Streda 22. 9.
Móric
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
22.12.2020 14:22 | Správy | Domáce správy

Rušenie odboru praktická sestra rozpútalo vášne: Rozhorčená asociácia sa pustila do rezortu zdravotníctva

Asociácia stredných zdravotníckych škôl (ASZŠ) SR chce zachovanie študijného odboru praktická sestra.

Zároveň nesúhlasí s premenovaním tohto povolania na povolanie zdravotnícky asistent. Tri desiatky riaditeľov slovenských stredných zdravotníckych škôl (SZŠ) to uviedli v otvorenom liste, ktorý zaslali prezidentke Zuzane Čaputovej, ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu (OĽANO), poslancom Národnej rady (NR) SR a ďalším. TASR o tom v utorok informoval prezident asociácie Miroslav Sekula.

Asociácia zároveň žiada premenovať názov tohto ošetrovateľského povolania a zachovať rozsah kompetencií pre absolventov SZŠ. Rovnako požaduje vypracovať efektívnu koncepciu vzdelávania ošetrovateľského personálu za účasti zástupcov vzdelávacích inštitúcií i poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Riaditelia poukázali na to, že legislatívne došlo k premenovaniu novelou úplne iného zákona, a to zákona o zdravotných poisťovniach, navyše bez odbornej diskusie a bez pripomienkového konania. Podľa ich názoru neexistoval žiaden dôvod realizovať takýto krok v zrýchlenom konaní v čase pandémie nového koronavírusu a v období akútneho nedostatku ošetrovateľského personálu. Tvrdia, že sa odignorovalo to, že po zavedení študijného odboru praktická sestra stúpol záujem o štúdium v dominantnom odbore na SZŠ o 40 percent a zároveň to odštartovalo pozitívne trendy vo vzdelávaní.

 

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR podľa názoru asociácie zavádza odbornú i laickú verejnosť tvrdením, že tento krok bol vynútený vzhľadom na výhrady Európskej komisie voči názvu tohto povolania. Rovnako podľa nej zavádza aj tým, že tento krok neohrozí záujem o štúdium na SZŠ v ich dominantnom študijnom odbore, keďže už v súčasnosti podľa tvrdení asociácie žiaci signalizujú tendenciu prerušiť svoje vzdelávanie, lebo neveria v pôvodný status spojený s názvom praktická sestra.

"Uvedený krok vnímame ako prejav nekoncepčného riadenia ľudských zdrojov v zdravotníctve s jednoznačným predpokladom ďalšieho prehĺbenia nedostatku ošetrovateľského personálu na Slovensku. Naše školy dlhodobo patria medzi najkvalitnejšie odborné školy v SR a sú schopné plnohodnotne pripraviť budúcich zdravotníckych pracovníkov v rozsahu štátneho vzdelávacieho programu praktická sestra," uvádzajú riaditelia v otvorenom liste.

Dodali, že absolventi SZŠ sú spôsobilí bezprostredne po maturitnej skúške nastúpiť k lôžku chorého alebo pracovať v ambulantnej či sociálnej starostlivosti aj bez toho, aby museli pokračovať vo vysokoškolskom štúdiu.

Hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová v reakcii pre TASR uviedla, že podľa odôvodneného stanoviska Európskej komisie (EK) nový názov zdravotníckeho povolania praktická sestra mohol spôsobovať v praxi aplikačné nejasnosti. "Názvy zdravotníckych povolaní - sestry zodpovednej za všeobecnú starostlivosť a praktickej sestry - sú veľmi podobné a môžu podľa EK spôsobovať nejasnosti, a to najmä v súvislosti s cezhraničným poskytovaním služieb," doplnila.

Rezort zdravotníctva nesúhlasí s názorom, že zmenou názvu sa zníži záujem o toto zdravotnícke povolanie. Takéto tvrdenie považuje za neobjektívne. "Zdravotnícke študijné odbory sú aktivované na 30 SZŠ, kde sa okrem momentálne etablovaného študijného odboru praktická sestra vzdelávajú študenti aj v iných zdravotníckych študijných odboroch, ako napríklad farmaceutický laborant, zdravotnícky laborant, asistent výživy, zubný asistent, zubný technik, masér, sanitár či očný optik, o ktoré je tiež v posledných rokoch zvýšený záujem zo strany žiakov a ich rodičov," komentovala.

V období rokov 2018 až 2020 sa z dôvodu premenovania zdravotníckeho asistenta na praktickú sestru podľa rezortu zdravotníctva zároveň v praxi stratil jeden dôležitý člen tímu v starostlivosti o pacienta. "Zmenou názvu profesie tak dôjde k prehľadnejšiemu usporiadaniu zdravotníckych pracovníkov v systéme a nedôjde k zameniteľnosti povolaní," uzavrela.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: tasr

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Zomrel muž († 61), ktorý natočil napadnutie Afroameričana Kinga policajtmi: Podľahol koronavírusu
Život českého prezidenta je mimo ohrozenia: Zemana po ôsmich dňoch prepustili z nemocnice
Foto
Mrazivé detaily smrti českého hokejistu Prokopa († 27): Prečo sa rozhodol vojsť pod vlak?
Pripravovaná reforma môže priniesť zvyšovanie daní: To nedovolím! Prízvukuje Sulík
Hrôza na Ukrajine: Na auto prezidentského poradcu spustili paľbu
Prieskum mapoval dostupnosť poskytovania interrupcie na žiadosť ženy: Zarážajúce výsledky
Monitorovacia skupina z europarlamentu prišla na Slovensko: O čo sa zaujímala?
Foto
Líder skupiny Hex prichytený pri čine: Yxo, kde máš to rúško?
Medvedíka nemeckej kancelárky môžete mať za 189 €: Plyšová Merkelová
Je vonku: Španielsky súd podmienečne prepustil pomocníka teroristov z Barcelony
Grigar s ďalším triumfom: Mužská hliadka vylovila v Čunove pre Slovensko druhú medailu
Skvelý vstup do šampionátu: Slovenky získali bronz v hliadkach K1