Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
23.10.2020, 07:30 | Správy | Domáce správy
Foto Online

ONLINE Na Orave a v Bardejove otestovali vyše 41-tisíc ľudí: Vieme, koľko z nich bolo pozitívnych

Deň D! V okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov sa od piatka začína testovanie na ochorenie COVID-19, bude trvať do nedele.

Fotogaléria
62
fotiek v galérii

Odberné miesta budú otvorené v čase 8.00 až 12.00 h a 13.00 až 20.00 h. Občania sa musia pred testovaním preukázať občianskym preukazom, deti a mládež do 15 rokov preukazom zdravotného poistenia. Testovanie je bezplatné a dobrovoľné. Určené je pre obyvateľov od desať do 65 rokov.

ONLINE: Testovanie na Orave a v Bardejove
20:45

ONLINE prenos z plošného testovania v najzasiahnutejších okresov sa končí. Ďakujeme za pozornosť. Aktuálne informácie nájdete na stránke cas.sk.

20:08

Celkovo sa podľa premiéra prihlásilo 19 000 zdravotníkov - dobrovoľníkov. Mnohí však môžu pomáhať pri testovaniach len určitý čas. Preto ich bude naďalej prosiť o pomoc pri ďalších termínoch. (tasr)

20:08

Matovič naďalej verí, že celoplošné testovanie je efektívnym liekom na zvládnutie pandémie. Potrebné však je, aby sa ho v oboch termínoch zúčastnilo čo najviac obyvateľov, ideálne 80 - 90 percent ľudí. (tasr)

20:07

Premiér tiež vyzval ľudí, ktorí mali negatívny výsledok, aby sa naďalej správali zodpovedne. "Čo nás môže vrátiť úplne späť do toho istého problému, v akom sa dnes Orava a Bardejov nachádzajú, je to, ak ľudia, ktorí prejdú cez test a neboli dnes infekční, si budú myslieť, že nie sú a nebudú už dnes, zajtra, pozajtra nebezpeční pre svoje okolie," upozornil. (tasr)

19:45

"Porovnal som štyri okresy, ktoré dnes boli prvý deň testované. Porovnával som výsledky aj s PCR testami. Klasickým PCR testovaním sme za jeden deň v týchto štyroch okresoch schopní identifikovať 230 pozitívnych za deň. Tretina z tých ľudí je infekčných (75). Dnes do 17:00 sme v týchto štyroch okresoch identifikovali 1 506 infekčných ľudí, čo je 20-krát viac ako klasickým postupom cez testovanie PCR. A to tam máme tri hodiny rezervu. Tento spôsob identifikovania infekčných ľudí je teda 25-krát účinnejší ako doteraz máme," uviedol v piatok premiér. (sita)

19:44

Každý približne 28. človek na Orave a v Bardejove je infekčný, navyše každý 10. človek v týchto štyroch okresoch je pozitívny, konštatoval to v piatok na mimoriadnom brífingu premiér Igor Matovič. (sita)

19:25

Krajčí pripomenul tiež, že ide o pilotný projekt a niektoré veci sa nedajú predvídať. Prosí preto o trpezlivosť a zhovievavosť. Zároveň sa poďakoval zúčastneným zdravotníkom aj armáde. (tasr)

19:24

Šéf rezortu ocenil vysokú účasť na prvom dni pilotnej fázy testovania. Zároveň poprosil všetkých negatívne testovaných, aby naďalej rešpektovali nariadenia hlavného hygienika. "Teda nosili rúška, dodržiavali odstupy, hygienu rúk a boli zodpovední. Len takýmto spôsobom dokážeme aj čiastočné uzamknutie krajiny, ktoré máme teraz naplánované, čo najlepšie využiť pre to, aby sme zvrátili veľmi nepriaznivú fázu pandémie v našej krajine," povedal. (tasr)

19:15

Z testovaných bolo 3,63 percenta infekčných. "Je mimoriadne dôležité si uvedomiť, že nie sú negatívni, len nie sú infekční," povedal premiér Matovič. Vyzval všetkých k zodpovednosti.

19:13

Predpokladá, že do 20.00 h by sa mohlo otestovať 60 000 ľudí, teda tretina obyvateľov regiónov, kde sa testuje. (tasr)

19:01

Premiér Matovič informoval o číslach pozitívnych z Oravy a Bardejova, ktorých odhalili do 17:00. Na odberných miestach otestovali vyše 41 433 ľudí, z nich bolo 1506 infekčných. 

18:46

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) na základe piatkových výsledkov verí, že pretestovanie na ochorenie COVID-19 v okresoch na Orave a v Bardejove môže byť úspešné. "Môže pravdepodobne dosiahnuť veľmi vysoké percentá," avizoval na piatkovom brífingu. Testovanie bude pokračovať aj cez víkend. (tasr).

18:34

V nemocnici v Bardejove odhalili testy 8 sestier, ktoré majú koronavírus. Situácia v zariadení je náročná už dlhšiu dobu. "Dnes sme testovali našich zamestnancov a chceme pokračovať aj zajtra. Žiaľ, musím konštatovať, že sme objavili osem zdravotných sestier, ktoré sú pozitívne testované. Aj keď nemajú žiadnu symptomatológiu, musia odísť domov a to nám ešte viac komplikuje situáciu," uviedol riaditeľ Marián Petko.

