Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
25.10.2020, 08:00 | Správy | Domáce správy
Online

ONLINE Nové čísla z tretieho dňa testovania: Prišlo vyše 15-tisíc ľudí, koľko je nakazených?

Počas druhého dňa pilotnej fázy plošného testovania otestovali 59 613 osôb, z ktorých bolo 2 207 infekčných.

Hlavný hygienik sa vyjadril k antigénovým testom: Veľavravná výzva!

Zákaz vychádzania ich vyburcoval, ľudia začali konať: Sledujte, čo sa dialo na Slovensku deň pred lockdownom!

Fotogaléria
17
fotiek v galérii

Informoval o tom na sociálnej sieti minister obrany Jaroslav Naď. "Celkovo sme za dva dni otestovali 121 518 ľudí, z ktorých je 4 432 infekčných. Celkový percentuálny podiel infekčných osôb je 3,65 percenta," uviedol Naď.

Trojdňové testovanie v oravských okresoch Tvrdošín, Námestovo a Dolný Kubín a tiež v bardejovskom okrese na východe Slovenska je pilotnou akciou operácie Spoločná zodpovednosť, ktorá bude pod gesciou Ministerstva obrany SR pokračovať celoslovenským testovaním počas nasledujúcich dvoch víkendov.

ONLINE: Pilotné testovanie na Orave a v Bardejove
22:00

Online prenos z pilotného testovania sa končí. Pre viac informácií sledujte naše spravodajstvo na www.cas.sk. Ďakujeme za pozornosť. 

19:38

Spoločnosť FLAMEshoes, ktorá vyrába v obci Kružlov v Bardejovskom okrese plážovú a oddychovú obuv, eviduje piatich zamestnancov pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19 a jeden prípad zamestnanca v povinnej karanténe. Celkovo má 95 zamestnancov. Ide o prípady zachytené počas plošného testovania, ktoré sa v Bardejovskom okrese koná od piatka 23. októbra. Pre TASR to uviedol riaditeľ firmy Marek Jajko.

(tasr)

19:29

Na Orave a v okrese Bardejov otestovali v nedeľu k 17.00 h 15.386 osôb, z toho bolo 866 infekčných. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) o tom informoval na sociálnej sieti.

"Celkovo sa v okresoch Bardejov, Dolný Kubín, Námestovo a Tvrdošín prišlo otestovať už 136 904 ľudí, z ktorých 3,87 percenta je infekčných - konkrétne je to 5298 osôb," doplnila hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

(tasr)

18:52

V Bardejove je situácia v súvislosti s testovaním na ochorenie COVID-19 v nedeľu pokojná. Ľudí podľa hovorcu mesta Štefana Hija prichádza menej ako v piatok (23. 10.) a v sobotu (24. 10.).

"Aj napriek, dá sa povedať, drobnému mrholeniu sa odbery konajú v exteriéroch, pri zabezpečení všetkých nevyhnutných hygienických a protiepidemických opatrení. Neregistrujeme žiadne problémy," uviedol pre TASR Hij s tým, že podobná situácia je aj v obciach okresu, kde prichádza na testovanie menej ľudí ako v uplynulých dňoch.

(tasr)

18:07

Situácia v obciach Bardejovského okresu je počas nedeľňajšieho testovania na ochorenie COVID-19 pokojná. V niektorých evidovali ľudí, ktorí prišli aj zo vzdialenejších okresov.

"Momentálne máme v obci zrealizovaných 455 testov. Samozrejme, sú v tom aj testy iných občanov ako z našej obce. Z nich bolo 34 pozitívnych. Priebeh je pokojný, zdravotnícki pracovníci, ako aj príslušníci Ozbrojených síl SR, respektíve polície zvládajú svoje úlohy veľmi dobre. Nechápeme, prečo sme zase o týždeň do testovania zahrnutí aj my," uviedol pre TASR starosta obce Šiba Peter Lenárt.

(tasr)

17:47

Tretí deň plošného testovania na ochorenie COVID-19 v obci Kurov v Bardejovskom okrese je pokojný. Ako pre TASR uviedla starostka obce Mária Špirková, otestovať sa prichádzajú už iba ľudia, ktorí sa rozhodli na poslednú chvíľu.

