Používaním stránok prevádzkovaných Azet.sk, a.s. súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.OK Viac info
Oto
POSLAŤ TIP
11.02.2016
Dezider

Zabijak z Toulouse vyskočil z okna: Zabili ho strelou do hlavy

Diskusia
Zabijak z Toulouse vyskočil z okna: Zabili ho strelou do hlavy Mladého zabijaka z Toulouse zabili špeciálne jednotky.Autor: SITA, anc
22.03.2012, 10:00 | Francúzskym policajtom došla trpezlivosť. Vtrhli do bytu zabijaka z Toulouse, kde sa strhla mohutná streľba! Mohamed Merah vyskočil z okna.

Razia na predmestí sa začala v stredu ráno o 03.00 h miestneho času a pokračuje už druhý deň. Mladík Mohamed Merah (23) pôvodom z Alžírska sa už druhý deň odmieta vydať do rúk polície. K hrozným činom - vraždeniu výsadkárov aj zabíjaniu pred židovskou školou sa priznal. Nevyjadril však žiadnu ľútosť nad svojím konaním, ľúto mu bolo iba to, že nestihol vykonať ďalšie naplánované vraždy.

Po vyše tridsiatich hodinách sa policajti rozhodli zaútočiť na Mohamedov byt. Zásah však neprebiehal vôbec hladko. Hoci ani nevedli, či je podozrivý ešte vôbec živý, pretože sa im celú noc neozval, keď vtrhli do jeho bytu, spustil na nich paľbu.

Polícia zastrelila Meraha strelou do hlavy. Oznámil to francúzsky prokurátor Francois Molins. Dodal, že ozbrojenec vyšiel z kúpeľne, pričom divoko a agresívne strieľal. Do hlavy ho strelili, keď vyskočil z okna.

Mal tvár archanjela

Niekoľko dní predtým, ako Mohamed zabíjal židovské deti pred školou, bol s kamarátmi na diskotéke. Známi si naňho spomínajú ako na priateľského človeka, ktorý mal rád futbal a rýchle autá. Mladý radikál však mal najmä počas dospievania problémy so zákonom. Polícia ho najmenej osemnásťkrát obvinila a dokonca istý čas aj sedel za mrežami za násilnosti. Podľa jeho právnika Christiana Etelina, ktorý ho poznal takmer desať rokov, bol slušný a mal tvár archanjela.

12:30

Náš online prenos z vyše 32 hodinového lovu na zabijaka z Toulouse sa skončil. Ďakujeme za pozornosť, na stránke Čas.sk budeme prinášať ďalšie aktuality k tejto téme.

12:22

Guéant spresnil, že pri finálnej prestrelke boli zranení dvaja policajti, z toho jeden vážne. Pôvodne sa hovorilo o troch. Vyjadril tiež ľútosť nad tým, že sa im podozrivého nepodarilo dostať živého a postaviť pred súd. Situácia si však vyžiadala zásah, keď Merah už niekoľko hodín nekomunikoval.

12:17

Špeciálnym jednotkám po skončení zásahu zablahoželal aj prezident Nicolas Sarkozy.

12:14

Istý policajt z jednotky RAID pre Point.fr povedal, že taký násilný zásah nikdy predtým nezažil.

12:08

Informáciu o smrti Meraha potvrdil minister vnútra Claude Guéant. Minister poveal, že Merah sa napriek sľubom nechcel vydať do rúk polície. Tri silné explózie, ktoré bolo počuť o 10:30, boli v jeho byte. Merah nedal o sebe vedieť, neudial sa žiadny pohyb. Jednotky RAID vošli do bytu cez dvere a okná, Mohamed Merah vyšiel z kúpeľne, kde sa schovával, bol vo vani. V rukách mal automatickú zbraň. Zásah, ktorý nasledoval, bol podľa Guéanta plný násilia. Mohamed Merah vyskočil z okna so zbraňou v ruke. Následne bol mŕtvy.

11:58

Toto je video z prestrelky, pri ktorej sa vystrieľalo 300 nábojov.

11:56

Merah vo svojom byte čakal na útok vo vani. Z vane tiež útočil na policajné jednotky.

11:50

Stále sa čaká na oficiálne potvrdenie informácie, že Merah je mŕtvy.

11:46

Podľa denníka LePoint.fr má Merah na sebe vak. Nevedia, čo je v ňom, je však obava, že by mohlo ísť o výbušniny.