18:28

"Za dve hodiny sme nezachytili ani jedného pozitívneho," informoval minister, ktorý osobne vykonával testy na jednom z odberných miest. Krajčí poďakoval armáde aj zdravotníkom.  

18:27

Minister Krajčí priznal, že ľudia museli na testovanie veľmi dlho čakať. Dodal, že ľudia boli milí a vďační. 

18:24

Ministerstvo obrany (MO) SR posiela v súvislosti s testovaním na ochorenie COVID-19 informačné SMS. V piatkovej vyzvalo na účasť občanov nachádzajúcich sa v okresoch Bardejov, Dolný Kubín, Tvrdošín a Námestovo, kde sa od piatka do nedele (25. 10.) testovanie realizuje v pilotnej fáze. Ďalšie správy plánuje rezort posielať aj pred oboma plošnými testovaniami. TASR to potvrdila hovorkyňa MO SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

"Príďte sa bezpečne a zadarmo otestovať na COVID-19," vyzýva rezort. Ubezpečuje, že priestory testovania sú schválené hygienikom. "Výsledok sa dozviete do 30 minút v zalepenej obálke s inštrukciami. Sme zodpovední. Spolu to zvládneme!" píše sa v SMS. Súčasťou je tiež adresa informačného webu www.somzodpovedný.sk.

17:50

Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti zverejnilo odpovede na najčastejšie otázky o plošnom testovaní. 

NAJČASTEJŠIE OTÁZKY A ODPOVEDE O PLOŠNOM TESTOVANÍ: 1. Som odkázaný na invalidný vozík, z domu takmer nevychádzam,...

Uverejnil používateľ Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Piatok 23. októbra 2020
17:42

Premiér Matovič reagoval na prvé výsledky testovania.

PRVÉ VÝSLEDKY cca 3,5% ľudí zúčastnených na testovaní je dnes antigénovými testami identifikovaných ako pozitívni a...

Uverejnil používateľ Igor Matovic Piatok 23. októbra 2020
17:12

Počas návštevy odberných miest na testovanie ochorenia COVID-19 vo viacerých dedinách a mestách Oravy videla vicepremiérka a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová ľudí disciplinovaných, ktorí dodržiavali všetky hygienické opatrenia.

„Videla som takisto obetavých zdravotníkov v prvej línii, mimoriadne dobre pripravenú a zorganizovanú armádu a policajtov, ktorí obetavo pomáhali. Takisto primátorov, starostov, predstaviteľov samospráv. Vďaka obetavej spolupráci všetkých to ide veľmi dobre,“ povedala Remišová k testovaniu v regióne počas návštevy Oravského Podzámku. (sita)

16:40

Otvorené sú všetky plánované odberné miesta. "K 14.00 h máme otestovaných 23 581 ľudí, z toho je 906 pozitívnych. Nezabúdajte, že Oravu a Bardejov testujeme aj v sobotu a nedeľu (24. a 25. 10.)," priblížil na sociálnej sieti minister obrany Jaroslav Naď. (tasr)

16:38

Spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP) od soboty (24. 10.) zatvorí svoje zákaznícke centrá. TASR o tom v piatok informoval hovorca plynární Ondrej Šebesta.

"V záujme ochrany zdravia zákazníkov a svojich zamestnancov pristupuje SPP k dočasnému obmedzeniu možnosti osobných kontaktov a s platnosťou od 24. októbra až do odvolania uzatvára svoje zákaznícke centrá na Slovensku," spresnila spoločnosť.

16:12

Železničná doprava zostáva aj počas platnosti zákazu vychádzania na území Slovenska, ktorého cieľom je zabrániť ďalšiemu šíreniu ochorenia COVID-19, bez obmedzení. Zmeny nenastanú aj vzhľadom na fakt, že je naďalej potrebné zabezpečiť dopravu pre všetkých, ktorí dochádzajú do alebo zo zamestnania a škôl. Ako ďalej informoval agentúru SITA Ivan Rudolf, poradca ministra dopravy a výstavby pre strategickú a krízovú komunikáciu, rovnako fungovanie bezplatnej dopravy nateraz nie je témou, keďže cieľom nariadenia zákazu vychádzania pre obyvateľov Slovenska je výrazné zníženie mobility. 

16:00

Obyvatelia Oravy sa dnes do 20.00 h môžu prísť otestovať na 114 odberných miest, v Bardejove je obyvateľom k dispozícii 68 odberných miest. Počas soboty a nedele sa plánuje zvýšiť ich počet celkovo na 235, pričom ten sa môže meniť podľa záujmu a tiež potrieb v testovaných okresoch. Výsledky testovania budú kompletne zhromaždené Ozbrojenými silami SR a postúpené Národnému centru zdravotníckych informácií.

