Používaním stránok prevádzkovaných Azet.sk, a.s. súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.OK Viac info
Oto
POSLAŤ TIP
11.02.2016
Dezider

Pontifikát Benedikta XVI. sa skončil: Katolícka cirkev je bez pápeža

Diskusia
Pontifikát Benedikta XVI. sa skončil: Katolícka cirkev je bez pápeža Pápež odchádza po skončení poslednej verejnej audiencie.Autor: ČTK
28.02.2013, 10:00 | Príchodom ôsmej hodiny sa skončil takmer 8-ročný pontifikát Benedikta XVI. Katolícka cirkev ostala bez svojho vodcu.

Prvé foto: Gašparovič sa s pápežom držal vrúcne za ruky!

Slovenský prezident odovzdal pápežovi ako dar reliéf Gorazda a list v mene všetkých Slovákov.

Pápež Benedikt XVI. ukončil svoje pôsobenie na čele katolíckej cirkvi, ktorú viedol takmer osem rokov. Jeho posledný deň v úrade sledovali stámilióny ľudí po celom svete, a to nielen veriacich. Dobrovoľná rezignácia pápeža je v moderných dejinách prevratnou udalosťou, pretože v poslednom viac než poltisícročí všetci pontifikovia zastávali svoj úrad doživotne.

Počas posledného dňa svojho pontifikátu stihol rozlúčku s kardinálmi, ale aj sťahovanie do letného sídla pápežov neďaleko Ríma. Tam dal veriacim ešte posledné požehnanie.

ONLINE prenos z posledných hodín pontifikátu Benedikta XVI.

20:15

Ďakujeme a želáme príjemný večer.

20:13

My týmto ukončujeme náš online prenos z posledného dňa pápeža Benedikta XVI. ďakujeme vám za pozornosť a veríme, že budete sledovať s nami aj voľbu novej hlavy katolíckej cirkvi, ktorú podľa možnosti tiež prinesieme online.

20:11

Aký bude nový pápež? Čo nové prinesie svetu? Ako ovplyvní dejiny? Odpovede na tieto otázky budeme nachádzať v najbližších rokoch a možno aj desaťročiach.

20:05

Teraz sa pozornosť katolíkov z celého sveta upriami na kardinálov, ktorí sa čoskoro zídu na konkláve, aby zvolili nového pápeža.

20:04

Pôsobenie pápeža v úrade symbolický ukončil odchod Švajčiarskej gardy z Castel Gandolfo do Vatikánu. Už jednoducho nemá koho strážiť.

20:00

Je osem hodín. Pontifikát pápeža Benedikta XVI. sa oficiálne skončil. Katolícka cirkev ostala bez svojho svätého otca.

19:53

Svojim odstúpením však Benedikt XVI. ukázal svoju ľudskú tvár a podľa viacerých pozorovateľov sa stal ľuďom oveľa bližší a sympatickejší. 

19:50

Za pôsobenia Benedikta XVI. z katolickej cirkvi odišlo rekordné množstvo veriacich, prevalili sa škandály s pedofilnými kňazmi, korupciou vo Vatikáne a čudnými finančnými aktivitami cirkvi. Na žiaden z nich Benedikt XVI. nezareagoval dosť rázne.

19:48

Podľa mnohých dnes odchádza neinšpiratívny pápež, ktorého pontifikát sa nevyznamenal ničím, okrem Twitteru a množstva škandálov. Kým charizmatický Ján Pavol II. si vedel podmaniť masy na verejných vystúpeniách, Benedikt XVI. bol hĺbavý introvert, prácu s davmi ľudí zvládal oveľa ťažšie, než jeho predchodca.

19:45

Kým na silno katolíckom Slovensku už aspoň z úcty vôči samotnej funkcii sa o pápežovi hovorí ako o zosnulých - len dobre alebo nič, mienkotvorné médiá v anglikánskych krajnách ako sú USA, Veľká Británia alebo Kanada si dovoľujú oveľa viac triezvej kritiky.

19:42

V posledné minúty pontifikátu Benedikta XVI. asi každého zaujíma otázka, ako si ho budú pamätať.

