Používaním stránok prevádzkovaných Azet.sk, a.s. súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.OK Viac info
Miss Leta 2015
POSLAŤ TIP
01.09.2015
Drahoslava

Pontifikát Benedikta XVI. sa skončil: Katolícka cirkev je bez pápeža

Diskusia (49)
Pontifikát Benedikta XVI. sa skončil: Katolícka cirkev je bez pápeža Pápež odchádza po skončení poslednej verejnej audiencie.Autor: ČTK
28.02.2013, 10:00 | Príchodom ôsmej hodiny sa skončil takmer 8-ročný pontifikát Benedikta XVI. Katolícka cirkev ostala bez svojho vodcu.

Prvé foto: Gašparovič sa s pápežom držal vrúcne za ruky!

Slovenský prezident odovzdal pápežovi ako dar reliéf Gorazda a list v mene všetkých Slovákov.

Pápež Benedikt XVI. ukončil svoje pôsobenie na čele katolíckej cirkvi, ktorú viedol takmer osem rokov. Jeho posledný deň v úrade sledovali stámilióny ľudí po celom svete, a to nielen veriacich. Dobrovoľná rezignácia pápeža je v moderných dejinách prevratnou udalosťou, pretože v poslednom viac než poltisícročí všetci pontifikovia zastávali svoj úrad doživotne.

Počas posledného dňa svojho pontifikátu stihol rozlúčku s kardinálmi, ale aj sťahovanie do letného sídla pápežov neďaleko Ríma. Tam dal veriacim ešte posledné požehnanie.

ONLINE prenos z posledných hodín pontifikátu Benedikta XVI.

20:15

Ďakujeme a želáme príjemný večer.

20:13

My týmto ukončujeme náš online prenos z posledného dňa pápeža Benedikta XVI. ďakujeme vám za pozornosť a veríme, že budete sledovať s nami aj voľbu novej hlavy katolíckej cirkvi, ktorú podľa možnosti tiež prinesieme online.

20:11

Aký bude nový pápež? Čo nové prinesie svetu? Ako ovplyvní dejiny? Odpovede na tieto otázky budeme nachádzať v najbližších rokoch a možno aj desaťročiach.

20:05

Teraz sa pozornosť katolíkov z celého sveta upriami na kardinálov, ktorí sa čoskoro zídu na konkláve, aby zvolili nového pápeža.

20:04

Pôsobenie pápeža v úrade symbolický ukončil odchod Švajčiarskej gardy z Castel Gandolfo do Vatikánu. Už jednoducho nemá koho strážiť.

20:00

Je osem hodín. Pontifikát pápeža Benedikta XVI. sa oficiálne skončil. Katolícka cirkev ostala bez svojho svätého otca.

19:53

Svojim odstúpením však Benedikt XVI. ukázal svoju ľudskú tvár a podľa viacerých pozorovateľov sa stal ľuďom oveľa bližší a sympatickejší. 

19:50

Za pôsobenia Benedikta XVI. z katolickej cirkvi odišlo rekordné množstvo veriacich, prevalili sa škandály s pedofilnými kňazmi, korupciou vo Vatikáne a čudnými finančnými aktivitami cirkvi. Na žiaden z nich Benedikt XVI. nezareagoval dosť rázne.

19:48

Podľa mnohých dnes odchádza neinšpiratívny pápež, ktorého pontifikát sa nevyznamenal ničím, okrem Twitteru a množstva škandálov. Kým charizmatický Ján Pavol II. si vedel podmaniť masy na verejných vystúpeniách, Benedikt XVI. bol hĺbavý introvert, prácu s davmi ľudí zvládal oveľa ťažšie, než jeho predchodca.

19:45

Kým na silno katolíckom Slovensku už aspoň z úcty vôči samotnej funkcii sa o pápežovi hovorí ako o zosnulých - len dobre alebo nič, mienkotvorné médiá v anglikánskych krajnách ako sú USA, Veľká Británia alebo Kanada si dovoľujú oveľa viac triezvej kritiky.