11:42

Médiá tiež priniesli správu, že pri ostrej prestrelke sa zranili traja policajti z jednotky RAID. Presné  informácie o ich zraneniach nie sú zatiaľ k dispozícii. Jeden by mal byť zranený vážne.

11:41

Správa sa šíri stále ďalšími médiámi: Mohamed Merah je po 31 hodinách odporu mŕtvy!

11:38

Pri prestrelke Merah zomrel! Tvrdí to televízia BFMTV aj ďalšie médiá, ktoré sa odvolávajú na viaceré policajné zdroje.

11:37

Podľa policajného zdroja Le Figaro Mohamed Merah odoláva! Muž sa evidentne schovával a odmlčal, aby mal aspoň nejaké výhody na svojej strane. Náhla streľba z jeho strany mala prekvapiť zasahujúcich policajtov. Merah sa tak prejavil ako stratég.

11:32

Isté teraz je to, že Merah napriek tomu, že sa odmlčal, je stále nažive. Streľba sa ozývala podľa odborníkov z automatickej zbrane. Tú však má aj podozrivý.

11:32

Isté teraz je to, že Merah napriek tomu, že sa odmlčal, je stále nažive. Streľba sa ozývala podľa odborníkov z automatickej zbrane. Tú však má aj podozrivý.

11:31

Otázne je, či je možné, aby Merah prežil streľbu, ak sa ozýva zo zbraní kukláčov.

11:31

Streľba opäť pokračuje. Je mohutná.

11:29

O 11:29 streľba prestala. Dve minúty ostrej streľby. Práve nasledovala explózia.

11:28

Streľba stále pokračuje. Je to napínavé, zrejme sa blíži rozuzlenie vyše tridsaťhodinovej drámy.

11:27

Ďalšie detonácie! Vyzerá to na streľbu! Mohamed Merah zrejme nie je mŕtvy! Je to streľba, polícia a podozrivý po sebe strieľajú!

11:24

Denník LeFigaro.fr cituje policajný zdroj, podľa ktorého sú jednotky RAID stále v Merahovom byte. Postupujú krok za krokom. Ten istý zdroj denníku povedal, že Mohamed Merah sa zatiaľ neukázal, takže nevedia, či je živý.

11:15

Merah prestal s vyjednávačmi hovoriť včera v noci o 22:45. Odvtedy nik nevie, čo s ním je, či je ešte nažive. Pochybnosti dnes ráno vyjadril aj minister vnútra Claude Guéant.

11:12

To, že zásah sa zrejme skončil potvrdzujú aj zábery televízií, na ktorých vidieť, ako hasiči balia svoju výbavu. Do auta nakladajú rebrík a ďalšie veci. Oficiálne kruhy sa však k situácii zatiaľ nevyjadrili.

11:02

Podľa redaktora televízie i>Télé jednotky RAID už vyšli z budovy. Novinári zatiaľ nevedia, čo sa stalo, či už majú podozrivého. "Každopádne, nastal pohyb, niečo sa deje, nevieme čo," povedal v živom vstupe redaktor.

10:53

Viaceré denníky potvrdili, že polícia naozaj začala útok a vtrhla do bytu.

10:52

Merah z bytu nevyšiel už vyše 31 hodín. Nemá vodu, elektrinu, plyn. Musí byť veľmi unavený, vyčerpaný, čo môže nahrávať polícii. Už niekoľko hodín nekomunikuje s vyjednávačmi, práve preto sa objavili pochybnosti, či je ešte nažive.

10:50

Na miesto prišla aj dodávka ďalšej špeciálnej zásahovej jednotky GIPN. Zaparkovalo pred obliehaným domom. Muž v kompletnej výbave vošiel rovno do domu.

10:37

V budove, kde sa zdržiava Mohamed, sa ozvali ďalšie tri výbuchy. Výbuchy nasledovali rýchlo po sebe v priebehu jednej minúty. Podľa svedkov výbuchy boli silnejšie ako ostatné detonácie, ktoré odpaľovala polícia v okolí domu s cieľom unaviť Meraha a vystrašiť ho.

10:25

Právnik zanarikádovaného útočníka požiadal, aby mu dovolili ísť do bytu jeho klienta. Tvrdil, že sa s ním chce rozprávať a presvedčiť ho, aby sa vzdal. Jeho žiadosť však zamietli.

