24.04.2009 22:43 | Šport | Hokej

Takmer bol világoš: Blamáž sme odvrátili sekundy pred koncom!

Slovenskí hokejisti zvládli prvý krok na šampionáte vo Švajčiarsku, keď zdolali maďarských reprezentantov tesne 4:3.

Slovenskí hokejisti nastúpili na úvodný zápas veľmi aktívne a už v prvej minúte zápasu si vypracoval obrovskú šancu Nagy, ktorý si nakorčuľoval od mantinelu okolo dvoch obrancov až pred brankára Szupera, no jeho pokus neprekročil bránkovú čiaru.

O minútu neskôr sa to však už podarilo Štefanovi Ružičkovi. Rovnako ako predtým Nagy si nakorčuľoval od pravého mantinelu položil na zem obrancu a chladnokrvne zakončil do súperovej bránky.

Zverenci Jána Filca pokračovali v aktívnej hre, veľmi dobre kombinovali a súpera zatlačili do vlastného obranného pásma. Tlak ustal až v polovici tretiny a hra sa presunula do stredného pásma. Maďari sa dostávali pred Staňu len sporadicky a ten si s ich pokusmi bez problémov poradil.

Úvod druhého dejstva priniesol rovnaký obraz ako začiatok zápasu, no na druhej strane. Maďarskí hokejisti sa na chvíľu usadili do útočného pásma a po chybe slovenskej obrany vyťažili maximum, keď sa výbornou strelou presadil Holéczy - 1:1.

Po vyrovnaní sa prebudili aj maďarskí fanúšikovia a hnali svojich hráčov dopredu. Následne prišla presilovka Slovákov, od modrej sa do strely oprel Obšut, no to bolo všetko.

Slováci sa nevedeli presadiť cez dobre koncentrovanú defenzívu súpera. V 30. minúte musel zachraňovať Staňa. Najprv tvrdo vypálil Vas a po ňom ohrozil slovenského brankára aj Majoross. Slováci mali k dispozícii aj tretiu početnú výhodu, no rovnako ako v prvých dvoch zle kombinovali a nedokázali si vypracovať vyložené šance.

Reprezentantom spod Tatier však vyšiel na jednotku záver stredného dejstva. V 39. minúte si Bartečko obkorčuľoval bránku súpera a ponad padajúceho brankára Szupera zvýšil na 2:1. O necelú minútu bolo už 3:1. Handzuš podržal puk za bránkou, prihral Hossovi a ten aj so šťastím pretlačil puk do siete.

Slováci pokračovali v nápore, no zabudli na zadné vrátka. V 43. minúte bolo už 2:3, keď sa po brejku prezentovali presným bekhandom Peterdi. O chvíľu mohlo byť opäť vyrovnané, no Staňa vykryl dorážku Jánosiho. Potom sa začalo dobývanie brankára Szupera. Najprv pálil Mikúš, potom dvakrát Ružička a puk do bránky nepretlačil ani kapitán Bartečko.

V 55. minúte si Maďari zahrali prvú presilovku a na rozdiel od súpera ju hneď aj využili, o vyrovnanie sa postaral Šille. V samom závere si Slováci vytvorili obrovský tlak pred maďarskou bránkou a po niekoľkých nepremenených šanciach zariadil vydrenú výhru Bartečko, ktorý 13 sekúnd pred koncom rozhodol.

"Keď som dal posledný gól, spadol mi zo srdca najväčší kameň. Ja som už vedel, že sme vyhrali, aj keď do konca ostali nejaké sekundy. Bol to nádherný pocit. Vynahradil som si ten moment, keď ma rozhodca vylúčil a Maďari vyrovnali. Po prvom góle sme sa príliš uspokojili, súper hral stále ďalej a vyrovnal a rovnako to bolo aj keď sme vyhrávali 3:1. Navyše ich hnali dopredu fanúšikovia, ktorí vytvorili dobrú atmosféru. Máme to za sebou, treba sa sústrediť na ďalší zápas," povedal po zápase Bartečko.

A-skupina:
Slovensko - Maďarsko 4:3 (1:0, 2:1, 1:2)

Góly: 2. Ružička (Graňák, Vydarený), 39. Bartečko (Hossa), 40. Hossa (Handzuš), 60. Bartečko (Hossa, Handzuš) - 23. Holéczy (Benk, Kangyal), 43. Peterdi (Ladányi), 55. Šille (Kovács). Rozhodovali: Reiber (Švaj.), Šindler (ČR) - Blumel (ČR), Kiča (Ukr.), vylúčení: 1:3 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 4773 divákov.

Zostavy:

Slovensko: Staňa - Sekera, Obšut, Baranka, Smrek, Vydarený, Graňák, Valábik - Hossa, Handzuš, Bartečko - Radivojevič, Pavlikovský, Nagy - Mikúš, Ölvecký, Ružička - Bartovič, Surový, Bicek

Maďarsko: Szuper - Svasznek, Šille, Horváth, Tokaji, Annaffati, Szélig, Ondrejčík, Kangyal - Palkovics, Fekete, Kovács - Peterdi, M. Vas, Ladányi - Vaszjunin, J. Vas, Jánosi - Holéczy, Majoross, Benk