26.02.2015 20:58 | Šport | Futbal

Penaltová dráma: Škrtelov Liverpool končí, Neapol s Hamšíkom hladko do osemfinále

Futbalisti FC Liverpool sa vo štvrtok rozlúčili s Európskou ligou UEFA 2014/2015 už v šestnásťfinále.

Na horúcu pôdu Besiktasu Istanbul si priniesli víťazstvo 1:0, v 71. minúte však tesný náskok zmazal domáci Tolgay Arslan a poslal duel do predĺženia. V dvoch 15-minútových nadstaveniach gól nepadol, o postupe tureckého klubu rozhodol až jedenástkový rozstrel.

V jeho piatej sérii prestrelil domácu bránu Dejan Lovren a pochoval tak európsky sen "The Reds", ktorých vo štvrtok viedol s kapitánskou páskou na ruke slovenský reprezentant Martin Škrtel.

Svoje pôsobenie pred bránami osemfinále ukončili aj futbalisti Legie Varšava. Štvrtková šestnásťfinálová odveta proti Ajaxu Amsterdam, do ktorej vstúpili s prehrou 0:1 z prvého duelu, im vôbec nevyšla, na domácom trávniku a bez diváckej podpory v hľadisku podľahli holandskému šampiónovi 0:3. Slovenský brankár Dušan Kuciak inkasoval všetky góly ešte v prvom polčase, jeho krajan a spoluhráč Ondrej Duda presedel duel na lavičke náhradníkov.

Hoci si prvú šancu duelu vytvorila Legia, skóre sa menilo na druhej strane. V 11. minúte zachytil výkop brankára Cillessena v strede poľa Milik, krásnym sólom sa dostal pred šestnástku a presnou strelou prekonal Kuciaka, ktorý sa nachádzal vysoko z brány. Už o dve minúty neskôr prehral slovenský brankár súboj v pokutovom území po zahranej štandardke a Viergever zvýšil na 2:0. Domáci sa následne snažili o zníženie, ale gólovo to sypalo len hosťom. Kishna v závere prvého polčasu efektnou kolmicou vysunul Milika a ten prepasíroval loptu popod padajúceho Kuciaka - 0:3. Legia v druhom dejstve so zápasom už nič neurobila a so súťažou sa rozlúčila.

Miestenku v osemfinále si vo štvrtok bez problémov zaistil aj SSC Neapol. Keďže už z Trabzonsporu si priniesol presvedčivý triumf 4:0, odveta na štadióne San Paolo bola už len formalitou. Domáci ju napriek tomu zvládli a po góle Jonathana de Guzmana z 19. minúty vyhrali 1:0. Slovenský reprezentant Marek Hamšík sa na ihrisko dostal až v 77. minúte, tréner Rafael Benitez ho šetril na nedeľňajší duel najvyššej domácej súťaže na pôde FC Turín.

Pôsobenie v pohárovej Európe si predĺžili aj futbalisti Dynama Kyjev. Vo štvrtkovej odvete zdolali EA Guingamp 3:1 a hoci na francúzskej pôde prehrali 1:2, vďaka vyššiemu počtu strelených gólov sa napokon radovali z postupu. Hlavný rozhodca Martin Strömbergsson v 78. minúte prerušil zápas, keďže na atletickú dráhu za bránou vnikli davy fanúšikov. Po niekoľkominútovej prestávke sa situácia upokojila a stretnutie sa dohralo.

Ďalšími osemfinalistami sa stali ruské kluby Dinamo Moskva a Zenit Petrohrad. Dinamo v zostave so slovenským reprezentantom Tomášom Hubočanom zdolalo vo štvrtok RSC Anderlecht Brusel 3:1, a keďže v Belgicku uhralo bezgólovú remízu, v európskom pohári číslo dva pokračuje ďalej. Zenit po tesnom triumfe na pôde PSV Eindhoven v pomere 1:0 nedal v domácej odvete holandskému klubu šancu a zo súťaže ho vyprevadil prehrou 0:3.

Dinamo nezačalo cestu za postupom ideálne. V 29. minúte vystrelil Tielemans spoza šestnástky, Hubočan nešťastným blokom "prihral" loptu Mitrovičovi, ktorý z bezprostrednej blízkosti skóroval. Moskovskému klubu sa však po zmene strán podaril dokonalý obrat. V 47. minúte prepálil Kozlov všetko, čo mu stálo v ceste a vyrovnal. O sedemnásť minút neskôr zneškodnil hosťujúci brankár Kokorinovu jedenástku, no lopta sa odrazila k osamotenému Jusupovovi a ten ju dorazil do siete - 2:1. V nadstavenom čase ešte potvrdil víťazstvo domácich striedajúci Kevin Kuranyi. Hubočan odohral v domácom drese celý zápas a v 77. minúte videl žltú kartu.

V zápase Fiorentini s Tottenhamom sa hosťujúci hráči postarali o nevídaný moment. Útočník Roberto Soldado podcenil situáciu a túto skazenú prihrávku si bude určite ešte dlho vyčítať...

Dinamo Moskva - Anderlecht Brusel 3:1 (0:1)

Góly: 47. Kozlov, 64. Jusupov, 90.+5 Kuranyi - 29. Mitrovič

/prvý zápas: 0:0, postúpilo Dinamo Moskva/

(T. HUBOČAN odohral za domácich celý zápas a v 77. min ŽK)

Zenit Petrohrad - PSV Eindhoven 3:0 (1:0)

Góly: 29. a 67. Rondon, 48. Hulk

/prvý zápas: 1:0, postúpil Zenit/

Legia Varšava - Ajax Amsterdam 0:3 (0:3)

Góly: 11. a 43. Milik, 13. Viergever

/prvý zápas: 0:1, postúpil Ajax/

(D. KUCIAK odchytal za domácich celý zápas, O. DUDA len na lavičke náhradníkov)

Inter Miláno - Celtic Glasgow 1:0 (0:0)

Gól: 88. Guarin. ČK: 37. Van Dijk (Celtic)

/prvý zápas: 3:3, postúpil Inter/

Rozhodovali: Kružliak – Somoláni, Mókoš (všetci SR)

Borussia Mönchengladbach - FC Sevilla 2:3 (2:2)

Góly: 19. Xhaka, 29. Hazard - 26. a 79. Vitolo, 8. Stranzl (vl.). ČK: 69. Xhaka (Borussia)

/prvý zápas: 0:1, postúpila Sevilla/

Red Bull Salzburg - FC Villarreal 1:3 (1:1)

Góly: 18. Djuričin - 33. a 76. Vietto, 79. Dos Santos

/prvý zápas: 1:2, postúpil Villarreal/

ACF Fiorentina - Tottenham Hotspur 2:0 (0:0)

/prvý zápas: 4:1, postúpil Everton/

Olympiakos Pireus - Dnepr Dnepropetrovsk 2:2 (1:1)

Góly: 14. Mitroglou, 90. Dominguez (z 11 m) - 22. Fedeckyj, 90.+2 Kalinič. ČK: 52. Milivojevič (Olympiakos)

Athletic Bilbao - FC Turín 2:3 (1:2)

Góly: 44. Iraola, 61. De Marcos - 16. Quagliarella (z 11 m), 45.+3 Lopez, 68. Darmian

/prvý zápas: 2:2, postúpil Turín/