29.08.2014 00:00 | Šport | Futbal

Spartak Trnava odchádza z Európskej ligy so vztýčenou hlavou: Nepomohla ani výdatná podpora divákov

Futbalisti Spartaka Trnava skončili svoje dvojmesačné účinkovanie v tohtoročnej edícii Európskej ligy UEFA.

Po troch zvládnutých predkolách stroskotali v play off na FC Zürich, ktorému najskôr doma podľahli 1:3 a vo štvrtkovej odvete remizovali gólom Špaleka z nadstaveného času druhého polčasu 1:1. Švajčiarsky tím sa tak prebojoval do skupinovej fázy EL, v nej mu súperov prisúdi piatkový žreb v DrawCentre UEFA v Grimaldi Forum v Monacu (13.00 h).

Priebeh zápasu

Trnava sa už od úvodného výkopu snažila za výdatnej podpory svojich fanúšikov opatrne tlačiť dopredu. Konsolidovaná domáca obrana však hosťom nedala veľa priestoru, a tak sa hra sústredila prevažne v strede poľa. V 16. minúte si domáci vybojovali roh, Rikanov center však Buff umiestnil len do rúk Rusova. Na druhej strane sa dobrým dôrazom prezentoval Janečka, ktorý v páde vysunul Mikoviča. Lopta sa po zaseknutí útočníka Spartaka obtrela o ruku jedného z brániacich hráčov v šestnástke, hlavný rozhodca však pokutový kop neodpískal. Postupom času naberala útočná kombinácia Zürichu na kvalite a pred Rusovom to niekoľkokrát vyzeralo nebezpečne. V 29. minúte sklepol Chikhaoui pätičkou v šestnástke loptu Rikanovi, ktorý ju z jedenástky napálil len do dobre pripraveného Rusova. "Bíli andeli" sa v závere polčasu ofezívne osmelili, domáci však boli silnejší na lopte a potvrdzovali to aj v defenzívnej činnosti.
Zverenci Juraja Jarábeka nezachytili úvod druhého polčasu.

V 48. minúte nechali príliš veľa priestoru domácemu kapitánovi Chikhaouimu, ktorý si loptu posunul až pred pokutové územie a prízemnou strelou prekonal Rusova - 1:0. Hosťujúca lavička zareagovala dvomi striedaniami, opraty stretnutia však naďalej držali pevne vo svojich rukách domáci. Najskôr vytiahol Rusov výborný zákrok proti zakončeniu Chermitiho z priameho kopu, následne zneškodnil aj ďalšiu tutovku Schönbächlerovi. Trnave dochádzali sily, vypadol stred poľa. Zürich sa naopak snažil cez rýchlu kombináciu a následné zakončenie o zveľadenie náskoku, no nikam sa neponáhľal. Osem minút pred koncom mal čestný úspech na kopačke Jendrišek, jeho prízemná ľavačka však letela len tesne vedľa pravej žrde Da Costovej brány. Následne sa ešte zapotil aj Rusov, domáci zo sľubne vyzerajúcej šance však druhý gól nepridali. V samom závere potiahol loptu smerom k bráne Špalek a tá sa po jeho zakončení a odraze od jedného z domácich hráčov zatrepotala v sieti.

FC Zürich - Spartak Trnava 1:1 (0:0)

Góly: 48. Chikhaoui - 90.+2 Špalek. ŽK: Siva, Jendrišek, Janečka (všetci Trnava)
Rozhodovali: Madden - Chambers, Stevenson (všetci Škót.), 4252 divákov

Zostavy:
FC Zürich: Da Costa - Koch, Kecojevič, Djimsiti - Buff (78. Rodriguez), Yapi, Rikan, Schönbächler (82. Brunner) - Chermiti, Chiumento, Chikhaoui (70. Etoundi)
Spartak Trnava: Rusov - Siva, Bortel (74. Soungole), Tóth, Čonka - Janečka, Casado - Schranz (51. Kuzma), Cleber (56. Špalek), Jendrišek - Mikovič