"Doteraz bolo v našej obci otestovaných celkom 451 ľudí. Po odpočítaní 74 osôb z iných dedín a okresov percento otestovaných našich občanov je doteraz 65,91 percenta, čo si myslím, že je dobré. Veľa občanov pracuje mimo okresu a republiky a taktiež väčšina občanov starších ako 65 rokov nevyužila možnosť testovania," uviedla Špirková.

(tasr)

16:32

Počas tretieho dňa pilotnej fázy plošného testovania otestovali do 14. hodiny 14 439 ľudí, z nich je 682 infekčných. Informoval o tom minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) na sociálnej sieti.
 Celkovo od piatka do nedele do 14:00 absolvovalo testovanie 135 957 osôb, z nich je infekčných 5 144. Celkový percentuálny podiel infekčných osôb je 3,76 percenta.

Trojdňové testovanie v oravských okresoch Tvrdošín, Námestovo a Dolný Kubín a tiež v bardejovskom okrese na východe Slovenska je pilotnou akciou operácie Spoločná zodpovednosť, ktorá bude pod gesciou Ministerstva obrany SR pokračovať celoslovenským testovaním počas nasledujúcich dvoch víkendov.

(sita)

Plošné testovanie v Bardejove.
15:43

Situáciu v súvislosti s novým koronavírusom bude vláda aj pri plošnom testovaní každý týždeň prehodnocovať. 

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) nevylúčil sprísnenie opatrení. Pri plošnom testovaní sa chcú podľa neho vyhnúť tomu, aby zdravotníkom pomoc nariadili. Verí, že sa ich nájde dostatok.

Viac sa dočítate TU

(tasr)

15:30

Dolnokubínska samospráva ponúka pomoc ostatným slovenským mestám pri organizovaní celoplošného testovania, ktoré by sa malo uskutočniť na budúci víkend (30. 10 až 1. 11.). Mesto to plánuje v spolupráci so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré bude koordinátorom výpomoci.

"Keďže u nás už pilotné testovanie máme úspešne za sebou, sme pripravení - ja osobne, ale aj členovia môjho najbližšieho tímu, ktorí sme sa podieľali na prípravách celý tento týždeň do neskorých večerných hodín,- odovzdať všetky tieto skúsenosti iným samosprávam," povedal primátor Dolného Kubína Ján Prílepok.

(tasr)

15:19

Oravský producent ferozliatin na výrobu ocele, spoločnosť OFZ, má v súvislosti s pilotným testovaním na ochorenie COVID-19 značný výpadok zamestnancov. V noci zo soboty (24. 10.) na nedeľu nenastúpilo do práce 60 percent pracovníkov kritických stredísk. Uviedol to výkonný riaditeľ OFZ Branislav Klocok.

Viac sa dočítate TU.

(tasr)

14:53

Koalícia a opozícia sa nezhodujú na tom, či je testovanie na ochorenie COVID-19 dobrovoľné alebo nie.

Kým jedni tvrdia, že testovanie dobrovoľné je, avšak každý musí v tejto situácii priniesť nejaké obety, druhí hovoria, že ľudia na výber nemajú, lebo negatívny výsledok testu sa stal vstupenkou na slobodu. Uviedli to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike. "Nie je, že dobrovoľnosť neexistuje. Existuje, ale každý musí spraviť obetu," povedala poslankyňa NR SR Jana Bittó Cigániková (SaS).

Opačný názor zastáva poslanec Erik Tomáš (nezaradený). Podľa neho sa testovanie iba tvári ako dobrovoľné, ľudia však pochopili, že ak ho nepodstúpia, nemôžu ísť do práce, prípadne im nebude preplatená ani pandemická PN. "Ľudia zúfalo stoja v radoch, lebo si to dobre premysleli," skonštatoval.

