Utorok 21. 9.
Matúš
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
18.09.2020 09:00 | Správy | Politika

Potravinári sa vyhrážajú ministrovi Budajovi zdražovaním: Zaplatíme kvôli novému opatreniu za nákup viac?!

Bijú na poplach! Výrobcovia spotrebného tovaru a maloobchodníci sú sklamaní z prístupu ministra životného prostredia Jána Budaja (68), ktorý chystá novelizáciu viacerých zákonov.

Tvrdia, že sa s nimi dopredu neporadil, a zvýšenie recyklačných poplatkov by viedlo k zvýšeniu cien potravín. Budaj tvrdí, že iba rieši nezvládnuteľnú situáciu čo sa týka recyklovaných odpadov.

Budaj chystá viacero zmien, ktoré mu vláda schválila, a tak by do platnosti mali prísť už 1. októbra. „Vplyvom pandémie došlo na Slovensku k podstatnému zvýšeniu produkcie komunálnych odpadov a súčasne prudko klesli financie prichádzajúce od výrobcov odpadov v rámci systému rozšírenej zodpovednosti. Zber a separácia sa začali zadrhávať. To chceme napraviť,“ uviedol Budaj, ktorý chce okrem iného aj navýšenie recyklačných poplatkov, ktoré sa môžu v niektorých prípadoch zpäťnásobiť až päťkrát. Upozorňuje, že doteraz boli na Slovensku v porovnaní s krajinami EÚ jedny z najnižších.

Potravinárom sa úmysel zvýšenia recyklačných poplatkov vonkoncom nepozdáva. O novinke sa dozvedeli len prednedávnom prostredníctvom stránky životného prostredia, kde bola správa o chystanom novom cenníku nákladov za separáciu. Chýba im predchádzajúca diskusia aj riadne pripomienkové konanie. Ministrovi preto poslali s list, v ktorom hovoria o tom, že plánované opatrenia môžu mať výrazný dosah na podnikateľské prostredie a následne môžu mať dosah na ceny potravín a iného spotrebného tovaru.

 

„V čase, keď pokračuje druhá vlna ochorenia COVID-19 a podnikatelia v súvislosti s hospodárskou krízou volajú po znižovaní finančnej záťaže zo strany štátu, s rozčarovaním prijímame informácie o plánovaných zásadných zmenách v systéme triedeného zberu a vo zvyšovaní recyklačných poplatkov,“ uvádza v liste v mene zúčastnených organizácií prezident Potravinárskej komory Slovenska Daniel Poturnay.

O koľko stúpnu recyklačné poplatky?

„Recyklačný poplatok môže mať vplyv na rast cien, pokiaľ ho výrobca premietne do ceny. Otázkou však tiež zostáva, v akej miere bude v cene obsiahnutý,“ uviedla Katarína Muchová, analytička Slovenskej sporiteľne. Budaj oponuje s tým, že finálne navýšenie ešte nie je dohodnuté. „Novela zákona o odpadoch neurčuje žiadne nové poplatky, tie budú predmetom ďalších rokovaní, okrem iného aj s predstaviteľmi Potravinárskej komory Slovenska. Novela reaguje na krízovú situáciu v systéme odpadového hospodárstva. Jej cieľom je pomôcť obciam a mestám Slovenska,“ povedal Slavomír Held z tlačového odboru ministerstva.

 

Príklad

Výrobca nerecyklovateľných jogurtových téglikov

Dnes zaplatí poplatok: 114 €/t
Po novom: 258 €/t
................................................

PLUS: 6,45 €
ak neuvedie info o recyklovateľnosti
................................................
25 €
ak nebude obsahovať recyklát

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: pol, ivš, Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


ESĽP ukázalo prstom na Rusko v prípade otravy Alexandra Litvinenka: Reakcia na seba nenechala dlho čakať
Plán mu vychádzal roky: Zamestnanec Osramu prepašoval z pracoviska zlaté stružliny za milióny eur
Neočkovaní Slováci, ktorí cestujú do Švajčiarska: Test pri vstupe je povinnosť, tam to však nekončí
Foto
Futbalista Hulk čaká dieťa s neterou: Tvrdý odkaz od bývalej manželky
Prehovorili! Rázne vyjadrenie policajtov, ktorí stoja za zadržaním vyšetrovateľov NAKA
14 rokov natvrdo a zhabanie majetku! Takto sudkyňa zdôvodnila rozhodnutie o osude bývalého špeciálneho prokurátora Kováčika
Spor medzi Prahou a Bruselom: Česko požiadalo o odklad správy o kontrole konfliktu záujmov, studená sprcha z EK
Príhovor nového policajného prezidenta Hamrana: Prečo prijal ponuku v extrémne ťažkých časoch
Vyhrotená situácia! Prečo autobusy blokujú cestu pred Úradom vlády? Zúfalý stav pripisujú Doležalovi
Foto
Má čerstvých 18! Padne vám sánka, aká kočka vyrástla z dcéry Karin Haydu
Mladí Slováci najskôr proti Španielom na novom trávniku, potom proti Malte v Nitre
Na bývalého špeciálneho prokurátora Kováčika sa to valí: Ďalšia obžaloba!