Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
24.10.2020, 07:55 | Správy | Domáce správy
Foto

ONLINE Najnovšie čísla z testovania: Počet nakazených prekročil hranicu 2000, toto odkazuje premiér Slovákom!

Slovensko sa uzavrelo! Od soboty platí pre všetkých zákaz vychádzania. Existuje však niekoľko výnimiek, pri ktorých môžete vyjsť z domova.

Na Orave a v Bardejove odobrali vzorky desiatkam tisíc ľudí: Odkazy tých, ktorí už absolvovali testovanie

COVID-19 ochromil Národnú radu: Nakazení kotlebovci aj Matovičov poslanec

Fotogaléria
13
fotiek v galérii

Od soboty až do nedele 1. novembra platí na celom Slovensku zákaz vychádzania s výnimkou ciest na testovanie, do práce, cesty na výkon podnikateľskej činnosti alebo inej obdobnej činnosti či zabezpečenia nevyhnutných potrieb, či pobytu v prírode v okrese bydliska. V najdotknutejších okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov platia prísnejšie pravidlá.

V najpostihnutejších regiónoch môžu ľudia využívať výnimky zo zákazu vychádzania len v prípade, že budú mať negatívny výsledok PCR testu alebo antigénového testu. Ten nesmie byť starší ako 23. október. Na zvyšku Slovenska nie je potrebný. Počas obmedzenia pohybu sa nemá chodiť ani na cintoríny.

Zákaz vychádzania mimo bydliska neplatí podľa výnimiek v čase od 1.00 do 5.00 h. Rovnako v prípade cesty na testovanie, do zamestnania, sprievodu dieťaťa do školy, návštevy najbližších potravín, lekárne, lekára či starostlivosti o blízku osobu. Výnimku má aj starostlivosť o vlastné hospodárske zvieratá, 'venčenie' spoločenských zvierat do 100 metrov od bydliska. Možno tiež ísť na pohreb, poštu, do banky, poisťovne, čistiarne, autoservisu, ako aj na čerpaciu stanicu pohonných hmôt. Výnimku má aj pobyt v prírode v okrese bydliska a dojazd do bydliska do 25. októbra.

Polícia bude pokračovať aj naďalej v náhodných kontrolách dodržiavania prijatých opatrení súvisiacich s pandémiou nového koronavírusu vrátane zákazu vychádzania, ktorý platí od soboty. Občanov žiada, aby sa nariadenia nesnažili obchádzať a aby nevymýšľali spôsoby, ako sa reštrikciám vyhnúť. Informuje o tom na sociálnej sieti. "Náhodné kontroly budú pokračovať a v prípade zistenia porušení bude každý prípad polícia riešiť individuálne. Sankcie taktiež zostávajú vo výške ako doposiaľ, v blokovom konaní do 1000 eur a v správnom konaní do 1659 eur," približuje polícia.

ONLINE: Plošné testovanie na Orave a v Bardejove
22:31

Online prenos z plošného testovania v najzasiahnutejších regiónoch sa končí. Pre viac informácií sledujte naše spravodajstvo na stránke www.cas.sk. 

22:30

Počas druhého dňa pilotnej fázy plošného testovania otestovali 59 613 osôb, z ktorých bolo 2 207 infekčných. Informoval o tom na sociálnej sieti minister obrany Jaroslav Naď. "Celkovo sme za dva dni otestovali 121 518 ľudí, z ktorých je 4 432 infekčných. Celkový percentuálny podiel infekčných osôb je 3,65 percenta," uviedol Naď.

Trojdňové testovanie v oravských okresoch Tvrdošín, Námestovo a Dolný Kubín a tiež v bardejovskom okrese na východe Slovenska je pilotnou akciou operácie Spoločná zodpovednosť, ktorá bude pod gesciou Ministerstva obrany SR pokračovať celoslovenským testovaním počas nasledujúcich dvoch víkendov.

19:35

Doterajšia účasť na pilotnom testovaní prekročila podľa premiéra účasť počas parlamentných volieb na Slovensku. "Chcem povzbudiť Oravcov, poďme do toho a prekonajme výrazným spôsobom rekord, ktorý už dnes vyrábame. Oravci a ľudia v Bardejove, buďte vzorom pre celé Slovensko. Ukážte, že sa to dá a dokážeme byť všetci zodpovední," povedal Matovič.

