Sobota 23. 10.
Alojzia
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
27.09.2021 08:00 | Správy
Špeciálny projekt

Kvíz o znižovaní zdravotného rizika u fajčiarov

Poďľa štatistík sa priemerný dospelý fajčiar pokúsi prestať s fajčením 6 – 30-krát. Kvôli závislosti na nikotíne je počet zlyhaní vysoký, len 3-4% tám fajčiarov sa podarí so svojou závislosťou úplne skoncovať bez odbornej pomoci. Potenciál na zmenu prináša prístup znižovania zdravotného rizika u fajčiarov.

Lekári s ním pracujú v oblasti liečby závislostí, kde znižuje škodlivé zdravotné, sociálne a ekonomické dopady fajčenia a alkoholu a súčasne chráni ostatnú spoločnosť. Prístup založený na minimalizácii rizík uplatňujú všade tam, kde sa vyskytujú návykové látky či návykové správanie, či už ide o legálne i nelegálne drogy alebo hazard.

Cigaretový dym obsahuje približne 7 000 škodlivých látok, ktoré si nachádzajú cestu do fajčiarových pľúc, do ovzdušia I k nefajčiarom. Drvivá väčšina z nich je príčinou kardiovaskulárnych ochorení, ktorých zvýšený výskyt bol zaznamenaný aj u nefajčiarov žijúcich s dospelými fajčiarmi. Vznikajú vtedy, keď tabak v cigarete začne horieť. Ak by cigareta nehorela, riziko fajčenia by sa významne znížilo. Napriek informáciám o škodlivosti cigariet dospelí fajčiari dobrovoľne vo fajčení pokračujú. Na Slovensku momentálne fajčí približne 26 % dospelej populácie. Cigarety pritom ročne zabijú 11 000 z nich, celosvetovo dokonca viac ako osem miliónov ľudí. Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že počet dospelých fajčiarov sa do roku 2025 napriek tomu nezmení. Momentálne je na čísle 1,1 miliardy. Skoncovať s fajčením nie je jednoduché. Fajčiari zlyhajú v pokusoch prestať s cigaretami 6-30 krát. Dôvodom je nikotín, ktorý spôsobuje závislosť.

Riešenie, ako zabrániť šíreniu škodlivých látok, ponúka práve prístup znižovania zdravotného rizika. Tento prístup podporuje aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), podľa ktorej predstavuje jednu z alternatív znižovania výskytu závislostí. V Českej republike už prijali koncept znižovania rizika, ktorý je súčasťou vládou schváleného akčného plánu pre boj so závislosťami pre roky 2019 – 2021. Úrad verejného zdravotníctva v Anglicku (Public Health England) v roku 2015 a následne aj v roku 2018 konštatoval, že elektronické cigarety predstavujú pre dospeláho fajčiara o 99 % menšie riziko ako klasické cigarety a považuje ich za nástroj vhodný na odvykanie od fajčenia. Najlepšie pre zdravie je však prestať používať tabakové výrobky úplne alebo nikdy nezačať.

Prečo hovoríme o nižšom riziku? Napríklad zariadenia na nahrievanie tabaku známe aj ako bezdymové výrobky neprodukujú dym, ale aerosól. Ten obsahuje o 95 % menej škodlivých látok ako cigaretový dym. Tabak v nich totiž nehorí, iba sa nahrieva.

Prístup znižovania rizika môže zachrániť životy ťažkých fajčiarov, ktorí nie sú schopní z akýchkoľvek dôvodov trvalej abstinencie, pričom považuje za obzvlášť dôležité významné zníženie následkov sekundárneho, čiže pasívneho fajčenia, pretože v prípade fajčenia cigariet a ich následkov sa fajčenie stáva záležitosťou celého okolia.

{{ poll.title }}
Ďakujeme za Váš hlas
{{ question.text }}
{{ answer.text }}
{{ poll.type == 'percent' ? answer.percent + '%' : answer.votes }}
Kontaktný formulár
(údaje vo formulári budú slúžiť na kontaktovanie v prípade výhry)
* Povinné otázky
Ďakujeme za vyplnenie dotazníka.

Súvisiace články:
Autor: Špeciálny projekt

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Bayern suverénne sfúkol Hoffenheim: Hertha s Pekaríkom zdolala Borussiu
Spartak sa dotiahol na Slovan: Ružomberok natiahol sériu bez prehry
Britney Spears po zrušení poručníctva nezaháľa: Speváčka chystá ďalší životný krok
Dráma na východe Afganistanu: Pri útoku na Taliban zahynuli civilisti, medzi obeťami je aj dieťa
Foto
Mala pozdvihnúť maďarský tenis: Namiesto toho púta pozornosť sexi fotkami!
Aktualizované
Poplach v Nigérii: Ozbrojenci zaútočili na väznicu, oslobodili vyše 800 trestancov!
Mexiko je v pozore: Tropická búrka Rick už zosilnela na hurikán, môže tvrdo udrieť
Kucka vsietil premiérový gól v Premier League! Naštartoval obrat Watfordu
Speváčka Adele prešla rapídnou premenou: Jedna vec sa nezmenila, aj keď schudla!
Horskí záchranári ratovali 47-ročného turistu: Pri páde sa vážne poranil
Bývalá hviezda United otvorene o temnej minulosti: Učiteľ prišiel do postele...
Mladučký Viliam sa v Pečie celé Slovensko opäť zapotil: Nervydrásajúci moment