19:42

V posledné minúty pontifikátu Benedikta XVI. asi každého zaujíma otázka, ako si ho budú pamätať.

19:25

Benedikt XVI. vyhlásil, že sa nevráti k súkromnému životu, ale bude tráviť svoj čas v modlitbách.

19:24

O nejakých 35 minút v katolíckej cirkvi nastane obdobie sedisvakancie (sede vacante), keď nebude obsadený pápežský stolec. Potrvá až do zvolenia nového pápeža.

18:55

Benedikt XVI. bol prvý pápež, ktorý si osvojil komunikačné nástroje mladých. Mal konto na Twitteri a na Facebooku. Na obranu jeho predchodcov však treba povedať, že počas pontifikátu Jána Pavla II. sociálne siete boli ešte v plienkach a za jeho prechodcov ľudstvo nepoznalo ani internet.

18:45

Zatiaľ posledným zápisom v pápežovom Twitteri je Poďakovanie veriacim za všetku lásku a podporu. Objavil sa tam okolo 18:00. "Nech vás aj naďalej sprevádza radosť, ktorá plynie z prijatia Krista ako základu vášho života," píše pápež.

18:32

Odloží aj zlatý prsteň rybára, ktorý slúži ako pápežská pečať. Ten má propomínať, že je nasledovníkom rybára sv. Petra. Prsteň potom zničia kladivom.

18:30

Ako sa už viackrát spomínalo, Benedikt XVI. sa vráti k svojmu civilnému menu Jozef Ratzinger. Naďalej ho však budú oslovovať "vaša svätosť".

18:21

Kolégiu predsedá kamerlengo Tarcisio Bertone. čisto teoreticky aj on sa môže stať pápežom, ale je to veľmi nepravdepodobné.

17:56

Ak sa nič nečakané nestane, katolícka cirkev bude mať hlavu ešte 2 hodiny. Potom moc prejde do rúk kolégia kardinálov.

17:47

Castel Gandolfo je nádherné miesto. Pápežovi tam bude určite dobre.

17:42

Benedikt XVI. odišiel z balkóna a skryl sa za múrmi paláca.

17:41

"Z celého srdca vám udeľujem požehnanie. Nech vás žehná Otec, Syn a Duch Svätý. Ďakujem. Dobrú noc všetkým," ukončil svoje posledné vystúpenie pápež Benedikt XVI.

17:39

"Už nie som viac pastier našej cirkvi, ale putník, ktorý začína poslednú etapu svojho života na tejto zemi," hovorí Benedikt XVI.

17:36

Svätý otec sa ukázal na balkóne paláca. Naposledy dáva verejné požehnanie. Dav je nadšený. "Nech žije svätý otec", kričia ľudia.

17:33

V Castel Gandolfo zvonia kostolné zvony. Na malom námestí pápeža víta dav ľudí.

17:32

Ešte do 20:00 Benedikta XVI. bude strážiť Švajčiarska garda. Potom odíde späť do Vatikánu. O jeho bezpečnosť sa potom bude starať vatikánska polícia.

17:29

Kolóna vozidiel odchádza z heliportu v sprevode motorky.

17:28

Aj keď Benedikt XVI. opustil Vatikán, stále je pápež. Hlavou katolíckej cirkvi bude ešte dve a pol hodiny, kým o 20:00 nevstúpi do platnosti jeho abdikácia.

17:26

Bemedikt XVI. vystúpil z vrtuľníka. Nastupuje do pristaveného auta. Na zemi ho vítajú cirkevní hodnostári a civilní predstavitelia.

17:23

Vrtuľník pristal na heliporte v Castel Gandolfo.

17:23

Let zo vzduchu sleduje televízny vrtuľník, ktorý letí vedľa pápežovho. Zo zeme ho sledujú kamery.

17:20

Vrtuľník zjavne nepatrí katolíckej cirkvi. Nemá žiadne pápežské insígnie, ale nápis Talianska Republika. Zjavne ho Benediktovi XVI. poskytla talianska vláda.

17:18

Stroj preletel nízko nad letiskom a znova vytúpil do výšky.