Ozbrojené sily (OS) SR zatiaľ nezaznamenali pri testovaní ani jeden bezpečnostný incident. "Keď som sa rozprával s náčelníkom Generálneho štábu OS SR Danielom Zmekom, nezaznamenali nič, čo by akýmkoľvek spôsobom narúšalo bezpečné testovanie. Klobúk dole pred všetkými, ktorí sa podieľate na tejto najväčšej logistickej operácii, akú kedy Slovensko zorganizovalo," podotkol predseda vlády.

18:32

Na Orave a v okrese Bardejov otestovali v sobotu do 17.00 h 50.430 ľudí, z nich bolo infekčných 1860. Informoval o tom premiér Igor Matovič (OĽANO) na sobotňajšej tlačovej konferencii. Druhý deň pilotného testovania označil za úspešnejší. Celkovo sa od piatka (23. 10.) vykonalo 112.335 testov, infekčných je 4085 ľudí.

Premiér Matovič počas pilotného testovania v Tvrdošíne.
18:26

Predseda parlamentu Boris Kollár mal vážnu dopravnú nehodu! Informoval o tom premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie.

18:05

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) verí, že s nasadením a spolupatričnosťou, akú videl počas pilotného plošného testovania na Orave a v Bardejove, pandémiu nového koronavírusu na Slovensku zvládneme. Situácia v nemocniciach v tejto lokalite je podľa jeho slov zatiaľ stabilizovaná, ocenil aj prístup ich vedenia k pandémii. Uviedol to na sobotňajšej tlačovej konferencii.

(tasr)

17:41

Do Tvrdošína prišiel aj minister vnútra Roman Mikulec. ".. dobrý vedúci Úradu vlády je ten, ktorý sa bez ohlásenia objaví v Tvrdošíne, aby vás prišiel vystriedať✅ ... a tak sa vydávame s Romanom a Edom na cestu do Námestova," uviedol premiér na Facebooku. 

17:21

Zdravotníci v sobotu do 14:00 na Orave a v okrese Bardejov otestovali 31 231 osôb, z ktorých bolo 1 076 infekčných. Informoval o tom minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) na sociálnej sieti. Celkovo od piatku otestovali 93 136 ľudí, z ktorých 3 301 je infekčných. Ich celkový percentuálny podiel je teda 3,54 percenta.

Pilotné testovanie ľudí na ochorenie COVID-19 sa uskutočňuje od piatku 23. do nedele 25. októbra v okresoch Tvrdošín, Námestovo, Dolný Kubín a Bardejov. Celoplošné testovanie na celom území Slovenska by malo byť dva víkendy po sebe od 30. októbra do 1. novembra a následne od 6. do 8. novembra.

(sita)

17:07

Do akcie sa zapojili aj niektorí poslanci Národnej rady (NR) SR, napríklad poslankyňa Eva Horváthová (OĽANO) pomáhala s odoberaním vzoriek. Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) prešiel viacero obcí na Orave, kde sa stretol aj so starostami, primátormi a prednostami okresných úradov. Na sociálnej sieti uviedol, že ho mrzí, že v niektorých obciach boli dlhé čakacie doby a poďakoval sa občanom za trpezlivosť, samosprávam, vojakom, zdravotníkom a odborníkom za prípravu a pomoc.

V okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov od piatka (23. 10.) do nedele (25. 10.) realizujú pilotnú fázu celoplošného testovania na ochorenie COVID-19. Odberné miesta sú otvorené v čase 8.00 h až 12.00 h a 13.00 h až 20.00 h. Otestovať by sa malo celkovo 180.000 osôb. Na akcii sa podieľajú stovky vojakov, policajtov, hasičov, zdravotníkov a administratívnych pracovníkov. Z 61.905 otestovaných ľudí na Orave a v Bardejove bolo v piatok 2225 infekčných. Do 11.00 h sa v sobotu v štyroch okresoch podarilo urobiť 21.942 odberov, identifikovali okolo 750 pozitívnych ľudí.

(tasr)

17:03

Pomáhal premiér aj ministri

Pri sobotňajšej pilotnej fáze plošného testovania na ochorenie COVID-19 pomáhal aj premiér Igor Matovič (OĽANO). Asistoval pri administratíve v súvislosti s odoberaním vzoriek na odbernom mieste v Tvrdošíne. Popoludní sa presunul do Námestova, kde bude informovať o výsledkoch testovania za sobotu.