19:25

Benedikt XVI. vyhlásil, že sa nevráti k súkromnému životu, ale bude tráviť svoj čas v modlitbách.

19:24

O nejakých 35 minút v katolíckej cirkvi nastane obdobie sedisvakancie (sede vacante), keď nebude obsadený pápežský stolec. Potrvá až do zvolenia nového pápeža.

18:55

Benedikt XVI. bol prvý pápež, ktorý si osvojil komunikačné nástroje mladých. Mal konto na Twitteri a na Facebooku. Na obranu jeho predchodcov však treba povedať, že počas pontifikátu Jána Pavla II. sociálne siete boli ešte v plienkach a za jeho prechodcov ľudstvo nepoznalo ani internet.

18:45

Zatiaľ posledným zápisom v pápežovom Twitteri je Poďakovanie veriacim za všetku lásku a podporu. Objavil sa tam okolo 18:00. "Nech vás aj naďalej sprevádza radosť, ktorá plynie z prijatia Krista ako základu vášho života," píše pápež.

18:32

Odloží aj zlatý prsteň rybára, ktorý slúži ako pápežská pečať. Ten má propomínať, že je nasledovníkom rybára sv. Petra. Prsteň potom zničia kladivom.

18:30

Ako sa už viackrát spomínalo, Benedikt XVI. sa vráti k svojmu civilnému menu Jozef Ratzinger. Naďalej ho však budú oslovovať "vaša svätosť".

18:21

Kolégiu predsedá kamerlengo Tarcisio Bertone. čisto teoreticky aj on sa môže stať pápežom, ale je to veľmi nepravdepodobné.

17:56

Ak sa nič nečakané nestane, katolícka cirkev bude mať hlavu ešte 2 hodiny. Potom moc prejde do rúk kolégia kardinálov.

17:47

Castel Gandolfo je nádherné miesto. Pápežovi tam bude určite dobre.

17:42

Benedikt XVI. odišiel z balkóna a skryl sa za múrmi paláca.

17:41

"Z celého srdca vám udeľujem požehnanie. Nech vás žehná Otec, Syn a Duch Svätý. Ďakujem. Dobrú noc všetkým," ukončil svoje posledné vystúpenie pápež Benedikt XVI.

17:39

"Už nie som viac pastier našej cirkvi, ale putník, ktorý začína poslednú etapu svojho života na tejto zemi," hovorí Benedikt XVI.

17:36

Svätý otec sa ukázal na balkóne paláca. Naposledy dáva verejné požehnanie. Dav je nadšený. "Nech žije svätý otec", kričia ľudia.

17:33

V Castel Gandolfo zvonia kostolné zvony. Na malom námestí pápeža víta dav ľudí.

17:32

Ešte do 20:00 Benedikta XVI. bude strážiť Švajčiarska garda. Potom odíde späť do Vatikánu. O jeho bezpečnosť sa potom bude starať vatikánska polícia.

17:29

Kolóna vozidiel odchádza z heliportu v sprevode motorky.

17:28

Aj keď Benedikt XVI. opustil Vatikán, stále je pápež. Hlavou katolíckej cirkvi bude ešte dve a pol hodiny, kým o 20:00 nevstúpi do platnosti jeho abdikácia.

17:26

Bemedikt XVI. vystúpil z vrtuľníka. Nastupuje do pristaveného auta. Na zemi ho vítajú cirkevní hodnostári a civilní predstavitelia.

17:23

Vrtuľník pristal na heliporte v Castel Gandolfo.

17:23

Let zo vzduchu sleduje televízny vrtuľník, ktorý letí vedľa pápežovho. Zo zeme ho sledujú kamery.

17:20

Vrtuľník zjavne nepatrí katolíckej cirkvi. Nemá žiadne pápežské insígnie, ale nápis Talianska Republika. Zjavne ho Benediktovi XVI. poskytla talianska vláda.

17:18

Stroj preletel nízko nad letiskom a znova vytúpil do výšky.