Pilotné celoplošné testovanie obyvateľov na COVID-19 na Orave
15:57

Ako uviedol náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR gen. Daniel Zmeko, z pohľadu velenia operácie Spoločná zodpovednosť je aktuálna situácia podľa plánu zastabilizovaná a nedošlo k žiadnym bezpečnostným incidentom. „V priebehu noci sa vykoná dezinfekcia, doplnenie materiálu a personálu, ak to bude potrebné, a zajtra ráno ideme do toho znova. Chcel by som poďakovať za úžasnú spoluprácu s miestnymi samosprávami a samozrejme svojim vojačkám a vojakom, ktorí tvoria podstatnú časť aj zdravotníckeho personálu, za úžasné nasadenie,“ ocenil. Zároveň uviedol, že v pláne bolo striedať zdravotnícky personál približne po štyroch hodinách, avšak vzhľadom na nedostatok personálu sa na niektorých odberným miestach zdravotníci nestriedajú a pracujú nepretržite už od ôsmej hodiny rannej. 

15:55

„Som nesmierne hrdý na to, čo dokázali vojaci, policajti, hasiči, zdravotníci, samosprávy a samozrejme dobrovoľníci pre to, aby sme dnes o 08.00 h mohli otvoriť odberné miesta v tých najviac dotknutých okresoch Slovenska,“ vyzdvihol šéf rezortu obrany s tým, že ide o ukážkovú civilno-vojenskú spoluprácu, za čo patrí všetkým zúčastneným veľká vďaka.

Minister obrany SR Jaroslav Naď
15:40

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zriadilo dve nové infolinky pre verejnosť k otázkam súvisiacim s ochorením COVID-19. Dostupné sú na číslach 0800 174 174 a +421 222 200 910 pre zahraničie. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

15:40

"Chcem sa poďakovať všetkým zdravotníkom a hasičom za perfektnú prácu. Ľudia sú často pred odberom vystrašení a vystresovaní. Ale oni ich upokojujú, správajú sa profesionálne. Aj napriek tomu, že sú v strese a vyťažení," dodal zástupca starostu Karaska. (tasr)

15:39

Zástupca starostu Oravského Podzámku Dušan Karaska uviedol, že záujem občanov o testovanie v obci s 1400 obyvateľmi bol dopoludnia pomerne veľký. "Pred odbernými miestami v centre obce a v miestnej časti Dolná Lehota boli aj viac ako 100-metrové rady starých aj mladých. Teraz je istý útlm. Ale očakávame, že po návrate obyvateľov z dopoludňajších pracovných zmien to znova stúpne. Celkovo možno odhadnúť, že doteraz je otestovaných necelých 20 percent obyvateľov obce," uviedol Karaska. (tasr)

15:38

Ako povedal Pažický, k dispozícii má informácie o počte testovaných v Bardejove a v Zborove k 13.00 h. "V Zborove to bolo necelých 200 ľudí a v Bardejove 1100, z toho pri Základnej škole na Komenského ulici to bolo 400 ľudí," dodal. (tasr)

15:37

V okrese Bardejov je v piatok otvorených 182 odberných miest na testovanie na ochorenie COVID-19. "Dve zostali uzatvorené, dočasne do zabezpečenia zdravotného personálu," uviedol Mário Pažický z nadrezortného komunikačného centra. (tasr)

15:36

V niektorých obciach Bardejovského okresu bol v piatok ráno problém s tým, že sa na miesto testovania nedostavili zdravotníci. Podľa Krajčího sa urobilo maximum. Minister ešte plánuje navštíviť Nemocnicu s poliklinikou sv. Jakuba v Bardejove, kde sa oboznámi s aktuálnym stavom. (tasr)

15:35

Minister vyzýva všetkých Slovákov, ktorí pracujú v zahraničí, aby prišli pomôcť Slovenskej republike a slovenským zdravotníkom. "Aj dnes ministerstvo zdravotníctva dáva výzvu pre všetkých Slovákov, ktorí aj pracujú v zahraničí, aby v tejto situácii prišli pomôcť Slovenskej republike a pomohli slovenským zdravotníkom," uviedol. (tasr)

15:34

Plošného testovania na ochorenie COVID-19 sa v piatok v Bardejove zúčastnil i minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO). Prišiel vystriedať dobrovoľníkov, ktorých je podľa jeho slov nedostatok. (tasr)

Na snímke minister zdravotníctva SR Marek Krajčí sám pomáhal pri testovaní na Základnej škole na Komenského ulici 23
15:20

Minister odporúča všetkých ľuďom v 4 okresoch, aby sa prišli dať otestovať. 

15:15

Aktuálne je na odberných miestach 800 vojakov, informoval Naď.

15:05

Za prvé štyri hodiny vykonali na odberných miestach 13 648 odberov, z nich bolo 497 pozitívnych. "Viac ako každý 30. človek je pozitívny," povedal minister na tlačovej konferencii. 

15:03

Minister Naď dodal, že záujem o testovanie v okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov je enormný. Priznal, že taký záujem nečakali. 

15:01

"Na dnešný deň sme mali naplánované otvoriť 182 odborných miest. Momentálne aj máme otvorených 182 odberných miest," povedal minister obrany Naď na tlačovej konferencii v Nižnej na Orave.

