Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
25.01.2021, 14:48 | Správy | Domáce správy

Množia sa škandalózne prípady, kedy poľovníci zastrelili psíkov či kone: Rázny krok!

Slovenská poľovnícka komora (SPK) zmení predpisy, aby postihovali nezodpovedných poľovníkov. Uviedol to Alojz Kaššák, hovorca SPK, v reakcii na medializované prehrešky a individuálne zlyhania držiteľov poľovných lístkov.

SPK ako organizácia združujúca všetkých držiteľov poľovných lístkov je podľa neho konfrontovaná s opakovanými prípadmi odstrelu spoločenských a hospodárskych zvierat.

Napriek tomu, že v niektorých prípadoch zastrelenia psov v poľovných revíroch porušili platné právne predpisy aj majitelia psov, následné konanie niektorých držiteľov poľovných lístkov bolo podľa neho v príkrom rozpore minimálne s etickým kódexom poľovníka (príloha číslo 1 stanov SPK).

Odstrely koní, ktorých okolnosti sú ešte stále predmetom vyšetrovania, sú podľa Kaššáka ďaleko za hranicou akejkoľvek akceptovateľnosti a SPK sa od takejto svojvôle jednotlivcov dôrazne dištancuje. Práve poľovníci predstavujú možno najpočetnejšiu skupinu chovateľov psov na Slovensku. K poľovníctvu patrí chov psov historicky od nepamäti, o to bolestnejšie vníma SPK takéto neuvážené skutky členov.

Zdôraznil, že prezídium SPK, po vyhodnotení skutkovej podstaty všetkých prípadov a po posúdení vývoja prejavov nezodpovednosti a nedisciplinovanosti niektorých svojich členov, začalo s prípravou zmien ustanovení stanov SPK, disciplinárneho poriadku SPK a v neposlednom rade s návrhom zmien poľovníckej a s výkonom práva poľovníctva súvisiacej legislatívy.

Spoločným cieľom týchto aktivít bude podľa Kaššáka predchádzanie takémuto svojvoľnému konaniu jednotlivcov zvýšením spoločenskej i samosprávnej kontroly zavedením registra disciplinárnych previnení a porušení zákonných a podzákonných noriem, ale aj výrazné sprísnenie postihov.

Upozornil, že SPK a jej odborné komisie pripravia návrhy na zmenu a doplnenie ustanovení zákona o poľovníctve týkajúcich sa právomoci odstrelu psov a mačiek vrátane sprísnenia sankcií za ich neoprávnený odstrel.

Komisie podľa neho tiež pripravia návrh zmien ustanovení stanov SPK a ďalších interných predpisov s cieľom, aby tí, ktorí spáchajú trestný čin pytliactva, alebo trestný čin súvisiaci s usmrtením spoločenských alebo hospodárskych zvierat, alebo svojim nezodpovedným konaním spôsobia ujmu na zdraví alebo majetku, už nezasiahli do výkonu práva poľovníctva.

Odborné komisie podľa Kaššáka budú pri zmene zákona o poľovníctve a zmenách s výkonom práva poľovníctva súvisiacich zákonov žiadať úpravu zákonného režimu podmienok pohybu spoločenských a hospodárskych zvierat v poľovných revíroch vrátane kontroly ich dodržiavania tak, aby sa predchádzalo vzniku konfliktov medzi ich majiteľmi a užívateľmi poľovných revírov.

Komisie komory budú podľa hovorcu žiadať tiež transparentné právomoci kontroly a možnosť udeľovania sankcií za porušovanie zákonov majiteľmi spoločenských a hospodárskych zvierat pre poľovnícku, lesnú, poľnú stráž a stráž prírody.

Kaššák poznamenal, že SPK bola, je a bude vždy plne súčinná so štátnou správou a orgánmi činnými v trestnom konaní pri odhaľovaní, dokumentácii a vyšetrovaní priestupkov i trestných činov na úseku poľovníctva.

Hovorca dodal, že SPK bude veľmi pozorne sledovať vyšetrenie vyššie uvedených prípadov príslušnými orgánmi a uplatnené sankcie voči preukázanému porušeniu platných právnych predpisov. Disciplinárne previnenia členov SPK vrátane porušovania etického kódexu poľovníka a poľovníckeho poriadku bude SPK naďalej sankcionovať v súlade s disciplinárnym poriadkom SPK.

Diskusia / 0
Súvisiace články:
Autor: TASR
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania... Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov .

Odporúčame z TIVI.sk
Odporúčame z TIVI.sk
(ilustračné foto).
Dištančné vzdelávanie skomplikovalo odovzdávanie vysvedčení: Mnohým deťom sa posunie polročná klasifikácia
Johnson & Johnson Medical Products company in Markham, Ontario
V USA dostala zelenú ďalšia vakcína: Prínosy Johnson & Johnson sú u dospelých väčšie ako riziká, tvrdia experti
Nick postavil kópiu veže pre svoju manželku Bernie.
Manželia nemohli pre koronu do Paríža, Eiffelovku si postavili pred domom: Teraz hasia problém
Majster sveta v rely prehral boj s rakovinou: Zomrel lietajúci Fín Mikkola († 78)
Aktualizované
Počet úmrtí na koronavírus za piatok je viac ako 100: Koľko nakazených odhalili PCR testy?
Herec stvárnil v seriáli ikonickú postavu veterinára.
Foto
Fanúšikovia seriálu Horná Dolná budú sklamaní: Rázne rozhodnutie po smrti Štefana Kožku († 66)!
Oprava by mala trvať asi tri mesiace.
Unikátna oprava v kostole v Dubnici nad Váhom: Najťažšiemu zvonu vdýchnu nový život!
Belohorcová: Môj veľký sen je zaspievať si v šou s dcérou Salminkou.
Belohorcová dlho váhala: Prečo napokon kývla na ponuku v šou Tvoja tvár znie povedome?
Kapitol, sídlo Kongresu Spojených štátov.
Snemovňa reprezentantov schválila balík pandemickej pomoci: Biden má s financiami obrovské plány
Hráči Slavie sa dozvedeli meno súpera počas letu domov.
Foto
Slavia sa meno súpera dozvedela netradične: Radosť na palube lietadla
Cestujúci s respirátormi v pražskej MHD.
V Česku to ide dolu vodou: Počet nakazených na koronavírus sa neustále zvyšuje
Rafael Nadal je smutný z odchodu trénera Zidanea z Realu.
Čo sa to deje? Nadal ruší jeden turnaj za druhým