Na odbernom mieste v Tvrdošíne sa do testovania zapojil aj minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). V Trstenej sa stretol s vedením tamojšej nemocnice, ako aj nemocnice v Dolnom Kubíne a tiež so zástupcami zdravotníkov z Oravy. Odberné miesta navštívil tiež minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Oboznámil sa so situáciou v Bardejovskej Novej Vsi aj v obciach Zborov a Gaboltov. Situáciu na Orave skontroloval i minister vnútra Roman Mikulec, v teréne bol tiež minister obrany Jaroslav Naď (obaja OĽANO).

(tasr)

16:21

V rámci plošného testovania na ochorenie COVID-19 v okrese Bardejov odhalili 15 pozitívne testovaných klientov Bardejovských kúpeľov. Podľa ekonomicko-obchodnej riaditeľky Tamary Šatankovej tam v piatok (23. 10.) mali ubytovaných približne 500 klientov.

(tasr)

16:13

Hlavný hygienik SR Ján Mikas podporuje zavedenie antigénových testov, dokážu podľa neho dostatočne a rýchlo identifikovať najinfekčnejších ľudí. Vyzval preto obyvateľov Oravy a Bardejova, kde prebieha pilotné testovanie, aby sa prišli dať otestovať. Vidí v tom veľký význam. Zároveň sa poďakoval všetkým, ktorí sa na testovaní zúčastnili alebo to plánujú, ako aj dobrovoľníkom, odborníkom, hasičom a zdravotníkom. TASR o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

(tasr)

15:58

Obec Smilno v Bardejovskom okrese hlási nedostatok testov na nedeľňajšie (25. 10.) testovanie na ochorenie COVID-19. Dôvodom je i zvýšený záujem o testovanie ľudí zo susedných okresov. Rezort obrany ubezpečuje, že testy budú dodané.

(tasr)

15:57

Ľudí na administratívne práce, ktorí pomôžu pri celoplošnom testovaní na ochorenie COVID-19 budúci víkend, hľadajú mestá Banská Bystrica a Brezno. Informovali o tom obe samosprávy.

"Celoplošné testovanie obyvateľov, ktoré nariadil Ústredný krízový štáb SR, je spojené s mnohými povinnosťami, ktoré musia zabezpečiť mestá a obce. Banská Bystrica intenzívne pracuje na príprave najväčšej logistickej operácie na Slovensku a v súčasnosti zameriava pozornosť na hľadanie vhodných budov, v ktorých o týždeň budú odberné miesta. Zároveň zháňa personálne kapacity, preto vyzýva všetkých Banskobystričanov, ktorí sú ochotní pomôcť a doplniť testovací tím ako administratívni pracovníci," informovala hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Marhefková. Prihlásiť sa môžu na adrese testovanie@banskabystrica.sk.

(tasr)

15:56

V obci Hertník v Bardejovskom okrese pochádzala viac ako tretina zo všetkých doteraz testovaných na ochorenie COVID-19 z iných obcí a z okresného mesta. V piatok (23. 10.) tam podľa starostu obce Jozefa Semaneka otestovali 338 ľudí, z toho bolo 120 z iných obcí a z Bardejova.

"Od piatka (23. 10.) rána do soboty 15.00 h bolo celkovo otestovaných 582 občanov, z ktorých ich bolo z Hertníka 421 a cudzích bolo 161 ľudí," uviedol pre TASR Semanek s tým, že doteraz sa prišla otestovať približne polovica obyvateľov obce.

(tasr)

15:51

Takto prebieha plošné testovanie na odberných miestach v Bardejove. 

Takto prebieha testovanie na odberných miestach v Bardejove.
15:39

Ministerstvo obrany SR reaguje na zvýšený záujem občanov, ktorí prichádzajú za testovaním z iného regiónu ako Orava a okresu Bardejov. Vzhľadom na zvýšenú mobilitu za testovaním a tiež predpokladané vyhradené počty testov a ich potrebu presunov vyzýva občanov z iných okresov, aby s testovaním počkali na budúci víkend.

Viac sa dočítate TU

(sita)

15:28

Ministerstvo obrany SR reaguje na zvýšený záujem občanov, ktorí prichádzajú za testovaním z iného regiónu ako Orava a okresu Bardejov. Vzhľadom na zvýšenú mobilitu za testovaním a tiež predpokladané vyhradené počty testov a ich potrebu presunov vyzýva občanov z iných okresov, aby s testovaním počkali na budúci víkend.