17:16

Pápežov vrtuľník opustil Rím. Prelieta nad predmestiami. V okolí talianskej metropoly je pekné počasie, let prebieha hladko a nerušene.

17:11

Vrtuľník prelieta nad Rímom, akoby sa Benedikt XVI. lúčil s Večným mestom.

17:06

Helikoptéra práve vzlietla a smeruje ku Castel Galdonfo! Pápež opustil Vatikán!

17:02

Po niekoľkominútovej ceste pápež nastúpil do helikoptéry a odlieta do 25 km vzdialeného letného sídla, ktoré sa preňho stane miestom jeho dôchodku.

16:57

Svätý Otec nastupuje do čierneho auta, ktoré ho odvezie na heliport. Sprevádzajú ho policajti s húkačkou. Heliport je v areáli vatikánskych záhrad.

16:55

Pápež opúšťa múry Apoštolského paláca. Pri chôdzi si pomáhal paličkou v pravej ruke.

16:56

Pápež vyšiel na nádvorie, kde sa lúči s ďalšími biskupmi, kardinálmi. Ozýva sa potlesk.

16:54

Pápež sa lúči s tými, ktorí sú prítomní v Apoštolskom paláci a opúšťa múry Vatikánu.

16:50

Veliteľ švajčiarskej gardy plk. Daniel Rudolf Anrig (40) čaká tiež na pápežov príchod.

16:45

Zvony práve oznámili troma údermi trištvrte na päť. Pápežov nástup do helikoptéry sa očakáva o 17-tej. Z leteckých záberov na Námestie sv. Petra je vidieť, že sa pomaly zapĺňa zvedavcami.

16:42

Pápežovi na jeho posledný deň doprial Stvoriteľ prekrásne počasie. Na záberoch vidno, že v Ríme sa už zelená tráva aj niektoré stromy, dnešné teploty vystúpili až na 13 stupňov.

16:33

Na heliporte už čaká vrtuľník, ktorý pápeža odvezie o 17:00 do letného sídla Castel Gandolfo.

16:32

Na zámku Castel Gandolfo zatiaľ vrcholia prípravy. Švajčiarska garda bude stáť po bo boku Svätého Otca až do 20:00. Vtedy sa skončí pápežov úrad a švajčiari odídu z Castela Gandolfo. Zatiaľ však stoja na nádvorí Apoštolského paláca a čakajú na príchod Benedikta XVI.

16:18

Z balkóna Castel Gandolfo visí takýto transparent. Pozrite sa tiež na dav ľudí pod oknami pápežovno letného sídla. Svätý otec by mal večer po príchode do zámočku ešte zakývať z okna a mnohí veriaci si chcú túto udalosť vychutnať naživo.

16:17

Pred Castel Gandolfo, sídlom, kde bude pápež tráviť dôchodok, je rušno. Davy ľudí ho tam očakávajú už teraz a tešia sa na jeho príchod.

16:12

Na námestí však sú ľudia, ktorí chcú vidieť Svätého Otca pri odchode z Vatikánu. Počuť spev v taliančine.

16:02

Je krátko po 16-tej hodine, napriek tomu je zatiaľ námestie vo Vatikáne prázdne.

15:30

Už o pol hodinu by sa mal pápež začať presúvať k heliportu. Odtiaľ o 17:00 odletí do zámočku Castel Gandolfo, ktoré sa nachádza asi 25 kilometrov od Ríma. Na videu prinášame zábery zo zámočku.

14:50

Po celom Vatikáne je množstvo plagátov a transparentov, v ktorých veriaci ďakujú Benediktovi XVI.

14:21

V Nemecku, hlavne však v Bavorsku, ktoré je rodiskom odstupujúceho pápeža, sa dnes konajú ďakovné pobožnosti a večer, v okamihu, keď Benediktova rezignácia nadobudne platnosť, sa v Nemecku rozozvučia kostolné zvony. Ústredná ďakovná omša sa uskutoční v Katedrále sv. Hedvigy v Berlíne a zúčastní sa na nej aj kancelárka Angela Merkelová.

