Streda 12. 5.
Pankrác
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
11.01.2021 08:00 | Správy
Špeciálny projektSponzorované

Viacjazyčný škôlkar má lepší štart do života

Anglické spíkovanie medzi hračkami už nestačí. Najlepšie materské školy vo svete dnes ponúkajú viacjazyčnú výučbu so starostlivo nakoncipovaným výberom jazykov, ktoré budú podľa ekonomických prognóz určovať zajtrajší chod sveta. Už pri výbere škôlky máte ako rodič jedinečnú možnosť dať vášmu dieťaťu neoceniteľnú výhodu do života a podchytiť jeho viacjazyčné vzdelávanie vo veku, kedy mozog najľahšie vstrebáva nové slovíčka a gramatické pravidlá.

Jedným zo súčasných trendov viacjazyčných škôlok je čínština. Hoci znie našincovi na prvé počutie exoticky a vzdialene, stále viac rodičov objavuje benefity výučby jazyka, ktorým dnes hovorí každý šiesty človek na Zemi a jeho znalosť tak dáva dieťaťu doživotnú komunikačnú výhodu využiteľnú prakticky kdekoľvek vo svete. Čínsky jazyk pozostáva zo špecifického lingvistického systému. Ten môže dospelým pripadať ako neriešiteľný rébus, no dieťa ho dokáže dekódovať ľahko a rýchlo.

Čínština je nová angličtina

Zatiaľ čo predchádzajúce generácie rodičov dbali na výučbu anglického jazyka, dnes už jeho plynulou znalosťou nikoho neohúrite. Z niekdajšieho benefitu sa stal bežne očakávaný štandard. S rastúcou globalizáciou a rozšírenými možnosťami medzinárodnej obchodnej spolupráce je nevyhnutným základom pre úspešnú kariéru viacjazyčnosť. A keď sa súčasťou jazykového mixu stane aj čínština, najrozšírenejší jazyk planéty, žiadne dvere pred vaším dieťaťom neostanú zatvorené.

Lídri štartujú kariéru už od plienok

Mýty o tom, že priveľa jazykov v útlom veku vedie k zmätkom a mentálnej stagnácii, psychológovia dávno zmietli zo stola. Naopak, multilinguálna výučba už v predškolskom veku, pokiaľ je robená kvalitne a na pravidelnej báze, býva najefektívnejšia, pretože prebieha v čase, keď si neuróny v detskom mozgu ešte len vytvárajú prvé ustálené spojenia.

V ranom detstve dokáže dieťa bez veľkého úsilia pochopiť princípy aj diametrálne odlišných lingvistických systémov a nastálo si ich osvojiť. Namiesto sporadických neurónových cestičiek si tak vybuduje v hlave perfektne fungujúcu informačnú diaľnicu, ktorá nielen rozšíri tok vedomostí, ale aj výrazne vyladí kognitívne schopnosti. Nie je žiadnym zveličením tvrdiť, že budúci svetoví lídri začínajú svoju kariéru doslova už od plienok.

Otvoriť galériu

Čínština ako univerzálna didaktická pomôcka

Dôvod, prečo čoraz viac multilinguálnych materských škôl pridáva do učebných osnov čínštinu, nevychádza len z pragmatizmu. Odhliadnuc od toho, že čínsky jazyk je najpoužívanejší na svete, jeho špecifické gramatické pravidlá, ako napríklad absencia abecedy, z neho robia fantastickú didaktickú pomôcku, ktorá vylepšuje matematické danosti, kreatívne myslenie, koordináciu pohybov, ba dokonca spev.

Čínština pozostáva z viac ako 20 000 symbolov, no v 98 percentách textov sa opakuje iba 2 500 z nich, takže aj s desatinou slovnej zásoby môžete byť majstrom jazyka a v pohode si prečítať trebárs čínske noviny.

Pre čínštinu je popri vizuálnych symboloch smerodajná tiež správna intonácia, nenadarmo sa jej hovorí tónový jazyk. Dieťa tak pri učení zapája do práce viaceré mozgové centrá naraz, zatiaľ čo napríklad pri angličtine prepína medzi pravou a ľavou hemisférou. Súbežným prijímaním vizuálno-hudobných podnetov utužuje spoluprácu zmyslov a je pripravenejšie na multitasking či komplexné riešenia problémov.