10:20

Podľa denníka lepoint.fr hasiči pred domom Mohameda vytiahli tri rebríky. zrejme sa pokúsia dostať do jeho bytu.

9:45

Na miesto prišiel aj minister vnútra Claude Gueant. Asi 50 metrov od domu sa nachádza veliteľský stan, kde sa stretol s veliteľom zásahu a spoločne rozoberajú ďalšiu stratégiu.

9:18

Muž si zbrane kupoval v mestách neďaleko Toulouse, no policajti zatiaľ nevedia presne, od koho ich nakupoval. V byte však má podľa francúzskych zdrojov obrovský arzenál zbraní. V noci bolo počuť z domu aj dva výstrely, zatiaľ sa ale nevie, kto strieľal.

9:15

Podľa informácií lepoint.fr odišiel Mohamed v roku 2010 do Pakistanu, aby sa tam oženil s Pakistankou. Zo svadby však napokon zišlo, no v Pakistane napriek tomu ostal niekoľko mesiacov.

8:35

Marine Le Penová vyzvala francúzskych moslimov, aby bojovali po boku Francúzov proti fundamentalizmu.

8:12

"Nevieme, či je živý, alebo mŕtvy," povedal francúzsky minister vnútra Claude Gueant. Policajným vyjednávačom sa totiž celú noc nepodarilo nadviazať s Mohamedom kontakt. Stále však dúfajú, že je nažive.

8:00

Mohamed povedal vyjednávačom ešte v stredu večer, že chce zomrieť "s mečom v ruke". S hrdosťou hovoril o tom, že sa mu podarilo dostať Francúzsko na kolená. Tiež sa priznal k tomu, že za smrť troch židovských detí a rabína je zodpovedný on.

7:30

Po výbuchu boli zničené okná bytu, v ktorom sa Merah ukrýva. Polícia dúfa, že vďaka tomu, že mu bude zima sa rýchlejšie vzdá. Tiež mu vypli vodu, elektrinu a plyn.

7:05

Mohamed Merah nebol uväznený v Afganistane v roku 2007. Vyhlásili to v stredu jeho právnik a predstaviteľ juhoafganskej provincie Kandahár. Merahov právnik vo Francúzsku Christian Etelin vyhlásil, že jeho klient bol od decembra 2007 do septembra 2009 vo väzení vo Francúzsku, kde si odpykával trest za násilnú lúpež. Aj kvôli jeho uväzneniu Meraha neprijali do francúzskej armády.

6:40

Podľa domácich médií robia francúzske úrady všetko pre to, aby sa im podarilo dostať útočníka živého. Chcú ho totiž postaviť pred súd.

5:19

Tlak sa stupňuje. Ulicou sa ozvali dva nové výbuchy.

4:55

Ďalšie výbuchy sa ozvali až po vyše 24 hodinách vyjednávania nadránom o pol piatej. Podľa redaktora Le Figaro by mohlo ísť tiež o výstrely, ktoré si vymenil podozrivý a policajti.

01:58

Tesne pred druhou hodinou sa ozvali nové výbuchy.

0:37

Útok potvrdili viaceré policajné zdroje. Mohamed Merah neustále oddiaľoval hodinu, kedy sa mal vydať do rúk mužov zákona. To vyprovokovalo autority, ktoré dali povel na útok.

0:14

Útok sa začal! Podľa denníka lepoint.fr polícia skončila s vyjednávaním a začal sa útok. Potvrdil to zástupca primátora TOulouse Jean-Pierre Havrin. "Vyjednávanie sa skončilo, začal sa útok", cituje ho denník.

0:13

Podľa informácií i>Télé detonácie mali slúžiť na demonštráciu sily, na vytvorenie tlaku na podozrivého. Muži z jednotky RAID sa do bytu Mohameda Meraha nedostali, nebolo to ani ich cieľom, podľa televízie detonácie odtránili časť múru, aby kukláči mali lepší výhľad na byt podozrivého.

0:12

Na ulici pred domom, kde sa Merah zabarikádoval, vidieť pohyb policajtov, hýbu sa aj policajné autá, novinári sa snažia z tvárí mužov zákona vyčítať, čo sa stalo. Je to príprava na útok? Alebo je už po útoku? Hádajú, či sa im na tvári odzrkadľuje úľava, či sa dráma skončila. A ak áno, aký bol jej koniec? Vzdal sa podozrivý? Žije ešte?

