Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
09.07.2020, 07:59 | Správy | Domáce správy

Rozhodnutie sudcu Trubana v kauze Dobytkár: Prečo som pustil Bödöra na slobodu

Už dnes o ňom budú rozhodovať opäť. Kontroverzného podnikateľa Norberta Bödöra zadržala polícia ešte minulý týždeň, no sudca Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici dôvody na jeho väzbu nevidel.

Rozhodoval o ňom sudca Michal Truban, pričom ide o kauzu Dobytkár, kde lietali miliónové úplatky z dotácií Poľnohospodárskej platobnej agentúry (PPA). Pri Bödörovom spoluobvinenom podnikateľovi Petrovi Kubovi však Trubanovi dôkazy stačili na to, aby ho za mreže poslal. Bödörov advokát Adrián Kucek zverejnil na portáli Právne listy celé uznesenie súdu o prepustení jeho klienta zo zadržania. Ako zdôvodnil Truban prepustenie Bödöra?

Fotogaléria
7
fotiek v galérii

Peniaze nešli priamo na účet Bödöra

Hlavným argumentom, prečo Bödör neputoval zo súdu so želiezkami na rukách do väzby, bola podľa rozhodnutia sudcu Trubana skutočnosť, že bývalý šef PPA Ľubomír Partika neposielal peniaze priamo na jeho účet. Na rozdiel od spoluobvineného podnikateľa Petra Kubu, ktorý peniaze od Partiku prijal, sa tak Bödör vyhol väzobnému stíhaniu. Podľa Trubana sa pri Kubovi preukázala aj komunikácia s Partikom a pri Bödörovi nie.

„Po­kiaľ ide o obvineného Ing. Bödöra, me­dzi ním a obvineným Ing. Partikom, kto­rý mal úp­lat­ky brať, žiad­ne fi­nan­čné pre­po­je­nie zis­te­né ne­bolo. Obvinený Ing. Bödör pop­rel, že by pri­jal aké­koľ­vek fi­nan­čné pros­tried­ky od obvineného Ing. Partiku,“ zdôvodnil Truban v rozhodnutí. Zaujímavé tiež je, že prokurátor upozorňoval na správy z Threemy, ktoré si Bödör vymieňal aj s Kočnerom. Sudca k tomu stanovisko nezaujal. Podozrenia sa týkali aj prepojenia Bödöra na jeho príbuzného, vtedajšieho šéfa polície Tibora Gašpara.

 

Neboli to úplatky, ale predaj firmy

Senátu nestačilo ako dôkaz zapojenia Bödöra do úplatkárskej schémy ani to, že Kuba následne preposielal peniaze na účet Bödöra. Podľa zistení vyšetrovateľov bolo medzi nimi realizovaných spolu 7 platieb v celkovej hodnote viac než 16 miliónov eur. Podľa Trubana však nešlo o úplatok, ale o kúpu Bödörovho obchodného podielu vo firme Trend Tatry.

„Bödör uvie­dol, o aké plat­by iš­lo, te­da konkrét­ne, že išlo o kú­pu obchodného po­die­lu v su­me 16 mil. eur a ďa­lej o vrá­te­nie pô­žič­ky v su­me 20 000 000 Sk. Vo vzťa­hu k pre­vo­du ob­chod­né­ho po­die­lu pred­lo­žil zmlu­vu o pre­vo­de ob­chod­né­ho po­die­lu a tiež zna­lec­ký po­su­dok,“ zdôvodnil Truban. Podľa polície však išlo o kamufláž a podiel nemal v skutočnosti takú vysokú hodnotu.

 

Nespravili kľúčový výsluch

O praní špinavých peňazí vypovedal policajtom aj jeden zo spolupracujúcich obvinených Marek Kodada, ktorý v minulosti pracoval na ministerstve pôdohospodárstva. Na výsluchu povedal, že počul, že úplatky idú do Nitry priamo k Bödörovi. Truban však v rozhodnutí namieta, že svedok nie je dostatočne dôveryhodný.

„Tak­to sa vy­jad­ril spolu­ob­vi­ne­ný, kto­rý sa k spá­chaniu tres­tnej čin­nos­ti doz­ná­va, te­da ka­júc­nik, kto­rého vie­ro­hod­nosť vý­po­ve­de sa tak mô­že ja­viť ako znač­ne oslabená. Na­vy­še je pot­reb­né v tej­to sú­vis­los­ti uviesť, že ide o ne­pria­me sve­dec­tvo, te­da sve­dec­tvo z dru­hej ru­ky,“ stojí v texte.

Ďalej Truban vyčíta, že s týmito zisteniami vyšetrovatelia nekonfrontovali Ľubomíra Partiku. „Pre­to­že lo­gic­ky, ak by sku­toč­nosť uvá­dza­nú obvineným Ing. Kodadom potvr­dil obvinený Ing. Partika, ma­lo by to zá­sad­ný vý­znam pre po­sú­de­nie hod­no­ver­nos­ti toh­to vy­jad­re­nia,“ dodal Truban.

Diskusia / 0
Súvisiace články:
Autor: fsz, Nový Čas
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania... Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov .

Odporúčame z TIVI.sk
Odporúčame z TIVI.sk
Zdravotná sestra sa stará o pacienta s ochorením Covid-19 na jednotke intenzívnej starostlivosti.
Britskí vedci varujú: Toto zvyšuje riziko smrti na koronavírus o niekoľko percent
Búranie mosta pre chodcov a cyklistov na Starosaskej ulici v Spišskej Novej Vsi
Foto
V Spišskej Novej Vsi búrajú most, ktorý sa zrútil koncom júla: Príčina havárie zostáva nevysvetlená
Hráč Tottenhamu Son Heung-min uteká s loptou vo futbalovom zápase anglickej Premier League.
Najkrajší gól Premier League: Žiadnu domácu ani európsku hviezdu nečakajte
Kandidátka bieloruskej opozície na prezidentku Svitlana Cichanovská
Cichanovská pripravuje pôdu na prebratie moci v Bielorusku: Zarážajúce zistenie o výsledkoch volieb
Lucy stála pri svojom mužovi v dobrom i zlom.
Foto
Láska nepozná hranice: David († 45) zomrel na rakovinu, o 3 roky neskôr sa stal otcom
(ilustračné foto)
Správa, ktorá nepoteší cestovateľov: Obľúbená destinácia Slovákov zostáva zatvorená!
Ivana Gáborík na dovolenke na Jadrane.
Foto
Ivana Gáborík udivuje sexi telom len 3 mesiace po pôrode: Foto v nebezpečne vykrojených plavkách
Make the appointment!
Ambulantní lekári sú z prístupu vlády sklamaní: Namiesto odmien len sľuby
Novak Djokovič.
Srbi sa sťažujú na americké médiá: Prečo nepadlo o Djokovičovi ani slovo?
Plamene poškodili fasádu.
Znepokojivé zistenie o podpaľačovi z Bohumína: Polícia vyšetruje ďalší incident
Summer storm.
Prudká zmena počasia! Platí výstraha pre 4 okresy, v sobotu to zasiahne celé Slovensko
Peter Batthyany (v strede)
Foto
Fotohádanka: Fešák už zamlada! Viete, ktorý slovenský herec sa na vás pozerá?