Štvrtok 28. 10.
Dobromila
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip

Veterinári aj medici v Košiciach začali znova praxovať: Tešíme sa, že sme opäť v škole

Veterinári ani lekári z nich od stola nebudú! Vysokoškoláci z Košíc sa už mesiace učia kvôli pandémii bez praxe.

Od pondelka sa však karta obrátila a dve košické univerzity opäť začali s praktickou výučbou. Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) spolu s Univerzitou Pavla J. Šafárika (UPJŠ) uspeli so žiadosťou u hygienikov, aby študentov záverečných ročníkov pustili do školy. Čo na to vravia budúci veterinári a medici? Na prezenčnú výučbu má na klinikách nastúpiť 118 slovenských študentov a 47 zahraničných študentov.

Fotogaléria
4
fotiek v galérii

„Rozhodnutie prijala univerzita na základe odporúčania hlavného hygienika. Študenti končiacich ročníkov musia absolvovať presne stanovený rozsah klinickej praxe, aby mohli pristúpiť k štátnej záverečnej skúške,“ uviedla hovorkyňa UVLF Zuzana Bobriková s tým, že sa to týka študentov záverečného šiesteho ročníka študijného programu všeobecné veterinárske lekárstvo. Rektorka UVLF Jana Mojžišová oslovila začiatkom februára ministra školstva i hlavného hygienika so žiadosťou o udelenie výnimky, aby mohli realizovať prezenčnú výučbu vo vybraných odboroch.

S podobnou požiadavkou v mene všetkých škôl prišla aj Slovenská rektorská konferencia. „Prezenčná bloková výučba sa uskutoční v malých skupinách maximálne do šesť osôb vrátane učiteľa podľa rozpisu príslušnej kliniky. Všetci študenti i pedagógovia sú povinní nosiť respirátory, rukavice a ďalšie osobné ochranné pracovné prostriedky, dôraz je kladený na zvýšenú hygienu rúk. Pri kontakte s osobami je akceptovaný výlučne respirátor typu FFP 2 alebo respirátor typu FFP 3,“ upresnila Bobriková s tým, že študenti sa musia pri nástupe preukázať negatívnym výsledkom antigénového alebo PCR testu nie starším ako 48 hodín.

 

Praktické cvičenia má aj 250 medikov

Praxovať začali aj medici a študenti ošetrovateľstva vo vyšších ročníkoch aj UPJŠ v Košiciach. Podľa hovorkyne Jaroslavy Oravcovej sa to týka približne 250 medikov v poslednom ročníku a 19 študentov ošetrovateľstva v 3. ročníku. „Prednášky a semináre budú na fakulte aj naďalej vyučované dištančnou formou u všetkých študentov,“ uviedla Oravcová s tým, že praktické cvičenia majú v košických nemocniciach, kde pomáhajú odbremeniť doktorov bojujúcich s COVID-19.

 

Lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť

Michael (25), 6. ročník všeobecné veterinárske lekárstvo UVLF, Košice

- Sme radi, že sme opäť v škole. Ako sa vraví, je lepšie raz vidieť, než stokrát počuť. Tým, že si jednotlivé veci môžeme prakticky vyskúšať, je to určite prínos, aj keď je to len v obmedzenom režime. Máme vyvrcholenie svojho štúdia, čakajú nás štátnice, jednoducho chýba nám a potrebujeme prax.

 

Po 11 mesiacoch som konečne v škole

Barbara (24), 6. ročník všeobecné veterinárske lekárstvo UVLF, Košice

Otvoriť galériu
Barbara (24) sa teší,
Zdroj: Patrik Struk

- Strašne sa teším, že konečne môžem byť znova na univerzite. Online výučba nie je to isté ako prezenčná, pre nás je to veľký rozdiel. Bez praktickej výučby sme prakticky od marca minulého roka, teda už 11 mesiacov. Veľmi nám chýbali praktické zručnosti a je dobré, že sme sa sem vrátili.

 

Nemôžeme byť lekári od počítača

Marian Žido (24), 6. ročník všeobecné lekárstvo UPJŠ, Košice

Otvoriť galériu
Marian Žido
Zdroj: Patrik Struk

- Ja som tento týždeň na neurochirurgii a preberáme učivo na štátnice a pripravujeme sa tak na štátne skúšky. Odkedy je pandémia, v 5. ročníku mi ušla prax z intenzívnej medicíny a anestéziológie. Určite je teda dobré, že nás pustili do školy a do nemocníc, nemôžeme byť lekári od počítača. Onedlho skončím školu a pravdepodobne v lete už nastúpim do nemocnice, kde budem ako aj ostatní lekári a personál vystavený covidu.

 

TUKE je pre študentov zavretá

Stanislav Kmeť, rektor Technickej univerzity v Košiciach

Otvoriť galériu
Stanislav Kmeť
Zdroj: uvfl

- Na základe určitých usmernení hlavného hygienika sa aktuálne pripravujeme na to, akou formou pôjdeme na sprístupnenie praktickej výučby. Pôjde hlavne o končiace ročníky a tých študentov, ktorí majú laboratórne práce a také predmety, ktoré sú vyslovene laboratórne založené.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: Patrik Struk, Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Sonda Lucy má problém: Vesmírna misia za miliardu dolárov je v ohrození, čo sa tam deje?
Foto
Odborníci otvorene o streľbe na pľaci: Alec Baldwin porušil kľúčové pravidlo! Čaká ho nočná mora
Poriadny trapas na krste: Rodičia sa pri tom pohľade nemohli zdržať smiechu, farár musel uskočiť!
Aktualizované
EÚ si servítku pred ústa nedala: Rusko zneužíva plyn ako geopolitickú zbraň
Letel do Cardiffu, aby spečatil svoj prestup: Smrť Emiliana Salu zapríčinená pádom lietadla pozná vinníka!
Sexuchtivá učiteľka zašla priďaleko! Za to, čo robila 14-ročnému žiakovi, pôjde do basy
Holandská vláda neplní klimatické ciele, ktoré sľúbila: Riešenie je v nedohľadne
Boj proti COVID-19 zhltne v roku 2022 poriadny balík: WHO odhalila šialenú sumu
Rekord, o ktorom netušil ani samotný autor: Dominik Hašek vtipne okomentoval životný úspech
Slovenka hviezdou súťaže Sanremo Junior v Taliansku: Majka porazila 20 najlepších svetových spevákov!
Ďalší krach na slovenskom trhu s elektrinou: Situácia je neúnosná! Slováci, pozorne čítajte
Foto
Fotky Kim Čong-una rozdúchali špekulácie: Je vodca KĽDR zdravý? Tajná služba prehovorila