15:00

Pobočky Slovenskej pošty v okresoch Tvrdošín, Dolný Kubín, Námestovo a Bardejov budú v sobotu 24. októbra zatvorené. Od piatku 23. októbra do nedele 25. októbra 2020 sa v týchto okresoch uskutoční pilotná fáza celoplošného testovania na ochorenie COVID-19, ktoré nariadila vláda v dôsledku narastajúceho počtu nakazených. Slovenská pošta tak chce umožniť všetkým svojim zamestnancom, aby využili možnosť otestovať sa.

Ako ďalej informovala hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková, v sobotu 24. októbra budú zatvorené tieto pobočky Slovenskej pošty: Medvedzie 243, Tvrdošín; Železničiarov 267/9, Trstená; Aleja Slobody 2203, Dolný Kubín; Námestie Antona Bernoláka 971/14, Námestovo a Dlhý rad 1428/14, Bardejov. (sita)

14:35

Ministerstvo dopravy a výstavby vyzýva ubytovacie zariadenia, aby poskytli svoje služby pre ľudí, ktorí sa v rámci celoštátneho testovania na koronavírus rozhodnú pre dobrovoľnú karanténu v hotelových zariadeniach. Zároveň spoločne s Asociáciou hotelov a reštaurácií Slovenska už sumarizujú kontakty na ubytovacie zariadenia, ktoré sa dobrovoľne rozhodnú poskytnúť svoje služby pre účely dobrovoľnej karantény. Pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19 sa tak môžu rozhodnúť, či povinnú izoláciu absolvujú mimo domova. Ako ďalej informoval Ivan Rudolf, poradca ministra dopravy a výstavby pre strategickú a krízovú komunikáciu, cenové podmienky si stanovujú samotní hotelieri a náklady spojené s ubytovaním si hostia hradia sami. (sita)

14:23

Na odberných miestach zatiaľ podľa náčelníka GŠ OS SR evidujú dostatok ľudí. ,,Jedným odberným miestom prejde zhruba 30 ľudí za hodinu. Na výsledky sa čaká približne štvrť hodiny," povedal Zmeko.

(tasr)

14:21

Celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19 na Orave a v okrese Bardejov je podľa náčelníka Generálneho štábu (GŠ) Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR) Daniela Zmeka stabilizované a napoludnie bolo funkčných 181 zo 182 odberných miest.

,,Z dôvodu pozitívneho testu na ochorenie COVID-19 nemohlo na začiatku testovania nastúpiť asi osem percent ľudí. Absenciu dobrovoľníkov sme riešili s miestnou samosprávou a každé odberné miesto sa nám podarilo pokryť z našich radov minimálne jedným zdravotníkom, oprávneným vykonávať odbery," uviedol Zmeko.

(tasr)

14:17

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) uzavrelo zmluvu na zaobstaranie certifikátov pre osoby testované na ochorenie COVID-19 v hodnote 459-tisíc eur bez DPH. „Certifikát bude vytlačený na špeciálnom ceninovom papieri a grafiku certifikátu, použitie znaku Slovenskej republiky, označenie príslušnej štátnej inštitúcie, ktorá certifikát vydáva, oznámi MV SR Mincovni písomne bez zbytočného odkladu,“ uvádza sa v zmluve.

(sita)

Testovanie v Dolnom Kubíne.
14:08

Sociálna poisťovňa je pripravená zvládnuť možný nápor žiadostí o nemocenské dávky po plošnom testovaní občanov na nový koronavírus. SP upozorňuje, že ľudia by pri žiadostiach o dávky mali využívať najmä elektronické formy komunikácie.

(tasr)

13:55

Niektorí obyvatelia Bardejova prišli na testovanie skoro ráno. ,,Prišiel som skôr, lebo keď tu budú ľudia do 19.00 h, nebude to podľa mňa hygienické. Prišiel som preto, aby som nenakazil rodičov, ktorí sú starší. Dúfam, že budem mať negatívny test," povedal Bardejovčan Dušan Dlugoš.

,,Sme prišli trocha neskôr, lebo manžel má na nohách protézy. Chceme vedieť, či sme pozitívni alebo negatívni. Obavy nemám, nestretla som sa s nikým, kto by mal pozitívny test," dodala obyvateľka Bardejova Alžbeta Micanová.

(tasr)

13:43

Premiér Igor Matovič ďakuje všetkým, ktorí sa vybrali otestovať, aj personálu na odberných miestach.

Desiatky tisíc ľudí prišli od rána na testy. Bez reptania, zodpovedne a s nádejou. Veľmi pekne Ďakujem všetkým vojakom, policajtom, zdravotníkom a ostatným pomocníkom najmä z radov samospráv

Uverejnil používateľ Igor Matovic Piatok 23. októbra 2020
13:35

Negatívny výsledok testu na certifikáte.

Negatívny výsledok testu.
13:34

Rad na testovanie v Dolnom Kubíne.

Testovanie v Dolnom Kubíne.
13:24

Začiatok pilotného testovania v Bardejove sa nezaobišiel bez problémov, ktoré musela operatívne riešiť armáda v spolupráci s mestom Bardejov. Išlo napríklad o chýbajúce certifikáty o absolvovaní testu, absencia zdravotníckeho materiálu, ale aj nedostatok personálu.

