Piráti: Vyhrážajú sa vyhodením ukrajinskej lode do vzduchu
13. 10. 2008 15:28
LONDÝN - Somálski piráti, ktorí zadržiavajú ukrajinskú loď s viac ako 30 tankami, sa vyhrážajú vyhodením plavidla do vzduchu.
Stane sa tak vtedy, ak im nebude vyplatené výkupné, ktoré požadujú. Piráti zároveň dodali, že sú pripravení zahynúť spolu s posádkou. Oznámil to v pondelok hovorca pirátov prostredníctvom satelitného telefónu. Ako vyhlásil, po trojhodinovej diskusii dospeli k tomu, že ak výkupné nebude zaplatené do pondelňajšej noci, loď a jej náklad zničia. "Ak nevyjdú v ústrety našej požiadavke, vyhodíme plavidlo do vzduchu a spolu s posádkou sme ochotní zahynúť aj my," povedal hovorca Sugule Ali. Informoval o tom britský spravodajský portál BBC.
Piráti, ktorí 25. septembra uniesli ukrajinskú loď naloženú tankami a zbraňami, znížili minulý týždeň výkupné z pôvodných 20 na 8 miliónov dolárov. Ukrajinská loď Faina, ktorá sa plavila pod vlajkou Belize, viezla vojenskú zásielku vrátane 33 ruských tankov typu T-72. Piráti ju uniesli v Adenskom zálive pri pobreží Somálska. 21 členov posádky tvoria Ukrajinci, traja majú ruskú a jeden lotyšskú národnosť.
Oblasť, v ktorej piráti loď zadržiavajú, obkľúčilo šesť amerických bojových lodí a smeruje tam aj ruská fregata. USA sa obávajú, že piráti by mohli zbrane predať islamským povstalcom napojeným na al-Kájdu, ktorí už dva roky bojujú proti centrálnej somálskej vláde. V somálskych vodách pôsobí najviac pirátov na svete a mnohé krajiny varujú pred približovaním sa k pobrežiu. Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov v júni prijala rezolúciu, ktorá umožňuje štátom vyslať vojakov do oblasti so zámerom potlačiť pirátske aktivity. Pirátstvo sa rozmohlo hlavne po páde diktatúry Muhammada Siada Barrého, ktorého režim padol v roku 1991 a odvtedy nemá Somálsko funkčnú vládu.

Sú síce najmenšie autá legálne jazdiace po svetových cestách, no nič to nemení na veci, že s dopravnými zápchami si poradia najrýchlejšie!

Steve Jobs si môže gratulovať, jeho firma predala už viac než 275 miliónov iPodov. Najnovšie opäť „zaútočili na naše uši“ novými prehrávačmi.
-
Krimi domáce

Masaker v Devínskej: Toto sú obete z bytu číslo osem!
-
Promi domáci

Maštalír v Ordinácii končí: Dnes ho v seriáli pochovajú!
-
Krimi domáce

29 minút šialenca z Devínskej: Takto prebiehal krvavý kúpeľ!
-
Promi domáci

Cenzúra v Talentmanii: Krvavý masaker smrtky musel preč!
-
Násilie

Brutálny otec obesil syna (†3), exmanželku (†37) dobil na smrť
-
Futbal

Hološko sa rozstrieľal aj v spálni, toto je jeho poklad Klaudia
-
Promi zahraniční

Douglas žartoval o rakovine: Po chemoterapii som sa rozžiaril!
-
Peniaze

Štrajkujúce šičky dosiahli zvýšenie platov, nastúpili do práce



