00:09

Pol hodinu po tom, ako bolo počuť tri detonácie, sa na ulici vo štvrti Côte Pavée badať pohyb. Znamená to, že podozrivý sa po vyše 20 hodinách vyjednávania vzdal? Ťažko povedať, novinári nemajú prístup priamo k obliehanej budove, kvôli bezpečnosti televízne štáby museli ostať za barikádami.

23:50

Podľa redaktora televízie BFMTV nejde tak celkom o útok. Podľa neho podozrivý muž zmenil názor a odmietal sa dobrovoľne vydať do rúk polície. A tak sa príslušníci špeciálnej jednotky RAID rozhodli zakročiť, detonácie mali vyhodiť do vzduchu dvere do Merahovho bytu alebo vytvoriť na podozrivého nátlak.

23:40

Detonácie boli dobre vidieť na tmavej nočnej oblohe vo štvrti, kde je už niekoľko hodín vypnutá elektrina a osvetlenie na uliciach.

23:38

Napriek tomu štvrť zostáva ponorená do tmy a relatívneho ticha, nepočuť krik, streľbu ani ruch iných činností.

23:34

Zhruba pol hodinu pred polnocou sa na ulici na predmestí Toulouse ozvali tri výbuchy. Znamená to, že špeciálne jednotky začali konať? Boli to zvuky explózií, ktoré otvorili dvere do bytu Mohameda Meraha.

21:53

Podozrivý vyjednávačom prezradil, že v pondelok plánoval zabiť jedného vojaka, keď však svoj cieľ nenašiel, svoju "odplatu" vykonal na židovskej škole, kde zabil profesora a rabína Johnathana Sandlera, jeho dvoch synov a osemročnú Miriam.

21:12

Prvé zábery zabijaka z Toulouse priniesla televízia France 2. Ide o video staršieho dáta, na ktorom Mohamed šoféruje svoje auto a usmieva sa. Video je staré 1,5 roka, vtedy mal Mohamed 21 rokov. Pôsobí bezstarostne, zaflekuje auto pri kamarátovi a pri vystupovaní sa široko usmieva do kamery.

21:10

Ide však o chladnokrvného zabijaka, ktorý dokázal pripraviť o život deti. Svoj čin vôbec neľutuje, ako dnes povedal vyjednávačom, jediná vec, ktorú ľutuje, je, že nezabil viac ľudí, ako mal v pláne.

21:04

Merah sľúbil, že sa mužom zákona vydá už trikrát: najskôr sa chcel vzdať popoludní, potom na konci večera, teraz čaká na príchod noci. Dodrží na tretí raz svoje slovo?

20:57

Guéant zdôraznil, že chcú Meraha živého, aby ho mohla súdiť spravodlivosť. Aj preto špeciálne jednotky vyčkávajú, pri násilnom vniknutí do bytu by sa mohlo zomlieť všeličo.

20:53

"Potvrdil, že čoskoro sa vzdá," povedal minister vnútra Claude Guéant pre televíziu TF1. "Chcel to každopádne spraviť, ale čaká, kým sa zotmie, aby ho nebolo veľmi vidno. Dúfame, že sa vydá do rúk polície už čoskoro, podmienky jeho vzdania sa ešte dojednávajú," dodal šéf rezortu vnútra.

20:49

Redaktor televízie i>Télé upresňuje, že evakuovaní boli obyvatelia domu, v ktorom sa útočník zabarikádoval a niekoľkých okolitých domov. Nebola evakuovaná celá štvrť, ale vypli v nej plyn a elektrinu. Na uliciach je teda tma a tma začína byť aj v byte útočníka, čo môže prispievať k nie pozitívnemu stavu jeho mysle.

20:40

Na miesto dorazili čerství príslušníci špeciálnej jednotky RAID a vystriedali kolegov, ktorí boli na mieste od skorého rána. Ide o ďalší z náznakov, že polícia sa chystá zakročiť. Kukláčom pri plánovanom útoku môže nahrávať aj fakt, že Merah si celý deň neodpočinul, od tretej hodiny je v strehu, celý čas sa rozpráva s vyjednávačmi okrem krátkej prestávky, kedy komunikáciu prerušil. Musí byť unavený, ale to tiež môže vyvolať zúfalé činy.