„Začínam byť mierny optimista, že napriek problémom, ktoré tu vznikli, dopadne všetko dobre. Improvizujeme ale naďalej. Vznikla totiž otázka, čo so stanmi, keď sa zotmie. Mesto už preto zabezpečovalo svetlá pre všetky vonkajšie miesta,“ povedal viceprimátor Bardejova Vladimír Savčinský.

13:21
Testovanie na Orave.
12:51

V rámci celoplošného testovania obyvateľov na ochorenie COVID-19 sú a budú využívané rôzne priestory, využitie každého jedného z nich je a bude podmienené schválením oblastného hygienika. V tlačovej správe to pripomína ministerstvo obrany s tým, že pre tieto účely sú vyberané najvhodnejšie možné priestory, v ktorých budú zabezpečené dezinfekčné prostriedky a dôsledná ochrana pracovníkov prostredníctvom ochranných prostriedkov. „Prioritou je realizovať testovanie v exteriéri, avšak nie vždy je to možné,” uvádza ministerstvo.

(sita)

12:38

Ministerstvo obrany reaguje na inštruktážne video

 

,,Vzhľadom na šíriace sa pochybnosti o inštruktážnom videu Ozbrojených síl SR uvádzame, že ide o ilustráciu postupnosti úkonov na odbernom mieste. Video je zamerané na popis najmä administratívneho postupu celého procesu, nie je určené pre zdravotníckych pracovníkov, ktorí vykonávajú odber biologickej vzorky. Priebeh a postupnosť testovania bol opakovane konzultovaný s profesorom, infektológom Pavlom Jarčuškom, ktorý je členom Pandemickej komisie SR a tiež profesorom MUDr. Jozefom Šuvadom, PhD z Ministerstva zdravotníctva SR," uvádza ministerstvo. 

(tasr)

12:12

Príslušníci Ozbrojených síl SR chvália ľudí na Orave za spoluprácu a majú pre nich dôležitý odkaz. ,,Ďakujeme občanom v Dolnom Kubíne za ústretovosť pri čakaní a skvelú náladu... Pracujeme na 100%. Na Orave je momentálne 7 stupňov Celzia, preto vás prosíme, teplo sa oblečte."

Testovanie v Dolnom Kubíne.
12:10
12:06

Testovanie v okrese Bardejov

foto: Facebook/Polícia SR - Prešovský kraj

Testovanie v okrese Bardejov.
12:03

V niektorých obciah bardejovského okresu ide testovanie hladko. ,,Všetko je v poriadku, vysoká organizovanosť tímu i obyvateľstva, za hodinu bolo otestovaných 30 ľudí," priblížil starosta obce Smilno Vladimír Baran.

,,Začali sme ráno o 8.00 h. Zatiaľ všetko v poriadku. Netvoria sa nám žiadne rady, nakoľko sme si ľudí rozdelili na dni a hodiny," dodal starosta obce Hertník Jozef Semanek.

12:02

V niektorých obciach Bardejovského okresu sa plošné testovanie na ochorenie COVID-19 začalo s oneskorením, niekde sa ukutoční len jeden deň. Pre TASR to uviedli starostovia jednotlivých obcí.

V sobotu (24. 10.) sa začne testovať v obci Kochanovce, Kučín, Jedlinka, Livov a v ďalších obciach. V Lopúchove budú testovať až v nedeľu (25. 10.).

11:47

Odberné miesta pilotnej fázy celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 na Orave a v okrese Bardejov sa podľa hovorcu Ozbrojených síl (OS) SR Štefana Zemanoviča podarilo vybaviť potrebným materiálom.

,,Išlo o mimoriadne náročnú operáciu aj po logistickej stránke. Museli sme preberať materiál z rôznych zložiek, najmä zo štátnych hmotných rezerv. Posledný materiál sa privážal až neskoro v noci alebo nadránom. Podľa informácií, ktoré máme, v zásade sa nám podarilo všetky odberové miesta včas vybaviť," povedal Zemanovič.

(tasr)

11:25

Rad na testovanie v Dolnom Kubíne.

foto: tasr

Rada na testovanie v Dolnom Kubíne.
11:20

Do obce Kurov v Bardejovskom okrese neprišli na piatkové testovanie na ochorenie COVID-19 dobrovoľní zdravotníci. Pre TASR to uviedla starostka Mária Špirková.

,,Testovanie sa koná od 8.15 h. Doposiaľ nám neboli dodané žiadne dezinfekčné prostriedky, používané sú iba tie, ktoré dodala obec. Na testovanie sa bez ospravedlnenia nedostavili nahlásení dobrovoľní zdravotníci. Testy vykonáva zdravotník - príslušník Ozbrojených síl SR," povedala Špirková.

(tasr)

11:12

,,Odberné miesta v Základnej škole Janka Matušku a na štadióne v Dolnom Kubíne neboli spustené z dôvodu absentujúceho zdravotníckeho personálu. Predstavitelia Ozbrojených síl SR už v danej veci kontaktovali príslušné orgány. V tomto momente neevidujeme podobný prípad v žiadnom inom odbernom mieste," informoval tlačový odbor kancelárie ministra vnútra SR.