Musím povedať, že sme veľmi spokojní s účasťou a celkovo aj s organizáciou a priebehom testovania. Chcem v prvom rade veľmi pekne poďakovať občanom, že sa chodia testovať a zároveň vyzvať občanov iných okresov, ako sú nateraz stanované okresy na Orave a v Bardejove, aby si nechali pretestovanie na budúci víkend. Stáva sa totiž, že máme napríklad obec, ktorá má 200 obyvateľov a už tam máme 400 pretestovaných,“ povedal minister obrany J. Naď s tým, že značný záujem ľudí z okolitých okresov vytvára tiež rady čakajúcich.

(sita)

15:14

Priebeh druhého dňa pilotného testovania v štyroch okresoch na Orave a v okrese Bardejov označil minister Naď ako hladký. Na odberných miestach podľa neho neevidujú žiadne problémy. Otvorených je všetkých 182 plánovaných odberných miest. Oproti piatku sa podarilo posilniť odberové tímy, čím sa skrátili aj rady čakajúcich.

„Záujem v žiadnom prípade neutícha, práve naopak,“ podotkol minister. Zároveň vyzval občanov, ktorí nebývajú v okresoch, ktorých sa testovanie týka, aby zvážili svoje cestovanie na pretestovanie. Netýka sa to tých, ktorí v daných okresoch pracujú. „Ak bude tento trend pokračovať, tak budeme preferovať tých, ktorí v týchto okresoch bývajú. Aby prišlo primárne k ich pretestovaniu,“ dodal Naď.

(sita)

15:13

Dovoľte, aby som zdôraznil, lebo dochádza k zamieňaniu pojmov, že tí ľudia, ktorí sú antigénovými testami označení pozitívne, sú infekční. Nie je to o tom, že nám tie testy ukazujú, kto má nákazu v tele. Oni nám presne identifikujú infekčných ľudí. Týchto 2975 ľudí dnes vie a do včera nevedelo, že sú infekční a roznášajú nemoc ďalej. Týchto ľudí dávame preč z obehu a chránime všetkých nás ostatných. Je to veľmi dôležité,“ zdôraznil Naď.

Aj ľudia, ktorým test vyšiel negatívne, sa musia podľa ministra naďalej správať zodpovedne a dodržiavať zásady ROR, lebo môžu byť nakazení, aj keď aktuálne nie sú infekční. "Práve preto je tých kôl na pretestovanie niekoľko. Teda celoštátnych dve a v prípade Bardejova a Oravy tri, aby sa v priebehu týždňa, aj keď má niekto negatívny test, teoreticky mohli prejaviť príznaky a mohli sme pri tom ďalšom testovaní o týždeň odchytiť aj tých ľudí, ktorí teraz nie sú infekční a nemajú v tele dostatok nákazy na to, aby to antigénový test zachytil," dodal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

(sita)

15:03

Počas druhého dňa pilotného testovania v štyroch okresoch dnes k 11. hodine otestovali 21 942 ľudí. Infekčných bolo 750 z nich. Na tlačovom brífingu v Bardejove to uviedol minister obrany Jaroslav Naď s tým, že ide o vyšší počet ako v rovnakom čase počas prvého dňa. Ako dodal, celkovo teda bolo otestovaných už 83 847 ľudí, z toho 2 975 bolo identifikovaných ako infekčných. Priemer infekčných testov je tak 3,55 percent z testovaných.

(sita)

Minister obrany Jaroslav Naď počas plošného testovania.
14:32

Pilotné testovanie najdotknutejších okresov na Orave a v Bardejove pred celoplošným testovaním Slovenska bol dobrý nápad, možno tak odsledovať chyby a nedostatky.

V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy sa na tom zhodli predseda brannobezpečnostného výboru Národnej rady (NR) SR Juraj Krúpa (OĽANO) a podpredseda školského výboru Ľubomír Petrák (Smer-SD.) Zhodujú sa tiež, že kombinácia mierneho lockdownu s pretestovaním obyvateľov je najlepšia možnosť. Petrák podotkol, že zo všetkých zlých riešení je toto najmenej zlé.

(tasr)

14:10

Samosprávy sa snažia nájsť pred celoplošným testovaním na ochorenie COVID-19 dobrovoľníkov, ktorí budú zabezpečovať administratívne práce. Viaceré mestá sa už so žiadosťou o pomoc obrátili na verejnosť aj prostredníctvom sociálnych sietí.