20:25

Vyjednávanie s podozrivým trvá už vyše šestnásť hodín! Merah sa polícii stále nevzdal, vyjednávania sú neúspešné napriek tomu, že Mohamed s vyjednávačmi komunikuje.

20:10

Polícia zatiaľ nezakročila. Mohamed Merah však vyjednávačom povedal, že nemá dušu samovraha a že by bol radšej, keby "zabíjal a zostal nažive".  "Hovoril aj o svojom pobyte v Afganistane, vysvetľoval, že nemá povahu martýra," povedal prokurátor François Molins.

19:40

Tri osoby sú stále pod policajným dohľadom - matka podozrivého, Merahov brat a jeho družka.

19:15

Blíži sa konečný útok na byt podozrivého? Z bytovky evakuovali posledných obyvateľov, ktorí tam ešte zostali. Aj tento fakt podporuje domnienku, že na podozrivého sa chystajú použiť po mnohých hodinách vyjednávania silu.

18:58

Takto prebiehali ich pokusy o zadržanie muža: Do bytu sa pokúsili vtrhnúť hneď ráno o 3:20, keď Merah začal strieľať z kalašnikova. Jedného policajta postrelil do kolena, druhý mal priam zázračné šťastie, guľka ho zasiahla do nepriestrelnej vesty.

18:30

Policajti sa už niekoľko ráz snažili vtrhnúť do domu Meraha. Jedinou odpoveďou im bola streľba. Dráma sa stále nekončí.

18:20

Francúzska verejnosť je z celej drámy už unavená. Nielen Francúzi, ale celý svet už od rána sleduje drámu, ktorá sa odohráva v Toulouse. Na čo vlastne francúzske špeciálne jednotky čakajú? Nik nevie. K problému sa vyjadrujú aj odborníci, ktorí nad stratégiou krútia nechápavo hlavou.

17:57

Polícia objavila skúter, na ktorom mal podozrivý zabíjať a dve helmy. Veci skúmajú experti.

17:30

Podozrivý tiež vyjednávačom povedal, že skutky vykonal sám. Na muške mal dnes ráno dvoch policajtov z Toulouse. Chystal sa zabiť aj ďalšieho vojaka.

16:50

Informáciu o tom, že Merah chystal ďalšie vraždy, povedal sám podozrivý policajným vyjednávačom. Priznal sa aj k zabitiu siedmich ľudí, z toho troch detí. Oznámil to na tlačovej besede generálny prokurátor François Molins. "Neprejavil žiadnu ľútosť, iba ak nad tým, že nezabil viac ľudí, " vyhlásil Molins s tým, že útočník sa tiež chválil, že "Francúzsko zrazil na kolena".

16:00

Prezident Nicolas Sarkozy vystúpil v Montauban pred mikrofón s prejavom na pamiatku zabitých vojakov. Na pietnej rozlúčke je aj ďalších päť kandidátov na prezidenta: François Hollande, Marine Le Pen, François Bayrou, Eva Joly a Nicolas Dupont-Aignan.

15:58

Podľa policajného zdroja mal Merah dnes ráno zabiť ďalšieho vojaka.

15:45

Podľa Nicole Yardeni, prezidentky židovskej organizácie Crif, mal zabijak v pláne vraždiť aj dnes ráno. Intervencia polície však jeho plány prekazila.

15:40

V Izraeli sa medzitým skončila pohrebná ceremódia. Pochovali štyri obete pondelkovej streľby - rabína Jonathana Sandlera, jeho dvoch synov a osemročnú Miriam, dcéru riaditeľa školy.

15:30

Sarkozy opustil neďaleké kasárne bez komentára. Prezident s médiami nehovoril. 

15:28

Ďalší delikt, ktorý má na Mhamed Merah na krku: šoféroval bez vodičáku. Dva týždne pred vraždami bol podozrivý odsúdený na mesiac za mrežami za šoférovanie bez povolenia, priznal jeho advokát Etelin. Pred sudcu sa mal postaviť znova v apríli.

15:12

Bývalý príslušník RAID si myslí, že operácia bola zbabraná. "Isté je, že policajti si nestáli za pôvodným cieľom: rýchlou operáciou. Je zrejmé, že moment prekvapenia sa im nepodaril," vysvetľuje pre Monde.fr. "To však nemusí znamenať, že operácia nebude napokon úspešná."

15:02

Podľa redaktora televízie i>Télé sa však na mieste niečo muselo diať. Niečo, čo túto fámu vyprovokovalo. "K niečomu došlo, niečo sa pohlo, ale nevieme čo," hlásil redaktor v živom vstupe.