10:54

Minister obrany Jaroslav Naď informoval, ako prebieha testovanie na Orave aj Bardejov. Na viacerých miestach sa tvoria veľké rady. ,,Na naše naozaj veľké prekvapenie množstvo ľudí sa rozhodlo prísť hneď z rána, niektorí prišli pred pol ôsmou," povedal. Naď poďakoval ľuďom za ich účasť a zároveň ich poprosil, aby svoju účasť roztiahli na celé tri dni.

,,Vydali sme usmernenia na základe abecedy, niektoré mestá trvalo na konkrétnych uliciach," vysvetlil. Naď potvrdil zdržanie na viacerých miestach. Stalo sa napríklad, že pred testovaním bol otestovaný zdravotník a on sám bol pozitívny a musel odísť do karantény. Minister sľubuje, že situácia sa rieši a všetko bude fungovať tak, ako má.

10:40

Dolnokubínsky primátor Ján Prílepok má obavu, ako budú kapacitne zvládať otestovať ľudí, ktorí aktuálne čakajú v zástupoch pred odbernými miestnosťami v meste. Mnohí obyvatelia sa podľa neho rozhodli prísť na testovanie na COVID-19 už v piatok, keďže od soboty (24. 10.) bude pre ľudí bez negatívneho testu platiť prísnejší režim. Uviedol to na tlačovom brífingu pred dolnokubínskym mestským úradom.

(tasr)

Obyvatelia Dolného Kubína čakajú na testovanie na nový koronavírus pri ZŠ Janka Matúšku.
10:30
Rada na otestovanie v obci Raslavice v okrese Bardejov
10:30

V obci Raslavice v okrese Bardejov čakajú ľudia v dlhom rade.

foto: tasr

Rada na otestovanie v obci Raslavice v okrese Bardejov
10:27

V Dolnom Kubíne došlo ku kurióznej situácii, zdravotníka otestovala žena čakajúca v rade. Ako je to možné, čítajte v článku.

Obyvatelia Dolného Kubína čakajú na testovanie na nový koronavírus pri ZŠ Janka Matúšku.
10:21

V obci Lenartov v Bardejovskom okrese sa začalo s testovaním na COVID-19 v piatok ráno. Ako pre TASR uviedla starostka Jana Bľandová, najprv otestovali policajta, administratívne pracovníčky a zdravotníkov.

,,U nás sa testuje od piatka do nedele (25. 10.). Dnes do 12.00 h je vyhradený čas pre seniorov, imobilných ľudí a zamestnancov obce. Od 13.00 h do 20.00 h pre ostatných občanov," uviedla Bľandová s tým, že v sobotu (24. 10.) sa bude testovať v rómskej osade.

V nedeľu (25. 10.) sa bude podľa jej slov testovať na obecnom úrade a môžu sa ho zúčastniť všetci obyvatelia, ktorí majú záujem. ,,Všetko prebieha v poriadku, máme aj dobrovoľníkov a ochotných zamestnancov obce," dodala Bľandová.

(tasr)

 

10:10

Obyvatelia Dolného Kubína čakajú na testovanie na nový koronavírus pri ZŠ Janka Matúšku.

Obyvatelia Dolného Kubína čakajú na testovanie na nový koronavírus pri ZŠ Janka Matúšku.
10:05

Testovanie v Bardejove.

Testovanie v Bardejove.
09:57

Vzniknuté problémy v súvislosti s plošným testovaním na ochorenie COVID-19 v Bardejove aktuálne rieši mestský krízový štáb. TASR o tom informoval hovorca mesta Štefan Hij.

,,Drvivá väčšina problémov nie je zavinená samosprávou. Ide o chýbajúce certifikáty o absolvovaní testu, absenciu zdravotníckeho materiálu a nedostatok personálu operatívne rieši armáda v tesnej spolupráci s mestom. V Bardejovskej Zábave bude testovanie spustené o 14.00 h popoludní. V kine Žriedlo okolo 10.30 h, chýba tam zdravotnícky materiál aj personál. Rieši sa aj otázka osvetlenia exteriérov, keďže na mnohých odberných miestach sa realizujú odbery práve vonku," povedal Hij.

09:39

Po problémoch zmena! Ministerstvo obrany zverejnilo odporúčanie, na základe ktorého by ľudia mali chodiť na testovanie podľa abecedy.

,,Ministerstvo obrany SR v súvislosti s testovaním obyvateľov Oravy a Bardejova oznamuje, že v prípade, že bude na odbernom mieste viacero ľudí, je odporúčané vrátiť sa neskôr, aby nedošlo k zhromažďovaniu a čakaniu.

