Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
19.01.2021, 09:59 | Správy | Domáce správy
Aktualizované

Je to čierne na bielom: Čaputová odobrila pokuty pri prednostnom očkovaní

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v pondelok (18. 1.) podpísala balík noviel súvisiacich s druhou vlnou pandémie. TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Zmeny obsahujú aj zavedenie pokuty pri neoprávnenom uprednostnení osôb v poradí pri očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Toto očkovanie sa bude môcť realizovať aj mimo ambulancií.

Zmeny sa týkajú, okrem iného, tiež zákona o verejnom obstarávaní, rozšíri sa výnimka z povinnosti dodržiavania odkladnej lehoty na všetky priame rokovacie konania.

Sankcia 10 000 eur sa týka dodržiavania poradia očkovania proti ochoreniu COVID-19. Spôsob stanovovania poradia upraví všeobecne záväzný právny predpis vydaný Ministerstvom zdravotníctva SR. Neurčí podmienky vykonania očkovania, len spôsob stanovenia poradia osôb. Mimo ambulancie bude možné vykonať aj testovanie, čo má zvýšiť možnosť testovania tam, kde nie je zriadené mobilné odberné miesto ani ambulancia poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

Výkon testu sa umožní aj žiakom tretieho a štvrtého ročníka študijného odboru zdravotnícky asistent nad 18 rokov. Študenti a žiaci ho budú môcť vykonávať samostatne bez dohľadu zdravotníckeho pracovníka. Tí zas budú môcť vykonávať svoje povolanie aj ako dobrovoľníci.

Zmenou zákona o verejnom obstarávaní sa rozšíria výnimky z povinnosti dodržiavania odkladnej lehoty na všetky priame rokovacie konania. Novelizáciou zákona o hospodárskej mobilizácii sa má zefektívniť vynucovanie plnenia povinností subjektov hospodárskej mobilizácie v záujme ochrany života a zdravia ľudí. Predĺži sa výnimka z povinnosti zápisu do registra partnerov verejného sektora, najdlhšie do konca roka 2021. Spresnia sa pravidlá nakladania s hnuteľným majetkom štátu vo verejnom záujme, ako je darovanie hnuteľného majetku štátu, ktorým sú ochranné pomôcky, testy, vakcíny, iné lieky, zdravotnícky materiál.

Pozastaví sa plynutie súdnych lehôt, premlčacích a prekluzívnych lehôt či dražby, a to do 28. februára 2021. Lehoty plynúce od 1. januára 2021 sa neskončia skôr ako za 30 dní po nadobudnutí účinnosti zákona. Plynúť nebudú ani procesné lehoty určené súdom, napríklad na podanie opravného prostriedku, doplnenie podania či vyjadrenie sa k podaniu protistrany. V prípade, že vec neznesie odklad, súd má byť oprávnený aplikovať pôvodnú lehotu alebo určiť novú. Pri trestnom konaní sa pozastavia lehoty na strane obvineného, obhajcu, poškodeného i zúčastnenej osoby.

Za príjem na účely poskytovania životného minima sa nebude považovať príjem z dohôd o práci vykonanej mimo pracovného pomeru, ktoré súvisia s realizáciou opatrení prijatých krízovými štábmi na riešenie mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu. Príjem neovplyvní poberanie náhradného výživného, dávok v hmotnej núdzi ani príspevkov na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. Uchádzači o zamestnanie sa budú môcť zúčastniť na vykonávaní hygienických a protiepidemických opatrení, nebude to dôvod vylúčiť ich zo zoznamu uchádzačov o zamestnanie. Môžu pomáhať pri plošnom testovaní, výkone činností odberných miest zriadených subjektmi hospodárskej mobilizácie či na očkovacích miestach. O zaradenie do zoznamu uchádzačov bude možné v núdzovom stave a pri pandémii požiadať aj listom.

Právnou úpravou sa stanoví, že ak by došlo k naplneniu kapacít nemocníc a bude treba pacientov hospitalizovať v niektorej z okolitých krajín, starostlivosť im bude uhrádzaná v plnom rozsahu. Sektor pôdohospodárstva sa doplní medzi sektory kritickej infraštruktúry. Do štruktúry orgánov krízového riadenia sa zaradí vyšší územný celok ako subjekt plniaci úlohy civilnej ochrany. Upraví sa aj oblasť nakladania s nebezpečným zdravotníckym odpadom.

Diskusia / 0
Súvisiace články:
Autor: TASR
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania... Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov .

Odporúčame z TIVI.sk
Odporúčame z TIVI.sk
Súd Banská Bystrica, 22. 1. 2021 o 9.50 hod. - Bývalá štátna tajomníčka prišla na súd s nádejou možného prepustenia.
Aktualizované
Monika Jankovská je na slobode: Bývalú štátnu tajomníčku súd prepustil zo zadržania
Marek Hamšík.
Foto
Veľký deň pre Mareka Hamšíka? Göteborg nedočkavo čaká na lekársku prehliadku a podpis zmluvy!
Infektológ neveští Talianom ružovú budúcnosť.
Taliansko sa pripravuje na vrchol ďalšej vlny pandémie: Zaočkovať všetkých občanov chcú do konca leta
Jemen je v stave občianskej vojny od roku 2014.
Provládne sily zbombardovali Jemenské hlavné mesto Saná: Zhorel tábor pre migrantov, hrozné následky
Hokejisti iClinic Bratislava Capitals.
Foto
Bratislava Capitals prehrala v poslednom zápase, no play off hráčov neminie: Známy je už aj súper!
Iveta Radičová.
Silný odkaz Ivety Radičovej, vzájomné obviňovanie nepomôže: Kde vidí problémy a v čom krajina zlyháva?
(ilustračné foto).
Havária vrtuľníka skončila tragicky: Nehodu neprežil miliardár a politik Olivier Dassault (†69)
Kriminálny psychológ, právnik a bezpečnostný analytik Ondrej Kubík
Pandémia otvorila Pandorinu skrinku: Výrazne vzrástol počet prípadov domáceho násilia a psychického týrania
(ilustračné foto)
Včelári aj vedci krútia hlavou nad tým, čo sa predáva v obchodoch: Čo dávajú podvodníci do medu!
I'm in get it done mode
Rozhodnuté, vo Švajčiarsku schválili zákaz zahaľovania tváre: Ľavicové strany sa búria, návrh je zbytočný
Mikaela Shiffrinová.
Foto
Bola Shiffrinová ukrátená o víťazstvo podvodom? Na obvinenie zareagovali organizátori pretekov!
Meghan s Harrym si ešte viac pohnevali kráľovskú rodinu.
Spory sa vyostrujú, kráľovná vyzdvihla oddanosť k povinnostiam: Čo chce naznačiť princovi Harrymu?