17:16

Pápežov vrtuľník opustil Rím. Prelieta nad predmestiami. V okolí talianskej metropoly je pekné počasie, let prebieha hladko a nerušene.

17:11

Vrtuľník prelieta nad Rímom, akoby sa Benedikt XVI. lúčil s Večným mestom.

17:06

Helikoptéra práve vzlietla a smeruje ku Castel Galdonfo! Pápež opustil Vatikán!

17:02

Po niekoľkominútovej ceste pápež nastúpil do helikoptéry a odlieta do 25 km vzdialeného letného sídla, ktoré sa preňho stane miestom jeho dôchodku.

16:57

Svätý Otec nastupuje do čierneho auta, ktoré ho odvezie na heliport. Sprevádzajú ho policajti s húkačkou. Heliport je v areáli vatikánskych záhrad.

16:55

Pápež opúšťa múry Apoštolského paláca. Pri chôdzi si pomáhal paličkou v pravej ruke.

16:56

Pápež vyšiel na nádvorie, kde sa lúči s ďalšími biskupmi, kardinálmi. Ozýva sa potlesk.

16:54

Pápež sa lúči s tými, ktorí sú prítomní v Apoštolskom paláci a opúšťa múry Vatikánu.

16:50

Veliteľ švajčiarskej gardy plk. Daniel Rudolf Anrig (40) čaká tiež na pápežov príchod.

16:45

Zvony práve oznámili troma údermi trištvrte na päť. Pápežov nástup do helikoptéry sa očakáva o 17-tej. Z leteckých záberov na Námestie sv. Petra je vidieť, že sa pomaly zapĺňa zvedavcami.

16:42

Pápežovi na jeho posledný deň doprial Stvoriteľ prekrásne počasie. Na záberoch vidno, že v Ríme sa už zelená tráva aj niektoré stromy, dnešné teploty vystúpili až na 13 stupňov.

16:33

Na heliporte už čaká vrtuľník, ktorý pápeža odvezie o 17:00 do letného sídla Castel Gandolfo.

16:32

Na zámku Castel Gandolfo zatiaľ vrcholia prípravy. Švajčiarska garda bude stáť po bo boku Svätého Otca až do 20:00. Vtedy sa skončí pápežov úrad a švajčiari odídu z Castela Gandolfo. Zatiaľ však stoja na nádvorí Apoštolského paláca a čakajú na príchod Benedikta XVI.

16:18

Z balkóna Castel Gandolfo visí takýto transparent. Pozrite sa tiež na dav ľudí pod oknami pápežovno letného sídla. Svätý otec by mal večer po príchode do zámočku ešte zakývať z okna a mnohí veriaci si chcú túto udalosť vychutnať naživo.

16:17

Pred Castel Gandolfo, sídlom, kde bude pápež tráviť dôchodok, je rušno. Davy ľudí ho tam očakávajú už teraz a tešia sa na jeho príchod.

16:12

Na námestí však sú ľudia, ktorí chcú vidieť Svätého Otca pri odchode z Vatikánu. Počuť spev v taliančine.

16:02

Je krátko po 16-tej hodine, napriek tomu je zatiaľ námestie vo Vatikáne prázdne.

15:30

Už o pol hodinu by sa mal pápež začať presúvať k heliportu. Odtiaľ o 17:00 odletí do zámočku Castel Gandolfo, ktoré sa nachádza asi 25 kilometrov od Ríma. Na videu prinášame zábery zo zámočku.

14:50

Po celom Vatikáne je množstvo plagátov a transparentov, v ktorých veriaci ďakujú Benediktovi XVI.

14:21

V Nemecku, hlavne však v Bavorsku, ktoré je rodiskom odstupujúceho pápeža, sa dnes konajú ďakovné pobožnosti a večer, v okamihu, keď Benediktova rezignácia nadobudne platnosť, sa v Nemecku rozozvučia kostolné zvony. Ústredná ďakovná omša sa uskutoční v Katedrále sv. Hedvigy v Berlíne a zúčastní sa na nej aj kancelárka Angela Merkelová.

