Utorok 3. 8.
Jerguš
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
17.10.2020 12:00 | Správy | Domáce správy
Video

Expert na pandémie profesor Krčméry naložil všetkým hejterom: 16 nezmyslov o koronavíruse!

Ide len o silnejšiu chrípku, rúška nás nechránia a oberajú o imunitu, opatrenia nemajú význam!

7. Ochranný štít stačí, načo mať na ústach látku

- Nie je to celkom pravda. Štít má totiž odstup od dýchacích ciest, to znamená, že kontaminovaný vzduch s vírusmi ide kolaterálami ďalej. Okrem toho, ak by ste boli v kontaminovanom vzduchu, tak sa cez štít nakazíte. Ale je lepšie ako nič. Najlepšia kombinácia je rúško a štít.

 

8. Deti na koronavírus neochorejú, nosenie rúšok je na prvom stupni zbytočné.

- Týka sa to meších detí do 6 rokov. Odborníci na pediatriu hovoria, že je to pomerom imunobuniek vyvíjajúcich sa vekom. Deti ale môžu vírus prenášať pri kontakte so seniormi. Ak si ho poposúvajú v škole, následne môžu nakaziť rodičov či starých rodičov.

 

9. Nosením rúšok sa oberáme o prirodzenú imunitu, lebo neprichádzame do kontaktu ani s inými vírusmi či baktériami.

- Áno, ale tu je potrebné sledovať niečo iné, a to mortalitu (úmrtnosť). Starších musíme chrániť, inak zomrú.

 

10. Očkovanie je zbytočné, je lepšie posilňovať imunitu a zdravý životný štýl.

- Presne tak, na prvom mieste je zdravý životný štýl, ktorý funguje proti všetkým vírusom. Vakcína bude len proti koronavírusu. Povinne by sa mali očkovať tí, ktorí sú profesionálne ohrození a tí, ktorí sú rizikoví. Možno zamestnávateľ nejakej strategickej továrne, alebo jadrovej elektrárne to môže od svojich zamestnancov žiadať.

 

11. Vakcíny na koronavírus sa vyvíjajú príliš rýchlo, nebudú bezpečné a môžu skôr ublížiť.

- Všetci sa bojíme a sme obozretní. Ale kontrolné orgány sú veľmi silné a nepustia na trh nebezpečnú vakcínu. Do konca roka budú zrejme dve vakcíny spustené. A o tie bude bitka. Už dnes sa vo svete očkuje, a to v Číne a v Rusku.

 

12. Opatrenia nemajú význam, na obrovskom štadióne či v koncertnej sále môže byť 50 ľudí, ale v autobuse sú ľudia natlačení v rannej
špičke.

- To je pravda. Ale len blázon nemení svoje názory. Je celkom možné, že do dvoch týždňov, a netreba to brať ako slabosť alebo nerozhodnosť vlády, dôjde k uvoľneniu niektorých obmedzení. Politici, ktorí cítia zodpovednosť za životy ľudí, niekedy rozhodujú pod tlakom čísel, čo je logické.

 

13. Vo fitkách sa nik ešte nenakazil, sú bezpečné.

- Pri cvičení sa zvyšuje frekvencia dychu, riziko, že kvapôčka s vírusom sa dostane na človeka cvičiaceho vedľa, je vysoké. Po ďalšie, fitnescentrá sú uzavreté a môže dochádzať k osobným kontaktom.

 

14. Len 3 % z pozitívne testovaných ochorie, opatrenia sa ale prijímajú na základe počtu nakazených.

- Dôležité je pozrieť sa na to, že narastá počet hospitalizovaných. Je pravda, že sú hospitalizovaní aj takí, ktorí sú pozitívne testovaní, nie sú vážne chorí a nemajú kam ísť. Ale najinfekčnejší sú takí, ktorí kašlú a chrchľajú, nie tí bezpríznakoví. A už vôbec nie tí, za ktorých dýchajú prístroje.

 

15. Jeden vedecký článok hovorí, že vírus prežije 28 dní na povrchu, ale zasa v inom článku sa hovorí, že je to všetko úplne inak.

- Jedna vec je šírenie sa vírusu, jedna vec je prežívanie vírusu a ďalšia vec je schopnosť nainfikovať človeka. To sú tri veci, ktoré čiastočne môžu spolu súvisieť. V týchto štúdiách vždy existuje nejaká skepsa, to je vo vede prirodzené. Ak jedna štúdia dokáže, že vírus na povrchu prežíva 48 dní, tak druhý dokáže, že tam prežíva 24 hodín. Jedna vec je, že ten vírus tam prežíva, že ho zachytíte.

Ale druhá, omnoho dôležitejšia vec je, či je ten vírus schopný vás nainfikovať. V prvom rade si ten vírus musíte dostať na miesto, kde sa dokáže uchytiť. Nestačí, že dovediete klienta do dediny, musíte mu ukázať aj dom, v ktorom bude bývať. A v druhom rade, ten vírus ešte musí byť schopný vo vás vyvolať chorobu. A až potom nastáva možná choroba. Asi v 10 – 15 %.

 

16. Antibakteriálne mydlá a dezinfekčné prostriedky nám ničia imunitu na rukách.

- Baktérie sú prirodzenou zložkou, ktorú má každý z nás na koži. Antibakteriálne mydlá potrebujeme len vtedy, keď ideme operovať, urobiť sterilný zákrok. Inak v bežnom živote nemajú zmysel. Ale dezinfekčné prostriedky majú zmysel. Ak mám pocit, že som sa dotýkal nejakého kontaminovaného predmetu, napríklad kľučky na dverách. Pokiaľ sa nedotýkate svojho respiračného traktu, tak sa potrebujete dezinfikovať primerane.


‹  1 2
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: Denisa Fedoráková, Narcis Liptáková

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Zdravotníci v Nigérii sú na kolenách nielen pre koronavírus: Krajinu trápi ďalšia smrteľná pliaga
Niektoré štáty USA zavádzajú povinné očkovanie pracovníkov: Podniky vyzývajú k deleniu zákazníkov
PR článok
Strieborného Grigara a ďalších olympionikov privítali tisíce ľudí: Olympijský festival priniesol Tokio na Slovensko
Obyvatelia Ruska nesúhlasia s novým kontroverzným zákonom: Petíciu podpísalo vyše 180-tisíc ľudí
Útok Iránu nenechajú bez odozvy: USA sú pripravené na ostrú kolektívnu odpoveď
USA musí do mesiaca opustiť 24 ruských diplomatov: Náhradu za nich hľadať nebudú
Na plynovod Nord Stream 2 sa valí kritika z každej strany: Viaceré krajiny varujú pred obrovským rizikom
Takéto góly sme videli v podaní Ronalda: Mladík v službách DAC ukázal parádnu strelu
Išiel si zabehať a už sa nevrátil: Zmizol šéf organizácie, ktorá na Ukrajine pomáha bieloruským utečencom
Príčina smrti Elvisa Presleyho († 42) odhalená: Pravda vyšla na povrch po desiatkach rokov
Variant delta sa v Česku šíri extrémnym tempom: Laboratóriá spozorovali aj iné podozrivé vzorky
Skvelé vystúpenie slovenských mladíkov: Hetrik Dvorského, Američania boli na kolenách už po pár minútach