15:01

Celá štvrť je stále uzavretá, novinári preto nemajú prístup priamo k budove, kde sa zabarikádoval podozrivý. Informácie sa ťažko získavajú a zdá sa, že teraz sa do médií dostala novinárska kačica.

14:59

Minister vnútra Claude Guéant správu o zadržaní Mohameda Meraha poprel.

14:57

V aute Mohamedovho brata našli výbušniny. Už predtým vyšetrovatelia uňho doma našli niekoľko sto gramov čierneho výbušného prášku.

14:54

Do kasární Perignon, ktoré sa nachádzajú neďaleko obliehaného domu, dorazil prezident Nicolas Sarkozy.

14:44

Tlačové oddelenie rezortu vnútra (DCRI) informáciu zatiaľ nepotvrdilo. Správa sa však šíri stále do ďalších médií.

14:22

Informáciu priniesla aj televízia BFMTV. Ako však dodáva, polícia ju zatiaľ oficiálne nepotvrdila. Nie je jasné, či sa muž vzdal sám alebo museli zakročiť muži zákona.

14:20

Dostali ho konečne? Denník Point.fr informuje, že podozrivého zadržala polícia po 12 hodinách vyjednávania. Potvrdil im to zdroj z prostredia polície.

14:07

"Podozrivý tvrdí, že sa vzdá polícii medzi 14:00 a 14:30. Ak sa nevzdá, policajná jednotka RAID zakročí," píše na Twitteri novinár denníka France Soir, ktorý cituje policajný zdroj.

14:05

Mohamedovi priatelia, ktorých vyspovedal denník L'Express zase tvrdia, že mladík "je produktom Francúzska, nie islamizmu". Zhodli sa, že išlo o psychicky labilného chlapca.

13:55

Advokát rodiny podozrivého hovorí, že rodina Merah žila skromne a ide o jednoduchých ľudí. Vyrastali v islamskom prostredí. Matka vychovávala svojich päť detí sama, pomáhalala jej najstaršia dcéra. Tá ma teraz obavy o brata Mohameda kvôli jeho opletačkám so zákonom.

13:28

Denník Le Parisien zverejnil nahrávku jednej zo žien, ktorá býva v obliehanom dome. "Už od tretej hodiny ráno sme tu v strachu a čakáme, čo sa bude diať. Počuli sme streľbu, ale nikto nám nič nepovedal. Vôbec  nevieme, čo sa deje. Nesmieme vyjsť von, nesmieme otvárať okná. Čakáme, už hodiny čakáme," hovorí žena, ktorej sa trasie hlas a do plaču nechýba veľa. Obyvateľov už medzitým evakuovali, pravdou však je, že to trvalo dlho.

13:15

Christian Etelin hovorí, že jeho klient sa objavil pred mesiacom pred trestným súdom v Toulouse, kde bol odsúdený na mesiac za mrežami. Ako mladistvý bol opakovane viackrát odsúdený, najnásilnejší z jeho deliktov bolo vytrhnutie tašky z rúk klientky v banke.

13:14

Spravodajská televízia BFMTV už kontaktovala Merahovho právnika. Christian Etelin pre televíziu povedal, že sa obáva, aby Merah nezačal konať nepredvídateľne.

13:08

Mohamed Merah sa uchádzal o prijatie do cudzineckej légie v roku 2010. Vojenské úrady ho však jeho žiadosť zamietli.

13:01

Televízia France TV Info zverejnila čitateľské video, na ktorom vidieť, ako hasiči evakuujú obyvateľov domu cez okná a strechu. Ľudí odviezli do neďalekých kasární.

12:46

Agentúra Reuters informuje, že Mohameda Meraha spoznal riaditeľ väznice v afganskom Kandahare Ghulam Faruq. Merah bol jedným z väzňov, ktorým sa podarilo utiecť. Meraha zatkli v roku 2001 pre podozrenie z prípravy teroristického útoku a odsúdili na tri roky väzenia. V roku 2008 sa pridal k väzňom z Talibanu, ktorí zorganizovali útek.

12:45

Podľa point.fr Merah sa radikalizoval v roku 2007 počas pobytu vo väzení. Vtedy absolvoval krátky pobyt za mrežami za jeden zo svojich deliktov. U jeho brata Abdelkhadera našli vyšetrovatelia niekoľko gramov čierneho prášku, ktorý považujú za výbušný.

