaľky (metóda FEMTO Z-PRELEX). Všetky druhy laserových operácií vykonávané v očnej klinike iClinic sú bezbolestné, pretože klinika pri zákrokoch využíva najmodernejšie technológie. Aktuálne najnovšia, tretia generácia týchto operácií (zákrok metódou ReLEx SMILE 3D), je dokonca už bez potreby vytvorenia lamely na rohovke, a tiež aj bez nutnosti pálenia rohovky excimerovým laserom.

Nie je každý vhodný na operáciu očí?

„Ak je dioptrická chyba oka veľmi silná a lekár zhodnotí, že nie je vhodná na vykonanie laserovej operácie oka, máte aj inú možnosť, a to absolvovať vnútroočný zákrok – refrakčnú výmenu vlastnej šošovky za novú, umelú,“ vysvetľuje možnosti MUDr. Ďurkovič, MPH. Tento typ operačnej metódy sa volá PRELEX a odporúča sa pacientom približne po 45. roku, keďže laserová operácia už pre nich zvyčajne nie je vhodná. Dôvod je ten, že v tomto veku už prichádza k prirodzenému starnutiu oka a väčšina ľudí už potrebuje okuliare na čítanie. iClinic ponúka pacientom bezbolestnú operáciu metódou FEMTO Z-PRELEX s využitím femtolaseru, ktorý nahrádza ostrý skalpel, čo uvítajú najmä tí, ktorí sa boja ostrých operačných nástrojov. Jej výhodou je predovšetkým trvalé odstránenie dioptrickej chyby na všetky vzdialenosti výmenou vlastnej šošovky za umelú trifokálnu šošovku a odstránenie rizika vzniku šedého zákalu.

Je zákrok veľmi drahý?

Niekto môže vnímať ceny za jednotlivé laserové operácie ako vysoké, ale ak sa pozrieme na fakty, dospejeme pravdepodobne k inému záveru. Okuliarové sklá a rámy neraz vyjdú človeka aj na stovky eur, ktoré navyše počas života aj mení a vie ich poľahky pokaziť. U šošoviek je zas nevýhodou, že je potrebné ich meniť ešte častejšie ako dioptrické okuliare, čo má tiež celkom slušný finančný dopad na peňaženku. Ak by sme si totiž prepočítali celkové finančné prostriedky, ktoré počas svojho života minieme na okuliare či šošovky, zistili by sme, že operácia laserom vychádza v konečnom dôsledku lacnejšie. Ide o jednorazovú investíciu a navyše, jej výhodou je aj to, že sa na ňu vzťahuje doživotná záruka, a to vám dnes garantujú naozaj málokde. Očná klinika iClinic ponúka možnosť darovať operáciu, alebo príspevok na operáciu pre vašich blízkych formou zakúpenia darčekového poukazu. Počas roka tiež pripravuje pre svojich pacientov rôzne zľavy, čím si dokážete náklady na operáciu očí výrazne znížiť.

Očná klinika iClinic

Súvisiace články:
Autor: Špeciálny projekt
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou Ringier Axel Springer Slovakia, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 00 678 155, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 19/B na účely spätného kontaktovania ... Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.


Hansi Flick dlho bez práce neostal: V lete prevezme kormidlo nad týmto tímom!
Zomrel známy francúzsky sériový vrah (†79): Z toho, čo robil svojim obetiam, vás bude mraziť na chrbte
Eskalujúce napätie v Jeruzaleme postavilo do pozoru OSN: Bezpečnostná rada mimoriadne rokovala o vyhrotenej situácii
Asistované sčítanie sa už rozbehlo: Za prvý týždeň tak urobilo takmer 40-tisíc obyvateľov
Ako bude vyzerať budúcnosť NATO na území východnej Európy? Rumunský prezident v tom má jasno
Znepokojivé odhalenia WHO o novom indickom variante koronavírusu: V hre je zvýšená odolnosť voči vakcínam
Obrovská pocta pre Zdena Cháru: Vďaka svojej oddanosti ho nominovali na ocenenie Bill Masterton Memorial Trophy
Vojvodkyňa Meghan vydá knihu pre deti, ale prišla tvrdá kritika: Obvinenia z plagiátorstva a ešte niečo horšie
Štátny tajomník rezortu zdravotníctva po kritike: Koniec prevádzky MOM-iek
Museli stiahnuť z predaja všetky výrobky: Pohľad na dieťa na nebezpečnom bežeckom páse vás zabolí
Úsilie a trpezlivosť sa Britom konečne vyplácajú: Premiér Johnson oznámil ďalšie uvoľňovanie opatrení
Thajsko hlási prvé prípady indického variantu koronavírusu: Okamžite sprísnili opatrenia