Pomaly nastupujú horúce dni a my presne vieme, ako vám navodiť zimomriavky! Naše kriminálky a detektívky za desivo nízke ceny sú dokonalým receptom na schladenie! Až do konca mája prebieha na stránke Vydavateľstva Tatran krimi výpredaj, v ktorom nájdete nielen kriminálky, detektívky a psychotrilery za skvelé ceny, ale aj výhodné krimi balíčky.
Tri dôvody, prečo sa radi bojíme a prečo je čítanie trilerov prospešné:
Väčšina ľudí opisuje strach ako negatívnu emóciu. Niet sa čo diviť. Strach je predsa stiesnený duševný stav vyvolaný očakávaním niečoho nebezpečného či zlého. Ako je však potom možné, že sa veľa ľudí dobrovoľne vystavuje situáciám, ktoré v nich vyvolávajú strach? Prečo sa radi bojíme?
1. Hormóny
Keď sa bojíme pri čítaní kníh alebo pozeraní hororov, telo uvoľňuje záplavu hormónov ako adrenalín, endorfíny a najmä dopamín, vďaka ktorým zažívame euforické pocity. Znie to zvláštne, ale náš mozog nás odmeňuje za zvládnutie strachu.
2. Posúvanie hraníc
Z prekonania strachu sa neteší iba náš mozog, ale aj my sami. Vystavovanie sa strachu nám pomáha posúvať svoje hranice, prekonávať samého seba, vyjsť zo svojej komfortnej zóny a dokonca nám aj zvyšuje sebavedomie, pretože na seba môžeme byť hrdí, že sme zvládli vypätú situáciu lepšie, ako sme si možno mysleli.
3. Životný stimul a mentálny tréning
Mnohí z nás sa radi boja, pretože majú potrebu vystavovať sa pocitom a situáciám, ktoré sa líšia od ich každodennej rutiny. Strach pre nich predstavuje akýsi životný stimul. Pre iných je to zas mentálny tréning. Na podobnom princípe funguje aj antistresová loptička, ktorú stláčame, aby sme napli svaly, a uvoľňujeme, aby sme zároveň uvoľnili aj stres. Na konci trileru teda prichádza niečo ako katarzia – oslobodzujúce uvoľnenie napätia, ktoré nás posúva ďalej.
Poďte sa teda báť a posúvať ďalej a vyberte si z našej výpredajovej ponuky na slovtatran.sk!