20.08.2015 22:10 | Šport | Futbal

Senzácia v Žiline! Šošoni famózne otočili zápas s tímom, ktorý naložil Barcelone

Futbalisti slovenského vicemajstra MŠK Žilina triumfovali vo štvrtok v prvom zápase play off Európskej ligy.

Futbalisti slovenského vicemajstra MŠK Žilina triumfovali vo štvrtok v prvom zápase play off Európskej ligy UEFA 2015/2016 nad španielskym Athleticom Bilbao 3:2. Odveta je na programe o týždeň na štadióne San Mames v Baskicku.

Otvoriť galériu

Favorizovaný čerstvý víťaz španielskeho Superpohára v prvom polčase po veľkých chybách domácich strelil dva góly vďaka Sabinovi Merinovi a Kike Solaovi. V druhom polčase ale znížil Jakub Paur v 66. minúte, v 77. minúte vyrovnal striedajúci William a hrdina zápasu 3. predkola v Poltave opäť v nadstavenom čase rozhodol o triumfe Žiliny. Nádej na vytúžený postup do skupiny EL tak "šošoni" ešte budú reálne živiť v druhom súboji.

Tréner domácich Adrián Guľa zvolil do základu aj rekonvalescenta v obrane Ernesta Mabouku. Kouč hostí Ernesto Valverde poslal do ohňa výrazne obmenenú základnú zostavu, oproti tej z odvety proti FC Barcelona v nej figurovalo len trio hráčov. Na hrote absentoval autor štyroch gólov do siete FC Barcelona Aritz Aduriz, dôveru dostal práve Sola.

MŠK Žilina - Athletic Bilbao 3:2 (0:2)

Góly: 66. Paur, 77. a 90+3. William - 16. Merino, 33. Sola, ŽK: Čmelík, rozhodoval: Haţegan (Rum.), 10.175 divákov.

Zostavy a striedania:

MŠK Žilina: Volešák - Mabouka (56. William), Vavro, Škriniar, Letič - Pečovský - Čmelík (72. Mihalík), Káčer, Bénes (88. Škvarka), Paur - Jelič

Athletic Bilbao: Herrerin - Boveda, Gurpegi, Laporte, Lekue - Rico (70. Etxebarria), Elustondo - Merino (74. Williams, 82. de Marcos), Aketxe, Gomez - Sola

Adrián Guľa, tréner Žiliny (zdroj: RTVS): "Je to ešte iba polčas dvojzápasu, ale teším sa z každého gólu, najmä takému kvalitnému tímu ako je Bilbao. Dali sme tri góly za druhý polčas, takže mame šancu aj vonku. Takto bojuje Žilina už dlhšiu dobu, je mladá, dravá, agresívna a dostatočne rýchla. Po polčase sme sa nezosypali z výsledku. Kontaktný gól dokáže veľa zmeniť. Diváci sú nadšení a spokojní, my sme získali ďalšie sebavedomie. Je to dvojzápas, je to ešte iba polčas, ale vidíme, že máme šancu postúpiť. Bilbao má doma veľkú kvalitu. Chlapci sú však odvážni, vedia vonku streliť gól i dva. Som šťastný, mali sme vypredaný štadión a to bola naša motivácia."

Ernesto Valverde, tréner Athletica Bilbao: "V prvom polčase sme boli lepší a dali sme dva góly. Darilo sa nám aj v druhom, potom ale prišiel gól Žiliny a to ich nakoplo. Dali ešte jeden a potom v nadstavenom čase prišiel brejk, roh a rozhodnutie pre domácich, ktorí hrali stále vo vysokom tempe. Nie je to síce zaslúžené, ale budeme s tým musieť niečo spraviť u nás doma. Žilina išla do rizika a vyšlo jej to."

Milan Škriniar, obranca Žiliny: "Urobili sme pár chýb v prvom polčase a pykali za to. V druhom sme predviedli veľký obrat proti kvalitnému súperovi. Opäť rozhodol William gólom v nadstavenom čase, i keď ten prvý bol postupový, a teraz sme len v polčase."

Jakub Paur, stredopoliar Žiliny: "Prvý polčas sme začali veľmi dobre, mali sme menší tlak aj šance, to nám zobralo ale asi veľa síl. Našu snahu o skórovanie ale pribrzdili dva góly v našej sieti. Dôležité bolo, že sme sa poučili s inkasovaných gólov a v druhom dejstve sme dokázali streliť tri my a otočiť zápas."

Viktor Pečovský, kapitán Žiliny: "Po prvom polčase to vyzeralo všelijako, ale na to, aké sme mladé mužstvo, sme ukázali charakter a bojovnosť. Podarilo sa nám niečo neskutočné a zápas sme otočili. Ďakujeme za skvelú atmosféru a veríme, že si ľudia nájdu cestu na štadión aj na zápasy v lige."

Hrdina Mak, hetrikom pomohol PAOK-u k triumfu

Slovenský futbalový reprezentant Róbert Mak zažiaril v úvodnom zápase play off Európskej ligy 2015/16, keď hetrikom prispel k vysokému triumfu gréckeho PAOK Solún na domácej pôde nad Bröndby Kodaň 5:0.

Dvadsaťštyriročný krídelník sa presadil najprv v 17. minúte duelu, keď dostal prihrávku do šestnástky, zbavil sa brániaceho hráča a presnou strelou k bližšej tyčke otvoril skóre duelu. Ďalšie dva góly si nechal na záver stretnutia. V 80. minúte dostal dlhú loptu do behu a niekoľko desiatok metrov dlhý šprint zakončil presnou strelou. Hetrik skompletizoval už o dve minúty neskôr po podobnej akcii, no tentokrát si položil brankára blafákom a loptu doklepol do prázdnej siete. Mak oslávil tretí zápis vyzlečením si dresu, za čo ho rozhodca potrestal žltou kartou.

Futbalisti bieloruského Dinama Minsk zvíťazili doma nad FC Salzburg 2:0 a vytvorili si dobrú pozíciu pred odvetou, ktorá je na programe o týždeň neskôr vo štvrtok 27. augusta.

FK Krasnodar - HJK Helsinki 5:1 (2:1)

Góly: 8. Ojala (vl.), 10. Mamajev, 57. Smolov (z 11m), 62. Wanderson, 64. Gazinskij - 18. Baah

Sparta Praha - FC Thun 3:1 (2:1)

Góly: 43. Costa, 45.+1 a 90.+4 Dočkal

Milsami Orhei - AS Saint-Etienne 1:1 (0:1)

Góly: 57. Bud - 40. Hamouma, ČK: 56. Hamouma

Atromitos - Fenerbahce Istanbul 0:1 (0:0)

Gól: 90. van Persie

Young Boys Bern - Karabach FK 0:1 (0:0)

Gól: 67. Almeida

Steaua Bukurešť - Rosenborg Trondheim 0:3 (0:0)

Góly: 61. Mikkelsen, 67. Helland, 90.+3 Jensen

Rabotnički Skopje - Rubin Kazaň 1:1 (0:0)

Góly: 85. Ristevski - 68. Karadeniz, ČK: 54. Petrovič (Skopje)

Odd Grenland - Borussia Dortmund 3:4 (3:1)

Góly: 2. Samuelsen, 2é. Nordkvelle, 22. Ruud - 34. Aubameyang, 47. Kagawa, 76. Aubameyang, 85. Mchitarjan

Girondins Bordeaux - Kajrat Almaty 1:0 (1:0)

Gól: Khazri

SC Altach - Belenenses 0:1 (0:1)

Gól: 13. Caeiro