(tasr)

13:57

Záujem ľudí o pilotnú fázu testovania na ochorenie COVID-19 neutícha podľa ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO) ani počas druhého testovacieho dňa. Do 12.00 h sa v štyroch okresoch Slovenska podarilo urobiť 21.942 odberov, identifikovali okolo 750 pozitívnych ľudí. Minister to povedal na sobotnom brífingu v Bardejove.

(tasr)

13:36

V Dolnom Kubíne sa v piatok (23. 10.) otestovalo počas prvého dňa pilotného testovania na ochorenie COVID-19 približne 40 percent ľudí. Podľa primátora Jána Prílepka sa to podarilo zvládnuť vďaka vojenskému a zdravotníckemu personálu aj dobrovoľníkom priamo na odberných miestach.

"Ďakujem za trpezlivosť aj Dolnokubínčanom, ktorí sa prišli testovať. Dnes od rána sa pripravovali odberné miesta, všetky sú posilnené. Dokonca v kultúrnom stredisku pri veľkej zhromažďovacej ploche sme zriadili ešte jedno odberné miesto. V tejto chvíli sú tu zriadené tri odberné miesta. A ak tu ráno stál rad cez celé námestie, tak v tejto chvíli to ide úplne plynule," povedal Prílepok.

(tasr)

13:22

Podnikatelia, ktorí sa rozhodnú zatvoriť prevádzky alebo budú mať nižší príjem pre opatrenia, ktoré pre pandémiu koronavírusu prijala vláda SR, môžu žiadať o finančnú kompenzáciu. V relácii Sobotné dialógy Rádia Slovensko to uviedol poslanec Národnej rady SR (NR SR) a predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa (OĽaNO). „Bolo už schválených niekoľko schém počas prvej vlny pandémie. Teraz bol prijatý ďalší balík, čiže tí ľudia majú právo žiadať o kompenzácie podľa percentuálneho poklesu tržieb,“ dodal Krúpa.

(sita)

12:45

Na základe výsledkov plošného testovania na ochorenie COVID-19 v okrese Bardejov od pondelka (26. 10.) zatvoria na desať dní materskú školu (MŠ) na Ulici Pod Vinbargom v Bardejove. Rovnako po konzultácii s hygienikmi dôjde k úprave režimu mestského úradu.

(tasr)

12:39

Polícia bude pokračovať aj naďalej v náhodných kontrolách dodržiavania prijatých opatrení súvisiacich s pandémiou nového koronavírusu vrátane zákazu vychádzania, ktorý platí od soboty. Občanov žiada, aby sa nariadenia nesnažili obchádzať a aby nevymýšľali spôsoby, ako sa reštrikciám vyhnúť. Informuje o tom na sociálnej sieti. "Náhodné kontroly budú pokračovať a v prípade zistenia porušení bude každý prípad polícia riešiť individuálne. Sankcie taktiež zostávajú vo výške ako doposiaľ, v blokovom konaní do 1000 eur a v správnom konaní do 1659 eur," približuje polícia.

(tasr)

12:27

Výsledky pilotného testovania na Orave a v Bardejove sú známe. Kde zaznamenali najviac prípadov? Dozviete sa v článku.

12:18

Viac ako dve tretiny ľudí starších ako desať rokov otestovali zatiaľ v obci Kurov v Bardejovskom okrese na ochorenie COVID-19. Ako uviedla starostka obce Mária Špirková, je možné, že nebude dosť testov. "Začali sme o 8.00 h a oproti včerajšku je to výrazne a oveľa lepšie. Dnes prišli ďalší štyria zdravotníci, takže ich je päť, ide to plynule, ľudia nestoja v dlhých radoch, materiálu zatiaľ máme dosť," povedala Špirková.

(tasr)

11:52

Drvivá väčšina odberných miestností na Orave sa na rozdiel od včerajška otvorila načas, testovanie je teda podstatne plynulejšie.

(sita)

Pilotné testovanie ľudí na Orave a v Bardejove.
11:46

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave hodnotí pozitívne schému pomoci letiskovým spoločnostiam, ktorú avizuje vláda, a počká si na jej konkrétnu podobu. Uviedla to hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Ševčíková s tým, že letisková spoločnosť prišla o značné príjmy.

