25.05.2015 13:01 | Šport | Tenis

Kližan sfúkol mladého Američana, pokazil mu debut medzi seniormi na Roland Garros

Slovenský tenista Martin Kližan (25) sa suverénnym spôsobom prebojoval do 2. kola dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros v Paríži.

V úvodnom kole si poradil so 17-ročným Američanom Francesom Tiafoem hladko v troch setoch 6:2, 6:1, 6:4. Jeho ďalším súperom bude víťaz francúzskeho derby medzi dvanástym nasadeným Gillesom Simonom a Lucasom Pouillem.

Aj vlani Kližan na antukovom vrchole sezóny zvládol úvodnú prekážku, keď vyradil nasadeného Japonca Keia Nišikoriho. Proti Tiafoemu bol zverenec českého trénera Martina Damma jasným favoritom. Jeho súper dostal od organizátorov voľnú kartu, keď získal najviac bodov na sérii antukových turnajov v USA. Pre Tiafoea to bol v pondelok seniorský debut v hlavnej súťaži na niektorom z podujatí veľkej štvorky.

Otvoriť galériu

Kližan hneď v treťom geme prelomil podanie Američana a po potvrdení brejku sa ujal vedenia 4:1. V siedmej hre mal Tiafoe dve šance na rebrejk, no Kližan si podržal servis a prvý set dotiahol do úspešného konca. Druhé dejstvo bolo jasnou záležitosťou víťaza antukového turnaja ATP v marockej Casablance, ktorý mal navrch pri dlhých výmenách od základnej čiary a robil menej nevynútených chýb. Na začiatku tretieho setu Tiafoe po rýchlom brejku odskočil Kližanovi na 3:0. Najlepší slovenský singlista však potom získal päť gemov v rade a v desiatej hre premenil pri vlastnom podaní hneď prvý mečbal. Kližan zazamenal celkovo 15 forhendových winnerov.

Damm oznámkoval výkon slovenskej jednotky v prvom zápase v Paríži na jeden mínus. "Aby som ho neprechválil," poznamenal bývalý profesionál žijúci na Floride pre oficiálnu stránku Slovenského tenisového zväzu. "Martin nastúpil do zápasu s Tiafoem s odhodlaním. Tešil sa naň. Od začiatku hral to, čo chcel, mladému súperovi nedal šancu. V treťom sete mal malú krízu, keď Američan odvrátil pár brejkbalov, ale dostal sa z nej a dotiahol zápas do víťazstva. Je to dôležitá výhra, rýchla. V druhom kole očakávam za súpera Simona. To už bude ťažší oriešok. Pravda, Francúz je viac orientovaný na tvrdé povrchy, kým Maťo má antuku rád, a rád má aj tento turnaj. Takže aj proti Simonovi by mala byť šanca. Či sú správy o Simonových zdravotných problémoch objektívne, neviem posúdiť. Môže to byť aj taktika... Videl som ho trénovať a nezdalo sa mi, že by bol zranený. Ak bude hrať Martin tak zodpovedne ako dnes, môže ísť na turnaji, ktorý je jeho obľúbeným, ďaleko. Cením si, že si napriek drobnej kríze zachoval chladnú hlavu a s prehľadom tretí set otočil," dodal Damm pre stz.sk.