 

Rezort obrany v tejto súvislosti odporúča, reguláciu príchodu obyvateľov do odberných miest prostredníctvom univerzálneho odporúčacieho usmernenia. To bude časovo prerozdeľovať príchod obyvateľov na testovanie podľa abecedného poradia podľa priezvisk takto:

 

priezviská začínajúce na A, B, C, D v čase od 08.00 – 10.00 h,

 

priezviská začínajúce na E, F, G, H v čase od 10.00 – 12.00 h,

 

priezviská začínajúce na CH, I ,J ,K v čase od 12.00 – 14.00 h,

 

priezviská začínajúce na L, M, N, O v čase od 14.00 – 16.00 h,

 

priezviská začínajúce na P, R, S v čase od 16.00 – 18.00 h,

 

priezviská začínajúce na T, U, V, X, Y, Z v čase od 18.00 – 20.00 h.

 

Presný harmonogram si môžu samosprávy upraviť."

 

❗Organizačné usmernenie k priebehu testovania obyvateľov Oravy a Bardejova na prítomnosť ochorenia COVID-19❗ ...

Uverejnil používateľ Ministerstvo obrany Slovenskej republiky Piatok 23. októbra 2020
09:30

,,Vyvinuli sme maximálne úsilie, aby úlohy, ktoré na nás boli kladené, či už zo strany štátnych orgánov alebo ministerstva obrany, aby sme ich so cťou splnili," uviedol pre TASR hovorca Bardejova Štefan Hij. Pre problémy s materiálom sa podľa jeho slov nezačalo s testovaním na sídlisku Vinbarg, v areáli spojenej školy Juraja Henisha a v Dlhej Lúke, kde malo byť mobilné odberné miesto. Celkovo je v meste 14 odberných miest.

Vo štvrtok (22. 10.) evidovali necelých 50 dobrovoľníkov, administratívnych pracovníkov, tak by podľa neho nemal byť problém s konaním testovania.
,,Podľa našich údajov, by testovaniu malo podliehať, ak teda rátame, že sú to obyvatelia starší ako desať rokov, viac ako 28.000 ľudí. Bardejov má celkovo približne 32.000 obyvateľov."

(tasr)

09:29

Od skorého rána čakalo približne 100 obyvateľov Bardejova pred Základnou školou na ulici Komenského, kde je jedno z odberných miest na testovanie na ochorenie COVID-19. Samotný obder sa začal s asi polhodinovým meškaním, tesne pred 8.00 h dorazila časť materiálu.

(tasr)

09:27

V Dolnom Kubíne, Tvrdošíne aj Námestove čakali ľudia pred odbernými miestami už pred ich otvorením. ,,Je to mierne chaotické a zmätočné, pretože je na to čas, aký je – dnes sa len doviezol materiál. Ale klobúk dole pred Ozbrojenými silami, ktoré to zabezpečujú - rozbaľujú materiál, postupne sa navážajú testy. Dá sa povedať, že odberné miesta fungujú. Akurát, že je nedostatok zdravotníckych pracovníkov. Už minimálne dve odberné miesta sa museli zlúčiť do jedného, aby vôbec mohlo fungovať," zhodnotil situáciu prednosta Mestského úradu v Námestove Dušan Jendrašík.

09:27

Pilotná fáza celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 sa začala v piatok ráno vo viacerých oravských samosprávach s oneskorením. V Dolnom Kubíne a Námestove museli pre nedostatok zdravotníkov zlúčiť dve odberné miesta do jedného. Pre TASR to uviedli predstavitelia samospráv.

(tasr)

09:20

Stránka ONline Bardejov zverejnila správu od jedného z obyvateľov: ,,Čakal som od 08.00 do 09.00 na testovanie na škole pod Vinbargom. Výsledok: rad ľudí sa nepohol, nemajú vraj "papiere". Ďakujem! Odchádzam."

Obyvatelia mestskej časti Poštárky naopak hlásia pokojný a hladký priebeh testovania.

 

09:18

Bardejovčania pred pilotným testovaním stoja pred bránou školy, rad sa zväčšoval každú minútu.

Uverejnil používateľ ONline Bardejov Štvrtok 22. októbra 2020
09:17

Facebooková stránka ONline Bardejov informuje o problémoch s testovaním. ,,V Bardejove chýbajú certifikáty! Testovanie sa nezačalo ani po polhodine od avizovaného začiatku. Testovanie na Bardejovskej Zábave začne až po 14. hodine." Testovanie sa posúva aj v Bardejovských Kúpeľoch.

 

09:00

Odberné miesto v Bardejove.

Odberné miesto v Bardejove.
08:58
Testovanie obyvateľov na Orave počas pilotnej fázy celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 v Kraľovanoch.
08:57

Testovanie v Kraľovanoch.

foto: tasr

Testovanie obyvateľov na Orave počas pilotnej fázy celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 v Kraľovanoch.
08:38

Presný zoznam odberných miest nájdete na stránke www.somzodpovedny.sk v sekcii Zoznam lokalít. Testovať sa bude v kultúrnych domoch, na školách aj v sobášnej sieni. V Tvrdošíne sa budú vzorky odoberať napríklad aj na mestskej plavárni, v Trstenej na futbalovej tribúne.