12:33

"Terorizmus neohrozí národnú jednotu Francúzska," vyhlásil prezident Nicola Sarkozy. Sarkozy sa stretol s predstaviteľmi židovskej a islamskej komunity vo Francúzsku. Útok na židovskú školu odsúdili aj palestínske autority. Sarkozy zdôraznil, že by "nikto nemal robiť urýchlené závery, ani sa uchyľovať k pomste."

12:30

Sám Mohamed Merah povedal polícii, že má pri dome zaparkovaný Renault Mégane, v ktorom sú zbrane. Informáciu potvrdil minister vnútra Guéant.

12:20

Mohameda poznajú aj susedia. Jeden pán povedal, že Merah mu pripadal ako "normálny človek" a nebol z tých, ktorí "v dome robili najviac hluku". Ďalší sused si naňho spomína ako na chlapa, ktorý mu pomohol s gaučom na poschodie. Iný si spomenul, že ho videl modliť sa na futbalovom ihrisku neďaleko domu.

12:11

Podozrivý vraj v noci telefonoval s novinárkou televízie France 24. S novinárkou sa mal spojiť okolo jedneho hodiny v noci a telefonát mal trvať asi 11 minút. Novinárka tvrdí, že jej volal muž, ktorý sa predstavil ako podozrivý z vrážde v Montauban a v Toulouse.

12:00

Celá rodina Merah je odpočúvaná. Polícia sa tak rozhodla v noci z utorka na stredu. Matka podozrivého, jeho starší brat a jeho družka sú pod policajným dohľadom.

11:51

Mohamed má piatich súrodencov - dve sestry a dvoch bratov. Jeho starší brat Abdelkader Merah (27), pracuje v budove a jeho meno už policajti tiež počuli. Najmladší brat má zatiaľ čistý štít.

11:47

Mohamed Merah, 24-ročný muž pôvodom z Alžírska, je podľa francúzskych médií opravárom karosérií. Doteraz bol považovaný za drobného delikventa, na krku má 18 násilných prečinov.

11:42

Ako sa to skončí? Obyvatelia štvrte odchádzajú zo strachu, že dôjde k drsnej prestrelke alebo že podozrivý použije výbušniny. Evidentne je veľmi dobre vyzbrojený a so zbraňami vie zachádzať. "Bojíme sa, že vyhodí do vzduchu celý dom," strachuje sa jedna zo žien. Susedov odviezol autobus, ako píšu francúzske médiá, konečná destinácia nie je známa.

11:40

Podľa redaktorov denníka Lepoint.fr auto, ktoré polícia odpálila okolo deviatej hodiny a ktoré patrí útočníkovi je biela dodávka Mohammeda Meraha. Medzi zbraňami, ktoré v nej našl, boli aj samopaly.

11:28

"Chceme ho dostať živého," povedal minister vnútra Claude Guéant.

11:15

Podľa televízie i>Télé bolo auto podozrivého doslova napchaté zbraňami.

10:50

"Rozhovory sa skončili," povedal minister vnútra Guéant na margo vyjednávaní. Začnú teraz špeciálne jednotky konať?

10:10

Podozrivý požiadal políciu o spojenca z radov mužov zákona, s ktorým chce komunikovať. Policajti súhlasili pod podmienkou, že z okna vyhodí svoj Colt 45. Tak sa aj stalo. Mužovi však zostávajú ďalšie zbrane, medzi nimi aj kalašnikov, samopal a iné. Sľúbil, že popoludní sa vzdá.

L'objectif est de l'interpeller vivant", répète Claude Guéant.
9:48

"Tečie krv dvoch krajín - Francúzska a Izraela," povedal minister zahraničných Allan Juppé v Izraeli, kam išiel na pohreb štyroch obetí streľby pred židovskou školou. Ich rakvy dnes previezli do Izraela.

9:30

Podľa francúzskej televízie BFMTV nebola bytovka doteraz evakuovaná.

9:16

Na mieste sa ozval okolo deviatej hodiny výbuch. Detonáciu iniciovali príslušníci jednotky RAID, keď zabezpečovali vozidlo podozrivého.

9:11

V Jeruzaleme sa práve začal pohrebný obrad za obete streľby.

9:00

V dome, ktorý oblieha polícia, vypli plyn.