(tasr)

14:03

V okrese Bardejov v nedeľu otvorili 70 odberných miest v súvislosti s plošným testovaním na ochorenie COVID-19. Ako pripustil Mário Pažický z nadrezortného komunikačného centra, pri ďalších testovaniach je možné, že menšie obce na Slovensku vypomôžu väčším mestám.

"Blížime sa pomaly k záveru pilotnej časti. Pravdepodobne nás čakajú ďalšie fázy celoplošného testovania. Nastavili sme systém logistiky tam, kde bolo treba. Vidíme teraz už realitu, aká je ozajstná priepustnosť odberových miest, nie iba teoretická," povedal pre TASR Pažický.

(tasr)

13:33

Naď priblížil, že z predpokladaného pôvodného počtu 180 000 ľudí, ktorí by sa mali dať otestovať, treba odrátať ešte osoby v domovoch sociálnych služieb, policajtov, hasičov či ľudí vo výkone trestu. Malo by ich tak dovedna prísť na test okolo 155 000.

(tasr)

13:32

Počet cestujúcich vo vlakoch Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) sa za deväť mesiacov tohto roka medziročne prepadol takmer o 35 percent, teda o viac ako dvadsať miliónov osôb. Pokiaľ za tri štvrtiny minulého roka prepravila 58 miliónov pasažierov, v rovnakom období tento rok len necelých 38 miliónov. Ako píše webový portál NašaDoprava.sk, národný vlakový osobný dopravca zaznamenal najvyšší pokles medzi cestujúcimi s nárokom na bezplatnú prepravu, a to približne o 41 percent, čo v prepočte znamená 13 miliónov ľudí.

Platiacich cestujúcich ubudlo vyše 31 percent pri počte skoro 25 miliónov. Podľa riaditeľa odboru komunikácie ZSSK Tomáša Kováča pokles zaznamenali v celom segmente, vrátane prepravy cestujúcich vlakmi InterCity, imobilných pasažierov, vozidiel, bicyklov, kuriérskych zásielok či psov. „Predpokladáme, že tržby z predaja cestovných dokladov budú v dôsledku pandémie medziročne nižšie o 44 percent,“ dodal Kováč pre portál NašaDoprava.sk. Už teraz je však podľa neho vzhľadom na aktuálnu krízu nereálny vyrovnaný rozpočet, ktorý spoločnosť plánovala.

(sita)

13:30

Počas tretieho dňa pilotnej fázy plošného testovania otestovali do 11. hodiny 7 323 ľudí, z nich je 312 infekčných. Informoval o tom minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) v relácii TV Markíza Na telo.

(sita)

13:27

Stredoslovenská distribučná eviduje medzi zamestnancami 16 pozitívnych prípadov na koronavírus. Celkovo pritom zamestnáva spoločnosť 1 340 ľudí. „Zatiaľ nemáme žiadne problémy s bezpečnou a spoľahlivou prevádzkou distribučnej sústavy. Sme pripravení prijať aj prísnejšie opatrenia, aby sme našu sústavu udržali v plnej funkčnosti,“ uviedol hovorca Stredoslovenskej distribučnej Miroslav Gejdoš.

(sita)

13:12

V súvislosti s pripravovaným celoplošným testovaním na ochorenie COVID-19 mestá Piešťany a Hlohovec už zverejnili výzvy pre prihlasovanie sa dobrovoľníkov. Obe mestá prostredníctvom svojich webov hľadajú tých, ktorí chcú pomôcť pri zabezpečovaní administratívnych úkonov. "Túto úlohu chceme zvládnuť čo najlepšie. Preto vyzývame verejnosť na zapojenie sa do organizačného zabezpečenia testovania občanov formou dobrovoľníctva," uviedla na webe mesta hovorkyňa Piešťan Drahomíra Moretová. 

(tasr)

12:56

Som presvedčený o tom, že pilotné testovanie, ktoré sa koná na Slovensku, bude dobrým príkladom pre celú Európu. Počas návštevy obce Zborov v Bardejovskom okrese, kam prišiel vypomáhať s plošným testovaním na ochorenie COVID-19, to povedal europoslanec Peter Pollák.