14:10

Na konkláve sa zúčastní 115 kardinálov. Z nich vzíde nový pápež.

13:58

Lombardi zároveň zdraznil, že kardináli počas konkláve budú v absolútnej izolácii. Do miestností, kde sa bude voliť nový pontifik, si nebudú môcť vziať ani počítače či mobily. Jedinou formou komunikácie s verejnosťou, bude dym, ktorý oznámi, či bol pápež zvolený.

13:45

Vatikánsky hovorca Federico Lombardi na tlačovej konferencii vyhlásil, že Benedikt na Twitter uverejní poslednú správu o 20. hodine večer. Po zvolení pápeža sa však pápež bude prihovárať veriacim.

13:22

Skupina mladých Madridčanov "zavesila" na internet dvojminútové video nazvané "Pre 85-ročného mladého muža", ktorým sa chcú poďakovať dnes odstupujúcemu pápežovi. Na videu mladí ľudia i deti z celého sveta ďakujú pápežovi Benediktovi za jeho "učenie o pravde, viere a pokore, ako aj za to, že im ukázal Kristovu nehu a ponúkol úprimné svedectvo o nádeji, veľkorysosti a odvahe".

12:56

Španielsky biskup Demetrio Fernández tvrdí, že v 20. storočí "Boh požehnal cirkev výnimočnými pápežmi" vrátane dnes odstupujúceho Benedikta XVI. "Sv. Pius X, Pius XII., Ján XXIII., Pavol VI., Ján Pavol I., Ján Pavol II. - cirkev nikdy nemala lepší zoznam pápežov tohto kalibru," vysvetlil biskup z Cordóby v liste zaslanom Catholic News Agency. "A Benedikt XVI. patrí na ten zoznam tiež," zdôraznil.

12:32

Benedikt sľúbil svojmu budúcemu nástupcovi „bezpodmienečnú úctu a poslušnosť“. podľa prvých komentárov tak potvrdil snahu zažehnať obavy pred rozpormi na mocenskom vrchole cirkvi, keď budú pri sebe existovať nový a bývalý pápež.

12:10

Benedikt XVI. čítal svoj prejav postojačky. Prejavy úcty kardinálov, ktorí pred ním pokľakli a pobozkali mu prsteň, prijímal po stojačky. Tento 1,5-hodinový ceremoniál prerušil nakrátko len raz, aby sa napil vody.

12:05

Po mnohých podaniach rúk sa rozlúčka s kardinálmi skončila. Bola takmer o hodinu dlhšia, ako sa pôvodne predpokladalo, pretože k podaniam rúk sa pridali vrúcne slová na rozlúčku a darčeky.

11:57

Po rezignácii Benedikta XVI. bude na znak konca jeho pontifikátu zlikvidovaný známy rybársky prsteň. Šperk bude zničený kladivom. Rybársky prsteň sa vyrobí vždy nový pre nového pápeža.

11:45

Niektorí duchovní priniesli Benediktovi aj darčeky na pamiatku.

11:27

Ruku si s pápežom Benediktom podal aj slovenský kardinál Jozef Tomko.

11:17

Benedikt si podáva ruky s kardinálmi. Duchovní s odstupujúcim pápežom prehovoria aj pár slov na rozlúčku.

11:16

"Budem s vami aj v tých ďalších dňoch, aby ste so všetkou zodpovednosťou zvolili nového pápeža. A možno práve teraz medzi vami sedí nový kandidát na Petrov stolec. Zo srdca vám všetkým udeľujem svoje apoštolské požehnanie," povedal odstupujúci pápež Benedikt XVI.

11:13

Po Sodanovom prejave má svoju rozlúčkovú reč aj samotný Benedikt XVI. "Prosím Pána, aby vám pomohol v jednote,"vyhlásil pred združením kardinálov. Zároveň kardinálom radil, aby boli pri voľbe jednotní "ako orchester", v ktorom možno dosiahnuť "dohodu a harmóniu".

11:11

Úvodnú reč povedal dekan kolégia kardinálov Angelo Sodano. Poďakoval sa mu aj v Benediktovej rodnej reči - nemčine.