14:10

Na konkláve sa zúčastní 115 kardinálov. Z nich vzíde nový pápež.

13:58

Lombardi zároveň zdraznil, že kardináli počas konkláve budú v absolútnej izolácii. Do miestností, kde sa bude voliť nový pontifik, si nebudú môcť vziať ani počítače či mobily. Jedinou formou komunikácie s verejnosťou, bude dym, ktorý oznámi, či bol pápež zvolený.

13:45

Vatikánsky hovorca Federico Lombardi na tlačovej konferencii vyhlásil, že Benedikt na Twitter uverejní poslednú správu o 20. hodine večer. Po zvolení pápeža sa však pápež bude prihovárať veriacim.

13:22

Skupina mladých Madridčanov "zavesila" na internet dvojminútové video nazvané "Pre 85-ročného mladého muža", ktorým sa chcú poďakovať dnes odstupujúcemu pápežovi. Na videu mladí ľudia i deti z celého sveta ďakujú pápežovi Benediktovi za jeho "učenie o pravde, viere a pokore, ako aj za to, že im ukázal Kristovu nehu a ponúkol úprimné svedectvo o nádeji, veľkorysosti a odvahe".

12:56

Španielsky biskup Demetrio Fernández tvrdí, že v 20. storočí "Boh požehnal cirkev výnimočnými pápežmi" vrátane dnes odstupujúceho Benedikta XVI. "Sv. Pius X, Pius XII., Ján XXIII., Pavol VI., Ján Pavol I., Ján Pavol II. - cirkev nikdy nemala lepší zoznam pápežov tohto kalibru," vysvetlil biskup z Cordóby v liste zaslanom Catholic News Agency. "A Benedikt XVI. patrí na ten zoznam tiež," zdôraznil.

12:32

Benedikt sľúbil svojmu budúcemu nástupcovi „bezpodmienečnú úctu a poslušnosť“. podľa prvých komentárov tak potvrdil snahu zažehnať obavy pred rozpormi na mocenskom vrchole cirkvi, keď budú pri sebe existovať nový a bývalý pápež.

12:10

Benedikt XVI. čítal svoj prejav postojačky. Prejavy úcty kardinálov, ktorí pred ním pokľakli a pobozkali mu prsteň, prijímal po stojačky. Tento 1,5-hodinový ceremoniál prerušil nakrátko len raz, aby sa napil vody.

12:05

Po mnohých podaniach rúk sa rozlúčka s kardinálmi skončila. Bola takmer o hodinu dlhšia, ako sa pôvodne predpokladalo, pretože k podaniam rúk sa pridali vrúcne slová na rozlúčku a darčeky.

11:57

Po rezignácii Benedikta XVI. bude na znak konca jeho pontifikátu zlikvidovaný známy rybársky prsteň. Šperk bude zničený kladivom. Rybársky prsteň sa vyrobí vždy nový pre nového pápeža.

11:45

Niektorí duchovní priniesli Benediktovi aj darčeky na pamiatku.

11:27

Ruku si s pápežom Benediktom podal aj slovenský kardinál Jozef Tomko.

11:17

Benedikt si podáva ruky s kardinálmi. Duchovní s odstupujúcim pápežom prehovoria aj pár slov na rozlúčku.

11:16

"Budem s vami aj v tých ďalších dňoch, aby ste so všetkou zodpovednosťou zvolili nového pápeža. A možno práve teraz medzi vami sedí nový kandidát na Petrov stolec. Zo srdca vám všetkým udeľujem svoje apoštolské požehnanie," povedal odstupujúci pápež Benedikt XVI.

11:13

Po Sodanovom prejave má svoju rozlúčkovú reč aj samotný Benedikt XVI. "Prosím Pána, aby vám pomohol v jednote,"vyhlásil pred združením kardinálov. Zároveň kardinálom radil, aby boli pri voľbe jednotní "ako orchester", v ktorom možno dosiahnuť "dohodu a harmóniu".

11:11

Úvodnú reč povedal dekan kolégia kardinálov Angelo Sodano. Poďakoval sa mu aj v Benediktovej rodnej reči - nemčine.