"Bol som veliacim pracovníkom počas prvej vlny, kde sme mali uzatvorené niektoré lokality a tam som niečo podobné riadil. V obci Kružlov som od rána asistoval pri testovaní a teraz som navštívil obec Zborov, kde sa snažím osobnou iniciatívou prispieť k tomu, aby testovanie dopadlo veľmi dobre," uviedol Pollák, ktorý verí, že pre plošné testovanie sa rozhodnú aj ostatné európske krajiny.

(tasr)

Poslanec Peter Pollák
12:35

Primátor Dolného Kubína Ján Prílepok vyzval obyvateľov mesta, ktorí majú záujem o testovanie na ochorenie COVID-19, aby to nenechávali na poslednú chvíľu a prišli na odberné miesto čím skôr.

(tasr)

12:31

Pilotné testovanie obyvateľov na ochorenie COVID-19 na Orave a Bardejove splnilo nadmieru očakávania. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol premiér Igor Matovič (OĽANO). Zdôraznil však, že sa netreba spoliehať iba na štát, ale treba priložiť aj ruku k dielu. V tejto súvislosti preto ocenil prácu a snahu starostov a primátorov.

(tasr)

12:27

Popri odklade splátok je druhým najčastejšie preferovaným korona opatrením z pohľadu bankových klientov dočasné zrušenie poplatkov za účet. Túto možnosť by podľa prieskumu agentúry 2muse privítalo takmer 40 % ľudí. Približne tretina by pritom chcela zrušiť poplatok natrvalo. Na získanie účtu zadarmo, prípadne zľavy z poplatku za jeho vedenie musia klienti štandardne splniť v bankách viacero podmienok. To môže byť podľa PR manažérky 365.bank Lindy Valko Gálikovej jeden z dôvodov, prečo by ľudia v rámci protipandemických opatrení ocenili práve účet zadarmo.

(sita)

12:07

Oddelenia cudzineckej polície budú od pondelka (26. 10.) zatvorené, objednaní klienti sa budú musieť cez elektronický objednávací systém objednať na najbližší voľný termín. Ostatné pracoviská Ministerstva vnútra (MV) SR budú fungovať v obmedzenom režime tak ako doteraz. Informuje o tom polícia na sociálnej sieti.

(tasr)

11:59

Okres Námestovo mal počas pilotnej fázy plošného testovania na ochorenie COVID-19 konečne možnosť ukázať, že Oravci nie sú hrozbou pre Slovensko. Myslí si to prednostka Okresného úradu (OÚ) v Námestove Danica Hollá.

Podľa nej Oravci preukázali, že vedia byť zodpovední. "Bolo to vidno na jednotlivých odberných miestach, keď naozaj veľmi trpezlivo čakali na to, aby sa dali otestovať. Vďaka patrí aj odberným tímom, navštívili sme počas týchto dní viacero odberných miest a spolupráca všetkých zložiek bola veľmi dobrá. Tak ju hodnotia aj občania, ktorí sa dali testovať. Bolo vidno ústretovosť príslušníkov armády aj ľudský prístup zdravotníkov," zhodnotila Hollá.

(tasr)

11:16

Celoplošné testovanie musí byť zabezpečené tak, aby v jeho dôsledku neboli ohrozené zdravie a životy nielen zdravotníkov, ale aj obyvateľov. Apeluje na to Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP). Ako uviedol ZAP v tlačovej správe, je okamžite pripravený podporiť mobilizáciu a zabezpečenie personálneho pokrytia doteraz najväčšej celoplošnej akcie na Slovensku. Podmienkou však je, aby vláda SR a Ústredný krízový štáb garantovali jej nespochybniteľnú logistickú a materiálnu bezpečnosť.

(sita)

11:06

Obyvatelia Dolného Kubína a Námestova prichádzali v nedeľu ráno do testovacích miestností len sporadicky. Menší záujem o otestovanie dolnokubínska radnica pripisuje najmä rodinným povinnostiam. Povedal to viceprimátor Dolného Kubína Matúš Lakoštík. "Odberné miesta v meste aktuálne zívajú prázdnotou. Predpokladáme, že to súvisí s nedeľňajšími rodinnými povinnosťami. Očakávame, že väčší nápor príde v podvečerných alebo večerných hodinách," uviedol viceprimátor.

