03.05.2015 22:44

Vydreté víťazstvo Švajčiarov prinieslo prvé tri body

Švajčiarski hokejisti zvíťazili na MS v Česku nad Francúzskom 3:1 a do tabuľky A-skupiny si pripísali prvé tri body.

"Helvéti" viedli po dvoch tretinách 2:0, hráčom z krajiny Galského kohúta sa podarilo zdramatizovať duel zásluhou gólu Damiena Rauxa v 49. minúte. Skóre uzavrel pri hre súpera bez brankára Reto Suri. Švajčiari nastúpia v utorok o 16.15 h proti Nemecku, Francúzi si v rovnaký deň o 20.15 zmerajú sily s Rakúšanmi.

Úvod duelu bol opatrný z oboch strán, diváci v pražskej O2 aréne videli viac vylúčených ako gólových šancí. Skóre mohli otvoriť pri vlastnom oslabení Švajčiari, ale Roman Josi sa zoči-voči Cristobalovi Huetovi nepresadil. V 16. minúte dostal za hrubý faul Sacha Treille trest na päť minút plus do konca zápasu a "Helvéti" následnú výhodu využili. Prihrávku od Damiena Brunnera si efektne spracoval Denis Hollenstein a v páde prekonal prekvapeného Hueta - 0:1. O prevahe Švajčiarov v prvej tretine svedčila aj bilancia striel 15:5 v ich prospech. V úvode druhej časti hry zvýšil na 2:0 Josi, ktorý sa presadil po samostatnej akcii. V polovici zápasu podržal Švajčiarov brankár Leonardo Genoni, ktorý zlikvidoval nebezpečné strely obrancu Hecquefeuilleho. V 35. minúte už mohlo byť 3:0, ale Huet výborne zasiahol pri dorážke Matthiasa Biebera. V závere druhého dejstva mohol znížiť Valentin Claireaux, Genoni však jeho úmysel vystihol. Francúzom sa podarilo znížiť v 49. minúte, keď v skrumáži pred švajčiarskou bránkou skóroval Damien Raux. V snahe vynútiť si predĺženie Francúzi v závere odvolali brankára, čo využil Reto Suri a gólom do prázdnej bránky uzavrel skóre stretnutia.

A-skupina:

Francúzsko - Švajčiarsko 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Góly: 49. Raux - 16. Hollenstein (Brunner, Josi), 22. Josi (Fiala, Blum), 60. Suri (Brunner). Rozhodcovia: Hodek (ČR), Rantala (Fín) - Puolakka (Fín.), Philblad (Švéd.), vylúčení: 4:6 na 2 min., navyše: S. Treille 5+DKZ za údery do oblasti hlavy a krku, Roussel (obaja Fr.) 10+DKZ za nešportové správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0.

Francúzsko: Huet - Manavian, Auvitu, Besch, Hecquefeuille, Janil, Chakiachvili, Dieude-Fauvel - S. Da Costa, Roussel, Desrosiers - Meunier, S. Treille, Bertrand - Fleury, Y. Treille, T. Da Costa - Claireaux, Guttig, Lamperier.

Švajčiarsko: Genoni - Streit, Du Bois, Blum, Josi, Helbling, Grossmann, Geering - Hollenstein, Romy, Brunner - Fiala, Almond, Suri - Bodenmann, Ambühl, Bieber - Trachsler, Schappi, Wieser.