(tasr)

11:25

Testovanie na ochorenie COVID-19 v obci Smilno v Bardejovskom okrese využívajú aj ľudia zo susedných okresov. V piatok (23. 10.) mali zdravotníci k dispozícii 650 testov. Podľa starostu Vladimíra Barana je možné, že ich bude málo. "V našej obci to prebieha veľmi dobre, ľudia chodia ochotne. Dokonca aj z cudzích okresov, ako Svidník a Stropkov. Využívajú možnosť, že sa môžu dať zadarmo otestovať. Mám obavy, že ak to pôjde takouto rýchlosťou, tak budú dochádzať testy," uviedol Baran a doplnil, že v obci majú približne 700 obyvateľov. Starších ako desať rokov je asi 550 a približne 250 z nich už test absolvovalo.

11:18

Počas soboty a nedele (25. 10.) budú pri pilotnej fáze testovania na ochorenie COVID-19 uprednostnení občania z okresov Oravy a Bardejov. Informoval o tom minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Zhodnotil, že evidujú veľký počet záujemcov o pretestovanie z iných okresov. V prípade, že sa budú míňať pripravené kapacity na tento víkend, pripustil, že testovanie ľudí z iných ako dotknutých okresov budú musieť zakázať.

(tasr)

11:14

Na odhalenie nového koronavírusu existujú tri typy testov. Ide o takzvané PCR testy, antigénové testy a protilátkové testy. Každý z nich má svoje opodstatnené využitie v závislosti od konkrétnej situácie. Na svojom webe o tom informuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

(tasr)

10:57

Počet ľudí infikovaných koronavírusom v Košickom kraji oproti minulému týždňu vzrástol o 42 percent. K piatku bolo v Košickom kraji evidovaných 4 130 prípadov s pozitívnym testom na COVID-19, oproti piatku minulého týždňa je to nárast o 1 229 prípadov. Viac sa dočítate v článku.

(sita)

10:21

Z ochorenia sa vyliečilo ďalších 1061 ľudí.

10:20

Koronavírusu podľahlo ďalších 25 ľudí, dokopy teda evidujeme už 159 obetí.

10:19

V piatok pribudlo na Slovensku rekordných 2890 pozitívnych prípadov. Celkovo sa vykonalo 13 525 testov. 

09:56

V sobotu sa do akcie zapojil aj premiér Igor Matovič, ktorý bude asistovať pri odoberaní vzoriek na odbernom mieste v Tvrdošíne. Informoval o tom na sociálnej sieti.

(tasr)

Tesne pred začiatkom ... aj s generálom Zmekom, náčelníkom Generálneho štábu✌️

Uverejnil používateľ Igor Matovic Piatok 23. októbra 2020
09:45

Druhý deň pilotnej fázy plošného testovania na ochorenie COVID-19 sa vo všetkých troch okresných mestách na Orave začal podľa plánu. Odberné miestnosti v Dolnom Kubíne, Námestove i Tvrdošíne sa v sobotu otvorili o 08.00 h. TASR to potvrdili predstavitelia samospráv.

"Všetky odberné miesta v Námestove by podľa mojich informácií mali fungovať. Tie, ktoré sme v piatok (23. 10.) zlúčili, fungujú v rovnakom režime, no majú viac personálu, takže môžu aj viac testovať," povedal pre TASR prednosta námestovského mestského úradu Dušan Jendrašík.

09:23

Odvážny projekt celoštátneho testovania si všimli aj zahraničné médiá, vrátane spravodajskej televízie CNN či Wall Street Journal. „Nepochybne je to krok vpred. Ide o dobrú prípadovú štúdiu. Ak to bude fungovať, prinesie to informácie pre zvyšok sveta,“ povedal pre Wall Street Journal Luke O’Neill, profesor biochémie a imunológie z Trinity College v Dubline.

Plošné testovanie Slovenska si všimli aj zahraničné médiá.
09:09

Pilotné testovanie v regióne Oravy a Bardejova pokračuje aj v sobotu. V Tvrdošíne sa ho zúčastní aj premiér Igor Matovič.

08:53

V rámci obmedzenia mobility sa od pondelka 26. októbra bude vyučovať dištančne aj na druhom stupni základných škôl, a to do 27. novembra. Prvý stupeň ZŠ sa môže zatiaľ vzdelávať v školách normálne, rovnako sa vyučovanie nezastavuje ani v materských školách a jasliach. Od pondelka 26. októbra prejdú všetky vysoké školy na dištančné vzdelávanie na celý zimný semester. Žiaci stredných škôl naďalej pokračujú v dištančnej výučbe.