Ani v Námestove nebolo ráno pred odbernými miestami veľa ľudí. Podľa prednostu mestského úradu v Námestove Dušana Jendrašíka obyvatelia prichádzajú pomenej. "Čo sa týka náporu, najhoršie to bolo v piatok (23. 10.). V sobotu (24. 10.) to bolo už oveľa lepšie, pokojnejšie. Myslím si, že sme to zvládli dobre. Dnes je to zatiaľ pokojné, ľudia chodia sporadicky," opísal Jendrašík.

(tasr)

10:51

V nemocniciach je aktuálne hospitalizovaných 1117 pacientov, potvrdené ochorenie COVID-19 má 891 z nich. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 82 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 76 pacientov.

(tasr)

10:42

Malé obce by mohli pri plošnom testovaní na ochorenie COVID-19 pomôcť okresnému mestu Bardejov zvládnuť celý proces. Tvrdí to starosta prihraničnej obce Becherov Jozef Gmiterko. V obci začali s testovaním v nedeľu, podľa starostu si mohli vybrať jeden deň. Niektorí obyvatelia obce sa v piatok (23. 10.) a v sobotu (24. 10.) dali otestovať v susedných obciach Chmeľová a Regetovka.

"Zo zoznamu, ktorý máme, som ich vyškrtol, aby som vedel, akú máme rezervu, lebo problém je v Bardejove, ktorý, samozrejme, kapacitne nestíha testovanie, takže občania chodia po dedinách. Ťažko je nám niekedy im vyhovieť, lebo testy dostávame na počet obyvateľov. Možno, keď budú ďalšie testovania, by stálo za úvahu, či aj tie menšie obce by nemali testovať dva dni, aby pomohli Bardejovu," uviedol Gmiterko.

(tasr)

Pilotné celoplošné testovanie v obci Becherov.
10:20

Najviac pozitívne testovaných bolo v Žilinskom kraji (803), nasledoval Prešovský kraj (719), Trenčiansky (395), Banskobystrický (315), Košický (313), Bratislavský (170), Nitriansky (169) a Trnavský kraj (158). Pozitívne testovaných bolo 1 621 žien a 1 421 mužov.

(sita)

10:13

Našťastie, nepribudlo žiadne úmrtie. Dokopy evidujeme 159 obetí koronavírusu na Slovensku.

10:12

V sobotu sa vykonalo rekordne veľa testov - až 16 048.

09:48

Premiér Igor Matovič oznámil, že v sobotu pribudlo na Slovensku až 3042 pozitívnych prípadov. "Je to slovenský absolútny rekord s mimoriadnou dynamikou rastu 94% voči minulej sobote," napísal na Facebooku.

Status Igora Matoviča
09:36

Tretí deň pilotnej fázy plošného testovania na ochorenie COVID-19 sa vo všetkých okresných mestách na Orave začal načas a bez komplikácií. Odberné miestnosti v Dolnom Kubíne, Námestove i Tvrdošíne v nedeľu otvorili o 08.00 h. 

"Všetky odberné miesta v Dolnom Kubíne by podľa mojich informácií mali fungovať. Väčší nápor obyvateľstva očakávame v popoludňajších a večerných hodinách," zhodnotil Martin Buzna z kancelárie primátora mesta Dolný Kubín.

(tasr)

09:32

Horské strediská Jasná a Vysoké Tatry uzatvárajú od nedele prevádzku. Spoločnosť TMR (Tatry mountain resort) v súvislosti s preventívnymi opatreniami proti šíreniu COVID-19 na dva týždne zatvára hotely, reštaurácie, lanovky i obchody. Informoval o tom komunikačný manažér spoločnosti TMR Marián Galajda.

„Uvedomujeme si vážnosť situácie ako aj to, že len spoločným zodpovedným prístupom ju dokážeme zvládnuť. Preto sme sa rozhodli prevádzky na uvedené obdobie uzatvoriť,“ uviedol riaditeľ horského strediska Vysoké Tatry Dušan Slavkovský. Vzniknutá situácia podľa neho určite nepoteší milovníkov jesennej turistiky, ktorá patrí medzi najobľúbenejšie aj pre stabilné počasie a prírodné scenérie.