11:05

Benedikt XVI. prišiel medzi kardinálov. Nasleduje jeho rozlúčka s najbližšími duchovnými.

10:51

Kardináli sa schádzajú na spoločnom stretnutí s Benediktom XVI. Na schôdzke s odstupujúcim pápežom sa zíde približne 100 kardinálov.

10:40

Dnešný deň sa nebude príliš líšiť od bežných dní Benedikta. Odstupujúci pápež vstal o 7. hodine ráno. Potom sa zúčastnil súkromnej omše spolu so svojím osobným sekretárom.

10:36

Benedikt sa po svojej rezignácii stane emeritným pápežom a bude nosiť iba prosté biele rúcho. Tým chce naznačiť, že sa vzdal pápežského lesku.

10:28

Odstúpenie Benedikta XVI. z pápežského úradu vníma brazílsky teológ Leonardo Boff ako akt zúfalstva zoči-voči "morálnej skaze", ktorá zachvátila katolícku cirkev, ako aj voči vnútorným intrigám v Rímskej kúrii. Boff, ako jeden z hlavných predstaviteľov teológie oslobodenia, označil Benedikta za "pápeža bez charizmy, ktorý bol neschopný viesť cirkev". Jeho odstúpenie považuje za správny čin, ktorý otvorí cestu k veľkým zmenám v rámci cirkvi.

10:17

Vzhľadom na to, že Benedikt uvádza, že hlavnou motiváciou pre jeho rezignáciu bolo ubúdanie fyzických síl s pribúdajúcim vekom, možno očakávať, že kardináli zvolia mladšieho člena kolégia kardinálov. Priemerný vek účastníkov konkláve bude však tentoraz o niečo vyšší ako v roku 2005, keď bol za pápeža zvolený vtedy 78-ročný kardinál Joseph Ratzinger.

10:10

I keď pápežský stolec dnes večer po rezignácii Benedikta XVI. osirie, katolícka cirkev nezostane bez vedenia. Vládu do zvolenia nového pápeža prevezme kardinál Bertone. Ten je jeden z najvyšších hodnostárov pápežskej kúrie a je aj vatikánskym štátnym sekretárom. Bertone bude zvolávať konkláve aj riadiť voľbu nového pápeža.

10:01

Večer pred rezignáciou pápeža mali slovenskí pútnici v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne svätú omšu. Bohoslužbu celebroval emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov kardinál Jozef Tomko.

Toto sú posledné hodiny Benedikta XVI. v úrade

Autor: Nový Čas, ms, Čas.sk, ČTK, TASR
dnes 09:30 / Šport

Pozoruhodné priznanie Lindsey Vonnovej: Po každom rozchode som rýchlejšia!

Aj to môže byť recept na úspech. Americká zjazdárka Lindsey Vonnová (31) je aj po dvaapolročnej absencii so zraneným kolenom opäť líderkou Svetového pohára v lyžovaní. 

Pozoruhodné priznanie Lindsey Vonnovej: Po každom rozchode som rýchlejšia!
Jiřímu Krampolovi išlo o život: S rodinou predišli tragédii v hodine dvanástej!

Šoubiznis v Českej republike postihujú samé neželané udalosti. Ešteže jeho kráľ má celkom iné starosti.

Migrant znásilnil školáčku, teraz je na úteku: Ako sa mu podarilo dostať z basy? Šokujúce odhalenie!

Sýrsky migrant, odsúdený za sexuálne zneužitie, utiekol z basy v Zurichu. 

NAJNOVŠIE Z RUBRIKY
Mimoriadne tragická nehoda: Pri zrážke zahynulo až šesť detí!

Smrť šiestich maloletých si vo štvrtok v západnom Francúzsku vyžiadala zrážka mikrobusu s kamiónom. 

Krvavé ráno v Egypte: Pri vlakovej nehode sa zranilo vyše 100 ľudí

Vyše 100 ľudí utrpelo zranenia južne od egyptskej metropoly Káhira, kde vlak narazil do betónovej bariéry.