A to prijatím Lisabonskej zmluvy, pri ktorej si Slovensko nevyrokovalo výnimky ako napríklad Dánsko. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to uviedli opoziční poslanci Daniel Lipšic (nezaradený) a Igor Matovič (OĽaNO).
Ako priblížil Lipšic, v Lisabonskej zmluve sa píše, že ak sa jeden alebo viac členských štátov ocitne v núdzovej situácii v dôsledku náhleho prílevu štátnych príslušníkov tretích krajín, môže rada na návrh Európskej komisie prijať dočasné opatrenia v prospech dotknutých členských štátov. Toto sú podľa Lipšica práve ustanovenia, ktoré umožňujú rade kvalifikovanou väčšinou rozhodnúť o utečeneckých kvótach. "To nie sú rozhodnutia o výfukoch, ani o banánoch, ani o uhorkách. Ale kľúčové rozhodnutia o povinných kvótach. Fico systém schvaľovania schválil v roku 2008 a dokonca sa vyhrážal podaním demisie, ak Lisabonská zmluva neprejde,“ upozornil Lipšic.
Podľa lídra hnutia OĽaNO Igora Matoviča Slovensko v súčasnosti nemôže samostatne rozhodovať v tak dôležitej veci a musí sa podrobiť diktátu, ktorý teraz premiér kritizuje. "V roku 2008 súhlasil s pravidlami, ktoré umožňujú diktát Európskej únie a dnes na ten istý diktát ukazuje prstom," poznamenal Matovič.
Obaja zákonodarcovia sa ale zhodujú v tom, že povinné kvóty nie sú riešením. Podľa nich sa však premiér od začiatku správal nezodpovedne a mal európskym lídrom ponúknuť alternatívy, napríklad v podobe finančného odškodnenia. "Ak by bol Fico zodpovedný premiér, od začiatku by voči EÚ vystupoval s alternatívnym riešením. Robert Fico sa ale tri mesiace správal ako malý trucovitý fagan, ktorý sa hádzal o zem a nebol schopný navrhnúť alternatívne riešenie. A preto na Roberta Fica a jeho názor kľúčoví politici v EÚ už neprihliadajú," skonštatoval Matovič.
Podľa opozičných poslancov Slovensko navrhlo aj "škandalózne nízke číslo" týkajúce sa možného počtu prijatých utečencov. Lipšic pripomenul, že Rumunsko, ktoré tiež kvóty odmieta, navrhlo, že prijme 1700 migrantov. Slovensko avizovalo len sto.
Lipšic zároveň uviedol, že aj podľa názoru renomovaných právnikov Slovensko nemá veľké šance uspieť na súde so žalobou proti záväznému aktu o kvótach. "Lisabonská zmluva je napísaná v tejto oblasti veľmi jednoznačne," dodal Lipšic.