(sita)

08:56

Základné preventívne opatrenia voči vírusovému ochoreniu sú dôsledné umývanie si rúk dezinfekčným mydlom a časté nárazové vetranie miestností. Bežne používané kľučky, povrchy a predmety odporúča dezinfikovať častejšie prípravkami s obsahom chlóru alebo alkoholu. Používať odporúča jednorazové papierové a vlhčené utierky.

(tasr)

08:26

Pri domácej izolácii treba dodržiavať viacero hygienických zásad, patrí medzi ne pravidelné vetranie, obmedzenie kontaktov, dezinfekcia a umývanie si rúk, samostatná izba pre pozitívne testovaného člena domácnosti a podobne. V súvislosti s pilotnou fázou plošného testovania na ochorenie COVID-19 na Orave a v Bardejove pripomenul Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR viacero zásad domácej izolácie. 

Medzi hlavné zásady patrí neopúšťať miesto pobytu, obmedziť kontakty s inými a neprijímať návštevy. Ak sa izolácia vykonáva v rodinnom dome, je podľa úradu v poriadku tráviť čas na dvore či záhrade, v byte možno ísť na svoj vlastný balkón.

(tasr)

08:01

"Celkovo sme za dva dni otestovali 121 518 ľudí, z ktorých je 4 432 infekčných. Celkový percentuálny podiel infekčných osôb je 3,65 percenta," informoval minister obrany Jaroslav Naď.

08:01

Oravu a Bardejov čaká v nedeľu tretí deň pilotného testovania na koronavírus.

08:00

Dobré ráno, vítame vás pri online prenose.

Diskusia / 0
Súvisiace články:
Autor: SITA, Novy Cas, TASR
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania... Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov .

Odporúčame z TIVI.sk
Odporúčame z TIVI.sk
Nasťa trávi voľné chvíle aktívne.
Foto
Krasokorčuliarka alebo hokejistka? Kuzminová sa nenechala zahanbiť ani na ľade!
Stovky študentov vo Francúzsku vyšli do ulíc.
Foto
Študenti po celom Francúzsku vyšli ulíc: Žiadajú obnoviť výučbu, hovoria o agónii
(ilustračné foto).
Zistenia vedcov vás zrazia na kolená: Juhoafrická mutácia je iná, ako ostatné! Vážne obavy
silhouette of the boy holding the cage
Rodina zavrela mladú ženu na 5 rokov do klietky: Hrozivé detaily, toto mal byť dôvod
Odborníci zdvíhajú varovný prst
Všetci budeme ťahať za jedno lano: Krajiny EÚ sa zhodli na uznávaní antigénových rýchlotestov
Lionel Messi  z FC Barcelony odchádza z ihriska po červenej karte vo finále španielskeho Superpohára.
Nenechajú to len tak: Katalánsky klub nesúhlasí s Messiho trestom
Portugalský premiér António Costa.
Európska únia po inaugurácii Joea Bidena: Sme pripravení obnoviť vzťahy s USA
Lietadlo (ilustračné foto)
Poľská letecká spoločnosť LOT je v koncoch: Rušia stovky pracovných miest
Portugalsko má druhú najvyššiu úmrtnosť na svete.
Foto
Portugalsko hlási rekordné počty nových prípadov: Hrozivé predpovede vlády a expertov
Minister zdravotníctva Marek Krajčí
Hygienici odobrili takmer 8 stoviek odberových miest: Vlastné si zriaďovali aj školy
Ženská elita zavíta do strediska v Nízkych Tatrách 6.-7. marca.
Bude mať Vlhová v Jasnej výhodu? Ženskú elitu čaká ťažšia trať a bezpečnejší cieľ
2. vicemiss Slovensko 2020 Kristína Víglaská.
Foto
Misska Víglaská čaká na svetové finále, skvelé správy: Naša kráska boduje už teraz!