11:05

Benedikt XVI. prišiel medzi kardinálov. Nasleduje jeho rozlúčka s najbližšími duchovnými.

10:51

Kardináli sa schádzajú na spoločnom stretnutí s Benediktom XVI. Na schôdzke s odstupujúcim pápežom sa zíde približne 100 kardinálov.

10:40

Dnešný deň sa nebude príliš líšiť od bežných dní Benedikta. Odstupujúci pápež vstal o 7. hodine ráno. Potom sa zúčastnil súkromnej omše spolu so svojím osobným sekretárom.

10:36

Benedikt sa po svojej rezignácii stane emeritným pápežom a bude nosiť iba prosté biele rúcho. Tým chce naznačiť, že sa vzdal pápežského lesku.

10:28

Odstúpenie Benedikta XVI. z pápežského úradu vníma brazílsky teológ Leonardo Boff ako akt zúfalstva zoči-voči "morálnej skaze", ktorá zachvátila katolícku cirkev, ako aj voči vnútorným intrigám v Rímskej kúrii. Boff, ako jeden z hlavných predstaviteľov teológie oslobodenia, označil Benedikta za "pápeža bez charizmy, ktorý bol neschopný viesť cirkev". Jeho odstúpenie považuje za správny čin, ktorý otvorí cestu k veľkým zmenám v rámci cirkvi.

10:17

Vzhľadom na to, že Benedikt uvádza, že hlavnou motiváciou pre jeho rezignáciu bolo ubúdanie fyzických síl s pribúdajúcim vekom, možno očakávať, že kardináli zvolia mladšieho člena kolégia kardinálov. Priemerný vek účastníkov konkláve bude však tentoraz o niečo vyšší ako v roku 2005, keď bol za pápeža zvolený vtedy 78-ročný kardinál Joseph Ratzinger.

10:10

I keď pápežský stolec dnes večer po rezignácii Benedikta XVI. osirie, katolícka cirkev nezostane bez vedenia. Vládu do zvolenia nového pápeža prevezme kardinál Bertone. Ten je jeden z najvyšších hodnostárov pápežskej kúrie a je aj vatikánskym štátnym sekretárom. Bertone bude zvolávať konkláve aj riadiť voľbu nového pápeža.

10:01

Večer pred rezignáciou pápeža mali slovenskí pútnici v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne svätú omšu. Bohoslužbu celebroval emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov kardinál Jozef Tomko.

Toto sú posledné hodiny Benedikta XVI. v úrade

Autor: Nový Čas, ms, Čas.sk, ČTK, TASR
včera 18:02 / Slovensko

Milan sa stal svedkom nečakaného výjavu: Už aj na slovenské cesty dorazila kríza!

Z každej strany môžeme počúvať o rôznych druhoch krízy. Náš čitateľ ju dokonca aj uvidel na vlastné oči.

Milan sa stal svedkom nečakaného výjavu: Už aj na slovenské cesty dorazila kríza!
Recept na šťastný vzťah? Žiadny zázrak nehľadajte, stačí, keď sa nikdy nevzdáte týchto 6 vecí

Ako dosiahnuť, aby vám vzťah vydržal? Nie je to vôbec také ťažké, ako sa na prvý pohľad zdá. Máte to vo svojich rukách, stačí, keď sa nikdy nevzdáte týchto vecí. 

Je najväčší na Slovensku, no pohľad naň trhá srdce: Táto FOTKA nemá s realitou už nič spoločné

Dominantou mesta a jednou z najvýznamnejších stavieb v Zlatých Moravciach je Župný dom, ktorý je však zničený.

NAJNOVŠIE Z RUBRIKY
Export zo Slovenska rastie: Najviac sa darilo vozidlám a televízorom!

Najväčší podiel na exporte Slovenska mali vlani vozidlá a televízory.

Vo venezuelskej väznici horelo: Pri požiari zahynulo 16 ľudí!

Tragédia vo väznici si vyžiadala životy niekoľkých väzňov aj ich žien.