8:20

Podozrivý sa nedávno  nachádzal aj na hraniciach medzi Pakistanom a Afganistanom, kde sa ukrývajú ozbrojenci al-Kájdy. "Vo svojom rozhovore s RAID sa hlási k al-Kájde," uviedol jeden z vyšetrovateľov.

7:44

Verejnosť sa postupne dozvedá stále viac informácií o podozrivom Muhamedovi. Má 24 rokov.

7:25

Podľa francúzskych médií má ísť o mudžahída, ktorý je prepojený na al-Káidu. Pochádza z Alžírska. "Tvrdí, že je mudžahedín a že patrí k al-Káide," povedal minister vnútra Claude Guéant novinárom pri obliehanom dome. Minister je na mieste od štvrtej hodiny ráno. "Chcel pomstu za palestínske deti a tiež sa chcel pomstiť francúzskej armáde za jej zásahy v cudzine," uviedol minister v súvislosti so zabitím troch francúzskych vojakov, ktoré predchádzalo útoku na židovskú školu.

7:00

Polícia prišla podozrivému na stopu vďaka ip adrese. Podozrivý totiž poslal email z bratovho počítača jednému zo zabitých vojakov. Podľa IP adresy našli brata podozrivého a cez tohto muža sa dostali až k Mohamedovi Merahovi.

6:38

Muž je zabárikadovaný v dome. Z miesta zaznelo asi 7 výstrelov.

6:40

Na mieste sa ozýva streľba, muž strieľal na troch policajtov - jedného postrelil do stehna, druhého do ramena a tretieho zasiahol iba do nepriestrelnej vesty. Dvaja postrelení policajti majú ľahké zranenia, previezli ich do nemocnice.

6:33

Na miesto priviedli aj matku podozrivého. Tá však so svojím synom nechce mať nič spoločné. Ako sama povedala, nemá naňho žiadny vplyv.

Strelec zabil v pondelok pred židovskou školou v Toulouse tri deti vo veku 3, 6 a 8 rokov a jedného učiteľa. Páchateľ pri tom použil rovnakú zbraň a rovnaký skúter ako pri útokoch na francúzskych výsadkárov počas posledných ôsmich dní v neďalekom Montaubanu a tiež v Toulouse, pri ktorých zabil troch vojakov.

Pred židovskou školou v Toulouse prišla o život aj deväťročná Miriam.
Ďalších 35 fotografií v galérii.
Pred židovskou školou v Toulouse prišla o život aj deväťročná Miriam.Autor: lepoint.fr

Autor: TASR, ČTK, Čas.sk
dnes 12:48 Slovensko Schôdza ku školstvu a zdravotníctvu sa nezaobišla bez problémov: Rázny odkaz šéfa parlamentu!

Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini (Smer-SD) na tretí pokus otvoril mimoriadnu schôdzu pléna venovanú problémom v školstve a zdravotníctve.

Schôdza ku školstvu a zdravotníctvu sa nezaobišla bez problémov: Rázny odkaz šéfa parlamentu!
Otec zavraždeného Petržalčana už neverí, že sa dožije spravodlivosti!

Od vraždy Miichala († 26) z bratislavskej Petržalky uplynulo 11 rokov. Prvostupňový súd vo štvrtok rozsudok opäť nevyhlásil. Otec obete už neverí, že sa dožije spravodlivého rozsudku.

Masér Kostka druhýkrát prehovoril: Má to však jeden podstatný háčik!

Kauza miliónového maséra, ktorý sa pred verejnosťou od vypuknutia škandálu skrýva, pokračuje! 

NAJNOVŠIE Z RUBRIKY
Veľká razia v Nemecku: Polícia zasiahla proti neonacistom

Nemecká polícia vykonala vo štvrtok v rámci zásahu proti pravicovým extrémistom päť domových prehliadok v meste Dortmund a ďalšie dve v susednej spolkovej krajine Dolné Sasko.

Krvavá dráma v Nitre: Afganec bodol do krku druhého študenta!

V nitrianskom domove mládeže vo štvrtok ráno študent z Afganistanu bodol do krku druhého študenta. Zraneného Richarda (23) odviezli do nemocnice, podozrivého zatkli.

Kde kraľujú potraviny zo SR?

Podiel potravín slovenského pôvodu bol v druhom polroku 2015 viac ako 62 percent. Medzi reťazcami ich najviac predáva Coop...