Lepší v speve aj v matematike

Štúdia zo San Diega potvrdila, že deti, ktoré sa od detstva učia po čínsky, majú posilnenú mieru interpretácie zvukov a sú z nich schopnejší speváci. Rozlišovanie nuáns významov jednotlivých čínskych znakov je zas neoceniteľným tréningom vizuálnej komunikácie.

Na rozdiel od konvenčného písania zľava doprava, záznam čínštiny prebieha vo všetkých smeroch a v každom momente vyžaduje precíznosť ťahu aj tlaku ruky, čím si dieťa cibrí jemnú motoriku, rovnako ako priestorové vnímanie.

Zvláštnosťou čínštiny je i reprezentácia čísel, úplne iná ako pri klasickom arabskom zápise – jednoduchšia, ľahšie zapamätateľná a s jasnými logickými pravidlami, takže stimuluje tie časti mozgu, ktoré zodpovedajú za analytické myslenie.

Plný balík vedomostí

S čínštinou dostane dieťa popri výučbe jazyka v jednom balíku zároveň aj lekcie hudby, kreslenia a počítania. Dobre vybalansované zapájanie oboch hemisfér je pritom tým najlepším základom pre zvyšovanie IQ, ale aj emocionálnej inteligencie, ktorá dnes celkom oprávnene naberá na dôležitosti.

Otvoriť galériu

Súkromný učiteľ? Internet? Je lepšie riešenie

Ak chcete z výučby čínštiny vyťažiť maximum, myslite popri kvalite lektora aj na kontinuálnosť výučby. Rozumnou voľbou je zápis dieťaťa do multilinguálnej materskej školy. Prvá a zatiaľ jediná privátna škôlka tohto typu na Slovensku je Espania so sídlom v bratislavskom Starom Meste a s vyše desaťročným pôsobením na trhu.

Popri vyučovaní predmetov v anglickom, španielskom a čínskom jazyku pod vedením skúsených zahraničných lektorov sa môže Espania pochváliť aj priestrannými tematickými učebňami a prepracovaným systémom budovania vzťahu k vede, umeniu či športu. To všetko pri veľmi individuálnom prístupe k potrebám dieťaťa v skupinách s maximálne siedmimi žiakmi na jedného natívneho spíkra.

Spoznajte výhody škôlky, kde má každá hra hlbší zmysel a kde vaše dieťa bude nielen šťastné, ale môže aj výrazne napredovať pred svojimi rovesníkmi. Navyše, nemusíte čakať na zápis. V jednej z najlepších súkromných multilinguálnych škôlok na Slovensku vám v termínoch nástupu vyjdú v ústrety. Dohodnite si stretnutie alebo video call na www.espania.sk a spoznajte, čo je pre rozvoj osobnosti vášho dieťaťa najlepšie.

Súvisiace články:
Autor: Špeciálny projekt
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou Ringier Axel Springer Slovakia, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 00 678 155, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 19/B na účely spätného kontaktovania ... Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.


Šok z Ruska: Covid zabil len 32-ročného bývalého obrancu KHL
Utiekol pred zatknutím: Na ex-trénera Dinama Záhreb vydali zatykač
Zamestnanec v banke si "prilepšil" o vyše 295-tisíc eur: Aha, čo všetko stváral
Surový útok 20-miliónovej hviezdy: Na ulici napadol človeka!
Situácia v Izraeli sa vyostruje, Hamas vystrelil 130 rakiet: Krvavé boje pokračujú
Foto
Košická župa zaočkovala takmer 78-tisíc ľudí: Enormný záujem! Po svoju vakcínu si prišiel aj nevidiaci Pavol
Kanada posiela béčko: Na MS bez žiarivých hviezd
Prezidentku vinia z porušenia zákazu reklamy: Rázne vyjadrenie Čaputovej
V Maďarsku bojujú so smutnými následkami pandémie: Koronavírus pripravil stovky detí o rodičov
Neoceniteľná pomoc pre Severné Macedónsko: Tisíce dávok vakcín pre pohraničnú stráž od Maďarska
Mamička porodila už druhýkrát na záchode: Jej mužovi sa naskytol pohľad, z ktorého sa len tak nespamätá
Najprv šéf NAKA, teraz jeho nástupca: Po Zurianovi končí aj Patrik Jurík