Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip

Finančná injekcia: Bratislava prijme od štátu 9,3 milióna eur

Mesto Bratislava prijme štátnu bezúročnú návratnú finančnú výpomoc vo výške 9,3 milióna eur.

Chce tým vykryť tohtoročný výpadok dane z príjmov fyzických osôb. Vo štvrtok o tom rozhodlo bratislavské mestské zastupiteľstvo. Mestskí poslanci zároveň schválili ďalšiu zmenu tohtoročného mestského rozpočtu.

Pre negatívny vývoj hospodárenia obcí a vyšších územných celkov v roku 2020 ovplyvnený najmä pandémiou nového koronavírusu chce vláda SR kompenzovať výpadok príjmov subjektom územnej samosprávy. Poskytuje preto bezúročné návratné finančné výpomoci subjektom územnej samosprávy na výkon ich samosprávnych pôsobností.

Bratislava bude poskytnutú výpomoc splácať v rokoch 2024 až 2027 po 2.327.218 eur. Výpomoc však musí byť použitá do konca roka 2020. Zároveň nesmú byť prekročené limity dlhu. Magistrát deklaruje, že celkový dlh mesta Bratislavy po započítaní návratného finančného príspevku z ministerstva financií dosiahne ku koncu roka hodnotu 48,49 percenta skutočných bežných príjmov predchádzajúceho rozpočtového roka.

Hlavné mesto sanuje celkové rozpočtové dosahy pandémie nového koronavírusu znížením bežného rozpočtu, znížením kapitálového rozpočtu, zapojením rezervného fondu či načerpaním nového úveru. "Návratná finančná výpomoc je na rozdiel od uvedených zmluvných dojednaní bezúročnou, čím dochádza k úsporám na úrokoch oproti komerčným úverom, pričom ďalšou z jej výhod je odklad splácania, s prvou splátkou v roku 2024," konštatuje samospráva v predloženom materiáli.

Mestskí poslanci vo štvrtok zároveň schválili ďalšiu zmenu mestského rozpočtu na základe očakávaného vývoja príjmov a výdavkov dokonca roku 2020 a podľa požiadaviek útvarov magistrátu i mestských organizácií. Medzi schválené zmeny patrí napríklad zníženie transferov na kapitálové výdavky pre mestskú organizáciu Generálny investor Bratislavy, zníženie kapitálových príjmov z predaja majetku a z dotácie na rekonštrukciu Michalskej veže, ktorých príjem sa do konca roka neočakáva, zníženie transferov na kapitálové výdavky pre Mestské lesy v Bratislave.

Zmena zahŕňa aj zvýšenie príspevkov na rekreačné poukazy pre príspevkové a rozpočtové organizácie, uvoľnenie viazaných rozpočtovaných výdavkov pre základné umelecké školy (ZUŠ), centrá voľného času (CVČ), mestskú políciu či útvary magistrátu, presuny uvoľnených výdavkov na zvýšenie miezd, odvodov v zariadeniach pre seniorov a na rekonštrukcie a údržbu budov ZUŠ a CVČ. Mení sa aj účel a presun kapitálových výdavkov z dotácie vlády na zakúpenie bytov na odkúpenie stavby ubytovňa Madis vo Vrakuni. Zvyšujú sa kapitálové výdavky na kúpu bytov na Mierovej a nebytových priestorov v podzemných garážach na Mierovej v Ružinove.

Diskusia / 0
Súvisiace články:
Autor: TASR
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania... Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov .

Odporúčame z TIVI.sk
Odporúčame z TIVI.sk
(ilustračné foto).
Nemci by mohli stráviť Vianoce s rodinou a priateľmi: Toto by mali spraviť pred sviatkami, aby sa zamedzilo šíreniu nákazy
High school boy student at school wearing N95 Face masks
Školskí odborári apelujú na návrat žiakov do škôl: Starosti im robí hneď niekoľko vecí
Novozvolený prezident Spojených štátov Joe Biden.
Poľská vláda znáša Bidenovu výhru ťažko, stále ho neuznala za nového prezidenta: Na čo čaká?
Nezaradený poslanec NR SR Peter Pellegrini.
Voľba generálneho prokurátora: Poslanci z Hlasu majú jasno v tom, koho chcú
Predseda Ústavného súdu SR (ÚS SR) Ivan Fiačan
Pred poslancami vystúpi šéf Ústavného súdu: K čomu sa chce Fiačan vyjadriť?
futbal
Foto
FIFA si galavečer neodpustí ani v dobe koronavírusovej! Na trofej jasný favorit
Minister zdravotníctva Marek Krajčí
Ministerstvo vyplatí ďalšie odmeny: Vyše 24 miliónov pre hrdinov uplynulých mesiacov
Pod dohľadom polície prichádzajú na zhromaždenie
Zmeny v slovenskej polícii: Pre mužov zákona budú platiť nové pravidlá
Taliansky premiér Giuseppe Conte
Slová talianskeho premiéra ľudí nepotešia: Na lyžovačku zabudnite!
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková
Ústavnoprávny výbor odobril zmeny navrhované pri reforme justície: Ministerka Kolíková to ocenila
Minister fi nancií Eduard Heger hovorí, že vďaka Miškovičovi ušetrili milióny eur.
Minister financií Heger: Štát jednorazovo podporí ceny elektriny sumou 162 mil. eur
Predsedníčka mimoparlamentného hnutia Progresívne Slovensko Irena Bihariová
Progresívne Slovensko predstavilo 50 opatrení na zvládnutie krízy: Toto je cesta!