Jesenné prázdniny sa presúvajú z 29. a 30. októbra na 30. októbra a 2. novembra.

08:27

V okresoch Dolný Kubín, Tvrdošín a Námestovo na Orave a v okrese Bardejov sa v piatok 23. októbra začalo pilotné testovanie na nový koronavírus. Nasledujúce dva víkendy bude aj plošné testovanie na ostatnom území SR.

Ako informoval premiér Igor Matovič, zo 61 905 testov bolo pozitívnych 2 225. Ide o 3,59 % testovaných ľudí.

Eva (25) prešla testom bez problémov.
08:11

Zákaz vychádzania mimo bydliska neplatí podľa výnimiek v čase od 1.00 do 5.00 h. Rovnako v prípade cesty na testovanie, do zamestnania, sprievodu dieťaťa do školy, návštevy najbližších potravín, lekárne, lekára či starostlivosti o blízku osobu. Výnimku má aj starostlivosť o vlastné hospodárske zvieratá, 'venčenie' spoločenských zvierat do 100 metrov od bydliska.

Možno tiež ísť na pohreb, poštu, do banky, poisťovne, čistiarne, autoservisu, ako aj na čerpaciu stanicu pohonných hmôt. Výnimku má aj pobyt v prírode v okrese bydliska a dojazd do bydliska do 25. októbra.

07:59

V najpostihnutejších regiónoch môžu ľudia využívať výnimky zo zákazu vychádzania len v prípade, že budú mať negatívny výsledok PCR testu alebo antigénového testu. Ten nesmie byť starší ako 23. október. Na zvyšku Slovenska nie je potrebný. Počas obmedzenia pohybu sa nemá chodiť ani na cintoríny.

07:56

Od sobotného rána platí na Slovensku zákaz vychádzania. Výnimkou sú cesty na testovanie, do práce, cesty na výkon podnikateľskej činnosti alebo inej obdobnej činnosti či zabezpečenia nevyhnutných potrieb, či pobytu v prírode v okrese bydliska.

07:54

Dobré ráno. Vítame vás pri online prenose.

Diskusia / 0
Súvisiace články:
Autor: Novy Cas, TASR, SITA
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania... Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov .

Odporúčame z TIVI.sk
Odporúčame z TIVI.sk
Testovanie v Bratislave
Veľký zoznam odberných miest: Kde sa v Bratislave môžete dať otestovať?
Bezpečnostné zložky hliadkujú pred iránskym konzulátom, ktorý podpálili irackí protivládni demonštranti v juhoirackom
Dva samovražedné útoky v Bagdade! Zahynulo viac ako 20 ľudí
Predseda vlády Igor Matovič.
Na Matoviča a spol. sa sype ďalšia kritika: Odborári odmietajú politické čistky na úradoch
Predseda SaS Richard Sulík
Sulík donakupoval: Vláda zatiaľ neurčila ďalšieho obstarávateľa testov, minister vracia úder
Čínsky súd vymeral novinárovi 15 rokov (ilustračné foto).
Vojaka odsúdili na 25 rokov väzenia: Prečo som zavraždil ôsmich kolegov!
Truck driver man
Policajti zastavili vodiča z okresu Senec: To ešte netušili, aký úlovok sa im podarí chytiť
V Nitre sa testuje od piatka.
Handlovčania sa už môžu objednať: Radnica predĺžila testovanie o 2 dni, no len na jednom odbernom mieste
Na snímke poloprázdne regále v nákupnom centre 11. januára 2021 v Belfaste.
Komplikácie po brexite! Severné Írsko hlási problémy s dodávkami potravín do obchodov
Na snímke tuniská tenistka Ons Jabeurová.
Jabeurová sa v Melbourne vynašla: Forhendy trénuje na hotelových posteliach
Cestujúci počas otvorenia dovolenkovej charterovej sezóny a spustenia odletov cestovných kancelárií na letisku M. R
Málo vídaný záber v roku 2020: Z Bratislavy sa vlani najviac letelo do Londýna, prepad Turecka
Na testovanie využijú aj vozidlá MHD.
Vallo očakáva, že voľné miesta na testovanie sa rýchlo obsadia: Nebude ale dôvod na paniku
Odchod Donalda Trumpa z Bieleho domu.
Trump po odchode z Bieleho domu: Akú budúcnosť mu predpovedajú médiá?