01.12.2020 23:03 | Šport | Futbal

Liverpool si po tesnej výhre zaistil postup do osemfinále, tešia sa aj futbalisti Porta

Futbalisti FC Liverpool a FC Porto postúpili do osemfinále Ligy majstrov 2020/2021.

Liverpoolu by k účasti medzi elitnou šestnástkou stačila v D-skupine aj domáca remíza s Ajaxom Amsterdam, triumf "The Reds" 1:0 zariadil Curtis Jones. Portu stačila aj domáca remíza s Manchestrom City 0:0, "Citizens" sa stali víťazmi skupiny.

Futbalisti Realu Madrid nevyužili šancu postúpiť do osemfinále. V B-skupine prehrali v Kyjeve so Šachtarom Doneck 0:2. Zverenci francúzskeho trénera Zinedina Zidana potrebovali na postup vyhrať, no rekordný 13-násobný európsky šampión prehral s ukrajinským oponentom aj druhýkrát v tejto sezóne. Prvýkrát hneď v prvom kole doma 2:3. Real bol v prvom polčase dôslednejší na lopte, hral agresívne a vedel si vytvoriť aj šance, no nebol efektívny. Dve veľké šance nevyužil Marco Asensio. Šachtar mal obmenenú defenzívu, tá ale pracovala dobre. V druhom polčase inkasovali hostia po chybe v strede obrany, keď skóre otvoril Dentinho. Real inkasoval druhýkrát v 82. minúte, keď rýchle prečíslenie perfektne strelou k pravej žrdi využil izraelský útočník Manor Solomon. Šachtar poskočil na druhé miesto, na ktorom má rovnako 7 bodov ako tretí Real.

V druhom súboji skupiny líder tabuľky Borussia Mönchengladbach prehral doma s milánskym Interom 2:3. Skóre otvoril hosťujúci Matteo Darmian, no v závere polčasu vyrovnal Alassane Plea. Hostí dostal opäť do vedenia v 64. minúte Romelu Lukaku a Belgičan zvýšil aj na 3:1 po ďalšom rýchlom brejku. Bundesligista ešte znížil, keď sa druhýkrát presadil Plea, no Inter výhru udržal a je stále v teoretickej hre o postup. Hoci v závere tretí gól Pleu znegoval zásah VAR. Za "Nerazzurri" odohral celý duel slovenský stopér Milan Škriniar, na lavičke domácich presedel duel stredopoliar László Bénes.

V Moskve v A-skupine viedol Salzburg už po úvodnej 45-minútovke na pôde Lokomotivu 2:0 po góloch Nemca Mergima Berishu. Ten najprv z pozície zaváňajúcej ofsajdom dokončil dobájanie domácej brány a v 41. minúte rutinérsky zakončil rýchly brejk. V druhom dejstve znížil z penalty Anton Mirančuk v 79. minúte, no o tri minúty viedol RB opäť o dva góly po zásahu Karima Adeyemiho. Rakúsky majster vyhral 3:1 a udržal sa v hre o postup, keď priebežne z tretieho miesta strácal na druhé Atletico Madrid bod. Španieli takmer uštedrili obhajcovi Bayernu Mníchov prvú prehru v ročníku, no o výhru prišli v záverečnej desaťminútovke. Skóre otvoril Joao Felix v 26. minúte, ale v 86. minúte vyrovnal Thomas Müller z penalty. Madridčania zastavili Bayernu obdivuhodnú sériu pätnástich výhier v súťaži. Bavori stratili vôbec prvé body, keď nastúpili vo výrazne obmenenej zostave, no postup už mali zabezpečený. Atletico na druhom mieste má 6 bodov, o dva viac ako tretí Salzburg.

5. kolo skupinovej fázy Ligy majstrov 2020/2021

A-skupina

Lokomotiv Moskva - RB Salzburg 1:3 (0:2)
Góly: 79. Mirančuk (z 11 m) - 28. a 41. Berisha, 81. Adeyemi. Rozhodoval: Palabiyik (Tur.)

Atletico Madrid - Bayern Mníchov 1:1 (1:0)
Góly: 26. Joao Felix - 86. Müller (z 11 m). Rozhodoval: Turpin (Fr.)

B-skupina

Šachtar Doneck - Real Madrid 2:0 (0:0) - hralo sa v Kyjeve
Gól: 57. Dentinho, 82. Solomon. Rozhodoval: Hategan (Rum.)

Borussia Mönchengladbach - Inter Miláno 2:3 (1:1)
Góyl: 45.+1 a 76. Plea - 64. a 74. Lukaku, 17. Darmian. Rozhodoval: Makkelie (Hol.)
/L. Bénes (Mönchengladbach) na lavičke náhradníkov - M. Škriniar (Inter) odohral celý zápas/