08:28

Ako agentúre SITA potvrdil hovorca mesta Bardejov Štefan Hij, samospráva k spusteniu testovania zabezpečila všetko potrebné. „Pred malou chvíľou dorazilo vojenské auto, ktoré prinieslo posledné hygienické pomôcky. Všetko ostatné je pripravené k spusteniu. Na niektorých odberných miestach už tesne pred ôsmou hodinou čakali prví záujemcovia o testovanie,“ uviedol v piatok ráno Hij.

Ako ďalej dodal, mesto k štvrtku registruje zhruba 50 dobrovoľníkov, ktorí budú na jednotlivých odberných miestach pomáhať s administratívnou činnosťou. Mestský krízový štáb v Bardejove na svojom štvrtkovom zasadnutí pristúpil na poslednú chvíľu k zmene v prípade odberného miesta v Základnej škole s materskou školou na ulici Pod Papierňou, ktoré bude situované do priestorov telocvične. „K tomuto rozhodnutiu, ktoré bolo odkonzultované s predstaviteľmi ministerstva obrany, samospráva dospela na základe požiadaviek rodičov detí, ktoré navštevujú materskú školu,“ dodal hovorca. (sita)

08:03

K účasti na testovaní vyzýva herec Milan Kňažko, ktorý sám prekonal koronavírus. ,,Dnes máme veľkú šancu, aby sme prejavili svoju zodpovednosť. Robíme to pre svojich blízkych," odkázal.

07:59

Zriadená je webstránka www.somzodpovedny.sk. ,,Snažíme sa na nej sústreďovať všetko, čo potrebujete vedieť o celoplošnom testovaní - aktuálne informácie, najčastejšie otázky či inštruktážne videá. Informácie na nej zároveň budeme pravidelne aktualizovať," informovalo ministerstvo obrany.

07:45

Minister obrany Jaroslav Naď poprosil vo štvrtok večer občanov o zhovievavosť. „Je jasné, že zajtra nebude všetko na 100 percent. Prosím vás, majme voči sebe ohľaduplnosť. Budeme robiť všetko preto, aby to bolo čo najhladšie, aby to bolo profesionálne zorganizované a aby bolo všetko zabezpečené,” povedal a dodal, že ak sa počas pilotného testovania stanú nejaké nezrovnalosti, rezort sa z nich poučí pri príprave celoštátneho testovania. (sita)

Na snímke minister obrany SR Jaroslav Naď.
07:33

Do tohtotýždňového pilotného testovania v niektorých regiónoch Slovenska bude okrem zabezpečenia bežného výkonu služby nasadených ďalších 235 policajtov. Na Orave bude pomáhať aj 100 hasičov. Na plošné testovanie je Policajný zbor pripravený poskytnúť až 5000 policajtov, presný počet závisí od počtu odberných miest. (tasr)

07:31

Ako postupovať po príchode na odberové miesto? Prečítajte si, ako bude prebiehať testovanie krok za krokom v článku.

07:30

Dobrý deň, vítame vás pri ONLINE prenose z plošného testovania v najzasiahnutejších okresoch.

Diskusia / 0
Autor: TASR, Čas.sk, SITA
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania... Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov .

Súvisiace články:
Odporúčame z TIVI.sk
Súvisiace články:
Odporúčame z TIVI.sk
Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj
Podpora Navaľného stále rastie, ľudia sa chystajú do ulíc: Úrady zo strachu zatýkajú jeho spolupracovníkov
Prezident USA Joe Biden
Odkaz novej administratívy hovorí jasne: Jadrové aktivity Severnej Kórey sú vážnou hrozbou pre mier
Washington stráži 25 000 vojakov Národnej gardy.
Americkí extrémisti sú národná hrozba: Biden po násilnostiach v Kapitole podniká kroky na jej zastavenie
Minister financií Eduard Heger (OĽANO)
Ratingová agentúra zlepšila výhľad slovenskej ekonomiky: Hodnotenie zostáva na A+
9. október: Zdravotníci sa starajú o pacienta s COVID-19 v Madride.
Španielsko bičuje koronavírus: Hlási druhý najvyšší denný prírastok od začiatku pandémie
Kanadský premiér Justin Trudeau
Kanada zvažuje rázny krok: Prísnejšie opatrenia pre cestujúcich, nevyhnú sa karanténe
Diego Armando Maradona († 60).
Foto
Maradona nemá pokoj ani v hrobe: Lekára obvinili z falšovania jeho podpisov
Iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí počas prejavu k národu
Twitter rázne zakročil, vyhrážky Trumpovi nezostali nepotrestané: Zablokoval účet napojený na iránskeho lídra
Na snímke radosť hráčov HC Slovan Bratislava z gólu na 0:1 v zápase proti  HC Košice.
Foto
Slovan v šlágri zdolal Košice, vedúci Zvolen nezaváhal s Nitrou
Britský premiér Boris Johnson
Hrozivé slová britského premiéra Johnsona: Nový variant koronavírusu môže byť smrteľnejší
Prezidentka Zuzana Čaputová
Prezidentka: Odberné miesta sú kľúčové, pokiaľ nebude zaočkovaných dostatok ľudí
Americký prezident Joe Biden
Irán tlačí na novú americkú administratívu: Požaduje bezpodmienečné zrušenie sankcií